05.09.2020 - Závod LOS: Mistrovství ČR LOS 2020

Kdy a kam za střílením

Moderátor: LOS vedení



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#31 » sob 4. črc 2020, 21:18

Je kouzelné číst, jak si to každý pamatuje, jak se mu to hodí. Takže citace z prvních konsolidovaných pravidel, která byla vydána 2006 ( LOS se střílí cca od 2002):
"Organizace soutěží
Organizace soutěže je v kompetenci pořadatele. Pokud pořadatel dodrží pravidla a bude mít zájem aby soutěžící měli možnost být zařazeni do kvalifikace na Mistrovství ČR, oznámí datum konání závodu o.s. LEX a zašle výsledky o.s. LEX. Ten má za povinnost výsledky hodnotit, archivovat a podle výsledků vyhlásit závodníky, kteří se na Mistrovství ČR kvalifikovali. Pořadatelům zašlou jejich seznam. LEX pořádá Mistrovství ČR a v dostatečném časovém předstihu o tom informuje jak pořadatele, tak závodníky."


Takže můžete mi říci, kde čtete, že je něco jako dlouhodobá soutěž?
V ročníku 2007 se pak objevila úprava:
"3/ Pohár LOSu
Se skládá ze všech Pohárových závodů LOSu pořádaných v daném roce mezi MČR. Průběžné a konečné pořadí Poháru LOSu počítá LEX na základě zaslaných výsledků Pohárových závodů LOSu a uveřejňuje na www.gunlex.cz Pořadí jednotlivých závodníků se určí porovnáním součtu (celkových procent ze závodu) z 5ti nejlepších výsledků. LEX má za povinnost zaslané výsledky Pohárových závodů hodnotit a archivovat.

4/ Mistrovství ČR pořádá LEX. Kvalifikace na MČR bude vycházet z pořadí závodníků v Poháru LOSu. Sdružení LEX si vyhrazuje právo udělovat divoké karty v každé divizi. Kritéria pro kvalifikaci budou zveřejněna v dostatečném časovém předstihu."


Opět je z toho zřejmé, že se jedná pouze o potřebu určení pořadí pro kvalifikaci na MČR, nikoliv dlouhodobou soutěž. Označení Pohár bylo použito jen jako pojmenování kvalifikace a možnost porovnávání výsledků. To bylo pro zvýšení zájmu střelců. Nikde není psáno, že se musí vyhlašovat konečné pořadí. Ach jo ....



Pajdalek
Příspěvky: 69

Příspěvek#32 » ned 5. črc 2020, 01:16

Já slovíčkaření nemám vůbec rád, ale stejně to v tomto případě udělám, protože nemám rád, když se ze mě snaží někdo udělat debila a nejen ze mě.
Druhá varianta je, že to tedy vůbec nechápu...

S pojmem "dlouhodobá soutěž" si přišel v tomto tématu ty Pavle ... nikdo jiný to tady nevyřkl.

Slovo "kvalifikace" je samo za sebe dostatečně výstižné a asi nechápu potřebu ho přejmenovávat na "Pohár".

A vzhledem k tomu že slovo "Pohár" má zcela jiný význam a ani to není synonymum ke slovu "kvalifikace" tak o tom nepřesvědčíš ani mě a ani ty desítky lidí co to tu čtou.

Apropo synonyma ke slovu Pohár jsou zde: číše, kalich, cena, ocenění, soutěž (sportovní)
Číše a kalich jsou z logiky věci mimo a ani na soutěž se to nedá přejmenovat protože:
SOUTĚŽ je zápolení dvou nebo více stran o něco, co je cenné pro všechny soutěžící a čeho není dost pro všechny...

Pokud se tedy připravuje změna organizace "Poháru LOS" a nechceš aby byl nadále vyhlašovaný, tak by se mělo v první řadě zrušit označení "Pohár..."

To je Pohár LOS vyhlašován od roku 2007? ... Nevím... ale pokud ano, tak to už je pěkně dlouhá a hezká tradice nato jí zabít jednou neodůvodněnou větou v propozicích pro závod MČR.

Využiji i citaci z pravidel z roku 2007 které si sem dodal:
"Kvalifikace na MČR bude vycházet z pořadí závodníků v Poháru LOSu."
A taky citace z aktuálních pravidel 2020:
"Výsledky pohárových závodů v Poháru LOS slouží také pro účely kvalifikace na MČR LOS."

Z tohoto jasně vyplívá že "Pohár LOS" NENÍ kvalifikací pro MČR , nýbrž kvalifikace pouze vychází z těchto výsledků.

Už to zde zveřejňovala Blondi a v aktuálních pravidlech je jasně napsáno za jakých okolností NEBUDE vyhlašován "Pohár LOS" viz. strana 19:
"Pokud bude celkový počet závodů menší než 3, nebo nebude-li mít žádný závodník odstříleny
minimálně 3 závody v dané divizi, nebude Pohár LOS v dané divizi vyhlášen."

Máš pravdu, že nikde není psáno , že se musí vyhlašovat konečné pořadí. Ono to je totiž obsaženo v samotným slově "Pohár" (synonyma jsou výše)

Třeba takový Čekanický pohár - to je "jenom" dílčí část z "Poháru LOS" , který byl vyhlášen a vítězové byly oceněni.
Mám zato, že i ty jsi byl mezi oceněnýma a dokonce 2x...
Měl si tedy (jak si sám psal) potřebu se poměřit jak si úžasný a potřeboval si pohladit své ego???
Nemyslím si to a rozhodně si nevypadal nějak nespokojeně... ba naopak to vypadalo, že se ti to docela líbilo.

A co třeba teprve takový Coffee CUP - to je vlastně v překladu "Pohár" ... A taky je to "jenom" dílčí část z "Poháru LOS" , který byl vyhlášen a vítězové byly oceněni.
Nehledě na to, že ty sám jsi hlavním organizátorem a tvůrcem tohoto dílčího Poháru jež dokonce v uvozovkách nese tvé "jméno".
A i když si stál na druhé straně a předával si ty ceny, tak to nevypadalo, že by tě to nějak nebavilo nebo že tě to štve. Právě naopak.
Jsou to totiž vždycky krásný chvilky.

Nechápu tedy pokud se vyhlašují tyto dílčí poháry tak proč se nevyhlásí celkový "Pohár LOS" .


Teď k Mistrovství ČR z jiné strany

V propozicích se píše:
Startovné: Hlavní závod - 700,-Kč za osobu, 500,- Kč pro členy LEX uhrazené min. 7 dní před závodem na určený účet,
platba na místě + 100
Pochopil jsem to správně, že platbu převodem mohu poukázát na účet nejpozději 7. dní před závodem? A nejdříve asi logicky ihned po registraci do závodu?

Dále v propozicích se píše:
"Kategorie ženy a senioři bude vyhlášena bez rozdílu divizí, pokud se v ní sejde alespoň 5 střelců a střelkyň."
To je hrozně fajn, ale o žádným dalším vyhlašování se tam nic nepíše... a dokonce ani v pravidlech není zmínka o tom, že by se museli vyhlašovat vítězové MČR...
Je tam sice něco o cenách viz.:
"Ceny: 1. až 3. místo v jednotlivých divizích" , ale o vyhlášení mistrů a vícemistrů v LOSu ani zmínka...

Máme tedy logicky podle dosavadní komunikace v tomto vláknu očekávat, že nebude ani vyhlášení vítězů?? (kromě žen a seniorů)??
Pokud Ne tak OK... ale stejně tam chci jet, protože si jedu na závody zastřílet, pokecat a za zábavou.
Mistrovství (letos možná nemistrovství) totiž bývalo za mě vždy mimořádně kvalitní stříleníčko (a rozhodně nejen pro mě).


Nevím jaké konkrétní a jak velké změny se v pravidlech LOS připravují. Tak dám pár poznámek:

1. Líbila by se mi tam možnost manipulace v BZ s prázdným zásobníkem i za cenu, že by to mělo být pod něčím/nějakým dohledem.
2. A líbilo by se mi taky navýšení maximálního počtu ran na situaci alespoň na 15, ideálně na 18 nebo klidně i 20 :) ať se všichni vyřádí :) (organizátoři i střelci) - Naštěstí organizátor sám určuje hodnotu startovného a i odměny pro organizátory - asi je jasný kam tím mířím...

Jen bych chtěl závěrem říct, že v tuto chvíli je podle mě celkově LOS velice dobře fungující soutěž - důkazem budiž věčně naplněné závody ve všech možných koutech ČR kde se závody pořádají - a že by byla strašná škoda nějak zásadně zasahovat do něčeho co funguje.



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#33 » pon 6. črc 2020, 18:45

Tak co to nové téma na lepším místě? Nestálo by to za přemístění do Střelecké disciplíny/LOS?



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#34 » pon 6. črc 2020, 21:25

Pohár nehodlám nadále řešit :roll: . Ale přimlouval bych se v klidu a míru taky za navýšení max. počtu ran na situaci :clap: :clap: :thumbup:
Ale to asi patří do návrhů na změnu pravidel...



Jiří Ivan
Příspěvky: 19

Příspěvek#35 » úte 7. črc 2020, 15:33

Tomak píše:Pohár nehodlám nadále řešit


Nejspíš se nikdo nediví, účast na 3 pohárových závodech a 105. příčka v poháru, to opravdu ani nemá cenu řešit. A nedivím se, že ti nevadí zrušení.

A nemyslím nijak zle. Je to prostě jen o prioritách každého.

Zrušení vyhlášení, samozřejmě vadí hlavně střelcům, jejichž dlouhodobý cíl (mimo jiné samozřejmě) je právě snaha o co nejlepší umístění v Poháru. Tomu samozřejmě podřídili i výběr závodů, kterých se zúčastnili...

Vědět, že na konci sezóny dojde ke zrušení... stačilo třeba jen 5 pohárovek pro kvalifikaci a zbytek odjet třeba v jiné divizi, nebo třeba si zkusit mimo závod pistoli s kolimátorem, když je to 21. století a ta možnost tady je. A ne odjet 15 závodu, nebo kolik jich už máme ve snaze o umístění.
Zpětně to byla marná snaha a to rozhodně není nic moc povzbuzujícího, no uznej sám... když se na to podíváš i z druhé stany.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#36 » úte 7. črc 2020, 20:08

Jiří Ivan: ano, i to jeden z důvodů návrhu na zrušení vyhlašování Poháru LOS. Účelem je kvalifikace, jestli splníš, střílej si co dalšího chceš.
Jinak přiznat se, že si vybírám závody se slabší účastí .... :roll: Opět jeden dalších důvodů, proč současné pojetí odložit jako přežité.

Pajdálek: tolik zavádějících argumentů na jednom místě jsem už dlouho nečetl. Jestliže někdo vyhlásí sérii závodů a označí je jako Pohár XY. Jsou to závody pod jedním organizátorem, na jednom místě a zpravidla s účastí většiny stejných osob. Což opět Pohár LOS popírá, viz předešlý příspěvek.
Vysvětlovat mi, co znamená Pohár nemusíš, já byl u toho, když se to vymýšlelo, tak znám důvody i co se tím chtělo říci. Budeš se divit, ale já si jedu na závody zastřílet, nikoliv s cílem je vyhrát, takže ocenění sice potěší, ale není prioritou.
Kdyby jsi byl u začátků LOS tak by jsi věděl, že první závody byly dokonce se situacemi na 4 - 6 ran. Současný stav je kompromisem. Požadovat 15 - 20 je zcela mimo mísu. Jestli si chcete jezdit tolik zastřílet, tak jezděte na IPSC nebo si půjčte střelnici. Obranná střelba není přestřelka proti četě. To už jde zcela proti duchu LOS. Nevím kam tím míříš, ale takové závody už potřebují minimálně den přípravy a stavby a prematch organizátorů, kterých bude výrazně více než nyní, den předem, protože i ten bude trvat dlouho. Současně se připrav na to, že závody o takovém počtu ran budou výrazně delší, takže buď menší počet střelců nebo lepší střelnice a těch v ČR moc není. Nemluvím o ceně. Takový návrh tlačí LOS do výrazně sportovní polohy a už vůbec ne pro veřejnost. Málokdo ze začátečníků bude jezdit na závody o více než 100 ranách. Také to bude o výrazně jiné ceně a zase se vzdalujeme od té lidovosti.
Nedovedu si představit vymýšlení legendy situace na 20 ran, až teď jsme za hranou. Jestli najdeš organizátory, kteří si kvůli závodům budou brát dovolenou, tak to přeji hodně štěstí při hledání.
Že by se ti líbila manipulace se zásobníkem v BZ je pěkné, ale na závody jezdí i začínající střelci a hledisko bezpečnosti je prostě důležitější. Nejde o to, co se mi líbí, ale jaké to může mít následky. To bychom také mohli povolit přebíjení se zbraní nemířenou přes val, vždyť musí být stejně prst mimo spoušť. Ne, prostě ne.



Jiří Ivan
Příspěvky: 19

Příspěvek#37 » úte 7. črc 2020, 20:38

coffee píše:Jinak přiznat se, že si vybírám závody se slabší účastí .... :roll: Opět jeden dalších důvodů, proč současné pojetí odložit jako přežité.


Kdo se k čemu přiznal? Já žádné přiznaní teda nikde nevidím...

Tím výběrem jsem myslel Pohárovka vs. Klubovka... ne že závody se slabší účastí, právě naopak.
Ale pokud za slabší považujete Čelákovice, Tábor, Znojmo, nebo Pehlhřimov... kam jsem většinou jezdil, tak asi jo. Jen pro zajímavost GC ani jednou a to mám ze všech střelnic, kde se pořádají závody nejblíž. Vlastně kecám jednou jsem tam byl... v roce 2017.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#38 » úte 7. črc 2020, 21:06

Hele, Ivane, já Pohár prostě neřeším. Pokud Ti jde o prestiž, budiž Ti přána. Mě vůbec nesejde na počtu závodů, ale na jejich kvalitě. A proto jezdím i na klubovky, který jsou mnohdy zajímavější. Počet účastí na pohárových závodech vůbec o ničem nesvědčí. Jenom o tom, kdo to má blíž a objede toho víc. Sám jsi o tom psal...
Je zajímavý a k zamyšlení, že ze střelců, kteří by se mohli umístit v Poháru, tady brečíš jen Ty.



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#39 » stř 8. črc 2020, 09:37

Pavle, pokud někdo účelově vykládá pravidla, tak to nejsem já. V mém archivu pravidel (nejstarší verzi mám z roku 2005) je jasně vidět vývoj. Napřed se v pravidlech vůbec nerozlišovala úroveň klubová vers. pohárová a byla prostě jen soutěž, která byla za splnění jistých podmínek vždy kvalifikační, no a pak až MČR. Ale minimálně od roku 2008 je jasně definován tzv. Pohár LOSu (strana 13 čl.3) a tím také pohárový závod. Tak opravdu nechápu tvou argumentaci. Ivo



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#40 » stř 8. črc 2020, 21:42

Nakonec ty cedulky se jmény vítězů na velký pohár už možná za ty roky není kam lepit... Proč se tam lepila jména, pokud nešlo o svébytnou soutěž, mi hlava nebere.

btw Volal jsem prezidentovi (teda jen Lexu, aby nebyla mýlka ;) ) a ten přede 2 týdny o zrušení LETOŠNÍHO poháru vůbec nevěděl. To mi fakt nepřipadá normální :roll: .



Jiří Ivan
Příspěvky: 19

Příspěvek#41 » čtv 9. črc 2020, 06:30

Když proběhly některé odložené závody jako třeba: Březňák a i Velikonoce v červnu. Tak i třeba ten humbuk kolem zrušení by mohl být zbytečný, třeba je to jen odložený Aprílový žertík v červenci...
Protože pak by bylo takové vypuštění kachny asi v pořádku.



mamut16
Příspěvky: 39

Příspěvek#42 » čtv 9. črc 2020, 13:53

Dovolím si jeden komentář z pozice člena rady LOS (snad jím ještě jsem, člověk nikdy neví) ... téma zrušení poháru v radě zaznělo, ale rozhodně nepadlo definitivní rozhodnutí a už vůbec na to nebyl jednotný názor. Osobně zrušení poháru neschvaluji, nic s tím ale nenadělám, rada je poradní orgán, rozhoduje ředitel. Nelíbí se mi situace, kdy střelci půl roku jezdí po závodech s tím, že v rámci startovného mimo jiné i "platí" za možnost vystřílet si procenta do poháru a zrušení poháru takto zpětně mi rozhodně nepřijde fér. Já osobně letos jezdil na pohárové závody i kvůli procentům do poháru, ne pouze kvůli kvalifikaci na MČR. Účast v pohárových závodech mě stála docela dost peněz a cítím se být neprávem poškozený. Co se týká poháru, v sezoně 2019/20 byl odstřílený dostatečný počet závodů, další budou a není potřeba pohár rušit. Když se podívám kolem sebe, vidím, jak jiné sportovní soutěže se snaží zachránit probíhající sezonu, zatím co tady se dělá maximum pro to, abychom ji dorazili vlastními silami, když se to Covidu nepodařilo.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#43 » pát 10. črc 2020, 00:46

CHUCPE!

Z pozice člena Rady LOS si dovolím taky jeden komentář. Pročetl jsem znovu všechny maily, které se týkaly zrušení poháru (resp. nevyhlášeni vítězů). Možná že tam proběhly ještě jiné, které se ke mně nedostaly ... ale jedinou zmínku, kterou jsem tam našel, byl návrh radního mamut16, aby se nevyhlašovali vítězové Poháru 2020, adresovaný řediteli a Radě LOS.

Možná mu tady někdo hacknul účet a předchozí příspěvek nepsal on sám. Protože jestli ano, tak nechápu co tím sleduje a tímto mně teda vytočil doběla!!!



Prcek
Příspěvky: 291

Příspěvek#44 » pát 10. črc 2020, 07:20

Chlapi, to je teda dobrej chaos. Vidět to pohledem člověka, který měl v úmyslu se přidat do LEXu a chodit na LOSy, tak teď váhám. Asi bych si řekl, co to je za bandu, která se neumí ani domluvit na základních věcech. Co se jako vedení, Rada LOS sejít a probrat to osobně, než vše řešit tady, nešlo by to? Možná by bylo fajn, kdybychom my, řadoví členové LEXu a účastníci závodů, dostali konečnou informaci za celé vedení. Jasnou a odsouhlasenou všemi. Díky moc ;)



mamut16
Příspěvky: 39

Příspěvek#45 » pát 10. črc 2020, 13:32

OK. Tak když už to tu probíráme důkladně, tak pojďme na to. Má jediná zmínka o nevyhlašování poháru byla 5.5., kdy jsem to zmínil až coby reakci na Steinerův návrh nepořádat letos ani Mistrovství ČR, což je z mého pohledu další úplně scestná myšlenka. Tehdy jsem se v mailu a několika telefonátech vyjádřil v tom smyslu, že když už něco rušit, tak spíš pohár, protože na jeho průběh má karanténa dopad. Co tu ale nezaznělo, je, že ve stejném mailu je uvedeno, že bychom to měli probrat. Místo toho bylo ticho, nikdo na to nereagoval. Debata se dál točila kolem toho, jestli MČR ano, nebo ne. O poháru nepadlo dál ani slovo. Nutno dodat, že to bylo v době, kdy řádila pandemie a nikdo nebyl schopen říct, jestli letos bude ještě nějaký pohárový závod. Tehdy to opravdu bylo téma do diskuze. Jenže rozhodnutí o zrušení poháru padlo ze strany ředitele bez mnou požadované diskuze v radě a až 17.5., tj. v době, kdy už probíhalo rozvolňování karantény, o následujícím víkendu už zase běžely závody a zrušené závody už měly svůj náhradní termín. Rušit pohár v této době nebyl důvod a hlavně, mělo se to nejdřív probrat.
PS: V radě LOSu k dnešnímu dni končím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů