Statická elektřina



papros
Příspěvky: 28

Příspěvek#1 » stř 23. bře 2016, 20:59

Dobrý den, střelci,
nezlobte se za tuto otázku, jsem střelecký noob, přesto ji položím.

Je nějaká možnost (spíš teoretická), že by statická elektřina mohla zažehnout zápalku, nebo střelný prach?
Tím myslím, válím se v dece, která mě staticky "nabije" a pak se, např. při přebíjení dotknu zápalky, naládovaného náboje.... atd...

Může moje přeskočivší jiskra spůsobit nějakou inicializaci prachu, zápalky?

Díky.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#2 » stř 23. bře 2016, 21:03

Ne statika nemůže. Nemluvě o tom, že náboje jsou kovové, uzavřené, bez ostrých hran. Případný náboj projde oo plášti.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » stř 23. bře 2016, 21:09

Vzhledem k tomu že to dáváš do černoprachýho vlákna tak jestli myslíš černý prach tak ano, ten může statická elektřina zapálit. Ale ne v náboji, jedině volně ložený nebo při přesypávání. Mj proto jsou BP prachovače celokovové a klasika na bezdýmák se nesmí používat.

Ale jestli jsi myslel bezdýmák tak 1) jsi ve špatném vlákně a 2) ani teoreticky. O zápalkách ani nemluvě.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#4 » stř 23. bře 2016, 21:24

Jak píše Sided, asi většinu výbuchů ve výrobě s černým prachem v moderní době způsobila statická elektřina. Ale uzavřený náboj má vlastně Farradaiovu klec, tudíž ochranu proti elektrostatickému náboji a zápalka to samé.



papros
Příspěvky: 28

Příspěvek#5 » stř 23. bře 2016, 22:49

sided píše:Vzhledem k tomu že to dáváš do černoprachýho vlákna tak jestli myslíš černý prach tak ano, ten může statická elektřina zapálit. Ale ne v náboji, jedině volně ložený nebo při přesypávání. Mj proto jsou BP prachovače celokovové a klasika na bezdýmák se nesmí používat.

Ale jestli jsi myslel bezdýmák tak 1) jsi ve špatném vlákně a 2) ani teoreticky. O zápalkách ani nemluvě.


Sided: pardon, pane, jak říkám, jsem naprostý noob, i mezi střelci i na tomto fóru. Takže se, prosím, nezlob, že třeba tento příspěvek, není ve správné kategorii, snažil jsem se, dát jej, někam, kde by to dávalo vetší smysl, ale našel jsem černý prach. Tady mi to šlo dát v pohodě :D Kdyžtak přesuň jinam, prosím.

Rozumím-li tomu dobře bezdýmnému prachu statická elektřina může/nemůže při jakoli manipulaci uškodit? Tzn, nejsu li vybitý, prach leží na kovu- třeba lisu, když už úplně fabuluji, nebo na nějaké uzemněné podložce, které svede mojí statiku přes tu kupu prachu :D mám problém nebo ne?

Stejně tak ta zápalka, může být inicializována, třeba jen 1? Sorry za retard edition, takže spíž otázku zjednoduším
Resp. existuje nějaká zásada v souvislosti se statickou elektřinou, že bych se měl nejdříve vybít, před přebíjením? Nebo je pravděpodobnost toho, že nerozvážně nabitý statickou elektřinou způsobím nějaký fatální nechtěný odstřel zápalky/prachu minimální~zanedbatelné? Někde asi jako lightning storm do tebe :)

přesunuto

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#6 » stř 23. bře 2016, 22:52

Jestli to s elektrickýma výbojema neumíš jako Perun tak to neřeš.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů