Uvízlá střelva v hlavni



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#1 » ned 23. bře 2014, 23:32

Nevím, jestli to tady někde už není, ale zajímalo by mě, co dělat, když náhodou zůstane kulka v hlavni. Je jasné, že asi nejdůležitější je na to vůbec to zjistit, ale co dál. Já zastávám názor, že v krátké zbrani na střelnici, je dobré mít kartáček a při každé podivné ráně lehce lauf protáhnout a hned vím, že vše je OK. Nemám zatím zkušenosti, ale když tam je, tak ten postup ?
Zpět, nebo ven, k ústí ? Může dojít při uvíznutí, nebo zpětně k vyražení střely k poškození vývrtu ?



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#2 » ned 23. bře 2014, 23:36

Četl jsem, že se to dá vcelku dobře vyklepnout dřevěnou kulatinou. Třeba někdo má osobní zkušenost.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#3 » ned 23. bře 2014, 23:39

Jasně, ale jakým směrem vyrazit, možná záleží, v kterých místech se kule nachází.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#4 » ned 23. bře 2014, 23:42

Bych řekl, že to bude asi fuk.. Tedy vyrážet tam, kam to bude míň práce. ;-)

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#5 » pon 24. bře 2014, 04:50

Osobní zkušenosti nemám, ale co mě bylo řečeno při přípravném kurzu na zkoušky, tak pokud už se něco takového stane, tak vyrážet směrem po střelbě > od komory k ústí hlavně ať je kule šprajclá kdekoliv v hlavni

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » pon 24. bře 2014, 06:21

Vyrážel jsem 2x a vždy byla seklá hned za komorou pač byl náboj bez prachu ( pro spekulanty to byli náboje z jedněch lázní :) blbost ji násilím tlouct 10cm kupředu )

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pon 24. bře 2014, 06:40

Pro tyhle případy mám mosaznou kulatinku ale naštěstí jsem ji nikdy nepotřeboval :lol:



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#8 » pon 24. bře 2014, 06:56

Já vytloukal dvakrát sám, jednou jsem byl svědkem. Vždycky náboj bez prachu, vždycky moje tvorba a moje vina. A vždycky střela skončila hned na začátku v přechodovým kuželu, takže s dalším nabraným nábojem to nedovřelo závěr. Až jsem si říkal, jestli ti zmetci nemají ty zápalky tak chytře nadimenzované, aby to tak bylo. A pokaždé to šlo cestou nejmenšího odporu, tj. nejkratší dráhy, zpět ke komoře... Mosaz (/bronz) je podle mne dobrá volba...



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#9 » pon 24. bře 2014, 08:12

Zažil jsem to taky jedou, náboj bez prachu, střela popojela tak o 1,5 centimetru. Vyráželi jsme to zpět ke komoře bukovým kolíkem (ten vroubkovanej co se používá na kolíkování nábytku). Ale musím uznat, že to šlo ven hodně ztuha.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#10 » pon 24. bře 2014, 08:19

Záleží také na opotřebovanosti hlavně,typu zápalky,typu a hmotnosti střely,její kalibraci,.... I nepatrná množství prachu dokáže střelu výrazně v hlavni posunout. Rovněž samotná zápalka dokáže sřelu dostat za přechodový kužel !! Střela by se měla vytlačit směrem,kde je to nejsnažší . Je hlopost hnát ji,pokud je v náběhu ,směrem k ústí a naopak.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » pon 24. bře 2014, 08:24

Ten bukový kolík právě trochu pruží a pak to jde fest. Vozím pro tyhle případy v tašce kousek 8mm mosazné kulatiny a už jsem ji párkrát na střelnici potřeboval, na své i na cizí. :) Je lepší vyrážet směrem k ústí už i proto že nehrozí že střelu ještě zdeformuješ ale na druhou stranu je blbost ji protloukat celou délkou vývrtu když je jen na kraji. Takže mosazná tyčka, co největší průměr, kolmo zabroušený konec a radši jedna velká rána než tři malé.



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#12 » pon 24. bře 2014, 09:37

Řešil jsem to 2krát, jednou náboj úplně bez prachu, kule ještě v komoře, nedovřený závěr. Pomohla 1 rána mosaznou tyčkou. Podruhé jsem použil "vyprošťovací náboj" od známého. Vozí sebou pár nábojů bez střely, jenom prach a zátka. Pokud zůstane kule v hlavni, nabije vyprošťováka a vystřelí jí ven. Vyzkoušeno, funguje OK.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » pon 24. bře 2014, 10:03

To je dobrý nápad a z čeho ta zátka je dělaná ?



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#14 » pon 24. bře 2014, 10:04

KarlosP - zeptej se na zkušebně,případně balistika,co dokáže udělat tvz. vyprošťovák !!! Doufám,že tento postup nikdo nepoužije!!!!" Jestli dohledám fotky,dám je sem,aby případný zájemce viděl,jak může dopadnout. :shock: Pro ostatní - riziko velkého poškození hlavně je téměř jisté.

Uživatelský avatar
uncle
Příspěvky: 338

Příspěvek#15 » pon 24. bře 2014, 12:21

KarlosP píše:Řešil jsem to 2krát, jednou náboj úplně bez prachu, kule ještě v komoře, nedovřený závěr. Pomohla 1 rána mosaznou tyčkou. Podruhé jsem použil "vyprošťovací náboj" od známého. Vozí sebou pár nábojů bez střely, jenom prach a zátka. Pokud zůstane kule v hlavni, nabije vyprošťováka a vystřelí jí ven. Vyzkoušeno, funguje OK.

to snad ani střelec byť jen s minimem zkušeností nemůže myslet vážně :shock: ... vyprošťovák dám ráno tekutej, ale do hlavně s uvízlou střelou? a ještě k tomu ho nabídnout někomu dalšímu do jeho zbraně? :roll: zbývá jen popřát hodně štěstí při vyprošťování střely ;) ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů