Čištění nábojnic - vibrační pračka aj. způsoby



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#346 » úte 28. úno 2017, 16:15

kolombo: Protože když z puškových nevyleješ vodu, tak se pečou zbytečně dlouho.

Sysop: Tak s takovým sajrajtem bych si radši moc nehrál. Maximálně citrónku a ocet. Citrónku jsem dost úspěšně používal na čištění mincí. Asi zkusím trochu i na ty nábojnice. Zatím mi ale stačil saponát. Z venku jsou pěkně čisté a zevnitř je mi to celkem jedno.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#347 » úte 28. úno 2017, 18:51

Já dával fotky čištěných nábojnic s použitím a bez použití kyseliny citronové. Můžete si to porovnat.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#348 » úte 28. úno 2017, 19:28

Kyselina citronova cisti dobre a kdyz se ji pomuze horkou vodou, tak cisti jeste lip. Ted peru puskove nabojnice pomoci stare, vyrazene rychlovarne konvice. Cely sacek (100 g.) kyseliny citronove, 1.5 L vody, 100-120 nabojnic. Necham dojit do varu, po chvili cc 5 minut znovu nechat provrit. Staci pet krat. Pak oplachnout v ciste vode. Za dnesek jsem takhle vypral 300 nabojnic. Mezi tim, co jsem odzapalkovaval nabojnice. Jednu nabojnici jsem ze zvedavosti rozrezal, abych videl, jak to doopravdy cisti. S vysledkem jsem spokojeny.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
zdenys73
Příspěvky: 73

Příspěvek#349 » pát 3. bře 2017, 09:59

A náplň té kyseliny citr´énové je stále stejný , či se musí obměňovat ??



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#350 » pát 3. bře 2017, 19:01

Taky tam ale vidis peknou erozi. Holt kyseline vice chutna zinek, nez med.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#351 » pát 3. bře 2017, 19:09

pelanj píše:Sysop: Tak s takovým sajrajtem bych si radši moc nehrál. Maximálně citrónku a ocet. Citrónku jsem dost úspěšně používal na čištění mincí. Asi zkusím trochu i na ty nábojnice. Zatím mi ale stačil saponát. Z venku jsou pěkně čisté a zevnitř je mi to celkem jedno.


Hele, tak jsem nelenil a zkusil zmerit Ph toho Usackyho sajrajtu a svete div se - je to slabsi kyselina, nez roztok citronky, kterej davam do ultrazvukove pracky :shock: Takze cert vi, jak silny kyseliny v tom vubec jsou. A to mi ten vedator tehdy tvrdil, ze je to smes nasycenych kyselin. Takze ani omylem.

Nechapu, co v tom roztoku ti Amici maji. Kazdopadne, na rozdil od citronky to nedela zadne medene mapy na hylznach. Nechapu nic. Nemam bohuzel moznost nechat nkde udelat solidni rozbor. Ofiko by to stalo ranec a neofiko nemam kontakty. Takze bohuzel. Az dojde, proste nebude.

Za tech dvacet let, co prebijim, jsem vyzkousel kdeco, od suchyho natrasani s orechama, kukurici, jahly s ryzi, pak kyselinu fosforecnou, citronovou, Fixinelu, prani v pracce s pradlem, ultrazvuk, nerezovy kolicky v omilacce na drahokamy,... proste kdeco. Zatim nejpohodlnejsi je to Iosso, pokud holt nevadi, ze je to mokrej proces a pak se susi. Ale zase je sichr, ze neco nezustane v luzku, coz se stava u suchyho prani.



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#352 » pát 3. bře 2017, 19:37

Podle satety datasheet je tam "proprietary phosphate" 6% a "proprietary detergent" 2%. V kolonce "CAS number" u obou jen "trade secret" :-) Bohužel kouzlo bude právě v přesném složení toho fosfátu, protože prášky na praní také obsahují fosfáty, ale výsledky podle všeho nejsou takové. Jinak kyseliny asi nejsou cesta - většina vyleptává zinek z mosazi, proto ty měděné mapky.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#353 » pát 3. bře 2017, 20:21

zdenys73 píše:A náplň té kyseliny citr´énové je stále stejný , či se musí obměňovat ??

No, ja jsem zatim na jeden roztok vycistil 500 nabojnic .308 Win. a 400 nabojnic .223 Rem. a ucinek roztoku je stejny. Vic nabojnic k cisteni nemam. Roztok je spinavy od zbytku spalin, ale jsou to pevne castice, takze kdyz se roztok precedi pres hadr, tak je cisty. Ale pri vareni se urcite neco odpari, takze bych to videl na sem tam nejake oziveni.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#354 » pát 3. bře 2017, 22:48

Tak jsem koukal, ze Iosso jde koupit u Reloaderu, ale za kit s quarterem tekutiny chteji skoro dvanact stovek. Za litr jsem koupil kdysi v Nachode gallon. Chapu, ze tehdy byl dolar za devatenact a ted je dvacet pet, neco stoji postovny plus profit, ale sakra meli misto kitu (tekutina a kybl) radeji importovat jen tekutinu. Kybl ma kazdej doma, jen holt bez napisu Iosso.

Boha jeho.

Asi mi to neda a bud koupim gallon z Midwaye pres Shipito, nebo zkusim nejak poresit Amazon pres zname. Po zvazeni vsech pro a proti kdyz mi dalsi gallon vystaci zase na par let, tak je to lepsi, nez mit rozezrany hylzny z hokusu pokusu.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#355 » sob 4. bře 2017, 22:11

Mezi ruznyma recepturama jsem narazil i na tuto (jeden U.S. strelecky klub):

- ctvrtgallon vody (zhruba litr)
- salek octa
- pul salku citronove stavy koncentrat (evidentne dotycny nemel kyselinu v prasku)
- lzice soli
- lzice saponatu

Ohrat a v tom cistit v ultrazvuku, nebo omilacce.

Kdyz jsem tak na to koukal, vidim tu sul, napadlo mne: zkouseli jste nekdo mycku nadobi? Teplota by byla, solny roztok take, saponat take, lestidlo take,... jen holt zadna kyselina. Ja mam ted pytle hylzen, ktere jsem ciste, az az zase vyrobim spinave, tohle zkusim.



ludek26
Příspěvky: 64

Příspěvek#356 » sob 4. bře 2017, 22:16




Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#357 » ned 5. bře 2017, 07:59

Jojo, skladem v USA. Ale mozna to vyjde od toho Germana levneji, to je fakt.

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#358 » ned 5. bře 2017, 09:42

Sysop píše:Kdyz jsem tak na to koukal, vidim tu sul, napadlo mne: zkouseli jste nekdo mycku nadobi?

Ty asi nejsi ženatej, co? :D :D



Zulda
Příspěvky: 212

Příspěvek#359 » ned 5. bře 2017, 10:35

Já v myčce Lugery myju, nasypané cca 100 ks v plastovém podlouhlém košíčku. Jako od prachu a hlíny se to umyje, ale pak to stejně ještě dávám do vody s octem a kyselinoou citronovou.



jka
Příspěvky: 56

Příspěvek#360 » ned 5. bře 2017, 10:59

Myčka je dobrý nápad, ale dvě se mi domu nevejdou a do stejné, ve které myjeme nádobí, bych to fakt nedával :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti