Přebíjení .223 remington - samonabíjecí puška



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#181 » pát 10. kvě 2019, 21:49

To je dobrá otázka, co vlastně mám. Je to Saiga, je to psané v papírech i na zbrani. Ale střílí to i se sklopenou pažbou, bere to zásobníky do AK, na zbrani je popis 5,56x45 a další věci nesedí se saigama. Na sousedním fóru jsme se shodli, že je to semi AK 101. S tím souvisí, že neznám parametry hlavně, ale pravděpodobně to bude vojenský standard.
Střílel jsem to přes kolimátor PK-AS.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#182 » sob 11. kvě 2019, 14:29

Zkoušel jste někdo .223 na Loadmasteru? Mám problém - konkrétně se shellplate. Trhá rantly hilzen a ty zůstávají seklé v matrici. Výřez v shellplate je široký 8,7 mm, oproti 8,5 mm v shellholderu pro jednooperák. Matrice ta samá - Forster FL-S. V jednooperáku bez problémů, v LM nemožno. Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo mám shellplate zmetek?



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#183 » sob 11. kvě 2019, 17:11

A mas isto shellplate pre .223 a nie pre 9 mm?

Ale pri toleranciach Lee by som sa nedivil nicomu…



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#184 » sob 11. kvě 2019, 17:49

Můj odhad je, že pes bude zakopaný v tolerancích. Mám od Lee zápalkovací držák na 223 rem, a také kouše okraje. Myslel jsem původně, že mi poslali držák na 9 luger, ale devítka se tam nevejde. Shellholder na 223 je zkrátka větší než měl být.
Problém s Loadmasterem je možné vyřešit kalibrací nábojnice zvlášť na jednooperáku a připravit si zásobu nábojnic. Pak už to dáš i v shellplate na 9 luger.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#185 » sob 11. kvě 2019, 19:04

Zcela jistě pro .223 (a tuším 9Br a další...). Kvůli tomu jsem ho objednával. Chtěl jsem formátovat a zkracovat na jeden cyklus v LM. A na druhý prachovat, podávat střely bulletfeederem a usazovat. Na Classic Castu už mě to nebaví, pokud se jedná o kropicí krmivo. Tam jsem plánoval nadále už jen terčovou produkci.
Teď jsem si uvědomil - shellholder do jednooperáku mám RCBS. Zřejmě lepší oddíl.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#186 » sob 11. kvě 2019, 20:07

Skus reklamovat ten shellplate. Leecko sa v niektorych veciach da, inokedy je to hruza. Pruser je hlavne nekonzistentna kvalita toho sameho produktu. Ale ich pistolove matrice, classic cast lis ci puskova krimpovacka su podarene produkty za tu cenu.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#187 » úte 14. kvě 2019, 14:47

Dobrý den, poprosím o radu. Chtěl bych zkusit přebíjet .223, jsem naprostá "lama", nikdy jsem nic nepřebil, ale láká mě to. Nepočítám, že bych přebil víc než 1 - 2 tisíce ročně, jaký hardware byste mi pro tyto účely doporučili? Myslím tím popis opravdu jako pro začátečníka. Díky moc předem.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#188 » úte 14. kvě 2019, 15:59

Aspoň trošku udej rozpočet. Ať lidí ví, co radit a v jakých cenových relacích. Ale nic vyloženě levnýho to nebude tak jako tak.



Rumik
Příspěvky: 5

Příspěvek#189 » úte 14. kvě 2019, 16:04

Ahoj, za sebe bych ti nejprve doporučil pořídit a přečíst nějakou knihu. Pokud umíš anglicky, tak jich je na internetu plno, pokud ne, tak třeba tuhle - https://cs.strobl.cz/petr-leitner-kniha ... vch-zbran/
Nasměruje tě to správným směrem, dá ti to základy a pomůže ti se rozhodnout zda do toho opravdu jít.
Ale pozor, je to návykové! :) Taky jsem si myslel že pořídíme nějaký základ na 1-2 tisíce ročně, ale pokud tě to chytne, tak budeš pořád zkoušet něco nového a taky pořizovat víc a víc věcí :D

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#190 » úte 14. kvě 2019, 16:26

Pro začátek jednoduše.

Jednooperační ocelový uzavřený "O" lis jako Lee Classic Cast nebo RCBS Special 5, dvoudílné matrice třeba RCBS (matrice Small Base a škrticí matrici Lee Factory Crimp pokud je to do samonabíječky), samostatný prachovač podle peněz, ruční zápalkovač, jednoduchou elektronickou váhu, elektronickou šupleru, zkracovač nábojnic, ruční frézu na ošetření ústí nábojnice a dna zápalkového lůžka, swager nebo frézu na hranu zápalkového lůžka pro upnutí do akuvrtačky, kalibr nábojnic, nějaké stojany - držáky na nábojnice, pračku na nábojnice + náplň.
I tak se pod 15 tisíc nedostaneš.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#191 » úte 14. kvě 2019, 18:22

A samozrejme komponenty – strely, prach, zapalky.

Na skracovanie za nizku cenu odporucam HMW WCT, je to lacne, je to rychle:
https://www.ebay.co.uk/itm/223-5-56-Cas ... %7Ciid%3A1

Elektronicka vaha MUSI merat v grainoch, na 2 desatinne miesta. Gramy su na nic. Teda, treba zlatnicku vahu. Sam mam tuto a roky funguje paradne (len je to zrut bateriek):
https://www.aliexpress.com/item/1mg-Pre ... ccd9349de8

Elektronicku supleru tiez z Ali, su spolahlive za par susnov.

Matrice – najlepsie su Redding, sam som vymenil Leeckove za Redding a som max. spokojny. Ale aj tie Lee posluzia, kazdopadne odporucam na ne uzamykacie matice Hornady – raz nastavit a mas pokoj.

Na formatovanie nabojnic je NUTNE mat vhodne mazanie, inak sa nabojnica vo formatovacej matrici zasekne. Dobre je nariedit lanolin (tuk z ovcej vlny) a izopropyl alkohol v pomere 1:10 az 1:12 (1 diel lanolinu na 10 dielov izopropylu – 1 liter mas na cely zivot). Do sacku nastriekat (2-3x stlacenie rozprasovaca) toto mazanie, hodit don oprate nabojnice, riadne zatrias a presuchat v rukach, hotovo.

MAXIMALNE odporucam zakupit HORNADY LOCK-N-LOAD™ HEADSPACE GAUGE TOOL (trebars Brownells.cz, reloader.cz, strobl.cz) na zistenie rozmerov komory, aby si nenicil ramena nabojnice a nenarobil si problemy. Puskove naboje bez nejakeho komparatora headspace prebijat rozumne nejde.

Zvysok povedal Petzold.

No a na zaciatok sa nieco o prebijani naucit, ak vladnes anglictinou, YouTube je kamarad. Slova „reloading .223, rifle reloading basics“ apod.
Ak sa zlaknes zdlhavosti, nuz vedz, ze to zdlhave je – pre pusku urcite. Ale so skracovackou na vrtacke to ide rychlo, s progresivnym lisom a swagerom na nom to ide ako po masle. Priprava nabojnic zaberie najviac casu. Pistolove len operies, namazes a prebijas.

Pri prebijani treba byt VZDY pozorny, maximalne opatrny. Vyzaduje to cas, klud a sustredenie. Ak nemas kde prebijat len doma kde Ti behaju deti a neustale otravuje manzelka, zabudni na to. Zabudni, ze budes prebijat pri pozerani televizora. To vsetko je cesta do pekla.

MUSIS vediet aku strelu usadzas, s akym prachom, na aku dlzku. Musis vediet minimum-maximum prachu (vid vahy), kolko ho ide do nabojnice – a to vzdy pre konkretny prach, nie ze dnes dam tento take iste mnozstvo ako iny prach vcera. MUSIS kontrolovat ci si nasypal prach, zabudnes a si v riti – zapalka ma dost energie, aby poslala strelu do hlavne (ale nie von z nej), ak za tym odpalis uz normalny naboj, si v riti.

Na druhu stranu, je to veda, pekne hobby a relax v jednom.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#192 » úte 14. kvě 2019, 19:13

Chlapi, strašně moc díky. Zkouknul jsem videa na youtube, prohlédl "vercajk" a napadlo mě jediné, to je fakt ÓBROVSKÁ věda. Asi začnu tím, že budu vstřebávat informace a sbírat prázdné nábojnice a odhodlání. Taky se poohlédnu ve svém okolí, jestli nenajdu někoho, kdo přebíjí puškové náboje.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#193 » úte 14. kvě 2019, 21:02

Vyrobit naprosto 100% funkcni naboj,ktery vystreli dopredu je opravdu velmi jednoduche.Veda je ho udelat presny,to je veda :)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#194 » stř 15. kvě 2019, 05:44

sided píše:Používám výstružník na zápalková lůžka od Hornady a je to super. O volných zápalkách vůbec nemůže být řeč.


Dotaz,ty nabojnice drzis v ruce nebo to vzdy nasadis na nejaky pripravek.Pri drzeni v ruce se mi zda,ze to krouha i steny luzka,nevadi to??

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#195 » stř 15. kvě 2019, 09:37

Normálně v ruce, malý otáčky a šup šup. Je to fofr.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů