Povrchová úprava střel - výroba doma



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#16 » pon 26. lis 2012, 17:39

Díky i tobě. Přeji hodně štěstí a budu se zájmem tiše sledovat, jak se ti/vám daří. Je to rozhodně hezký experiment.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#17 » pon 26. lis 2012, 19:27

Kdyby jsi napsal jak to děláš tak by možná někdo zjistil, že s podobnou technologii třeba má co do činění a dokázal by poradit přesto, že se nezabývá střelami. Já jsem nad tím jak se to dělá, zatím nepřemýšlel, nástřik bych si dokázal představit - něco jako komaxit, máčení asi taky.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#18 » pon 26. lis 2012, 20:22

Tak to se omlouvam i tobě protože i když si o tom nepremýšlel klepnul si hřebík na hlavičku.
Ale víš co mě překvapuje?Nejenom na tomto foru ale i na jiných se spousta lidí chce dozvědět jak se to dělá jak je tomu u nejmenované firmy.A všude čtu ten a ten pán si svoji recepturu chrání.Rozumím tomu,prostě začal něco vyrábět a lidi to kupují proč to hlásat do celého světa.
Je mu jasné že jednou to někdo začne dělat doma ale chvilku to potrvá než "odlévači" na to přijdou a i potom bude mít stejně kšeft,protože jak se řeklo někdo odlévá někdo ne.
Není to nic jiného než "prášková barva" jen jde o to jaký zvolit způsob jakým to nanést.
To co já jsem vytvořil na fotce je věc,že kdybych jich měl dělat 1000,radši tam dam napatlaný olovo Aloxem.
Protože způsob jakým jsem to tam nanesl je za 38Kč za sklenici od okurek,horkovzdušné pistole a nějaká ta silikonová hadička.A co hlavně není to dokonalý.
Ovšem investice okolo 4tis. což je jako investice do zařízení na odlívání,jich udělám i 1000ks cca za 30 min.
Ale to je to co říkám,nemám odzkoušeno nechci o tom zatím diskutovat.Jen spekulovat.A protože jsem blec a ty prachy obětuju do zařízení,tak vyzkouším a podám výsledek na foto ale hlavně i popisem,ať si každý slévač vyrobí to samé jako je origo.
Jediné co mě mrzí je že když kupujete,není nic lepšího než abych začal odlévat ve velkým a pěkně to stříkal a prodával jsem to.
To je ta věc co já nechci a dám to sem veřejně,pokud budou výsledky OK.Druhá otázka je co udělá každý kdo odlévá ve velkým a prodáva.Vydělá si na vás hlavně.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#19 » pon 26. lis 2012, 20:39

A stejně mě to leží v hlavě.
Protože se McFly zajímá a mě připadá nejvíce přispívá do tohoto vlákna,že pro mě by bylo nejlepší vzhledem k tomu že kupuje mu nabídnout jako jednotlivci aby si střely ode mě koupil,nebo spíše budeme říkat bych mu je "daroval" za nějakou odměnu.
A asi by ušetřil.
Kupuju taky,celoplášt,olovo i ARES,ale hlavním produktem pro mě na střilení je moje střela mazaná do drážky.
A proč bych pokusem kterým provádím a pokud vyjde tak trochu nezvrátil i třeba McFly aby to zkusil si odlít a potom i vytvořit hezký povlak.
Přátelé nemám tady na foru nutkání odpovídat abych měl co nejvíce odpovědí,nemám potřebu se vykecávat protože nemám s kým hodit řeč a proč bych vůbec měl mít zájem aby nějaký povrch dělal kde kdo za rohem?
Jenom tak,protože mě hodně lidiček na tomto foru poradilo a usměrnilo,proto proč nedělat opak.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#20 » pon 26. lis 2012, 20:42

Takže jsem se skoro trefil, ovšem seriovou výrobu v domácím prostředí si nedokážu dost dobře představit. Někde jinde jsi psal, že děláš v práci něco s lepidly, takže můžeš zřejmě experimentovat se složením toho nástřiku. Mám k dispozici dost velké prostory, mám i pec a vím jak funguje komaxit ale nemám bohužel čas experimentovat. Co zkusit do té barvy přimíchat grafitový prášek, používá se přece jako mazadlo.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#21 » pon 26. lis 2012, 20:54

No nedělám stím jsem v oboru elektro,jen jsem říkal že mám souseda který "dýluje" práškové barvy.A proto mam přísun materialu,nezařízení.
A protože mi dal školení u pivka jen tak přes hradbu že práškové barvy je několik druhů,co se týká základu.
Ty nepotřebuješ přidávat grafit a nebo jiné mazací složky.Co maže celoplášťové střely?Nic.
Viděl jsem že dorazí chlapkovi celopláště a ještě je nanáší MOS2 aby dosáhnul lepšího FPS.

Nyní mam barvu na bázi epoxidu.Vím na 100 procent že to není přesně ono,protože prášková barva není aby byla tvrdá,elastická,otěruvzdorná,teplo odloná. Jen její varianty.
Ale použitelná na testování by byla asi na bázi polyester,nebo lépe polyuretan.
Uplně nejlepší by byla ale "Nylon" .Má asi nejlepší vlastnosti k nám střelcům.
Špatný je že mě tvrdil že na tu barvu má nějaký výrobce "R" a oni ji nedělají.A to je smutný vzhledem k testování.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#22 » pon 26. lis 2012, 21:01

Pokud se nepletu tak celopláště maže většinou plášť z tombaku či jiného měkého kovu.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#23 » úte 27. lis 2012, 05:54

Ano asi jsem to řekl trochu jednoduše že nemaže nic.Myslel jsem to spíše do otěru.Tombak je přeci jen na tom hůře než,třeba suché olovo.
Ten Nylon má právě velmi dobré vlastnosti.Je pevný,otěruvzdorný,jak je to s teplotou nevim.Ale co vim používá se i na nástřik koulí v ložiskách tak by to snad mělo vydržet i nějaké to teplo.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#24 » úte 27. lis 2012, 12:16

No, možná se pletu, ale význam pláště není o mazání, ale aby střela nebyla při nárazu na cíl deformována stejně jako olovo. O mazání bych u pláště asi moc nemluvil, jde spíše o to, aby byl dostatečně měkký a drážkování se do něj mohlo spolehlivě "zaříznout" bez sebepoškození.
Kluzné vlastnosti tombakového pláště jsou spíše druhořadé. Olověné homogení střely je nutno mazat, aby se olovo nestíralo do hlavně případně se "nestrhlo". U plášťů toto netřeba.
Lakovaný povrch dlě mě spíše levnějším způsobem co se otěru týče simuluje plášť.
Alespoň to je můj názor.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#25 » úte 27. lis 2012, 13:13

Zdar chlapi. Pokud jde o volbu jestli plášť a nebo olovo - balistik mě upozornil,že žádné olovo se nikdy nevyrovná plášťované střele (v soustřelu). Viděl jsem pár borců,co měli tak legované olovo,které po zasažení kovu létalo ve fragmentech nazpět a zranilo příhlížející.Občas se vrací i části pláště,ale to je vyjímečné.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#26 » úte 27. lis 2012, 13:26

Já jsem nepsal, že plášť je "pouze" za účelem mazání.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#27 » úte 27. lis 2012, 21:52

U plášťovaných střel se na výrobů plášťů dnes používají výhradně 2 materiály: mosaz a bimetal. Mosaz je samomazná (mimo jiné se používá i u kluzných pouzder) bimetal jsou jednouše řečeno zválcované dva plechy: ocelový a tombakový. Právě tombak je tam kvůli mazání. Na olověné střely se docela dlouho používá teflonový povlak. Ohledně ekonomičnosti si myslím, že vychází celoplášťová střela na výrobu levněji, než kvalitní olovo potažené plastem. Další věc je, jaké rychlosti ten tvůj povlak bude zvládat a jaký bude mít vliv na rozptyl úsťových rychlostí.
Ohledně přesnosti plášť X olovo... pokud srovnám běžně dostupnou produkci střel jako je S&B a třeba Limit a porovnám tyto celopláště s kvalitně udělanou olověnou střelou u olova dosáhnu lepších výsledků. Hlavně kvůli tvarové a váhové nepřesnosti u celoplášťů.
Edit: jinak Ti samozřejmě fandím a těším se na zveřejnění výsledků :)



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#28 » úte 27. lis 2012, 22:01

No a jsme skoro u toho opět.Nevím jak dobrý je balistik ale vyzkoušel jsem olovo i plášť.Soustřel mám asi lepší na olovu,protože ho používám více.Proč někdo leguje olovo na hodně tvrdé nevím,leguju ho aby se nestrhávalo.A spíše ne protože není čím,to už jsem psal jinde a pokud někdo zdroj má tak má štěstí.

Olovo spousta lidí používa hlavně protože je k hlavni šetrnější.A jak někdo zmínil plášt se snažím nanest abych se vyvyroval otěru olova v hlavni.

Ale hlavně tu nejde o to jestli je olovo dobré nebo,ne.
Ale o jeho povrchovou upravu.Proč se tím vlastně zabývam je protože se olovo odpařuje a je jedovaté.O tom se dá i dočíst v časopisu Zbraně a Náboje myslím č.11 .
Je totiž smutné že na uzavřených střelnicích to nechtějí střílet.



sheep
Příspěvky: 121

Příspěvek#29 » úte 27. lis 2012, 22:11

No moment cony píšeš o chování střely.Já ale nic nového nevymýšlim pouze nějaký výrobce to již dělá a s uspěchem prodává,ja ho jen kopíruju,nebo spíše chci přijít co je to za material.
A jinak jedná se o výrobu doma a myslím že vytvořit doma celoplášť což neříkam že nejde,je podstatně složitější,než odlít,nastříkat a vypálit.
Jak dlouho tvrvá odlít tak nějak dopočítáme,vyskladat třeba 1000 střel na plech a nastříkat práškovou barvou a hodit do tepla na 15-30min,nemohu srovnávat s vyrobou celopláště prece.
Pokud bych to dělal ve velkém trochu bych pozměnil nanášení tím,že bych to zadal firmě která se velkokapacitním nanášením zabývá.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#30 » úte 27. lis 2012, 22:21

Další věc je teplotní snášenlivost toho povrchu co nanášíš. Mám pocit, že to co používá Ares zvládá něco přez 400°C a v neposlední řadě je toxicita tohoto povrchu při spalování. Teplota v hlavni je mnohem vyšší, ale je to velice krátkodobý proces. Pokud nebudeš nijak legovat olovo pod tímto povrchem, obávám se, že výsledky nebudou nejlepší, ale určitě Ti stačí měkčí sitina, než u mzání do drážky. Ano olovo se leguje tak aby se nestrhávalo, ale pokud potřebuješ hnát olověné střely rychlostí zvuku, je nutné zvolit tvrdší slitinu. Nevím jak je ta tvoje vrstva silná, ale kalibroval bych na průměr 0,356 až po nanesení této vrstvy. Mělo by to odpovídat průměru pro celoplášťovou střelu dle CIP ( 9,03mm). Pokud Ti jde o snížení kouřivosti, nanes barvu i na dno střely. Špice může být klidně odkrytá.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů