Grafitované střely

Black Powder a vše co k tomu patří
Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#1 » pon 3. říj 2016, 17:19

Zdravím všechny "čmoudíky". Když jsem se, coby začátečník, pídil po různých komponentech pro střelbu z perkusek, narazil jsem na kulové střely s grafitovým povrchem. Údajně mají snížit tření v hlavni. Osobně si ale myslím, že pro "čisté" střely v kombinaci s flastry je to zbytečnost. Možná snad v případech, že bych nepoužil flastr. Ale i tak si myslím, že se stejně musí mazat. Zajímalo by mně, jaký na tyto grafitové střely máte názor vy nebo zda jste je někdy použili. Nikde se mi nepodařilo něco bližšího zjistit.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#2 » pon 3. říj 2016, 17:49

Škodit to IMHO nebude. Podstatné je, že by měly být válcované na přesný průměr a tak m.j. umožnit výběr vhodného rozměru.

Víc si to netroufám hodnotit, protože moje předovky asi nikdy neochutnaly kupované střely.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#3 » pon 3. říj 2016, 18:17

Já jako začátečník se zatím nechci pouštět do vlastní výroby, proto se pro začátek poohlížím spíš po "hotových" střelách a dalšího co s tím souvisí. Zajímá mně to taky i proto, jestli ten grafit nezaprasí hlaveň a nemůžou být pak problémy s dalšími střelami. O následné náročnější údržbě nemluvě.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#4 » pon 3. říj 2016, 18:27

Grafit se používá jako mazivo (např. do FAB vložek zámků) a každopádně by neměl být na závadu.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » pon 3. říj 2016, 18:41

Flastr dělá kluznou mezivrstvu a z větší části kouli zabalí, takže může mít povrch, jaký chce. Ostatně spíš bych si tipnul, že grafit sloužil k válcování a se střelbou nesouvisí. Střílí stejně, jako holé... vyzkoušeno, jestli tě to uklidní ;-)

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#6 » pon 3. říj 2016, 18:47

marinakus píše:Grafit se používá jako mazivo (např. do FAB vložek zámků) a každopádně by neměl být na závadu.

Ahoj! Spolupamětníku!!! Ale s těmi vložkami... Už dvacet let nééééééééééé!

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#7 » pon 3. říj 2016, 19:17

ladaj píše:Flastr dělá kluznou mezivrstvu a z větší části kouli zabalí, takže může mít povrch, jaký chce. Ostatně spíš bych si tipnul, že grafit sloužil k válcování a se střelbou nesouvisí. Střílí stejně, jako holé... vyzkoušeno, jestli tě to uklidní ;-)


Aha, takže ten grafit je tam spíš proto, abych si je "dokoulel" sám a nemusel je podmazávat. Taky možnost. A já napřed myslel, že jsou černý proto, aby nebyly vidět při střelbě v noci. :lol: Si dělám srandu, ale jak jsem psal prvně, nebylo mi jasný proč mají tu povrchovou úpravu.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#8 » pon 3. říj 2016, 20:05

Pretože neboli odlievané, ale lisované a následne valcované doguľata a ten grafit napomáha technologickému procesu výroby.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#9 » pon 3. říj 2016, 20:22

Tak ta možnost výroby střel lisováním mně teda nenapadla. Ale zní to logicky. Už to chápu.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » úte 4. říj 2016, 19:00

Já taky grafituju. Ono to má hned tři výhody:
1- Pří válcování se kule o sebe taky třou a vzájemně odírají (i při podlití olejem), a ve žlábku válcovačky pak nalézám malé uválené šupinky olova. Při válení v grafitu k tomu nedochází.
2- V případě nabíjení natvrdo se tak nezanáší vývrt olovem
3- Kule tak rychle povrchově neoxidují
Navíc grafitový prášek není nijak drahý, tak proč ho nevyužít.

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#11 » stř 5. říj 2016, 07:20

sagitarius: pokud se gravitované střely nabíjí tzv. natvrdo - bez flastru - tak i tak se musí mazat, předpokládám. To jakože natlačím kuli a následně projedu hlaveň promazanou lacetkou ? A jdou kule natlačit bezproblémově na dno hlavně ?

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » stř 5. říj 2016, 19:18

Jistě že se musí mazat, ale ten grafit udělá hodně. Maže se různě. Pod kuli namazaná ucpávka je asi nejlepší.
Jó, a kule jdou až na dno, když zapomeneš na prach jako já posledně na střelnici.
Grafit seženeš buď v 80g balení v grafických nebo výtvarnických potřebách, nebo v mazivech 250g balení "Ekolube Molyka RF prášek".

Uživatelský avatar
Drahoun
Příspěvky: 79

Příspěvek#13 » stř 5. říj 2016, 19:30

O tom grafitu je to pro mně novinka. Až se "otrkám", tak to testnu. Jak to tak sleduju, tak s těma předovkama to není jen tak - člověk aby pořád přemýšlel jestli tam má nacpáno všechno. :-)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#14 » stř 5. říj 2016, 19:33

sagitarius píše: ... Ekolube Molyka RF prášek ...

Pokud se nepletu, tak Molyka je molybden sulfid, nikoli grafit. Funguje podobně.

Uživatelský avatar
sagitarius
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pát 7. říj 2016, 15:58

Jasně, ale funguje stejně dobře.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti