Modifikátor pachu spalin střelného prachu



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#1 » úte 26. bře 2024, 17:46

Zabýval jste se někdo někdy nápadem nějak ovonit nebo jinak změnit nějakou přísadou výsledný pach spalin střelného prachu?

Pokud ano, jak a s jakým výsledkem?

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1154

Příspěvek#2 » úte 26. bře 2024, 18:01

Lubovolna prisada (pokial to nebude v style separovaneho doplnku ako napr. ked sa krupicou dosypaju ciernoprache naboje - ale to asi nemyslis), ktora by zmenila pach povystrelovych splodin bude mat +- nasledovne problemy:

- zmena rychlosti horenia a teda priebehu tlaku
- potencialna destabilizacia streliviny s tym ze predosly bod nastane po nejakej dobe (bude takto naplnene strelivo pouzite hned, o tyzden, o mesiac ... ?)
- je nutne fakt homogenne 'primiesanie' do streliviny aby bol zabezpeceny konzistentny vysledok

Nic z toho by som po domacky nerobil. Doktorat z organickej chemie ma otec (nejaky ten rok vo vojenskom vyskume v Novakoch, po vybuchu zle pocuje na jednu stranu), ja som zamrzol na maturitnej urovni - ale napriek tomu by som do takehoto niecoho po slovensky povedane
'fakt nechamral'.

Zvedava otazka - co ta preboha vedie k takemuto napadu? :mrgreen:

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#3 » úte 26. bře 2024, 18:20

Dovedl bych si představit nějaký dávkovač z externího zásobníku, který by rozptýlil kapalinu při výstřelu. Jenže pochybuji o efektivitě. Na neutralizaci jedovatých zplodin by to asi nestačilo. Jako efektivnější se mi jeví používání nontox nábojů. Pokud šlo jen o to, aby to tolik nesmrdělo, tak je asi efektivnější mít na hlavni tlumič, nebo nějaké "prase", které ty plyny zchladí a zpomalí, nebo pošle dál od střelcova nosu.
Naposledy upravil(a) Letec 12 dne úte 26. bře 2024, 18:23, celkem upraveno 1 x.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#4 » úte 26. bře 2024, 18:22

Chápu. Když se můžou prodávat růžové pistole, proč ne třeba voňavé náboje. Holky určitě ocení.
Ale třeba mě to takhle voní dost.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#5 » úte 26. bře 2024, 18:37

Nevede mě k tomu nic konkrétního, prostě mě to v čase už několikrát napadlo. Pochopitelně příměs by musela být stabilní, nekorozivní, při zahřátí se odpařit, nekondenzovat v hlavni, netvořit sole a vůbec prostě ideální. Že by došlo ke změně hoření prachu je jasné, příměsi by muselo být málo, aby ovlivnění nebylo významné.

Prostě jen nápad, tak jsem se zeptal, jestli ho někdo už měl taky a nezůstal jen u představ. Nic víc.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#6 » úte 26. bře 2024, 18:57

Spravnej chlap ma smrdet. Potem a strelnym prachem. Vonave strileni jde nejakym duhovym smerem.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#7 » úte 26. bře 2024, 19:07

Já jsem do mazání přidával vonnou svíčku.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#8 » úte 26. bře 2024, 19:12

Nedoporučuju. Už teď jsou kriminalistické laboratorní metody k rozlišení povýstřelových zplodin různých prachů. Proč jim to ještě usnadňovat.
MojeTikka: zapomněls na strojní olej.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#9 » úte 26. bře 2024, 19:28

Naprostá většina molekul, co tvoří vůni ve voňavkách jsou organické. Takže nepřežijí peklo první milisekundy výstřelu.
Ty anorganické obvykle nevoní. Nejspíš je to dané vývojem, voní to, co se dá jíst.
Určitá šance by byla navonět povrch střely a zafixovat třeba voskem (22LR ideální médium).
A nakonec vyřešit sociální problém na vnitřních střelnicích.



Gatling71
Příspěvky: 29

Příspěvek#10 » čtv 28. bře 2024, 09:18

Jarda.Jezek píše: ...nějak ovonit nebo jinak změnit ... pach spalin střelného prachu.


Ale kvůli té drsné vůni spalin střelného prachu přeci chodíme střílet! 8-)



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#11 » sob 6. dub 2024, 16:04

Jako vtip dobré, ale mělo byt na Apríla.....
Jinak opravdu se dá do prachu přidat přísada co snižuje usazování mosazi v hlavní, má ji třeba reloader.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#12 » sob 6. dub 2024, 18:00

No právě.. na apríla by to nebylo vono. Ale po dlouhé době fakt zábavné vlákno... :-D

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#13 » sob 6. dub 2024, 22:33

JJ, já bych byl vděčen třeba za nějaký modifikátor pachu mých prdů. Že bych si natřel věneček (ánus - neboli prostě díru do prdele) nějakou vodičkou a pak by můj PRD voněl po konvalinkách...



labakov
Příspěvky: 1

Příspěvek#14 » sob 13. dub 2024, 21:10

tak když to existuje pro 2T motory a fakt je to cítit po spálení ... https://www.motoretezy.cz/cz/e-shop/260 ... ot-1l.html

Takže nové mazání? Vůně jahod z každé střelnice:-)

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 539

Příspěvek#15 » ned 14. dub 2024, 08:49

LGBTuž i tady,vonavé a růžové ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host