Párové zbraně



Ozzy1
Příspěvky: 103

Příspěvek#1 » pon 9. led 2017, 13:54

Zdravím,
nedávno jsem narazil na zajímavý jev a nevím přesně jeho důvod. V knize Colt 1911 od Leroy Thompsona zmiňuje několik zdobených exemplářů z doby před WWII. Tyto se ale skoro vždycky dělaly v páru. Stejné věci jsem si všiml u starých (a drahých) mysliveckých dvojek. Neví někdo, jaký to mělo smysl a proč se to tak dělalo?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#2 » pon 9. led 2017, 14:51

Reminiscence soubojových sad?



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#3 » pon 9. led 2017, 14:59

Viděl jsem US generály, že nosívali pistole/revolvery v páru. Nebyla to prostě reakce na takovouto poptávku?
Tyhle byly podle všeho Pattona:

Obrázek



Ozzy1
Příspěvky: 103

Příspěvek#4 » pon 9. led 2017, 15:10

Reminiscenci soubojových sad chápu u pistolí, ale proč u dvojek?

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#5 » pon 9. led 2017, 22:18

Žeby partnerská súprava?

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#6 » pon 9. led 2017, 23:14

Nevím jak u pistolí, ale lovecké dvojky byly párové asi proto, že lovce doprovázel sluha, který jednu zbraň nabíjel, zatímco jeho pán z té druhé střílel. Pak si zbraně vyměnili a cyklus se opakoval.
Revolvery se nosily v párech asi hlavně proto, že člověk mohl vypálit dvakrát tolik ran, než musel nabíjet, což bylo v případě perkusních revolverů dosti zdlouhavé...



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#7 » pon 9. led 2017, 23:21

G.S Paton zřejmě neměl párovou sadu vyrobenou již v továrně jako sadu, ale dva poněkud rozdílné revolvery, jeden je Colt SA 1873 a druhý je nějaký DA model Smith and Wesson. Nevím o tom, že by nějaká továrna vyráběla v sériích takové sady. Vyjímkou jsou soubojové pistole, které se samozřejmě vyráběly vždy v párech.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#8 » úte 10. led 2017, 08:40

Ano, Pattonovu sadu jsem dával jen jako ukázku toho pouzdra a způsobu nošení custom zbraní - je patrné že nosil dvě zbraně současně, takže párová sada by pro někoho takového mohla být atraktivní.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#9 » úte 10. led 2017, 08:56

Patton byl mezi generály s tím nošením dvou bouchaček vyjímka. Byl považován za tak trochu exota. Dělali si z něj často legraci. Tak, jak byli nazýváni generálové podle počtu hvezdiček, např. dvouhvězdičkový generál, tříhvězdičkový generál atd., tak Pattonovi žertovně jeho kolegové a vojáci říkali dvoubouchačkový generál...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#10 » úte 10. led 2017, 09:18

Je to tak jak psal Fixfokus, v době předovek se začaly vyrábět z důvodu navýšení palebné kapacity. At už šlo o lovecké zbraně kde po výstřelu vzal střelec druhou a pomocník zatím nabíjel nebo na obranu. To jsou ty známé kazety "cestovních zbraní" které jsou většinou nesprávně označované jako soubojové. S rozvojem zadovek a revolverů pominuly praktické důvody a z párových zbraní se stala reprezentativní a prestižní záležitost.



Ozzy1
Příspěvky: 103

Příspěvek#11 » úte 10. led 2017, 10:58

Děkuji, přesně to jsem chtěl vědět. S tím sluhou mně to vůbec nenapadlo. :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: nn a 5 hostů