.32 S&W

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#1 » sob 24. říj 2015, 13:19

Přebíjíte někdo tenhle náboj? Mám historický revolver v dobrém stavu a chtěl bych ho dát na tormentaci a občas si z něj nějakým slabším nábojem zastřílet. Nové náboje se pohybují v ceně od 20,- (samozřejmě myšleno jen jako zdroj nábojnice, prach a plášťované střely bych nepoužil), což se mi zdá dost drahé (v podstatě pro mně za nábojnici a zápalku). Podle zdroje z netu (http://www.municion.org/) a mého měření, bych potřeboval odlévací kleště na střelu .316 - .317, a překalibrované nábojnice, matrice od LEE jsou naštěstí k dostání, ale kleště v tomhle kalibru jsem ještě nenašel. U nábojnic se zamýšlím na předělávku ze 7,65 browning příp. .32 S&W long, které se dají také lépe a levněji sehnat, jen si nejsem jistej, jestli nemají moc tenký spodek, takže by zápalník nemusel odpálit zápalku, větší délku bych asi řešit ani moc nemusel, komory ve válci jsou jen velmi málo kónické, takže se tam klidně vleze i 30 mm nábojnice (ale střela by musela být už zcela utopená v nábojnici), případně bych zkracoval na příslušnou délku.

Jsem dychtivý po jakýchkoliv radách poznatcích a připomínkách. ;)



matias
Příspěvky: 259

Příspěvek#2 » sob 24. říj 2015, 18:29

Nenašla by se vhodná střela tady? http://www.zbrane-dave.cz/klasik/

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#3 » ned 25. říj 2015, 11:47

Tak střelu si chci odlévat a kalibrovat sám, vyjde mně to levněji a užiju si při tom víc zábavy ;)
Ale každopádně děkuji za odkaz.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#4 » ned 25. říj 2015, 15:29

Není ten potřebný průměr střely nějaký omyl? Lee nabízí pro .32 SWL kokily 311-93-1R nebo 311-100-2R.
Pokud se nepletu, tak 32SW a 32SWL mají stejný průměr. A SAAMI specifikace uvádí střelu .315 s tolerancí -0.006" :
http://www.saami.org/PubResources/CC_Dr ... 0SandW.pdf

Jo a v Lee katalogu je pro 32SWještě kokila TL314-100-SWC.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#5 » ned 25. říj 2015, 21:32

Ano, kleště na střelu semi-wadcutter v diametru .314 se u nás běžně prodávají, nicméně střela je to docela těžká a stále nemá odpovídající průměr. Já jen řeším to dilema, že jsem naměřil průměr vývrtu v drážkách na ústí cca 8,05 mm, což odpovídá zhruba diametru .316. Jedná se o to, že jsem na netu právě našel, že střela pro .32 S&W má průměr 8,05 mm (a ejhle, ono se to shoduje s mým měřením, připouštím, že moje digitální šupléra nemusí měřit zcela přesně, ale zase až taková odchylka by tam být neměla), kdežto 32 S&W Long cca 7,9 (cca .311) mm,což je docela rozdíl. Dnes právě často dochází k překrucování historického názvu náboje .32 S&W. Dnes ho často označují jako .32 S&W short a .32 S&W často používají právě pro .32 S&W Long.

Samozřejmě to není revolver na terčovou střelbu, ale jen pro zábavu, takže stejně to asi zbytečně hrotím. Mírně podkaliberní střela je jistě šetrnější a bezpečnější než střela větší.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#6 » ned 1. lis 2015, 20:59

Tak jsem koupil pár nábojů .32 SaW long od Prviho Partizana. Jsou mimo mísu. Do revolveru se na délku vejdou, ale v komoře jsou na volno a střela se vůbec nezařízne do drážek. Po výstřelu, který je naprosto neznatelný, zůstává spousty nespáleného prachu na ústí komor válce. Takže jsem všechny delaboroval (jsou laborovány 2,3-2,5 grs nějakého zeleného čtverečkového prachu, takže mi asi nebude ani konzistentně padat z prachovače, ale když už jsem si ten náboj koupil, tak ho chci komplet zužitkovat, zkusím dát 2 grs tohohle neřádu). Až mi přijde přebíjecí vybaveníčko, tak zkalibruji nábojnice, pokud bude třeba tak zkrátím, přeleji střely na kalibr .314 (objednal jsem ty kleště od LEE pro SW střely), namažu a zkalibruji střely a nalaboruji 2 grs původního prachu, případně dám 1,5 grs svého pistolového bezdýmáku a otestuji. Doufám, že s tím budu spokojený.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#7 » čtv 5. lis 2015, 08:14

