Od jakého množství nábojů se vyplatí přebíjet + vhodný lis

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 5. kvě 2010, 23:12

Ano, tato otázka samozřejmě závisí také na ceně továrně vyráběných nábojů primárně dle ráže.
Z ostatních vláken a jiných diskuzí jsem se dozvěděl, že přebíjený náboj s kupovanou olověnou střelou pistolové ráže vyjde cca do 2,- . To mi přijde jako docela fajn úspora už oproti 4 až 5,- za 9mm luger. Oproti 7 až 8,- za .45 nebo .40 je to ještě lepší. Když navíc uvážím možnost nalaborovat si slabší terčové střelivo slušné kvality...
Podle toho, kolik vystřílím z .22lr samonabíjecí pistole, soudím, že moje měsíční spotřeba munice by neměla přesáhnout 500 ran za měsíc (a to mám celkem slušnou rezervu, realistický pohled je tak 200-300). Ráže zatím asi 9mm luger, časem bych rád .45, snad i .357...
Na toto množství by měl stačit i levnější jednooperační lis, nemýlím se? Ve vedlejším vlákně se řeší hlavně výběr víceoperačního lisu, ten je, myslím, pro moje potřeby skoro příliš velký luxus.
Otázka tedy zní: vyplatí se mi vůbec uvažovat o nákupu jednooperačního lisu + matrice na ráži 9mm + prachovač + váhy + "ještě něco?" ? Asi jsem hledal málo, protože jsem nikde jsem nenašel aktuální ceníky jednotlivých lisů. Zajímalo by mě, kolik musím naspořit, abych mohl začít šetřit :)

Zatím pročítám následující odkazy a snažím se troch zorientovat, nicméně zatím jsem tam nenašel všechny odpovědi na výše položené otázky.
http://www.reloading.hu.cz/prebijeni/pr ... elisy.html
http://prebijeni.strelci.com/

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » čtv 6. kvě 2010, 07:09

Neprebijim, ale kazdy pise, ze s jednooperakem se zblaznis - takze rovnou pocitej investici do dalsiho, viceoperacniho :D Spocti si to jednoduse, podle naboju, jaky chces strilet. Limity 9x19 stojej 3.50, krat 500 mas 1750kc mesicne, prebita devitka by ty 2kc mohla dat, uspora 750kc mesicne.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » čtv 6. kvě 2010, 08:27

No, víceoperák se řeší vedle takže sis o tom asi něco přečet. Přebíjení na jednooperáku je o čase. Asi každý si to zkusil a všichni s tím přestali, když budeš rychlej jak blesk tak stejně neuděláš 100 patron za hodinu. Pokud nechceš investovat do automatu tak alespon Turret je minimum, nebo RCBS rockhunter. A rentabilitu si spočítej sám, u Lugru v počtu 500 měsíčně je problematická, Další ráže už vycházejí líp když šetřím 3,- až 3.50 na .45ACP. Ale stejně zjistíš že přebíjením neušetříš nic ale vystřílíš víc patron ;)



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#4 » čtv 6. kvě 2010, 09:43

Já mám Lee Turret a jsem více méně spokojený. Dělám si tak 200 až 300ks 9mm Luger na jeden zátah. S jednooperámkem je sice práce pomalejší, ale zase máš všechny operace, řekl bych, více pod kontrolou. Turret má výhodu, že máš všechny matrice nastavené a všechny operace jdou pěkně po sobě (jako u víceoperáku), takže po čtyřech zatažení za páku máš hotovou patronu. Když se vyndá ten otáčecí hranol, máš skutečný jednooperák a můžeš dělat jednu operaci na hromadě patron (odzápalkováni a kalibrace, žehlení, apod.).

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » čtv 6. kvě 2010, 14:36

Přesně tohle jsem chtěl vědět. Opravte mě, jestli se mýlím, ale čistě jednooperační lis je tedy vhodný spíše pro přebíjení puškových nábojů, kde si s každým kusem člověk pěkně vyhraje a nepředpokládá se nějak velký objem produkce.
Čas bych se snad zatím našel, ale je docela možné, že by mě přebíjení na jednooperáku brzo přestalo bavit, těžko říct, a času bude postupně taky spíš méně... Asi dám na vaše rady a budu uvažovat spíše o tom Turretu nebo RCBS rockhunteru, víceoperační asi jen pokud bych narazil na nějaký bazarový za slušnou cenu.
A než bude lis, pokusím se sehnat si na střílení ty Limity :) .



gilhad
Příspěvky: 28

Příspěvek#6 » sob 15. kvě 2010, 21:11

Ja jsem si poridil LEE pro 1000 - trioperak - a uz si nadavam, ze jsem radsi neporidil ten petioperak, protoze stejne pak kazdy naboj prejizdim zehlickou na jednooperaku, takze to nakonec trva vsechno dvakrat dele, nez by bylo nutno, kdybych vzal ten petioperak. Takze davam sem jako varovani pro ostatni :)

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 16. kvě 2010, 07:09

S tím nemůžu souhlasit. Pokud chceš žehlit, je naprostá blbost koupit lis se třema pozicema. To si musíš rozmyslet dopředu. Já PRO 1000 mám (teď teda nefunkční, protože mě nešťastně spadnul) a nemám důvod přežehlovat. Pokud při přebíjení dáváš pozor ( k tomu tě nabádá každý manuál o přebíjení) a jenom "nehrkáš klikou" není důvod přežehlovat. Ze tří matric vypadne naprosto perfektní náboj. Jde jen o seřízení a obyčejnou pozornost. Mám přebito cca. 15 000 kusů bez jediného zmetku který by nešel do komory. Dělám v této kvalitě na něm 600 kousků za hodinu. Jak už psal někdo někde dříve: nákup lisu je otázkou peněz který do toho chceš investovat. Někdo si nakoupí přebíjení za 5 000,- někomu je málo za 50 000,-.
I na nejobyčejnějším lisu uděláš kvalitní náboje.



Markony
Příspěvky: 25

Příspěvek#8 » ned 16. kvě 2010, 16:00

Zoufalec ty na LEE PRO 1000 uděláš za 1 hodinu 600 naboju ?

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 16. kvě 2010, 19:25

Pokud nepočítám přípravný čas (praní, přebírání, plněná zásobníků) tak ano. Dělám tempem: 1 náboj za 6 vteřin, tj. 10 nábojů za minutu, 600 za hodinu. Netvrdím, že u lisu sedím celou hodinu. Jedu a až mě to nebaví, tak si dám pauzu, pak pokračuji. Po 25 nábojích měřím délku a zkouším náboj do komory, jestli se něco někde nepohnulo. Toto tempo udržet není problém.



Markony
Příspěvky: 25

Příspěvek#10 » ned 16. kvě 2010, 20:25

Smekám klobouk prodávám Dillona SDB a kupuji LEE Pro 1000 :D když to tak čtu tak maš srovnatelný výkon jako Dillon 650 .

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » ned 16. kvě 2010, 20:31

Ale 10 nábojů za minutu a 600 za hodinu je trochu rozdíl ;) proto je to o kvalitních lisech a nástrojích, pak nemusíš měřit každý 25tý náboj protože nastavení zůstává stejné a ani se nehne. Taky tvrzení že žehlička je zbytečná je trochu.... přehnané?
Na LNL dělám 550-600 pistolových za hodinu, včetně doplnování zápalek a to je cyklus na jednu patronu cca 3 vteřiny. Asi sebou budu muset příště víc hodit at nemám ostudu :mrgreen:

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#12 » pon 17. kvě 2010, 08:36

Asi jsem taky pomalík, dělám na XL650 cca 500ks za hod. Ne, že bych si to nějak moc stopoval, ale obracečku mám na 500ks zápalek, tak jen hodím oko na hodiny, kolik je když vysypávám zápalky. Větší rychlost se domnívám bude na úkor kvality. Asi by šla zvýšit předtříděním nábojnic - vyházet nontoxi s malou zátravkou, zkontrolovat zápalková lůžka, ale tím by se celkový čas vlastně jen prodloužil a kdo by se s tím sr.. Použití žehličky považuji za samozřejmost.
Ale třeba to bude věkem, na ty mladý už rychlostí asi nemám ;)

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#13 » pon 17. kvě 2010, 13:33

Mám Lee Turet press 3dírový, nežehlím, neměřím. Když jsou matrice dobře utáhnuté, nemůže se měnit hloubka zalisování. Na jeden náboj mám tak 7-8 vteřin. Když mám vše při ruce, tak to pěkně odsýpá. Jasně, že přebít třeba 300 a více kusů v jednom tahu je už na zamotání rukou, ale večer místo růžovky, nebo podobných TV experimentů, si za týden nachystám množství co potřebuji pro sebe a pro kluka. Někomu to plně vyhovuje a pro někoho je i pro 200 nábojů automat málo.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#14 » pon 17. kvě 2010, 14:14

Otázka zní " Od jakého množství se vyplatí....." , pokud to se střelbou myslíš vážně, tak se vyplatí vždy. Postavíš si náboj který trefuje, chutná tvé zbrani, je spolehlivý atd.. Pokud chceš občas kropit pro zábavu měsíčně 200 ks na střelnici, tak se na lis vykašli, kupuj tovární náboje a střílej.
Na téma " jaký lis " už toho bylo napsáno tolik, že nemá smysl v tom pokračovat, stačí projít střelecká fora. Vše se odvíjí od solventnosti a ochoty investovat. Je to podobné, jako by ses zeptal jaký auto si koupit na občasný ježdění.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pon 17. kvě 2010, 18:39

To Markony, Sided, Netopýr. Lisy prodávat zatím nemusíte, zrychlovat taky. Jde o to pořádně umět číst. Psal jsem že bez přípravných časů vypadne každých 6 vteřin jeden náboj. Dál už je to jednoduchá násobilka. To podle mě není zas takovej fofr. Nebo se pletu?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů

cron