Přebíjení .223 remington - samonabíjecí puška



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#241 » čtv 16. dub 2020, 15:58

zarozak píše:...
Jinak si taky pořiď nějakou frézku na odhranění krčků nábojnic po zkracování, protože ty odhraňovací plíšky na quick trim deluxe mi nevydržely ani 2000 nábojů a začalo to zanechávat docela otřepy....musel jsem to pak všechno přejíždět znova růčo. Osobně uvažuju o nějaké jiné,pohodlnější,rychlejší a hlavně spolehlivější zkracovačce,asi něco do té stojanovky.


Taky jsem dlouho laboroval jak docilit jednokrokove metody zakracovani bez otrepu. Nakonec jsem skoncil u soustruzeni s vlastnim nastrojem (upravena stopkova 4F freza). Neni to nejrychlejsi, s rychloupinacim pripravkem asi 5nabojnic za minutu, ale bez nutnosti dodatecne odjehlovat.
viz zde ukazku:
https://youtu.be/xuIb0G_Mv3k
trimming 223REM using lathe.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#242 » čtv 16. dub 2020, 16:52

No tvl jak tam lítá ta "klička"... :) Není ten stroj trochu poddimenzovaný :D

Ne, bledá závist. Soustruh závidím. Hodně.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#243 » čtv 16. dub 2020, 17:16

S28 už je dospělý stroj.)
Jen takový nápad, nebylo by lepší dávat nabojnici do klestiny?



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#244 » čtv 16. dub 2020, 17:51

Udelal bych to opacne a urcite by se to zrychlilo. Nastroj ve sklicidle, nabojnici v koniku. Soustruh bys nemusel vypinat a jen menil nabojnice. Samozrejme pri maximalni opatrnosti.



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#245 » čtv 16. dub 2020, 17:57

Grimpo píše:No tvl jak tam lítá ta "klička"... :) Není ten stroj trochu poddimenzovaný :D
...


Myslim ze Zebracek je na ten job tak akorat, ne? :D
Ta klicka byla jen prvni verze, nez jsem si vytisknul rucni madlo viz obrazky.
Ale i s klikou to valilo v pohode, toci se tam nejakych 250rpm nebo 315rpm... roste pomalu na to aby se to povolilo deceleraci.

Aris> Klestina by take sla jako upinani, to jsem zkousel jako prvni (ER-25) ale manipulace je podstatne delsi nez u toho reseni s holdrem.Zvlast to vytisknute je fofr na vymenu.

tomas fuk> S tim opacnym usporadanim jsem taky zkousel ale prisel jsem na takovou nectnost - clovek nepozna krivou nabojnici, opracuje ji a zaradi k dobrym kusum, prestoze muze byt nakopnuta, kriva ci jinak nesoumerna. Kdyz se ale toci nabojnice, tak je hned vsechno videt a clovek ji muze vyradit. Takova blbost, ale ve vysledku celkem dulezita.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#246 » čtv 16. dub 2020, 18:32

V.K: Ja mam na zkracovani Zkracovacku Lyman a ten ma jen obycejnou hlavu, ktera zkrati a zanecha grot, ktery je treba zvlast zase srazit. Je to opruz.
Nasel jsem si jinou hlavu, co umi zkratit a zaroven srazi vnitrni i venkovni hranu krcku. Bohuzel je to hlava od RCBS a ta pouziva jiny prumer zavitu pro uchyceni hlavy do hridele.
Hlava Lyman ma prumer zavitu na hrideli 11 mm.
Hlava RCBS ma prumer zavitu na hrideli 9.31 mm.
Napada Te, jak zvetsit zavit na hrideli z 9,31 mm na 11 mm?
Vim, ze to nemi metricky zavit, ale nejaky UNF, nebo UNC.
Napadlo me, ze by se mozna dala pouzit opravna zavitova vlozka. Daji se koupit, je to zavitova pruzina. Otazkou je, jak jsou odstupnovane. Bojuzel v tom ciselnem znaceni zavitu u US rozmeru plavu.
Setkal jsi se s tim nekdy? Napada Te neco? Diky.



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#247 » pát 17. dub 2020, 09:21

tomas fuk> asi te neprekvapi ze bych takovou vlozku vytocil na soustruhu. Pochybuju totiz ze podobna zavitova vlozka normovana existuje. Problem je s tloustkou steny te vlozky, ta bude nejakych 0.9mm a to vychazi mene nez potrebna vyska zavitu. Cili ten kdo by ti to delal by asi mel nejprve ten prumer vnejsiho zavitu 9.3mm stahnout dejme tomu na 6mm a udelat na nej novy klidne metricky M6x1.I kdyby to byl kaleny povrch, tak tvrdy bude hlavne povrch a vnitrek mekci aby se dal ten zavit vyriznout. Pak se udela vlozka M6 x UNC 7/16" uz dostatecne tlusta aby se dala vyrobit a osadit.
UNC 7/16" bude nejspis ten palovy zavit 11mm, stoupani se pripadne zvoli dle te prislusne matice. S rezanim takovych palcovych zavitu neni problem, to zvladne kazdy soustruznik. Jen nektera exoticka stoupani nejsou apriori na kazdem soustruhu, ale i to se da resit kombinaci kol.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#248 » pát 17. dub 2020, 11:27

Jo, to by asi bylo nejlepsi reseni. Bohuzel v praci mame soutruznika uplne vemeno. Dal jsem mu kulatinu
prumer 12 mm v delce 100 mm, at mi ji na soustruhu provrta v cele delce vrtakem 8,5 mm. Z 10 kusu ani jedna dira nebyla rovne stredem. Vsechno sejdrem. Takze sverit mu dve hlavy RCBS v hodnote 2000,- Kc za kus, aby mi tam udelal zavit 6 mm si netroufnu. Ale zkusim sehnat tu zavitovou vlozku, aby mela venkem tech 7/16" treba vnitrek bude pak pasovat na ten prumer 9,31 mm.
Treba neco najdu tady, jen to musim nejak prepocitat.
https://www.d-a-t.cz/e-shop/produkt/433 ... 6x32-1_5d/
Pokud tam zadna takova nebude, tak nezbude, nez najit jineho soustruznika a prekopat ty hlavy.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#249 » pát 17. dub 2020, 11:34

tomas fuk píše:....... at mi ji na soustruhu provrta v cele delce vrtakem 8,5 mm. Z 10 kusu ani jedna dira nebyla rovne stredem. Vsechno sejdrem. ........

v tomto případě nebyl vemeno soustružník ale ten, kdo to výslovně chtěl vrtákem !!!!
zkus zadání ve smyslu "rovnou souosou díru prům 8,5mm tolerance +-..."



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#250 » pát 17. dub 2020, 11:44

4mike> Tak to neni. V kazdem pripade to pokazil soustruznik. V takove delce do oceli neni problem se drzet ve dvou stovkach soustrednosti i s pouzitim obyc. vrtaku. Nejspis ma blbe nabrousene navrtavaky, nebo blbe usazeneho konika, nebo mu upina sklicidlo sejdrem.

tomas fuk> takovou zavitovou vlozku co chces vazne nesezenes. Nevejdou se na ni oba ty zavity, nemela by dost masa.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#251 » pát 17. dub 2020, 12:09

4mike: Ale je vemeno ten soustruznik!!! Je u nas asi pul roku a je to nejaky kamarad sefa. Ten, co byl u nas pred nim, tak mi tyhle 12tky kulatiny v delce 100 mm vrtal na tom samem soustruhu vrtakem 8,5 mm souose v cele delce. Tohle vemeno, co je tam ted, tak by to nezvladl ani v delce 50 mm. Ale reci ma jak mistr sveta. Vsechno, zna, vsude byl, vsechno videl a od vseho ma klice.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#252 » sob 18. dub 2020, 13:00

rssc píše:To zarozak
Dik za potvrzeni mojí vize. Těm plechům taky moc času nedávám ale byla to pro začátek tak nějak přijatelná investice. Celkově sem nekupoval top tovar. Nemám jasno jestli na prvních sériích nábojů s jiným navaženim škrtit nebo ne a jestli tak jak moc, kolik dělat nábojů v serii co s délkou, držet jednu pro všechny navažky. To asi napoví a odpoví až první test. Bylo tu popsáno dost případů jedni škrtí jiní ne. Mam docela obavy že stejně na 50m moc rozdílů nebude nebo se pletu? Měřit rychlosti mužů aspoň něco...


Jo,to jsem zapomněl napsat a je to dost důležité.........mě se naprosto neosvědčilo .223 škrtit,vždy když jsem s tím začal a třeba i úplně neznatelně, tak šla přesnost do kopru a to jak u střel s drážkou nebo bez drážky, prostě já neškrtím tuto ráži nikdy. Co jsem zkoušel opakovaně mlátit závěrem ze záchytu, přetahovat ručně s razancí a vybíjet při střelbě nabité náboje a měřit šuplerou, tak se mi nepohly střely nikdy ani o desetinku ani u naprosto vyžitých a nežíhaných nábojnic těsně před odpisem. Mám na to teorii,že ta lehoučká kulička u .223 prostě nemá tolik kynetiky, aby povyjela a pokud je flinta v pořádku, tak by se to nemělo ani nikdy kousnout tak, aby zajela dovnitř. Pokud flinta není v pořádku, tak při kousnutí zajede střela i u továrního škrceného střeliva a je lepší takové kousnuté náboje rovnou vyřazovat. Co třeba musím škrtit,tak jsou těžké Aresácké EPRX střely u větších ráží,protože tam to ty tendence putovat má....
Samozřejmě předpoklad je mít v pořádku matrice,aby bylo dostatečné předpětí krčku :!:


tomas fuk píše:4mike: Ale je vemeno ten soustruznik!!! Je u nas asi pul roku a je to nejaky kamarad sefa. Ten, co byl u nas pred nim, tak mi tyhle 12tky kulatiny v delce 100 mm vrtal na tom samem soustruhu vrtakem 8,5 mm souose v cele delce. Tohle vemeno, co je tam ted, tak by to nezvladl ani v delce 50 mm. Ale reci ma jak mistr sveta. Vsechno, zna, vsude byl, vsechno videl a od vseho ma klice.


Přesně kvůli takovým vemenům jsem se musel naučit samoučně/samostudijně obsluhovat soustruh sám vč. sousosého ustavení koníka i přesto,že nejsem z oboru.......no a není "podivnější" pocit, když si u takového vemena děláte fušku na jeho mašině sami, jakožto elév a vemeno z oboru čumí a učí se postupům o kterých nemělo ani páru,že to JDE :lol: ............samozřejmě,že na "odměnu" nastaví ruku stejně jako by to dělalo samo :roll:



rssc
Příspěvky: 3

Příspěvek#253 » sob 18. dub 2020, 14:11

Dobrá škrtit se pro tuto chvíli nebude a uvidím co na to puška. Zbraň se ještě nikdy nesekla a problém s nabitím u továrních SB taky nebyl tak si myslím že je OK. Byla to nestřílená uloženka ze 70let bez známek jakéhokoliv opotřebení i vnitřních dílů, tedy u mě v záběhu. Zatím díky, pak dám vědět.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#254 » sob 2. kvě 2020, 10:45

Přečetl jsem 17 stránek ale pořád v tom nemám jasno. Mam Dillon XL750 a pořídím hlavu z prachovačem, konverzní sadu, talíř do podavače nábojnic .... v tom mám jasno.
Matrice ... v tom jasno nemám .... některé formatují jen krček, jiné celou nábojnici, usazovací je asi jasná .....a teď čtu, že některí z vás neškrtí ..... tedy vůbec nekupovat škrtíci matrici . Jakou sadu matric koupit abych mohl přebíjet do AR15 od Daniel Defence ?
Co zkracování nábojnic , srážení hran krčku , frézování lůžka zápalek a odstraňování krimpování u zápalek.
Máte na odzapalkování nějaký jednooperák a pak tu nábojnici zpracováváte dále ?

Přebíjím dosud jen 9mm Luger a ,45 ACP .... přebil jsem cca 30 tis kusů za poslední půl rok a nějakou zkušenost už mám . QL k dispozici mám taky ....ale nevím zda u ,223 Rem se na něho spoléhat . Taky vím , že mému DD chutnají těžsí střely než 55 .... vyvrt mám 1:7

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#255 » sob 2. kvě 2020, 11:40

Pro začátek, jestli s přebíjením puškových začínáš..... nedělej to na XL750 ale na jednooperáku. Jinak Ti z toho šlehne.

Pro ARku matrice určitě celoformát, třeba tyhle https://www.reloader.cz/redding-223-rem ... th-die-set , možná budeš potřebovat SmallBase podle toho jak moc těsnou máš komoru. Asi je lepší škrtit. Asi se obejdeš bez zkracování. Úprava záplkového lůžka závisí na tom jestli budeš vyrábět sypačky a nebo přesný patrony.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů