Lití slugů



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#61 » stř 28. pro 2016, 04:36

Kolik zásahu jsi měl řekněme z pěti ran? Tady je vidět jedna. Spíš než do plechu bys měl dát pořádný kus papíru se záměrným bodem a podívat se na soustrel. A zkus si to srovnat s par originalama. Od jakéhokoliv výrobce.

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#62 » čtv 29. pro 2016, 12:47

Do papíru jsem střílel na 25m a všechno bylo do 10cm od sebe. Na 50m z pěti, čtyři, Měl jsem těch plechů pověšených víc :) a bral jsem to zleva doprava. Jeden plech jsem vyfotil proto že se ta střela pěkně rozpleskla a držela na tomto jednom plechu :)



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#63 » ned 26. úno 2017, 17:31

Vcera jsem laboroval se stejnou "vyzvou". LEE slug 24g do S&B Trap 24g. Jak bylo uvedeno vyse, ze 24g bude mit lepsi balistiku diky tezsi spicce, tak si troufam tvrdit, ze u tohoto tvaru strely nejde ani tak moc o rozlozeni hmoty, jako spise o tvar, ktery je tak nebo tak klobouk, takze i kdyz to nerotuje, stabilni to bude srovnatelne. Ale, toliko muj nazor.

S&B Trap 24g ma kosik tak, ze kdyz do toho narvu LEE slug, tak se nabojnice prilis neroztahne na tele, ale v krcku. To je mozne bud zpetne zakrouzit zakruzovackou, nebo v LEE prebijecim lisu.

Ja jsem spis resil jiny problem a sice, ze mam plne zahrdleni na horni hlavni moji rusandy. Ciste vypoctem je tam 0,1 mm vule celkem, tedy 0,05 mm na kazde strane. Tam uz se kosicek proste nevejde. Mam sice pevne zahrdleni, takze zavity trpet nebudou, ale... origo Slug S&B prave proto, ze ma ona zebra, tak ma material kam uhnout. Na LEE uhnout nema kam. Bud "mazne", nebo mi poroste tlak do nebes.

Bohuzel LEE slug vyzaduje kosik. Pokud bych ho do nabojnice hodil volne, tak bude mit v hlavni vuli celkem 1,1 mm a to uz je sakra hodne, takze zahrdleni ho pak muze slusne kopnout a cert vi, jaka bude presnost.

Nakonec mi z toho vyslo, ze pokud vubec se do tohoto monkey businessu s LEE slugem a plnym hrdlem pozenu, tak budu muset kuchat i kosik (stale vychazim z toho, ze je levnejsi castecne delaborovat vlasimskej naboj, nez kompletne prebijet od piky) a kosik pak seriznout tak, aby drzel jen spodni cca 1/3 slugu. Tim bych mel dosahnout pocatecniho vedeni v hlavni a snadnejsi oddeleni v hrdle.

No... jeste si to nekolikrat nasucho vyzkousim, nez to zkusim. Mam sice poctivou uralskou ocel :-), ale prece jen, ruce jen jedny.

Jo a mimochodem - drobne upozorneni (musim pohladit admina po dusi) - delaborace naboje neni vyrobcem schvaleny postup (byt jde "jen" o vysypani broku), tedy se NEJEDNA o prebijeni ve smyslu naseho zakona. Cili kdo nema kvalifikaci pro delaborovani streliva jako ja, tak se dopousti prestupku na useku zbrani a streliva.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#64 » ned 26. úno 2017, 18:12

Říkal kdo a napsal kde ?



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#65 » ned 26. úno 2017, 18:24

Petzold píše:Říkal kdo a napsal kde ?


Z. c. 119/2002 §28 Odst. 2 b., podepsal Havel&Zeman&Klaus, dale ve smyslu pozdejsich novelizaci.

Cili prebijeni je postup, kdy pouzivas komponenty podle postupu schvaleneho vyrobcem. Samozrejme lze dlouze polemizovat o tom, ze treba kdyz do toho nasypes hrubou sul, tak o tom se vyrobce soli nebavi. Ale co se tyce DELABORACE streliva, tak to S&B rozhodne drziteli ZP sk. B nebo C nedovoluje... :!:

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#66 » ned 26. úno 2017, 18:35

No trošku si ten zákon ohýbáš.
Zákon o zbraních definuje delaboraci jen :
- delaborované střelivo a munice - střelivo a munice zbavené výbušnin a jiných aktivních muničních náplní, neoznačené podle zvláštního právního předpisu.
Nic z toho se při rozebírání náboje neděje. Že se slangově mezi přebíječi nazývá "delaborací" ? A co ?

- přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů ad absurdum ...ne výrobci celých nábojů
- nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nosit střelivo nebo jednotlivé části nábojů

Jestli nabudu jednotlivou část náboje rozebráním jiného, střelu od Hornadyho nacpu do nábojnice Lapua,jako držiteli ZP příslušné skupiny mi v tom legislativně nic nebrání.

Další ad absurdum, podle tvého výkladu bych ani nesměl "delaborovat" svůj, již jednou vlastnoručně přebitý náboj "podle technologického postupu který udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů".

O to, že pouhé odříznutí brokového náboje, vysypání broků a osazení jinou střelou může být krátkozraké a nebezpečné, o tom se nepřu. Ale je to každého jeho boj, jeho zdraví, jeho flinta.........



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#67 » ned 26. úno 2017, 18:48

Petzold píše:No trošku si ten zákon ohýbáš.
Zákon o zbraních definuje delaboraci jen :
- delaborované střelivo a munice - střelivo a munice zbavené výbušnin a jiných aktivních muničních náplní, neoznačené podle zvláštního právního předpisu.

Nic z toho se při rozebírání náboje neděje.

- přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů
- nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nosit střelivo nebo jednotlivé části nábojů

Jestli nabudu jednotlivou část náboje rozebráním jiného, nic mi v tom legislativně nebrání.

Ad absurdum, podle tvého výkladu bych nesměl "delaborovat" svůj, již jednou mnou přebitý náboj "podle technologického postupu který udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů".


Nene, kdyz TY vyrobis naboj prebitim, tak TY jsi vyrobce toho noveho naboje ergo kladivko TY si ho rozeber, jak uznas za vhodne.

Pokud S&B dovoluje delaborace komukoli, pak samozrejme je vsechno v pohode. Ale pokud je mi znamo, S&B jic takoveho nepripousti a pokud tuto cinnost chces delat, musis mit nekterou (tusim jsou tri) z kvalifikaci, ktera ti toto dovoli.

Ja jen, ze kdyby to nekomu jednou utrhlo ksicht, tak aby se pak nedivil, co vsechno pak bude mit ve spisu. U vybusnin a streliva neplati to, co u jinych vyrobku, ze kdyz si to koupis, tak si s tim delej, co chces. Kdyz ti selze treba silvestrovsky kompakt, tak ho NESMIS delaborovat, pokud na to nemas kvalifikaci (dokonce nestaci byt Odpalovac ohnostroju, ale musis byt Pyrotechnik). Musis ho hodit do vody a za 24 hodin zakopat. Tim je to proste dano. Podobne je to se strelivem. Mrkni se do zakona a postupu uvadenych vyrobcem.

Pokud napriklad prebijes naboj necim, co neni dovoleno vyrobcem (napriklad pouzijes nabojnici, ktera je nejakeho vyrobce a ten vyslovene uvede, ze smis pouzivat jen a pouze komponenty schvalene k prebijeni), pak pri jakekoli havarii mas na krku obecne ohrozeni + prestupek.

Protoze zakon nepripousti, ze bys vyrobil nabojnici (upravou originalni nabojnice mimo schvaleny postup vyrabis vlastne neschvaleny komponent) svou, pokud na to nemas kvalifikaci, tak vzdy jsi jednou nohou v problemu. Ze se to toleruje, to je vec druha. Do prvniho velkeho prusvihu, jako vsechno.

Ja nestrasim ani nikomu nic nezakazuju. Jen jsem pripomenul, jak se veci maji ;)



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#68 » ned 26. úno 2017, 18:54

Mozna si vzpomenes, pred mnoha lety to bylo vlaceno v mediich, jak typek na Vltave na parniku zranil maleho kluka (tusim problem s poskozenim zraku a mozku), kdyz vystrelil z maleho kanonu a kluk tam zrovna strcil hlavu. V kanonu byl jen cerny prach a ucpavka.

Typek nejen, ze byl obzalovan z tezkeho ublizeni na zdravi, ale i z prestupku na useku vybusnin, protoze pro odpal pouzil vojensky palnik. Tento palnik JE UPLNE STEJNY jako civilni, protoze tehdy tyto palniky vyrabel jen a pouze S&B a rozdil byl pouze v tom, ze pro armadu se to balilo do jednech krabicek, zatimco pro ohnostrojare do jinych krabicek pod jinym oznacenim. Cili zcela stejny vyrobek, ale s jinym razitkem.

A na tomto ho tehdy take uvarili, byl to souhrnny trest. Mozna to jeste lze vygooglit.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#69 » ned 26. úno 2017, 19:09

Ale já se s tebou nechci přít o výbušninách, palnících a pyrotechnických výrobcích, ani o tom když někdo udělá partyzánštinu, tak za ni má zodpovídat. Ani o tom, že spousta přebíječů "chodí na hraně". Ostatně i přebíječ, který vyrobí náboj a někomu to "utrhne ksicht" tak to odnese s plnou parádou protože zjevně něco nedodržel.

Ale jen a pouze si dovolím nesouhlasit s tvojí obecnou definicí ...delaborace naboje neni vyrobcem schvaleny postup (byt jde "jen" o vysypani broku), tedy se NEJEDNA o prebijeni ve smyslu naseho zakona.




Nic víc. :)



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#70 » ned 26. úno 2017, 19:25

Zakon delaboraci resi, ale neresi ji detailne aktualni zneni ZOZ. Je to specifikovano v Zakone c. 455/1991 Sb., kde je receno, ze pro upravy streliva je nutna koncese a ne jen ZP. Pak je mozne si to spojit se zakonem c. 119/2002 Sb. §31 odst. b), z cehoz vyplyna zbrojni licence skupiny B (E je uplna likvidace streliva).

Cili, pokud napriklad nemas zbrojni licenci skupiny B, pak muzes pouzivat pouze schvalene postupy. Pro ziskani teto licence pak musis mit koncesi a splnit podminky k jejimu ziskani, ale bohuzel drzeni ZP k tomu nestaci.

On totiz zakon neresi, kdyz kdyz si neco delaborujes pro sebe, tak ze to jako neva. Ono to va. Protoze existuje zakon, ktery delaboraci resi, tak to ve vzduchoprazdnu nevisi, bohuzel.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#71 » ned 26. úno 2017, 19:32

Petzold píše:Ale já se s tebou nechci přít o výbušninách, palnících a pyrotechnických výrobcích, ani o tom když někdo udělá partyzánštinu, tak za ni má zodpovídat. Ani o tom, že spousta přebíječů "chodí na hraně". Ostatně i přebíječ, který vyrobí náboj a někomu to "utrhne ksicht" tak to odnese s plnou parádou protože zjevně něco nedodržel.

Ale jen a pouze si dovolím nesouhlasit s tvojí obecnou definicí ...delaborace naboje neni vyrobcem schvaleny postup (byt jde "jen" o vysypani broku), tedy se NEJEDNA o prebijeni ve smyslu naseho zakona.

Nic víc. :)


Bohuzel, jakykoli zasah do hotoveho vyrobku musi byt dle schvaleneho postupu. Pokud od vyrobce naboje ziskas souhlas s tim, ze zasah do jeho vyrobku je soucasti prebijeciho procesu, pak mas samozrejme pravdu jsi z obliga. Ale co se v teto branzi pohybuju uz pres 20 let, tak si dovolim nad uspesnosti pochybovat. Nikdo si nelajzne, ze nekdo bude treba to hrdlo odvrtavat, do toho mu to slehne do obliceje a PCR se pujde ptat S&B jak je mozne, ze dovoluji zasahovat do jejich vyrobku lidem, kteri NEMAJI potrebnou kvalifikaci, napriklad koncesi pyrotechnika.

Ja samozrejme tvuj pohled na vec chapu, ale neverim v uspesnost obhajoby v okamziku nejakeho problemu. Spis verim tomu, ze pokud bys napriklad tim slugem nekde neco rozbil, tak te s chuti budou vlacet za to, ze jsi pouzil neschvalene strelivo.

Pokud chces, napis si dotaz na S&B, uvidis, co ti napisou. Pokud to chces na obecne strelivo, napis na CUZZS.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#72 » ned 26. úno 2017, 19:43

Napsal jsem dotaz na CUZZS, tak se to treba dozvime od fundovane osoby ;-)

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#73 » ned 26. úno 2017, 19:47

Jen vsuvka, toto je vlákno o lití slugů - proč z toho je právní koutek o tom co je či není delaborace?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#74 » ned 26. úno 2017, 19:50

PŘESNĚ TAK, DRŽTE SE TÉMATU !



Milan-x
Příspěvky: 20

Příspěvek#75 » sob 22. srp 2020, 07:25

Zdravím pánové, uvažuji o koupi těchto kokil: https://cs.strobl.cz/lyman-sabot-slug-m ... le-cavity/ neb jsem slyšel samou chválu. Lyman ale začal následně vyrábět kokily i na takovýto tvar slugu:
https://cs.strobl.cz/lyman-slug-mould-1 ... le-cavity/ Zajímalo by mě, zda s tím druhým už má někdo zkušenost, nebo da vidí v něčem přínos/výhody oproti tomu diabolovitému tvaru. Diabola je určena do košíčku, to druhé čert ví... Popřípadě pokud má někdo tu druhou variantu, mohl by sem prosím hodit průměr odlitku v milimetrech? Dík.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů