Správný postup sborky



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#1 » stř 21. zář 2016, 16:20

Dobrý den,

absolvoval jsem přípravný kurz na zkoušku a mám stále pár nejasností... Budu dělat A, B, E. Dotaz se týká hlavně rozborky a sborky.

Jde o tohle, když zbraň rozeberu a složím, do jaké míry jí mám složit? Mám do ní před odložením na stůl vložit i zásobník a popřípadě natáhnout náboj do nábojové komory, což mi bylo řečeno u přípravy? Je mi to trochu divné, nanejvýš bych vložil zásobník s s náboji do zbraně, ale rozhgodně bych asi nenatahoval závěr, ne?

Dokázal by mi někdo vystihnout postup sborky rozborky, jak by to přesně mělo vypadat?

Díky za pípadnou odpověď.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#2 » stř 21. zář 2016, 16:26

Sborka zbraně rozhodně neznamená i její nabití nábojem.

Komisař určitě neřekne, že máš zbraň složit a hned nabít, mimo jiné i proto, že se málokdy střílí tou samou, co se rozebírá.

Uvedení do bezpečného stavu je vybití, kontrola, rána jistoty a vypáskování zásobníku. A já bych ho, do zbraně, vložil až na přímé vyzvání, jinak bych ho nechal vedle. Mimo jiné to má většina střelnic v provozním řádu, že zásobník má být ze zbraně.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#3 » stř 21. zář 2016, 16:32

Vypáskováním zásobníku se myslí co přesně?



zkrátka

1. vyjmu zásobník
2. natáhnu závěr, případný náboj z komory vyletí
3. natáhnu znovu, zkontroluji opticky komoru
4. rozeberu
5. složím, avšak zásobník kvůli bezpečnosti nechám stále vedle odložené zbraně s např. komentářem typu, že vzhledem k bezpečnosti zásobník nechám vyjmutý, na příkaz vložím do šachty

Rozumím tomu jakž takž správně?

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#4 » stř 21. zář 2016, 16:39

Mně teda na dvou přípravách (Praha a Brandýs) učili nechat zásobník venku vedle zbraně. Po složení 2x natáhnout závěr (ověření správného složení. U ČZ 83 jsem nezaklapl lučík a závěr se vysunul ven) a ránu jistoty.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#5 » stř 21. zář 2016, 16:45

Oukej chlapi, to mi přijde rozumný, díky.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#6 » stř 21. zář 2016, 17:08

Trochu bych doplnil, od zkoušky to mám jenom chvilku, snad jsem nezapomněl...
Před rozborkou kompletní kontrola zbraně, jak se tady psalo, u zkoušky se většinou střílí s jinou a před manipulací střelba stejně není, čili mantra:
zásobník ven
Mechanická kontrola vyjmutí zásobníku prstem zespoda zásobníkové šachty
Několikrát přetáhnout závěr
Vizuální kontrola nábojové komory (natažené ruce) plus zásobníkové šachty (po přitažení)
Mířená rána jistoty
Rozborka podle typu zbraně, nezapomenout na kontrolu průchodnosti hlavně a dodržovat bezpečný prostor

Sborka:
Zase začínám kontrolou průchodnosti hlavně, i když jsem jí dělal před vteřinou při rozborce, po sborce kompletní kontrola i když tady se tomu říká kontrola funkčnosti a mířená rana jistoty, pokud komisař nic neříká zahlásil bych zbraň funkční v bezpečném stavu.
Na zásobník bych s výjimkou případného vysunutí na začátku vůbec bez výslovného povelu nešahal.
Samozřejmě po sborce můžou následovat různé povely a podle toho je třeba se zařídit ( odložit zbraň, nabíjet, ke střelbě připravit, střelbu ukončit, zbraň k nošení...)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#7 » stř 21. zář 2016, 17:13

cmd: chybí ti tam vypáskování školáků ze zásobníku po jeho vyjmutí, většinou tam jsou nastražené. Při této činnosti neodkládat zbraň a za stálého míření do bezpečného prostoru vypáskovat klasicky jednoruč palcem slabé ruky.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#8 » stř 21. zář 2016, 17:49

:roll: Může být, nás učili, že se vypáskovává až při povelu k ukončení střelby.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#9 » stř 21. zář 2016, 18:05

Nám u manipulace řekl: "Uveďte zbraň do bezpečného stavu."

Takže kontrola, rána jistoty a vybití (vypáskování) zásobníku.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#10 » stř 21. zář 2016, 18:20

Ještě sezeptám... Ty povely, co přesně má následovat po povelech

Nabíjet.
Ke střelbě připravit.
Střelbu ukončit.
Zbraň k nošení.

Není mi přesně jasný co je tady u toho naprosto správný postup.

U "nabíjet" bych asi nabyl náboje do zásobníku a zásobník zasunul do zbraně a zatáhl závěr?

U "ke střelbě připravit" bych měl prst stále mimo spoušť nebo už bych obouruč držel a mířil s rukou na spoušti?

U "střelbu ukončit" bych vysunul zásobník a zbraň bych uvedl do nenabitého stavu tak že bych uvolnil kohout z nabité polohy?

A u "zbraně k nošení" bych nejspíše vložil zásobník do zbraně a opět odložil?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#11 » stř 21. zář 2016, 18:26

A ty povely bereš kde ?

A navíc by ta debata měla patřit do vlákna o tom, co Tě může čekat u zkoušky. Tohle už není rozborka.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#12 » stř 21. zář 2016, 18:30

cmd: asi jak kde. U nás zase kdo začal rozborku a nevypáskoval před ní zásobník, tak letěl.
dominic_no: po mě chtěl vidět jak připravím cz75 k nošení s nábojem v komoře. Takže při mé zkoušce to znamenalo napáskovat školáka, natáhnout ho do komory a vypustit kohout přes palec na ozub.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#13 » stř 21. zář 2016, 18:35

Povely jsem bral z příspěvku o pár řádků výše. Omlouvám se pokud to patří jinam. :)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#14 » stř 21. zář 2016, 19:25

dominic_no : Spis bys mel sdelit, kde jsi byl na te priprave aby tam uz nikdo nechodil.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#15 » stř 21. zář 2016, 20:06

Colombo: Za ty povely můžu já, pokud jsou špatně prosím o upřesnění, nicméně pokud vím, trochu se liší střelnice od střelnice a komisař od komisaře. Pokud jde o předpokládanou činnost, to opravdu nepatří do vlákna "sborka", pokud admini přesunou, upřesním, jak to vidím, nechci dostat OT.

marinakus: Doufám, že odpověď směřuje k reakci dominic_no, snad jsem ty povely moc nezvojtil, pokud ano, velká omluva za zmatení.
Naposledy upravil(a) cmd_ dne stř 21. zář 2016, 20:10, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů