Minimální navážka prachu

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#1 » stř 26. říj 2016, 13:24

sided píše:
nico píše:A teď na mě někdo vytáhne zkušenost z doslechu s názvem explozivní hoření. :)


To není o doslechu, já to zažil ...Netuším co lidi vede k tomu si myslet že tvůrce manuálu je úplný idiot a minimální navážku si vycucal z prstu. Jasně laborační tabulky nejsou Korán ale když jdeš mimo ně tak bys měl vědět proč a co se může stát...


V tomhle nemám úplně jasno ale Vy mi jistě poradíte. V tabulkách pro prachy LOVEX jsou dvě hodnoty - DOPORUČENÉ navážky a MAXIMÁLNÍ navážky.
Tudíž moje otázka č. 1:
Dá se brát ta doporučená jako minimální? Nebo jak se vypočte minimální, pokud beru, že doporučená je zlatá střední cesta?

A následuje otázka č. 2:
V tabulkách od Explosie pro prachy LOVEX je uvedeno:
Volba navážky: U všech pistolových a kulovnicových prachů nabijte a odstřílejte několik
nábojů s o 10 % nižší (počáteční) navážkou, než je uvedeno, a sledujte jakékoliv
náznaky nadměrného tlaku (obtížné vytahování nábojnice, zploštělé nebo vyfouknuté
zápalky, neobvykle velký zpětný ráz).


Co si mám představit pod pojmem POČÁTEČNÍ navážka? Odečítám 10% od té doporučené?

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 26. říj 2016, 22:53

Nevím, jak u ostatních ráží, mám zkušenosti s 9x19 a .45ACP
1) nižší, než doporučená navážka mi nikdy moc dobře nefungovala - prach většinou špatně a nestejnoměrně hoří (zejména ty pomalejší) a tlak není dostatečný k roztažení nábojnice a zatěsnění nábojové komory... Ale pokud se nejde do extrémů, přímo nebezpečné to IMHO není.
2) -10% počítám od doporučené navážky. Většinou to sotva stačí na samonabíjecí funkci, ale při přebíjení prvních nábojů z nové pixle prachu má člověk velkou bezpečnostní rezervu. Zároveň to beru jako minimální navážku.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#3 » čtv 27. říj 2016, 07:20

Perfektní johnny, díky za odpověď. Chci začít přebíjet 9x19 střela 124gr FMJ prachem D032 , kde je rozptyl mezi doporučenou a maximální (kterou ani náhodou nehodlám překračovat) dávkou pouhých 0,3gr (doporučená 3,9gr, max. 4,2gr). Hradel zatím nemaje, nechci nic podělat. Takže když vezmu, že chci začít na 3,8gr, tak je to dostatečně nízko od minimální navážky (startovací by byla 3,51gr, ale při 3,6gr už kolegovi nechtěla u g17 přebíjet) ale zároveň dostatečně daleko od maximální. Beztak to vidím, že u tohoto náboje a prachu skončím na 4,0gr jako zmiňovaný kolega (taktéž bez hradel).
Díky tedy ještě jednou za osvětu, dále budu případně řešit v příslušném vláknu, nicméně o explozivním hoření toho tady moc není, tak jsem se chytnul v tomto tématu.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » čtv 27. říj 2016, 09:05

1) než začneš laborovat tak musíš tušit jaký výsledek očekáváš, od toho se celá snaha odvíjí

2) jestli někdo v tvém okolí přebíjí ze stejných komponentů a výsledek ti vyhovuje tak bych se pro začátek chytil toho.

3) u Lugeru rozhodně explozivní hoření nehrozí díky malému objemu nábojnice

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#5 » čtv 27. říj 2016, 10:06

1) jasně, právě proto bych se chtěl držet tabulkových hodnot, nemám zatím na takové to "laborování"v pravém slova smyslu jednak zkušenosti a pak vercajk (třeba ty hradla)
2) jo, je to ozkoušená laborace ze stejných komponentů a defacto pro stejnou zbraň. I jsem si ji zkoušel už vystřelit. Nicméně i tak chci být s prachem, kde je mezi doporučenou a maximální navážkou rozdíl jen 0,3gr raději opatrný. Nemám ozkoušené váhy atd.
3) četl jsem, že to spíš hrozí u revolverových a větších nábojů, ale raději jsem se chtěl ujistit, zda to u pistolových nehrozí. Přeci jen je tam rozpětí navážky u různých laborací od necelých tří do necelých devíti grainů, dle prachu a střely.

Jinak díky za info.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#6 » čtv 27. říj 2016, 13:47

Ještě by mě zajímala jedna věc, která s tím souvisí. Např. u 9x19 je pro střelu ARES 158gr doporučováno 2,5gr prachu S011. Pokud vezmu v úvahu, že do té samé hilzny pod tu samou střelu se ale vejde i 6,5gr prachu S037.1, pak mě napadá, jestli toho S011 tam není tak strašně málo, že by reálně, při zkoušení té "počáteční" navážky (2,5gr - 10% = 2,25gr prachu) už nemohlo k tomu explozivnímu hoření dojít? Berte to tak, že jsem nikdy 2,25gr prachu S011 neviděl...
Má takovýhle prach třeba nižší hustotu, aby při takhle malé hmotnosti vyplnil podobně ten spalovací prostor, jako S037.1?
Asi divné otázky, co?



waritko
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » čtv 27. říj 2016, 14:03

Tak zrovna ta D037.1 má hustotu podobnou jako puškové prachy (cca 960g/l), kdežto S011 by měla mít okolo 600g/l. Navíc, pod 158gr střelou už bude jen velmi málo místa pro prach v každém případě.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#8 » čtv 27. říj 2016, 14:44

Já tak nějak počítal, že těch 6,5gr D037.1 bude pod tak těžkou střelou bude knop. Tím pádem by při stejné hustotě byla u minimální navážky pro stejnou střelu prachem S011 vyplněno jen něco přes třetinu. Ale vzhledem k té rozdílné hustotě je to pak jinak a už to chápu.

Uživatelský avatar
Har.Megido
Příspěvky: 131

Příspěvek#9 » pon 31. říj 2016, 15:32

Aha, takže je potřeba snížit pro pár zkušebních nábojů navázku při každém otevření nového balení prachu? Pokud jsou zkušební náboje OK, můžu teprve vypotřebovat zbytek prachu průmyslovou metodou? Já myslel, že se to vyzkouší jednou a je to. Pardon za hloupý dotaz, jsem teprve ve fázi kompletace komponentů a nastavení lisu.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#10 » pon 31. říj 2016, 17:09

A tak je to naprosto doporučeníhodný postup, pokud nabíjíš náboje typu .300 WSM nebo 6,5x47 Lapua na samé hranici max. navážky. :)

Zkoušet ale každou novou pixlu prachu například pro 9 L ještě deseti procenty pod doporučenou navážkou je IMHO zbytečné a po páté pixle tě to přestane bavit.

Jde o to porovnat porovnatelné, z nově otevřené krabice vyrobit pár, třeba i desítek nábojů (klidně stovku, stejně to vystřílíš) s navážkou jako ze staré která fungovala a změřit na hradlech. Opatrnosti není nikdy nazbyt, šarže prachu samozřejmě mírně kolísají, zvlášť u Lovexu nebo Vectanu. Nejsou to ale takové extrémy, že by při stejné osvědčené navážce v mezích laboračních tabulek u nové šarže prachu na jedné straně hrozila např. destrukce zbraně, nebo na druhé straně zbraň naprosto přestala přebíjet.

...alespoň jsem to na těch desítkách a desítkách kil prachu, co mi prošly strojem a pak laufy, nezpozoroval... ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů