Mazání nábojnic při přebíjení.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » pon 27. pro 2010, 22:20

Mažete, případně čím a jak? Leda na svém webu píše, že je vhodné se vyvarovat použití WD kvůli vzlínavosti a maže vyválením nábojnic v mastném hadru. Těch pár nábojů co jsem zatím udělal jsem nemazal a šlo to, ale možná by to šlo lépe, případně se tím asi snižuje i opotřebení matric.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » pon 27. pro 2010, 22:51

Pistolovky nemažu, mám karbidové matrice a není to potřeba. I .357 jdou bez mazání krásně. Co se týče puškových tak je dobré použít nějaké komerční mazání k tomu určené a nebo lanolín (k dostání v lékárně). Mazat jakýmkoli olejem nebo dokonce WDčkem je k ničemu. Při kalibraci to nepomůže a jenom zamastíš prach. Jestli to máš na pistolovky tak si kup takové to mazání v rozprašovači, hilzny dáš do piksly, trošku postříkáš, zakvrdláš a a už to sviští. Ale jak jsem psal, lepší je pořídit matrice s karbidovým kroužkem a je po starostech.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » pon 27. pro 2010, 23:26

Budu se muset podívat jaké vlastně ty matrice mám - poznám ty karbidové ?

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » úte 28. pro 2010, 06:13

Kalibrovací matrice má zezdola vsazený karbidový kroužek ostatní matrice jsou stejné jako full stell.
Mažu přípravkem od Dillonu v rozprašovači. Dillon case lubricant. Je to lanolín rozpuštěný v lihu.
Cca. 500 nábojnic nasypu do papírové krabice a jednou nad něma stříknu z rozprašovače. Za 2 minuty to je suchý a můžu jet.
Pistolové nábojnice není nezbytně nutné mazat, ale kalibrování se tímto velice usnadní.
Pro neznalé: lanolín je tuk z ovčí vlny a používá se v lékárnách do mastí jako základ.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#5 » úte 28. pro 2010, 10:43

Pistolovky není nutný mazat u matric s vložkou ze slinutých karbidů, tuto vložku má u LEE Deluxe matric první a čtvrtá matrice (při pohledu zespodu je ve vnitřním průměru matric takový kroužek). Ale kdž je namažeš, půjde práce líp od ruky, při rychlejším pohybu se nestane, že by se nábojnice zasekla. Zkoušel jsem mazat i WDckem jde to, ale musí se nábojnice řádně odvětrat, aby se na nich vytvořil film. Jinak mažu prakticky tím co mám po ruce Konkorem apod. a ještě se mi nesalo, že by mi navlhl prach, zkorodovala zápalka nebo cokoliv jiného.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 28. pro 2010, 10:53

No, ono je u JAKÉHOKOLIV oleje nebezpečí vyzlínání do prachu, nebo do zápalky. Zápalka potom spolehlivě neodpálí a prach neshoří (většinou jeho část). Ve finále ti to může rozložit natrvalo zbraň.
Je to asi 8 let co jsem si koupil volně sypaný 22lr. Zdály se mě nějaký suchý, proto jsem do krabice 500ks stříknul konkor. Za týden bylo pár selhačů, za 3 týdny už 80%.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#7 » úte 28. pro 2010, 11:30

Samozřejmě nestříkám olej přímo na nábojnice, pouze 1-2x krátce stříknu na hadru v které promnu cca 500-1000 nábojnic, a ty nechám třeba den odležet a vyvětrat, mažu neodzápalkované nábojnice tak, aby se olej nedostal do nábojnice. Ono stříknout napřímo olej do krabice s .22LR není moc rozumné zvlášť když se podíváš na utěsnění okolo střely, ta je jen lehce zakrimpovaná do drážky a dost často i vaklá. 22LR jsem "mazal" akorát starý REXy a to vždy těsně před střelbou a to tak, že jsem mastným hadrem utřel zaschlou vazelínu. Ale to už jsme trochu jinde. U nenamazané nábojnice se mi zase několikrát stalo, že uvízla v první matrici, vytrhla se z držáku a nešla nijak vytáhnout, následovala rozborka matrice a vyklepnutí pomocí tyčky.



Zvonek
Příspěvky: 5

Příspěvek#8 » úte 28. pro 2010, 12:34

Používám použitý olej s převodovky vždycky kápnu na hadr a nábojnice v něm poválím. Na tři suchý tam šoupnu jadnu namazanou přebíjet jde pak lehčeji. Přeb. 9 luger. Jo a závadu jsem zatím neměl žádnou (G19) ani muj kolega co je zkoušel v cz 100.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » úte 28. pro 2010, 17:59

První pravidlo přebíječe, žáhný olej na matrice a hilzny! Naopak nové matrice je potřeba odmastit před použitím a LEHCE máznout nazadlem na hilzny. WDčko neprospěje vůbec ničemu a vyjetej převodák může leda uškodit protože už je v něm "nabroušíno". Nechápu proč tohle vůbec někdo dělá. :roll: Pro ilusraci, zkuste si máznout puškovou nábojnici olejem a zkalibrovat FL matricí, pokud se to někomu povede a taky ji z tý matrice vytáhnout tak má u mě flašku (a naopak, aby to bylo fér :mrgreen: ) Prostě se v tý matrici zadře, bez ohledu na použitý olej a u pistolovek to funguje stejně jen třecí plochy nejsou tak velký, o možném znehodnocení prachu ani nemluvě.

Uživatelský avatar
Iha
Příspěvky: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » úte 28. pro 2010, 19:53

Cony: Tak ja jsem v posledni kalibracni matrici od LEE uplne roztrhal vlozku. Prebijim .45 acp, jen mosaz. Vzhledem k velikosti vlozky u Dillona verim, ze to nehrozi.

Co se tyce mazani, tak ja zase doporucuji mazat. Rozdil byl znat uz na turretu a u progresivniho prebijeni je to znat jeste vice. Nejde jen o to, aby se nenicily matrice, ale take se pak mene namahaji soucasti lisu, min se opotrebovavaji a clovek se min nadre. Kdysi se Hlad zminoval o tom, ze maze .45-70 olejem na retezy motorovych pil. Pouzivam olej na pily od Narexu (proste byl doma) a spokojenost. Hilsny mazu tak, ze mam mastnou hadru (ne moc, jen je lehce vlhka) a v te povalim nabojnice a jde se prebijet. Ani nemusi byt vsechny. Za tu dobu co prebijim tak zadny selhac. Prach se lepi minimalne. Jen je nemuze clovek mazat moc dopredu, po nejake dobe se asi olej rozlozi ci co.



Shiva
Příspěvky: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » stř 29. pro 2010, 11:42

Hm, koukam ze jsem neinteligentni a zmateny neznalek.
1. nove matrice se maji odmastit, ano, ale odmastuji se pohyblive casti (zavity, casti kde treba beha bushing apd). navic se odmastuje ochrane mazivo, ktere neni stejne jako lubrikant potrebny pro spravnou kalibraci.
2. karbidove matrice se mazat nemusi, ano, ale to je vyjadreni vyrobce, ze nemazanim se jejich matrice neposkodi. Nicmene zvysene namahani zatezuje lis, jeho upevneni apd. tudiz rada je MAZAT.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#12 » čtv 30. pro 2010, 10:06

Pokud si vzomínám, tak Lee nabízí speciální mazivo na hilzny. Kdysi jsem to u Anděla koupil, ale po krátkém čase jsem to přestal používat. U pistolových nábojů jsem nepozoroval nějaké zlepšení při přebíjení, takže to byla jen další operace navíc a ztráta času.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#13 » čtv 30. pro 2010, 10:23

Zkusím něco sehnat a porovnám jestli to stojí za to.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#14 » čtv 30. pro 2010, 10:35

Zavolej Andělovi určitě to má skladem.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#15 » čtv 30. pro 2010, 10:36

Cinkni Soukupovi, má to Dilloňácké ve spreji, to je asi na pistolovky nejšikovnější.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host