QuickLoad - databáze prachů



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#31 » pát 14. zář 2018, 09:49

Po prve, jednak by som to tak dogmaticky nebral, QL je skratka nastroj na fundovany odhad na zaklade balistickych vypoctov.

Po druhe, VSETKO hra rolu. OAL nie je tak podstatna ako dlzka strely, hlbka jej usadenia, ci je dno klenute alebo ploche, ci je to olovo ci FMJ a to vsetko NASLEDNE definuje OAL a hlavne, volny spalovaci priestor.

Po tretie, je nutne zadat spravnu dlzku hlavne.

Po stvrte, hradla vzdy davam maximalne 2 m od ustia (4 m u pusky), merat nieco na 25 m je nezmysel (a mozete si hradla prestrelit).

Takisto, v QL je mozne definovat teplotu okolia. Rozhodne nemozete porovnat vykon pri 13 stupnoch C a pri 21 stupnoch (vychodzia hodnota v QL) a ocakavat rovnake vysledky.

Kazdopadne, aj samotna priebehova krivka horenia prachu, ktory mame iny nez original vyrazne ovplyvnuje rychlost. Tuto krivku v nasich podmienkach nemame ako zistit.

V neposlednom rade, samotne sarze prachu sa niekedy lisia tak diametralne, ze by jeden neveril. Pre Lovex su v QL tak stare data (aj ked mate poslednu DB) ze pri niektorych prachoch treba vydatnost vyrazne zvysit, niekde vyrazne znizit. Pri D073.4 do .223 som musel ist dole az o nejakych 20 %.

Ak niekto berie veci tak, ze prach XY je identicky ako prach XY o 2 roky novsi, tak sa setsakra pletie. Pri Lovexe to lieta horom dolom.
A je tiez zasadny rozdiel medzi BA9 sypanou z velkeho priemyselneho balenia a rozdiel v balenych pol kilovych verziach.

Na tento prach som kazdopadne rezignoval, svini zbran a je ho treba vela, az okolo 5 gr. a viac pri 124 gr. FMJ. Sypem uz len S020 a D032 do pistoli aj karabiny. Ked kupujete strely vo velkom, da sa dohodnut aj na nakupnej cene prachu a ten rozdiel 1 gr. navazky pri o 4-6 eur nizsej cene za 0.5 kila sa prejavi kludne aj o 1-2 centy menej, co pri priemernej cene 9 centov za Luger je setsakra rozdiel.

O .223 sa nebudeme ani bavit, tu je rozdiel aj 4 centy (pri nejakych Vihtavuori ani nehovoriac), co spolu s cenou strely robi smelo aj 10 centov. IPSC kropicky s presnostou 1 MOA robim za 19 centov, co je bratku nejakych 4.9 Kc.

Samozrejme, kto robi naboje na mierenku ma ine poziadavky a cena ho tak netrapi ako IPSC kropica.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů