Prebijeni brokovych nábojů bez použití továrních nástrojů a lisu



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#1 » úte 13. led 2015, 20:13

Prebijeni brokovych nábojů se dneska moc lidí nevěnuje. Běžný dvanactkovy náboj jde koupit za 5kč tak se to moc nevyplácí. Jiná cena je ale u velkých broku a slugu. Tam už je úspora vidět víc. Další věc je v použití brokovnice na střelnici . Ne všude mají gongy nebo popry a střílet brokama na terč? To asi není to pravé. Takže je třeba něco co dělá kulaté díry:-). Nejjednodušší je nahradit broky podkalibernim slugem a znova zavřít. Ale jak? Jistě jde náboj oriznout a znova zakrouzit ale ne každému se líbi zkrácení výsledného náboje. Je to sice podle mě jedno ale můžeme zachovat původní délku i jinak. Stačí k tomu pár podomácku vyrobených pomůcek. Na výrobu pár slugu bohatě stačí.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#2 » úte 13. led 2015, 20:20

2015-01-13 16.51.15.jpg
2015-01-13 16.55.40.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#3 » úte 13. led 2015, 20:37

S těmito nástroji dělám jak náhradu broku slugem tak i kompletní náboje pokud potřebují do 30ti kusů. Zvládnu s nimi výměnu zápalky, kalibrovani kování, plnění náboje a zavření. Těch 30 ks dělám necelou hodinu.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#4 » stř 14. led 2015, 00:08

Video nebude? :)



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#5 » stř 14. led 2015, 12:32

Jedna z možností je zde https://www.youtube.com/watch?v=16UjnvfPbzo , na tomto videu je vidět, že nábojnici není nezbytné uzavírat, na některých jiných videích bývají nábojnice uzavřeny nějakými lepidly nebo tmely.
Zde je uzavření nábojnice nějakým tmelem, angličtináři snad pochopí o jaký tmel jde, já jsem to nepoznal https://www.youtube.com/watch?v=nZ4IBv0Bg9U
Zde je přebíjení broky v nouzových podmínkách, zajímavé je, jak borec uzavírá nábojnice https://www.youtube.com/watch?v=N7PsbccSbYE .
Jinak z rozměrů nábojů lze poměrně snadno odvodit rozměry těchto „matric“ a lis není nutný, lze místo něj použít stojan od ruční vrtačky, stolní nebo stojanovou vrtačku … https://www.youtube.com/watch?v=fJ-GRt4l3Qo
Nakonec přidám video originálního „maslostroje“ který byl zřejmě v předešlém videu okopírován a zjednodušen. https://www.youtube.com/watch?v=DR6TeRg2d-s



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#6 » stř 14. led 2015, 18:55

V tom druhém videu mluví o Elmer's glue a ve třetím můžete zahlédnout i lahvičku. Podle http://en.wikipedia.org/wiki/Elmer%27s_Products je to "PVA-based glue" (PVA = polyvinylacetát). Na dotaz PVA lepidlo mi google našel starý známý Herkules a spoustu novějších alternativ: https://www.google.cz/search?q=pva+lepi ... ywPjwIKwCA. Lišit se budou maximálně hustotou, ale jinak je to všechno stejné, prostě vodorozpustné disperzní lepidlo na papír. Jinak ještě říká, že to lepidlo ředí 50:50 s vodou, ale težko říct, jestli ředit i náš Herkules. Elmer's glue jsem nikdy neviděl.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#7 » čtv 15. led 2015, 18:35

Také jsem zkusil přebít pár slugů, používám k tomu doma vyrobené, ale trochu jiné nástroje. Zápalky vyrážím starým křížovým šroubovákem, nábojnici mám přitom postavenou na matici M16. Kování kalibruji ocelovou trubkou (jediný díl, který mi vyráběl soustružník), jako lis používám stojan na ruční vrtačku.
Do hvězdy uzavírám podobným způsobem jako na videích s ruskými lisy, ale nemám tu trubku, která brání „nafouknutí“ nábojnice, pokud bych za páku lisu zabral příliš silně. Díly sloužící k předsložení ústí do hvězdy i ke konečnému zalisování mám vyrobeny z dřevěné nohy vysloužilé židle.
Zakružovačku jsem vyrobil rovněž z nohy židle, používám ji v akumulátorové vrtačce.
Řekl bych, že pro lovce, který spotřebuje pár nábojů za rok, je to docela přijatelné řešení, ale na přebití většího množství nábojů je to hodně pomalé. Nevýhoda takto uzavřených nábojů je v tom, že nejsou směrem k ústí zúžené, ve zlamovačce to nejspíš nebude vadit, v opakovačce asi nastanou při rychlém přebíjení nějaké problémy a v samonabíječce se dají problémy čekat téměř jistě. Samozřejmě i to je možné řešit, ale zatím jsem se tím nezabýval.
Takto jsem přebil jenom pár nábojů, výsledky střelby mě natolik znechutily, že jsem s přebíjením přestal. Pokud máte někdo vyzkoušenou laboraci, uvítal bych radu, kolik jakého prachu použít pro ráž 12x70 s 32 g slugem, stříleným ze 14“ hlavně. Zkoušel jsem 2 g Vectanu A0, což je doporučená navážka pro tuto ráž a váhu slugu, ale z tak krátké hlavně se výstřel podobal výstřelu z krátkého Mosina – velká rána, spousta neshořelého prachu a z hlavně byl plamenomet.
Už vidím, jak se všichni chechtají a vtipkují, že kdybychom nevyhazovali rozbitou židli, tak nemám čím přebíjet do brokovnice, ale ono to kupodivu nefunguje až tak špatně. Přikládám obrázek přebitých nábojů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#8 » čtv 15. led 2015, 20:33

Sakra napsal jsem sahodlouhou odpověď a klekl mi mobil:-). Tak ještě jednou... Lepidlo jsem zkoušel taky ale není to ono. Nemá to správný vyvin rány a je z toho plamenomet . Pevné zavření je proto nutné. Střílet se s tím ale samozřejmě dá. Co se týče nějaké osvědčené laborace myslím že nic takového není. Musela by pochazet od někoho se stejnou zbraní. Z dvojky mi krasne chodily cernoprache náboje. Dost mi jich zbylo tak jsem je zkoušel z pumpy a nic moc. Teď liju 27g slug a dávám 2,2g prachu. Snad nekecam a je to prach sólo 1000 tak mi to bylo řečeno dostal jsem ho darem a nebyl v origo balení. Přesnost ovlivňuje taky uložení slugu v košíku. Košíček je třeba rozevrit na jednotlivá kridelka a pak zastrčit se slugem do nabojnice. Jinak letí se střelou až k terči. Teď se snažím o kokilu na kaliberni střelu s žebry tak uvidíme.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#9 » čtv 15. led 2015, 20:53

Dancek: pokud ses neprepsal a máš fakt čtrnáctku hlaveň tak ti bude asi všechno střílet jako krátký mosin :-).



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#10 » čtv 15. led 2015, 21:06

Mýlíš se, těžší střely s 2 g A0 fungovaly bez problémů, jenže ty už nemám a chtěl bych spotřebovat i ty lehčí.
Neupsal jsem se, je to pumpa se 14“ hlavní, ale vyrábějí se i s kratšími hlavněmi.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#11 » čtv 15. led 2015, 21:35

Vím že jo. Pod lehčí střelu víc prachu ale to asi víš. Nemám s tak krátkou hlavní žádnou zkušenost. Mám hlaveň tak o 15 cm delší a záblesky se konají jak s originály tak s prebitymi náboji



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#12 » čtv 15. led 2015, 23:34

Zkoušel jsem i pistolovy prach 036 lovex výsledek mě moc nepřesvědčil v žádné laboraci. Možná s brokama ale se slugem nebrat. Dal jsem si za cíl trefovat pistolovy terč na 100m prebitym nabojem. Po půl roce zkoušení jsem to s pár ústupky dokázal ale spokojený ještě nejsem. Není to s moji střelou a bohužel s puskohledem:-):-). Jen abych někoho nemýlil, na těch 100m vyrábím náboje jinak než jsem nahoře popsal. Ale když jsem tohle téma nahodil udělám až bude čas test na hradlech s takhle vyrobenymi náboji. Velkou informační hodnotu to mít nebude ale jen tak pro zajímavost...



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#13 » pát 16. led 2015, 19:16

Je to trochu divné že D036 nefungoval dobře, vždyť LEE má u svých kokil na lití bobků do brokovnice tabulku, ve které doporučuje mimo jiné prach AA No. 5 pro 7/8 oz i pro 1 oz bobky. Otázkou možná je, nakolik je D036 ekvivalentem AA No. 5.
Na jiných fórech jsem zahlédl zmínky o používání S020, jenže nevím, zda se jednalo o starou lístečkovou S020 nebo o S020-2 a navíc nikdo neuváděl navážky ani váhy střel.
Až se oteplí, asi zkusím pod 32 g slug menší množství Vectanu AS, navážka 1,4 g je doporučena pod 24 – 28 g broků, zkusím začít na 1,2 g a podle potřeby přisypu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#14 » pát 16. led 2015, 19:55

Ještě doplním, z nějakého ruského fóra jsem stáhl výkresy přípravků sloužících k uzavírání nábojnic 12x70 a 16x70, ale z výkresů lze snadno odvodit i jiné délky nábojnic a přípravky pro ráž 20. Je to pouze k uzavírání nábojnic, odzápalkování, kalibrace ani zápalkování na výkresech není. Máte-li někdo o výkresy zájem, pošlete mi do PM svoji mejlovou adresu.



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#15 » sob 17. led 2015, 10:42

U té 036 je nejspíš ten problém že doporučená navazka je objemove velmi malá. Jeden gram v tak objemne nabojnici nedělá dobrotu. Možná jsem měl zkusit jiné nabojnici. SB mají objemove větší plastové toulce než jiní výrobci. Asi by se to i s tímhle prachem vymakat šlo ale já se tomu věnovat nebudu. Zkoušel jsem to jen pro zajímavost. Stejně tak jsem zkoušel brokove prachy do 38special..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host