Musím se kát, Dancek mi přes SZ poradil, za což jsem mu velmi vděčný, že ústí bývá někdy opotřebované (sypu si popel na hlavu, že mi to nedošlo a že jsem byl hloupý to nevyzkoušet) a tak má větší průměr, ať zkusím protlačit vývrtem střelu.
Naštěstí jsem to na jeho radu udělal a použil jsem vytaženou střelu z .32 SaW long, která má diametr .311. Střela šla na ústí nasadit, ale asi jen 1mm dovnitř, pak už šla pěkně ztuha, až jsem se bál, že při tom ten revolver někde rupne (protlačoval jsem to dřevěnou tyčkou a gumovou paličkou), dále směrem k přechodovému kuželu to šlo pak snáze. Nicméně střelu jsem protlačil a na základě toho musím uznat, že kalibr .311 bude vhodný, s nekalibrovanou .314 bych si mohl akorát tak ten revolver zničit. Takže ještě jednou Dancekovi děkuji.
Podle výrobního čísla a informací z knih a z netu by se mělo jednat o revolver vyrobený maximálně v roce 1885, takže je nepravděpodobné (leda by byl předělaný, či vyrobený později), aby byl v ráži .32 SaW long, která se začala dělat až někdy po roce 1897, navíc podle stejných informací se vyráběl mimo jiné v ráži .32 SaW, takže se omlouvám za mystifikaci a uznávám, že .32 SaW a .32 SaW Long mají pravděpodobně podobný diametr střely, tedy kolem .311. Ale opět, každému doporučuji se přesvědčit na konkrétní zbrani, jaký průměr skutečně její vývrt má v celé délce.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#8 » pát 4. zář 2020, 20:20

Zkusím navázat na tohle zapomenuté téma.....

Revolver H&R American double action .32 SW short,první model,druhá série,čili černoprachý do r. 1890

Pohrávám si s myšlenkou do toho naládovat něco v tomto smyslu:

Střela Ares RN dia.313 100Grs olovo s jejich mazáním v drážkách,nábojnice SB 32 SW Long naládovaná skoro doplna Vesuvitem a prach dolisovaný střelou cca ty 2-2,5mm komprese

Nebo:
Střela Ares dia.313 100Grs olovo s jejich mazáním v drážkách,nábojnice SB 32 SW Long naládovaná 1,6grs vectanu Ba10 dle simulace rychlost kolem 545 FPS (origo tovární 32 SW short má/měl cca 542 FPS) zaplnění cca 41,2%

Náboj 32 SW Long je sice mírně výkonem odlišný než to, co do toho správně patří, ale tlakama atd. by to mělo být na stejné úrovni v obou uvedených laboracích, alespoň tedy dle simulace

Nuže tedy......může se něco podělat? Na co si při BP laboraci ještě dávat pozor-ještě jsem nikdy s BP nepracoval, bude to ares mazání ve 2 drážkách na střele stačit nebo tam mám řešit ještě nějaký sádlo apod?



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#9 » sob 5. zář 2020, 09:43

Něco se podělat, správně česky põ$rat, se může kdykoliv a cokoliv !!! :D
Černým prachem ani bezdýmným a ani tuto ráž jsem nepřebíjel, mám ale za to (bez záruky), že originální mazání střely Ares by mohlo v krátké hlavni revolveru při použití černého prachu stačit, snad nebudeš střílet mnoho nábojů bez čištění.
V obou hodně starých tabulkách, pro BP i Ba-10, jsem tuto ráž našel, ale v obou jsou uvedeny lehčí střely, což by mohlo být, obzvlášť s Ba-10 velmi nepříjemné a u Ba-10 je i s lehčí střelou uvedena menší navážka, než jsi zamýšlel.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Flash
Příspěvky: 51

Příspěvek#10 » sob 5. zář 2020, 13:10

Mazání ze střely určitě stačit nebude. Když ne střelu pro BP s rozumnými drážkami. Tak alespoň pod střelu vyseknout kolečko mazání. Na blbnutí bude stačit hovězí lůj : včelí vosk. Je to dostupné a celkem funkční.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#11 » sob 5. zář 2020, 13:51

Za tu tabulku díky,dost mi to posunulo obzory :!:



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#12 » ned 6. zář 2020, 14:50

Zdar a sílu!

Tak to vypadá, že jsem to asi vychytal, nebudu to zdržovat nějakým zbytečným klábosením

Takže:

Nábojnice .32 SW Long, 1Grs vectan Ba10, střela Ares olovo .32 dia .313 100Grs, Zápalka SB SP, OAL 29,50mm
Soustřel na 15m vše v desítce velikosti pivního tácku, plivaneček menší než 22LR pistole.....myslel jsem, že z toho snad nic ani nevypadlo, ale jak jsem došel k terči, bylo všechno v desítce-3 bubny, strojek čistý

Černoprach:

Nábojnice .32 SW Long, 9Grs Vesuvit (komprese cca 1mm ta tam musí být každopádně), střela Ares olovo .32 dia .313 100Grs, Zápalka SB SP, OAL 29,50mm
soustřel na 15m cca 9 kruh na zeleném troubovi-soustřel horší než s bezdýmem a trošku vejš....
Docela slušná pecka, spousta dýmu, jiskry, fakule, vatra, zážitek převeliký
Strojek po 2 bubnech docela jetel, ale ne, že by byl nějaký problém s mechanikou (otázka jak by to vypadalo třeba po 50ti ranách) , lauf taky trošku zajebaný spalinama, ale jeden průtah hadříkem na trnu a čisto, žádné rozpatlané olovo ani hadrem neutřitelné spaliny

Obě laborace škrceny "revolverově" do drážky v kuli k tomu určené

Předtím jsem zkoušel nacpat 11Grs vesuvitu s větší kompresí,ale to už bylo příliš,děravělo to zápalky,taky byly povylezlé ven a celkově to byla strašná rána...strach odmáčknout další,tak jsem to snížil na 9Grs

V obou případech mířeno na spodní okraj terče

Dál už to asi ladit nebudu, na to, že to nemá skoro žádné mířidla je to pro mě dostačující výsledek, jediné co mě ještě napadlo tak vynechat nábojnice 32 SW long a přenést to do nábojnic 32 ACP, které jsou k .32 SW Short přece jen trochu blíž a taky jich je kýbl......samozřejmě s patřičnou úpravou navážek, no nic, to je k dalšímu bádání

Ještě jedna zajímavost......přebil jsem to na matricích, co jsem měl k dispozici a to .32 ACP, akorát jsem použil shellholder .223.....prostě co dům dal :) a šlo to úplně všechno v pohodě od celoformátu po zaškrcení ;)



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#13 » ned 6. zář 2020, 17:51

Kdysi se nábojnice vyráběly jinak, těch způsobů bylo několik a hlavní rozdíl byl v tom, že okolo zápalky nebyl až do průměru nábojnice plný materiál, ale pouze nějaká konstrukce k jejímu uchycení. Proto byl objem těchto nábojnic o něco větší a 13 grs černého prachu do nich vešlo.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#14 » pon 7. zář 2020, 09:48

Jenze tech 13 grs to by bylo na tento konkretni kousek konstruovany pro .32 SW Short asi moc si myslim.Ja jsem v prebijeni BP uplny elev,znam jen mozna nejaky bezp. zaklad. Ale jak jsem tam nacpal uz tech 11grs,delalo to neplechu viz. vyse,dokonce to jednu nabojnici prasklo po cele delce az ke dnu a jeste se zkroutila dovnitr jako stramberske ucho,coz uz vubec nechapu. Jelikoz vsude na forech ctu,ze s BP nejde prekrocit tlaky,pokud se pouziva bezna rychlost horeni,coz by vesuvit mel byt.Ten revolverek snese leccos,je to dobra a bytelna kontrukce, ale ty nizke laborace, coz jiste .32SW Short byl, mu proste padnou nejvic.
SB dela pro razi .32 SW long koule v kalibraci .314,takze tech .313 bych se vubec nebal,zato .311 je uz malo.........toto laduju do .32 ACP,ktera je .309 a je to tak akorat,krasne to cisti lauf 309 mi matla olovo a barvu po drazkach



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#15 » úte 8. zář 2020, 05:51

Ještě dotaz....v té první tabulce ta kolonka "Powder charge measure setting" to jsou hodnotnoty odpovídající grainům nebo jsou to nějaké hodnoty k nastavení stupnice prachovače?? Pokud druhá možnost,tak jak moc se to liší od váhy v grainech?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti