Výběr přebíjecího lisu



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#706 » pát 16. zář 2022, 18:28

Machead píše:Aris, hovoril som cisto o bajenotech vs hlava. Na pistol potrebujes 4, idealne 5 (jeden si vynechal). 3 na format, usadenie, zahrdlenie. 1 na prachovac. Ak pridam podavac nabojnic, tak treba 5...


Nerozumim ceho ze na pistol potrebujes 4, idelane 5. To mas na mysli pocet matric v lisu na kompletni prebiti?



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#707 » pát 16. zář 2022, 18:35

Tedy, mně na jednooperačním lisu pro přebíjení lugerů stačily vždycky matrice dvě. Nepočítám-li zápalkování. Ale chystám se pořídit progresivní lis a už vidím, jak deset míst bude málo...



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#708 » pát 16. zář 2022, 19:11

v.k. píše:Nerozumim ceho ze na pistol potrebujes 4, idelane 5. To mas na mysli pocet matric v lisu na kompletni prebiti?


1. formatovacka
2. prachovac/rozhrdlovac
3. Podavac striel
4. usadzovanie
5. Skrtenie

To neberiem do uvahy fakt, ze take krimpovane nabojnice ako Geco musia ist do kosa, lebo sa s nimi neda pracovat. Tzn keby bola dalsia pozicia so swagerom (ako ma dillon 1100) bolo by to primeranejsie. Zial, musim pracovat s tym, na co mam peniaze a miesto.

Jarda.Jezek píše:Tedy, mně na jednooperačním lisu pro přebíjení lugerů stačily vždycky matrice dvě. Nepočítám-li zápalkování. Ale chystám se pořídit progresivní lis a už vidím, jak deset míst bude málo...


Dve? Neskrtis?
Na progresivnom je normalne vsetko oddelit na samostatne operacie.
Ano, niekto pouziva aj 7 pozicii.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#709 » pát 16. zář 2022, 19:30

Škrtím až to není hezké.
Jak pomůže 7, když 10 nebude dost?



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#710 » pát 16. zář 2022, 19:46

Uprimne neviem, preco 10. Je to snad ironicka narazka na mojich 5?

Lebo myslim, ze ani Mark 7 Apex nema plnych 10 pozicii (jedna je len pre podavac nabojnic).



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#711 » pát 16. zář 2022, 19:51

Och jo, zabudam, kontrola prachu (kontrolujem manualne, na .223 mam endoskop). Takze 7 pozicii minimalne na pekne prebijanie
1. Format + vypichnutie
2. Vypichnutie c 2 (nie vzdy to prejde na 1. Krat, vid krimpovane nabojnice)
3. Swaging
4. Prachovanie
5. Kontrola prachu
6. Podavac striel
7. usadzanie
8. Skrtenie

Ako vidiet, mojich 5 je uplne minimum. Staci, ale ciastocne vypichnuta zapalka ci zakrimpovane lozko dokazu cely proces zneprijemnit. Vizualna kontrola prachu je mozna len ak do nabojnice vidiet, co pri puske je problem



v.k.
Příspěvky: 257

Příspěvek#712 » pát 16. zář 2022, 20:14

Aha, takze jsi opravdu myslel pistolove. Ja mam za to, ze minimum pro vsechny operace, vcetne automatickeho podavani vseho jsou 3 diry. Ono je hezke, ze ti to paradne funguje s 8mi, ale minimum neni ani tech 5 a ani 4 matrice. Aby si z toho neudelali zacatecnici spatny zaver...



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#713 » pát 16. zář 2022, 20:22

Žádná ironie. Když se dívám třeba na přicházející FA X-10, tak mi není jasné kam dát žehličku, která by měla jen žehlit.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#714 » pát 16. zář 2022, 20:28

v.k.
Ano. 3. Ale. To předpokládá, že máš "podavač střel LEE"* a LEE usazovací matrici ve které zároveň krimpluješ. Což už dávno ne zcela zanedbatelné množství lidí (čti všichni ti co přešli z PRO1000 na cokoli min. se 4 pozicema) považuje za poněkud překonaný přístup.

*A jako exuživatel podavače střel LEE nemůžu než to považovat za parodii. Ale jeden klad tomu nechám. Práci s odlévanýma nepoplastovanýma střelama. To asi jako jediné. Jinak jsem si prošel od LEE přes podávací matrici RCBS, následně Hornady až k první zakoupené matrici od MrBulletfeeder, a následně k vlastním v podstatě kopiím poslední jmenované v jiných rážích.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#715 » pát 16. zář 2022, 20:42

3 fakt nie su minimum. Format, prachovanie, usadenie, krimp. To sme hned na 4.
Isto, da sa aj s 3mi ked sa zluci usadenie s krimpom ale je to podstatne horsie na nastavenie a stabilny krimp bez ohladu na zmenu nabojnic (co v zmeske nie je problem).

Ked mam na lise 5 pozicii, preco sa obmedzovat na 3?

A co pise Grimpo je nanajvys pravda, to leeckove podavanie striel tymi plastovymi svorkami musel vymysliet tazky humorista. Alebo skor sadista.

Len na pusku mam 2 hlavy. Zvlast na spracovanie nabojnic (3 matrice) a zvlast na prebijanie (4 matrice). A to je akoze fakt minimum (no dobre, na prebijanie 3,, mozno 2 ak neskrtite, jedna je podavac)
.223, 1. Hlava:
1. Vypichovacka
2. Formatovacka bez formatovacieho trnu
3. Lyman M na formatovanie krcku

2. Hlava:
1. Pozicia volna
2. Prachovanie
3. Podavanie striel
4. Usadzanie
5. Skrtenie

Takto to mam ja a rozhodne nie som jediny, vacsina ludi na Dillone to ma priblizne takto.

Isto, nemusime pliest zaciatocnikov, prebijat sa da aj na kolene s Lee Loaderom a kladivkom, ale bavme sa o niecom serioznejsom nez 2 kusy nabojov na lov v pustine na aljaske.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#716 » pát 16. zář 2022, 21:07

Já mám na Lee Loadmaster matrice takto:

Formátování/odzápalkování
Zápalkovač, nábojnici vede další formátovací hlava, jen není na doraz
Prachovač a rozhrdlení
Osazení střely
Zažehlení hotového náboje

Ale protože používám už odzápalkované nábojnice, tak mám i přípravnou sestavu, kde mám jen univerzální odzápalkovací matrici.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#717 » sob 17. zář 2022, 12:08

Grimpo píše:2Aris. Ohledně přesných puškových nábojů. Vygoogli si termín "free float" a "zero play" v souvislosti s přebíjením puškových. Podívej jak pracuje Forster CO-AX, nebo Frankford Arsenal M-press COAXIAL. Nebo jak se pracuje s matricemi LE.Wilson a hřebenovým lisem. A následně se podívej po ARMANOV TOOLHEAD FREE-FLOAT, ZERO-PLAY FOR DILLON XL650/XL750.
Všechno tohle je o tom, že naopak matrice NENÍ TOTÁLNĚ ZAFIXOVANÁ. Pokud tedy chceš přesný puškový náboj. A pak můžem spustit flame o tom, co 1. už je a ještě není přesný puškový náboj, 2. jestli "zero play" má nebo nemá smysl.

Já už předem uvedu výsledek svých prvních pokusů (bohužel zatím nic systematického, nemám na to kdy). Seřazeno vzstupně od nejhoršího po nejlepší. Podotýkám, že ještě nemám kompletní set-up, abych pokryl všechny možnosti, a asi ani mít nebudu.

Všechny nbc kalibrovány a zkracovány v 650tce, matrice Bonanza/Forster, zkracovačka upravená LEE Quick Trim DeLux.

Usazování střel prováděno následovně:

3. Matrice Forster-Bonanza, pevně utažená v singlestage / pevně utaženo v 650tce
2. Matrice Forster-Bonanza nedotažená v singlestage
1. Usazovačka LE Wilson - provizorně v Classic Castu*

*Ale vyrábím si vlastní "jednooperák", náhradu za KM hřebenový.


Děkuji Grimpo za pěknou odpověď. O lis forster a free float jsem se zajímal krátce před pár lety, když jsem vybíral jednooperak, takže zhruba vím o co jde. Nakonec jsem uznal, že pro mé potřeby je to zbytečné. Ale to je vedlejší.
A hlava ARMANOV. Tu už jsem jednou viděl, a docela přesně si pamatuji, že ta hlava je napevno dotažena k lisu šrouby. Ta hlava nemá vůbec žádnou vůli. Axiální (a omezeně i radialni) vůli mají jen matrice, jejich zavit je volnější a utahovaci matice se nedotýká hlavy, a má nějak omezený pohyb (asi šrouby? Už nevím přesně).
V obyčejné hlavě jsou všechny matrice usazené pevně vůči sobě. Vůli má hlava - tedy to, co se Armanov snaží odstranit, je to tak?

Určitě se nechci pouštět do hádek, co je přesný náboj a co nikoliv. Jen platí má úvodní otázka.
Tvrdí se, že D550 si koupí ten, kdo chce dělat přesné puškové náboje. A že D750 si koupí ten, kdo dělá velké množství pistoláků. Snažím se jen přijít na to, kde je jádro pudla.)

Machead: Já jsem jen vyvracel tvoje tvrzení, že hlava je levnější. Není. S tím jsi začal ty. Jsme ve vláknu o výběru lisu. Myslím že podrobný popis včetně cen může být pro lidi důležitým - patří sem. Ty to máš subjektivně jinak, v pohodě. Pro mě nebyla také určující cena, ale pohodlí. To mi prostě za to stojí.)
A na konverzi potřebuješ 3 nebo 4 bajonety, záleží jestli zehlíš nebo tam máš i policajta. Na prachovnici ti stačí jen jeden bajonet na všechny ráže, meníš jen riser (zdvihací váleček) uvnitř, matrice s bajonetem je stejná.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#718 » ned 18. zář 2022, 13:24

Já si Armanov hlavu přebral tak, že upevnění v lisu standardní, ale matice matric není dotažená až na hlavu, a povolování/utahování - tedy posunu výškového nastavení matrice brání kolíčky/čepy, které jsou v dírách vedle otvorů se závitem pro matrice a volnou částí zapadajíndo matic na matricích, které mají na obvodu zářezy právě pro tyhle kolíčky. Tím že matrice není dotažená v hlavě a má jakýs takýs vakl, hraje si Armanov na "zero play".

Nicméně si myslím, že "zero play" hře praktikované v jednooperáku se to stejně nevyrovná.



Aris
Příspěvky: 153

Příspěvek#719 » pon 19. zář 2022, 13:13

Prohledal jsem youtube a našel tohle:
https://m.youtube.com/watch?v=vS2-nBqGdvY

Je vidět, že hlava je napevno přišroubovaná malými šrouby namísto původních kolíků. Utahovací matice matric se nedotýkají hlavy a jejich osový pohyb je omezen šrouby. Takže matrice usazené do takovéto hlavy jsou na sobě do určité míry "nezávislé". Jak moc velkou roli to hraje, tak je otázka na někoho kdo s tím má zkušenosti, samotného by mě to zajímalo.
Do hry na free float totiž kromě plovouciho vršku vstupuje i odpovídající spodek - shell holder / plate.
Ale myslím, že ta Armanov hlava bude mít nějaký význam. Vůle při výrobě lisu se totiž můžou pěkně nasčítat. Už jen letmým pohledem na lis vidíte, že tam se na setiny nehraje. Z výroby vznikne vůle v:
Přesnosti vyvrtání díry pro Beran
Vyvrtání díry pro aretační prvek
Frézování vybrání pro hlavu
Samotná přesnost obrábění vnějších části hlavy
Přesnost díry a závitu pro matrice
Přesnost samotných matric (hlavně souosost)
Přesnost výroby shellplate
A samozřejmě je rozdíl i mezi nabojnicemi.)

No a to se může všechno najednou sečíst. Myslim, že by to trochu mohl eliminovat ten vynález od Armanova.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#720 » úte 20. zář 2022, 10:29

U Dillona bych se o přesnost nového lisu moc nebál. Ale už to hodně odběhlo od řešení lisu pro začátečníka. S tím co dnes vím, tak kdybych to měl procházet znovu, řešil bych to duem Classic Cast + Turret, a po čase Turret Z domu a 650tka DO domu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů