Divočáci



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#121 » pát 17. úno 2017, 00:41

To se musíš zeptat na úřadech, proč to tak nejde a taky takovou akci jak popisuješ musí někdo financovat a kdo to bude ? Jsem myslivec a všechno dělám ve svém volnu a za své peníze, nikdo mně na to nedá ani korunu.
Vždy jde jen o rozum a peníze a toho je tady vždy opravdu málo.

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#122 » pát 17. úno 2017, 06:31

Od peněz je obec



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#123 » pát 17. úno 2017, 07:15

Werewolf: Ono taky to neni s tim uspanim zadna sranda. Co mi rikal veterinar, tak s prasatama je obrovskej problem to uspat nejak rozume v porovnani s jinyma zviratama.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#124 » pát 17. úno 2017, 07:16

No tvl, takže víska s 500 obyvateli a rozpočtem 5 mil Kč na celý rok, kdy z toho půlka jde na mateřskou školu, má za dlouhé peníze najímat veterináře na uspávání divočáků a vozit je zpět do krajiny..... :shock: (pro zajímavost, odchyt toulavého psa a umístění do útulku stojí obce které nemají "Městapo" cca od 2 do 5 tisíc Kč)


Jenom tak mimochodem....průběžné udržování početních stavů zvěře na předepsané úrovni je povinností uživatele honitby.... 8-)
Naposledy upravil(a) Petzold dne pát 17. úno 2017, 07:20, celkem upraveno 1 x.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#125 » pát 17. úno 2017, 07:18

Jak už tu kdosi napsal, naši předci nic moc neřešili a tak s přemnoženou zvěří neměli problém. My jsme však narozdíl od nich "politicky korektní", a tak máme problém. A nejen s prasaty...

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#126 » pát 17. úno 2017, 07:24

No, až do poloviny 19. století byla hustota osídlení "našimi předky" cca poloviční...

Je rozdíl, když růdl prasat přeběhne polní cestu před 2. a posledním kočárem za den, nebo ráno přes čtyřproudovou výpadovku z města nebo přes železniční trať...
"Naši předci" také nepěstovali na ohromných lánech energeticky bohaté monokultury...

Konec historické vsuvky.. :)



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#127 » pát 17. úno 2017, 08:14

To je jedna věc, nedělali problémy, ale zvěř určitě přemnožená nebyla. Šlechta se úspěšně zasloužila o její regulaci. Když člověk poslouchá průvodce na zámku, jedno jakém, kolik pan kníže skolil na honu zvěře, jsou to na dnešní dobu často fantasmagorické počty. Dnes to nejde. Medvědi jsou na Slovensku pořád tak chráněni, že se lidé bojí vlézt do lesa. Kdyby se dnešních dnů nedejbože dožili dinosauři, nemáme s naší politickou korektností proti nim šanci. Než by si lovci vyřídili povolenku na ministerstvu, tyranosaurus by požral celou vesnici. Nevím, jestli to bylo OT, ale s čuníkama to souvisí. :)



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#128 » pát 17. úno 2017, 08:19

Potkal jsem před časem jednoho myslivce u posedu. Říkal že to je hrozný. Že po nich pořád někdo chce odstřel divočáků. Ale že majitelé jim nechtějí dovolit jezdil offroadama po loukách (bodejť by jo když louky potřebují na seno), že přes den tam pořád někdo chodí (holt vesnice a hospodářství) a že přece není blbej aby se tam vláčel pěšky v noci. Posed je asi 600 metrů od místa kam se dá dojet autem.
Myslivci jsou z mého pohledu dost zhejčkaní.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#129 » pát 17. úno 2017, 09:09

ppindian píše:...) a že přece není blbej aby se tam vláčel pěšky v noci. Posed je asi 600 metrů od místa kam se dá dojet autem.
Myslivci jsou z mého pohledu dost zhejčkaní.


Možná jo ale zkus si někdy to prase, třeba jenom 60ti kilový táhnout těch 600 metrů k autu .

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#130 » pát 17. úno 2017, 09:19

Bohuliby píše:...... Jsem myslivec a všechno dělám ve svém volnu a za své peníze, nikdo mně na to nedá ani korunu.....


No je to tvůj koníček, co by ti kdo dával :lol: .

Tak jako má uživatel honitby svoje práva tak má i povinnosti. Regulace stavů zvěře je jedna z nich. Jenže přemnožení divočáků se nedá hodit na myslivce. Těch důvodů je víc a asi nejjednodušeji se to dá shrnout argumentem "člověk a jeho hospodaření v krajině" . Prostě prasata jsou mimořádně vitální a adaptabilní druh a když jim svou činností vytváříme podmínky tak se množí. Problémy jsou s nima v celé evropě a nikde si s nima nevědí rady. Zkuste zkouknout videa z USA kde je mydlí z vrtulníků, termovizí, do lapáků....ve velkém a stejně to moc nezabírá.

Argumentace "předkama " je úplně mimo. Jen zběžně stačí porovnat podmínky tehdy a dnes.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#131 » pát 17. úno 2017, 09:29

sided píše: Možná jo ale zkus si někdy to prase, třeba jenom 60ti kilový táhnout těch 600 metrů k autu .


Ale jo, když už něco střelí ať si pro to dojede. Ale drandit po loukách bez výsledku mi připadá zbytečné a majiteli louky to dost snižuje výnos (pokud intenzivně nepřihnojuje).
Když u nás naposledy myslivci vyrazili na divočáka tak jich bylo asi dvacet. V lese celé dopoledne kanonáda jak v Adrenách a pak s velkou slávou jeli na korbě pickupu pro celý jeden kus.
Slavnosti sněženek jak vyšitý.



pavelg
Příspěvky: 3071

Příspěvek#132 » pát 17. úno 2017, 09:33

Mně se nechce věřit, že by nebylo technicky a organizačně možné, kdyby se opravdu chtělo, vybít v podstatě celou populaci divočáků. Ne že bych to chtěl ... já si myslím, že problém je jinde.
Myslivci je loví buď sobě na talíř, nebo, když se dohodnou, tak na prodej. Když divočáka zabije člověk v rámci KN, je povinen jej odevzdat myslivcům. Pokud to neudělá, vystavuje se postihu, že je pytlák a zaplacení pokuty. Zdálo by se, že divočák je myslivců - to se ovšem změní, když divočák způsobí někomu škodu, to pak myslivci za divočáka moc platit nechtějí.
Takže si myslím, že by pomohlo jakési narovnání vztahů - buď myslivci ručí svým majetkem za škody páchané divočáky a mají na ně výlučné právo, nebo ručit nebudou, ale pak je může lovit každý (divočáky).
Zejména v tom druhém případě by jednak poklesly jejich absolutní počty (divočáků), ale zejména by ubylo problémů typu divočák na zahradě, ulici, protože tam, kde by toto bylo aktuální, by se místní postarali, aby je někdo zastřelil nebo jinak odradil.
Dnes jsou občané ve svízelné situaci, museli by svoje aktivity schovat za KN a myslivec co v místě nežije, není nijak motivovaný lidem pomoct. On si radši zajde na posed tam, kde má větší jistotu úlovku a nebude se válet dva týdny noc co noc na hnoji u souseda.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#133 » pát 17. úno 2017, 09:49

pavelg píše:Mně se nechce věřit, že by nebylo technicky a organizačně možné, kdyby se opravdu chtělo, vybít v podstatě celou populaci divočáků. Ne že bych to chtěl ... já si myslím, že problém je jinde.


Jak už jsem psal výš, problémy jsou s nima v celé evropě v USA i jinde po světě. Legislativa o regulaci není v různých koutech světa ani podobná, někde s s tím fakt nemažou, a všude vyhrávají prasata. Dokud k tomu budou mít podmínky tak i vyhrávat budou.



pavelg
Příspěvky: 3071

Příspěvek#134 » pát 17. úno 2017, 09:59

Že se budou v kukuřici množit jak králíci, je jasné a místní zahrádkáři nejsou řešením.

Ale pořád si myslím, že pokud bychom chtěli řešit dílčí problém, kdy divočáci lezou mezi lidi, tak by generální povolení k protiakci pro místní obyvatele smysl mělo. Nejde o vyhubení všech divočáků v kraji, jde jen o ty, co lezou do zahrad.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#135 » pát 17. úno 2017, 11:25

sided: Argumentace "předkama " je úplně mimo. Jen zběžně stačí porovnat podmínky tehdy a dnes
No právě že porovnávám techniku, která byla k dispozici tehdy a která je dnes. Vychází mi z toho, že bych dnes neměl potkat v lese ani zajíce, natož takovou horu masa, jako je divočák. Všechno by mělo být dávno "vybouchané". Takže kde udělali soudruzi chybu? V nastavení systému! Všechno se chrání až ad absurdum, kůli žabce kuňce nebudeme stavět dálnici, vše je maximálně zbyrokratizováno. Myslivec pomalu aby se bál vystřelit z pušky mimo střelnici. Pak se nedivme. Mimořádná situace vyžaduje mimořádná opatření, mimořádné postupy, ke kterým ale není vůle.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů