Výroba a použití zkráceného naboje broky/jednotná střela



free_man
Příspěvky: 29

Příspěvek#1 » sob 21. bře 2015, 11:50

Gentlemani,

existuji zkracene naboje s jednotnou strelou ale i s broky, napriklad Aquila mini shels.

napr zde:

http://www.midwayusa.com/product/250616 ... 11-pellets

co se pouziti tyka, zvysuji kapacitu trubicovych zasobniku, za tri 12/70 se jich vejde 5. ne ve vsech pumpach funguji, podle videa na youtube je byli schopni zprovoznit v dvoutrubkove podivnosti Keltec KSG, na us diskuzich zminuji ze necini problemy Winchester 1300, ze u Mossberg 500 a 560 nebo Win 1897 to jde ale obcas se sukuji.

v zlamovacich brokovnicich samozrejme nebude problem.

ucinili jste nekdo vlastni zkusenost?

co se vyroby tyka... jedna proslapana cesta (vyroby naboje s jednotnou strelou) je trapovy patron s kosickem (je bez zeber coz umozni strele dobre dosednout), kde se odreze hvezda ale ponecha zakrouzeni a misto broku lze natlacit Lee bobek 28g. funguje to, a tak mne napadlo ze stejneho kosicku vzit jen horni kosik, uriznout tlumic a spodni tesneni, a posadit ho primo na prach. vysledna delka naboje je +- jako u Aquily. cili by stacilo zakrouzit...

JENZE: jsem si vedom toho ze i cenove seslapany skeet/trap naboj je vyslechtene umelecke dilo a ten kosicek s tlumicem nevznikl jako navrh zhuleneho designera podle zadani "hele kolik tam je este mista, co tam tak nadrbat tohle".

- zmeni se rozbeh strely v kosicku - ten tlumic nebo driv stlaceny filc umoznil plynuly rozbeh.
- zmeni se spalovaci prostor. nejspis kosicek pridaval 2-3nasobek volneho prostoru k objemu prachu...
- zmeni se utesneni protoze tvar spodniho tesneni byl propracovany a samotny kosicek sice tesni, ale...
- a dost mozna jeste neco dalsiho.

proto se ptam, panove, kdo mate zkusenosti, nebo teoreticke znalosti, ktere oboje nemam, lze to zkusit? nepovede to k nebezpecnemu narustu tlaku? pokud by to s puvodnim prachem nebylo mozne, jaky jiny vhodny by sel pouzit a jaka navazka pro 28gramu lee strely by byla vhodna pro plnohodnotou laboraci?

dekuji moc.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#2 » úte 24. bře 2015, 11:59

Zkušenosti nemám žádné, ale něco málo jsem našel, bohužel, nejspíš s těžko dostupnými komponenty.

Výroba mini vax slugu i s ukázkou střelby https://www.youtube.com/watch?v=kDTeL35Uqvs

V posledním příspěvku jsou nějaká data http://translate.googleusercontent.com/ ... t-uECcCKsQ

Zde jsou dvě sestavy nábojů, ale ne mini, nýbrž 2 palcové. http://castboolits.gunloads.com/showthr ... lug-shells

2" 12 ga Fiocchi Hull, FIO 616 primer, 19 gr Green Dot, X12X + 14CW(12GA), 7/8 oz lead shot, COS12 overshot card, Roll Crimp
8800 psi, 1270fps

Load #2
2" 12 ga Fiocchi Hull, FIO 616 primer, 21 gr PB, X12X + 18FW(12GA), 1oz lead shot, COS12 overshot card, Roll Crimp
9500psi, 1275 fps



free_man
Příspěvky: 29

Příspěvek#3 » stř 25. bře 2015, 01:52

dekuju za odpoved..

zatim jsem z praxe ziskal tyto neprime, ale overene poznatky:

podle vseho, zkratit kosicek na samotny kontejner na broky lze, pokud
- neni prach stlacen
- neni zakrouzeni, nebo jakkoliv vyrobena vytazna sila naboje prilis velika
- samozrejme, pro ucely shazovani popperu na westernu lze ubrat tretinu prachu
- podle vseho nelze, i pri dlouhe hlavni ocekavat srovnatelny vykon s beznymi naboji. lze ocekavat pokles vykonu.

beru to jako povzbudive zpravy, dekuju Dancekovi za dodane udaje, prostuduju je.

podle vseho bude vcelku bezpecne, a soucasne zajimave prohnat strely zname hmoznosti ze zkracenych naboju pres hradla. ackoli to nijak nevypovida o vnitrni balistice, verim ze to neco vyjasni. tlakomernou hlaven k dispozici nemam, ale verim ze vypocty energie proti puvodnimu naboji alespon napovi.

kdyz jsme u toho, napada mne jiny ale zajimavy experiment, a to normalne nedostupne, nicmene jiz objevene a zname diskove a kubicke broky. puvodne slouzily k zvetseni rozptylu, tedy vysledne kryti bylo dosazeno na blizkou vzdalenost ve vetsi plose (vim, pisu to jak vidlak, ale nedovedu to nyni lepe a spravneji popsat).. ty broky nemaji mit soulet, naopak, maji se rozbihat od sebe.

samozrejme se nabizi zkusit to s srncimi broky (8-9mm) anebo s SGS broky, snad husimi? neznam cesky ekvivalent, nezabyvam se myslivosti, takze se omlouvam za zmatene nazvy. jde o broky 5-7mm. jde o to ze by se daly vyrobit ze standarnich broku. pri vetsich rozmerech to snad pujde vyrobit a zmerit snaz.

pokud jste nekdo tyhle veci zkouseli budu vdecny za Vase zkusenosti, protoze nehodlam vynalezat kolo.

na druhou stranu, znam je pouze z literatury, takze mi prijde ze nastrelit standardni kryti muze byt zajimave, a podle vysledku treba i zkratit vzdalenost.

jsem si vedom toho ze pouzite broky nebudou vsechny stejne, a soucasne budu mit k testovani prilis malo naboju na obecne zavery, ale kdyby nahodou cisla mluvila zcela jasne, jsem pripraven naslouchat.

mimo jine se nabizi experimenty s trojbobky odlevanymi do kokil, ale ty nemam, rad bych je ziskal, takze kdo ty moznosti mate, nabidnete, domluvime se. ze tohle dovzdelavani rad zaplatim.

dekuji za pozornost. jakmile to bude hotovo, rad zde zverejnim vysledky.
----
brokovnice jsou v mnoha ohledech mimoradne, a vubec ne jednoduche (ale efektivni) zbrane, a cim vic se dozvidam o jejich konstrukci a o chovani brokovych naboju, tim vic se mi libi.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#4 » stř 25. bře 2015, 10:54

Podle manuálů jsem zkusil porovnat navážky prachů nábojů 12x50 a 12x70.

Pro load #1 12x50 autor doporučuje 19 grs Green Dot
Pro náboje 12x70 se 7/8 oz broků jsou podle manuálu Alliant reloader pro rychlost 1300 fps doporučené navážky 19,0 až 19,5 grs Green Dot.

Pro load #2 12x50 autor doporučuje 21 gr PB
Přidávám obrázek s doporučenými navážkami prachu PB pro náboje 12x70 s 1oz broků podle manuálu Hodgdon.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#5 » stř 25. bře 2015, 10:55

Podle mého názoru by bylo vhodné navážky prachu dvoupalcových nábojů sypat zhruba okolo spodní hranice navážek doporučených pro stejnou váhu střely nábojů 12x70.
Nábojnice Fiocchi nemají žádný nebo jen málo objemný toulec, nejspíš se tedy jedná o laborace, kde košík nebo uříznutá horní část košíku sedí přímo na prachu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



free_man
Příspěvky: 29

Příspěvek#6 » stř 25. bře 2015, 14:13

Dekuju! prisel jste na to podstatne.

vidim ze cesta pro mne bude velmi jednoducha, staci mi pouzivany trapovy naboj zkusit osadit seriznutym kosikem s prachem, bez prachu a treba s +50%prachu navic. pokud nebude rozdil ve vysce znamena to ze kosik nesedi na prachu coz dost snizuje nebezpeci ze bych mohl omezit spalovaci prostor.

a pokud bude seriznuty kosik sedet na prachu, ma smysl nepouzit puvodni prach ale udelat novou, spodni navazku toho prachu co doporucujete.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » stř 25. bře 2015, 15:21

Vždyť je do brokové nábojnice dobře vidět a půjde to tedy snadno odměřit posuvkou.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#8 » stř 25. bře 2015, 17:10

Asi bych začal trošku jinak. Trapové patrony S&B mají vesměs rychlost 400 m/s nebo ještě trochu víc a tlak poměrně blízko dovoleného maxima, proto bych původní prach vysypal, zvážil, odebral asi 15 až 20% a nasypal zpátky. Je pravděpodobné, že snížená navážka už nezaplní celý toulec. O jiném prachu bych uvažoval, až by se toto ani po změně odebraného množství prachu neosvědčilo.
Bylo by vhodné, abys k tomuto účelu používal Trapy s náplní 28 g broků, s 24 gramovými by ses se slugem 28 g i po odebrání prachu možná mohl dostat nad povolený tlak.



free_man
Příspěvky: 29

Příspěvek#9 » čtv 26. bře 2015, 08:33

No, tady je videt ze ty trapove patrony proste dobre neznam. tohle reseni me nenapadlo.

cilem hry je ziskani levnych komponent pro levny naboj. proto jsem zacal s 24g patronou. dalsi duvod je ze tam je uz vyzkouseny tvar kosicku.

dobra, podivam se jak jsou udelany patrony 28g, a to tak ze aj skeetove a zkusim mezi nima najit takovou ktera ma vhodny kosicek.

s prachem to udelam tak jak navrhujete.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#10 » čtv 26. bře 2015, 09:27

Asi jsem se nevyjádřil srozumitelně, šlo mi pouze o to, že ve 24 gramových bude zřejmě více prachu nebo rychleji hořící prach, nevím, co z toho je pravda.
Jestli Ti pasuje košík, klidně ty 24 gramové můžeš používat, jen bych, alespoň pro začátek, snížil navážku prachu ještě víc, než jsem původně psal.



free_man
Příspěvky: 29

Příspěvek#11 » čtv 26. bře 2015, 13:42

z toho co vim je tam jiny prach, ale nejspis i jina navazka



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#12 » čtv 2. dub 2015, 17:40

Extra krátké náboje jsem zkoušel jak tovární tak dělané a upustil jsem od toho. Blbě se mi prebijeni. Proto pokud je dělám volím kompromis. Z košíku vyriznu jen tlumič. Dno přijde na prach,oprenim o vnitřní toulec zůstane prostor stejný jak byl. Na něj košík s broky nebo střelou a zakrouzit. Pokud se bojis zvýšení tlaků a trvas na minimální délce náboje použij náboje SB. Vysyp prach a sypej jej zpět v takovém mnozstvi abys zaplnil toulec 3mm pod horní hranu. Vysyp a zvaz. Bude to kolem 16 gn prachu. Prostor nad prachem bude zachován. Rána je to spíš taková westernova :-). A jak psal dancek každý náboj má jiný toulec tak na to bacha



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#13 » čtv 2. dub 2015, 18:14

Ještě poznámka. Nemeril jsem delky nábojů ale na délku těch tovarnich mini slugu se úpravou trapek SB nedostanes. A jestli jo tak nemáš správně zakrouzeno :-):-)



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#14 » stř 11. kvě 2016, 19:45

Ahoj.Chci se zeptat jestli můžu dát pod tovární brok 24g (přebitím) slug 25g nebo je lepší koupit víc gramů brok a dávat menší slug, popřípadě o kolik si můžu dovolit jít se slugem dolu příklad:koupím brok 32g vysypu a můžu dát slug 25g? Díky



lada1516
Příspěvky: 235

Příspěvek#15 » stř 11. kvě 2016, 21:22

No když si prečtes něco o nahrazování broků slugem v jiných tématech zjistíš že je obojí možné. V praxi tě bude limitovat typ košíku ( s žebry nebo bez) a možná i další věci. Přečti si co už tu bylo psáno

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů