Lov lukem



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#31 » stř 13. zář 2023, 08:01

Ty tu rybu chytíš bez toho, že bys jí natrhl tlamu? Nechytí si někdy háček tak, že má horší zranění? Jak se to hojí, když ji "sportovec" trhá tlamu opakovaně?

Rovný s rovným? Já nevím, ale jsi Homo Sapiens, soupeřem ti je ryba.

V klasických dílech z divokého západu se popisovalo, jak Indiání lovili bizony luky a ostěpy, poděkovali za úlovek, provedli rituál k usmíření s duchem zvířete a vysvětlili mu, že museli, protože jinak by nepřežili.
A jak byli šokovaní, když Buffalo Bill střílel bizony jen tak pro zábavu, dnes bychom řekli ze sportu.

Tam je podle mě ta hranice mezi lovem a perverzní zábavou.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#32 » stř 13. zář 2023, 10:15

Ono... s těmi indoši to taky nebylo růžový. Ti lovili bizony po stádech třeba jen kvůli jednomu kusu, bo víc zpracovat neuměli. Ale nahnat stádo z útesu, to uměli.



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#33 » stř 13. zář 2023, 10:31

Vždycky se mi hrozně líbí, když někdo kritizuje něco, o čem ví očividně naprosté kulové. Zkus se poptat sportovních rybářů jak musejí na revírech zacházet s rybami. A pokud bys někdy měl příležitost, zajdi se podívat na nějaký výlov soukromých revírů - ty trofejní ryby kvůli kterým se tam jezdí, mají často cenu tisíce korun a jsou v perfektní kondici - přestože jsou opakovaně chytány.

To že jsou mezi rybáři prasata které chytnou rybu, vyndají ji z vody suchou rukou, položí na kameny a následně vyrvou háček z tlamy ryby silou, to je samozřejmě pravda a i takový jsou. Ale rozhodně to není standardem.

Jinak jak jsem psal, když už by se povolil lov lukem, byl bych i pro povolení krátké/předovek. Třeba jako v maďarsku odkud točí videa capandball - zde divočák křesačkou - https://www.youtube.com/watch?v=ds14AUc ... BodW50aW5n

Podmínil bych to asi pouze nějakým přezkoušením aby se vidělo, že je střelec schopen dosáhnout nějaké lovecké přesnosti na určitou vzdálenost. Ale tohle by museli rozhodnout povolanější.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#34 » stř 13. zář 2023, 11:31

Podle mě bude mnohem náročnější než trefit na určitou vzdálenost se na potřebnou vzdálenost vůbec přiblížit.
Střelecká dovednost je nutnou, ale zdaleka ne dostatečnou podmínkou úspěšného lovu.



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#35 » stř 13. zář 2023, 12:03

Tohle šlechta řešívala tak, že lovila "sportovně" - tj. pohůnci jim nachytali zvěř tak, aby byla ještě schopná pohybu, aby měl pán z lovu povyražení, protože střílet do ležících srn je nuda. Až měli zvířat dost, tak je vypustili v ohradě, v jejímž středu byl pán s holomky, co mu chystali zbraně a on jen střílel. Když byl jó zdatný, tak se mezi zvěř pustil na koni a střílel je z koně.
Pak ukazoval jizvy na noze od divočáka, co se v panice vrhl proti němu a rozpáral mu koně. Statečný pán a velký sportovec.

Ne, to nesouvisí ani s lukem, ani s křesadlovkou, kulovnicí nebo kulometem. Je to dáno zvyky, kulturou a povahou.



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#36 » stř 13. zář 2023, 12:16

imho se minimum lovu v dnešní době řeší šoulačkou nebo přibližováním ke zvěři "na dostřel". Jsou krmeliště a posedy ze kterých se střílí klidně na nižší desítky metrů. Neříkám že je to pravidlem, ale dovoluji si vyslovit názor, že takto bude ulovených největší počet kusů.



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#37 » stř 13. zář 2023, 13:05

Jde přece jen o chov dobytka na volném prostranství na cizích pozemcích a na úkor vlastníků.
Porážka většinou probíhá odstřelem na dlouhou vzdálenost z posedu na zvíře u krmelce.

Předstírat u toho lov ve smyslu toho, co dělá třeba rys nebo kočka, je spíš absurdní.

Lukostřelec na posedu nebo ve stylu pravěkého lovce .. proč ne.



Haluziak
Příspěvky: 286

Příspěvek#38 » stř 13. zář 2023, 13:13

Piggy píše:Podle mě bude mnohem náročnější než trefit na určitou vzdálenost se na potřebnou vzdálenost vůbec přiblížit.


Tohle bych rozporoval, bez prakticky jakékoliv snahy jsem došel na 50m od srny, normální chůzí s tím, že jsem zastavoval když zvedla hlavu od jetele jsem ji došel na 35m (měřeno dálkoměrem). Pak se otočil vítr. A to bylo na posekané louce co hraničila s jetelem, žádné stromy, žádné křoví, bez schovávání se. Ano, jiná zvěř je opatrnější, ale jde to.

Naproti tomu trefit srnčí na 500m+ na komoru, to už chce kumšt, který však neovládám, uvidím jestli se k tomu na střelnici prostřílím, z pistole jsem taky nestřílel tak jak teď po dvou krabkách nábojů.

AD Luk ať nejsme úplně OT, jsem za to aby lovci lukem museli mít certifikaci, tzn. že se musí účastnit soutěží nastřílet určité bodové hodnoty a tudle certifikaci průběžně udržovat. Možná by to nebylo špatné ani pro lovce s palnými zbraněmi, čímž se dostáváme k tomu, že by se tak mohli povolit i předovky.

PS nechápu povolení lovu lukem a ne kuší, která je mnohem snažší na zvládnutí.

PPS: pavelg chov zvěře jako dobytka je možný říká se tomu farmové chovy a získané suroviny pak pozbývají nárok na název zvěřina. Každopádně volně žijící zvěř je věc ničí a je považována za národní přírodní bohatsví. Navíc se zvěř nechová pro to, aby se lovila ale loví aby se chovala. Takže s Vaší první větou nelze souhlasit.



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#39 » stř 13. zář 2023, 13:32

V neposledni rade u krmelce se nelovi, ale to uz je asi nedorozumeni zpusobene nespravnym nazvoslovim.



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#40 » stř 13. zář 2023, 14:19

"Navíc se zvěř nechová pro to, aby se lovila ale loví aby se chovala."
čtu to dokola a uniká mi smysl. Myslivci, co já znám, vysazují na cizí pozemky zvířata proto, aby si je pak zastřelili. Jestli pro zábavu nebo na jídlo, se jich neptám.
Neřeší moc otázky typu, jestli ta zvířata třeba nežerou plodiny na poli, že by třeba platili majiteli tu kukuřici, obilí a tak.... jestli někomu něco zničí. Zajímají je ale pytláci a potravní konkurenti, kterým říkají škodná. Takže někdy je zvěř ničí a jindy je sakra jejich.

Jestli budou kromě kulovnic chodit s předovkami, luky nebo kulomety, není tak podstatné. A jak tady zaznělo, je absurdní v debatě o luku vynechat kuši.



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#41 » stř 13. zář 2023, 14:22

Redsnake píše:V neposledni rade u krmelce se nelovi, ale to uz je asi nedorozumeni zpusobene nespravnym nazvoslovim.


Asi jo.. konec konců to všichni vědí z toho vtipu, že u krmelce ne.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1302

Příspěvek#42 » stř 13. zář 2023, 15:17

Piggy píše:Podle mě bude mnohem náročnější než trefit na určitou vzdálenost se na potřebnou vzdálenost vůbec přiblížit.
Střelecká dovednost je nutnou, ale zdaleka ne dostatečnou podmínkou úspěšného lovu.


Jo, to v nějakém článku zastánce lovu lukem zmiňoval, že myslivci se trumfují "kdo z nejdál", zatímco lučišníci "kdo nejblíž".



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#43 » stř 13. zář 2023, 17:40

Haluziak píše:nechápu povolení lovu lukem a ne kuší, která je mnohem snažší na zvládnutí
Možná právě proto.
Mmch. mohl by mi někdo chytřejší ukázat, kde je zákaz lovu předovkou? Zákon o myslivosti požaduje na spárkatou kulovnici. Takový pojem se v zákoně o zbraních nevyskytuje, a do definice dlouhé kulové zbraně se ládovačka pohodlně vejde.
Stejně tak jsem nenašel v zákoně o myslivosti zákaz lovu, ani v zákoně proti týrání zákaz "usmrcování volně žijící zvěře" (děkuji Sodymu za odkaz) chladnou zbraní (harpuna je mechanická střelná).

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#44 » stř 13. zář 2023, 22:03

https://www.myslivost.cz/Poradny/Pravni ... -predovkou

K tomu mě napadlo, že důvodem bude nemožnost sehnat lovecké střely (poloplášťovou s řízenou deformací) do perkusních pušek a to, že u předovky je obtížnější zaručit vždy stejnou minimální požadovanou energii střely.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#45 » stř 13. zář 2023, 22:27

JUDr. Čechura se ale mýlí: kulová zbraň dle definice střílí "kulovými náboji NEBO kulovými střelami".
Chybí ale definice kulové střely, zřejmě jde o jednotnou střelu pro kulové zbraně :lol: ;) :( :o :shock: :?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host