Slitiny na střely - složení, problémy aj.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#46 » pát 12. kvě 2017, 10:54

Ja jsem si hral hlavne se subsonikama 200gr, ale jinak se 308W s 150gr olovem s gascheckem slusne laboruje od 1400 do 1600 fps pri tlaku okolo 40000 CUP (42500 PSI) vsechno na 16 BHN. Zkousel jsem to, slo to dobre, mazano tekutym LEE, strileno z T3 varmint, lauf cistej.

Lehci strely by mohl byt problem, udajne se to zacina strhavat okolo 1800 fps, ale nemam na takto lehke strely kokilu.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#47 » pát 12. kvě 2017, 11:36

Jo to je něco mezi 500 až 600 m/s a 600 je tedy hranice (přibližně). Gascheck tomu samozřejmě vydatně pomůže. Takže tomu bych rozuměl. Já se se svými 45-70 (olovo 405 gr, 12-14 BHN) pohybuji lehce nad 400 m/s, a tam to umažu i bez gaschecku. S vysokými rychlostmi nemám osobní zkušenost, proto ten dotaz na rychlost.



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#48 » čtv 25. kvě 2017, 19:41

Ahoj,tak jsem si řek že odlévat samopaláky asi nemá cenu. Takže se chci dát na odlévání 9mm a 45ACP, proto bych vás chtěl poprosit, jaké slitiny použít a jejich tvrdost. Na lugery vím 16BN, co jsem přečetl tak na 45 může být slitina měkčí ale když budu dělat obojí okolo 16BN tak to snad nevadí, nebo jo? Sehnal jsem 30KG písmoviny mám to brát jako ANTIMON? Mohla by být slitina podle tabulky bez cínu? Tzv. 90%olovo-0%cín a 10%antimon?
Díky za rady
1111111111111111.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mischanek
Příspěvky: 96

Příspěvek#49 » čtv 25. kvě 2017, 20:24

Mozna da nekdo kvalifikovanejsi odpoved, ale kdyz kouknes napr. tady: http://www.kovopb.cz/divize-produkty/sl ... -antimonu/ - pismovin maji hned 16 typu - vzdy obsahuje cin a antimon, jen pokazde v jinem pomeru a tedy i tvrdosti se lisi.. Takze otazkou je asi slozeni pismoviny, kterou disponujes.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#50 » čtv 25. kvě 2017, 20:25

Re: honzazd

Honzo, jen tech pismovin je asi sestnact ruznych tvrdosti. A brat jako antimon? Ani omylem. Zajdi si nejprve za nekym, kdo ma tvrdomer (pokud si ho fakt nechces koupit) a zmer si, co to za literinu vlastne mas. Taky by ses mohl divit. Ja mel i literinu, co mela BHN 20.

Pokud budes znat tvrdost, pak zbytek se da empiricky dopocitat, vygooglis toho vagon. Pripadne, pro domaci radobymereni tvrdosti i staci, kdyz si sezenes slitinu nejake zname tvrdosti (napriklad strelivina z Pribrami ma BHN 16) a pak kulickovou metodou porovnas, jestli to, co jsi "umichal" je tvrdsi, nebo mekci. Je to lepsi, nez nic.

Metoda je jednoducha - vezmes referencni slitinu zname tvrdosti, polozis na ni hodne malinkou loziskovou kulicku. Rekneme 2 mm prumer max. A na to das vzorek slitiny, ktera te zajima. Pak shora lehce klepnes kladivkem. No a podivas se, jestli otisk kulicky v referencnim vzorku je mensi, nebo vetsi, nez v te slitine, ktera te zajima. Vetsi dulek ve zkoumanem vzorku => vzorek je mekci, nez referencni.

Samozrejme nezapomen behem legovani michat a to i tesne pred litim ingotu. Kovy jsou sice smichane, ale nejsou v sobe vzajemne perfektne rozpustene, takze budou sedimentovat a to i velmi rychle.

Jo, a pokud chces mit poskrabany lauf od krystalu antimonu, pak samozrejme cin vynech :| . Nez se pustis do domaciho michani, fakt si neco nastuduj.



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#51 » pát 26. kvě 2017, 06:03

Díky, takže jsem dobře pochopil že každá písmovina má v sobě nějaký cín, v práci teda změřím tvrdost (máme teda ,,wickerse" ale převodní tabulky někde určitě budou, stím strojem teda nepracuju ale vše je poprvé :lol: ).A podle toho zjistím kolik je tam cca cínu, namíchám nějaký ten vzorek a zase změřím tvrdost.
To sysop: Študuju to na fórech kde se dá ale nejsem chemik.Možná to zbytečně přeháním a dělám si z toho hlavu a nakonec zjistím že to taková dogma není :P



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#52 » pát 26. kvě 2017, 06:50

Re: honzazd

Stahni si od Lymana "Cast bullet handbook", tam mas popis uplne vseho od piky. Doporucuju. Da se ulovit starsi verze, ale ono olovo je beztak par lisic let porad stejne ;)



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#53 » pát 26. kvě 2017, 12:46

Kovohutě mají na stránkách tabulky liteřiny: http://www.kovopb.cz/divize-produkty/sl ... -antimonu/ tam se dá v tom trochu zorientovat. Co se mě dostala do ruk liteřina, tak třeba řádky byli měkčí než jednotlivý písmenka, ale mám k dispizici spektrometr, takže sem si obsah cínu a antimonu změřil.



Dexter02
Příspěvky: 54

Příspěvek#54 » stř 7. čer 2017, 12:09

Mam dotaz ohledne zeleza v olovu.
O vikendu sem odleval a cistil olovenej srot a i kdyz sem fluxoval dostkrat a hladina byla nakonec krasne cista, nikde zadna srazenina, tak vysledna slitina je 99.3% Pb a 0.7% Fe.

Slitinu samozrejmu naleguju na potrebnou tvrdost literinou, cimz podil Fe jeste klesne.
Ale chci se zeptat jak ( cim ) zredukovat zelezo z olova ?

Nerad bych si ponicil lauf



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#55 » stř 7. čer 2017, 12:15

Zelezo v tak malem zastoupeni bych snad ani neresil. Nenapada mne, jak by mohlo skodit, kdyz krystaly cisteho zeleza bez uhliku jsou pomerne mekke, zatimco lauf neni ciste zelezo.



Dexter02
Příspěvky: 54

Příspěvek#56 » stř 7. čer 2017, 12:38

No vzhledem k tomu ze se resi cisty antimon ( tvrdost 3) v olovu ze by mohl poskodit lauf, tak zelezo ( 4.5 ) je podstatne tvrdsi i kdyz stale mekci nez ocel ( 5-8 ).

Tak nevim ... nebot jak vime, voda narusuje kamen ne silou, ale tim, ze dopada casto



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#57 » stř 7. čer 2017, 14:35

To chce dotaz na metalurga. Antimon ma ostre krystaly, proto skrabe laufy, pokud se neslije s cinem. Ale o zeleze nevim, jak moc vadi. Pouzivaji se ocelove potombakovane plaste, jen to hvizda. Samozrejme, ze takova strela opotrebovava vyvrt. Ale kdyz mas ani ne procento zeleza ve slitine a dobre namazano?



Jim11
Příspěvky: 8

Příspěvek#58 » stř 6. pro 2017, 11:50

Dobrý den přeji, mohl by někdo sdělit, jak vypadá ten tvrdoměr od Lee, jaký je princip funkce a kolik stojí?Díky.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#59 » stř 6. pro 2017, 13:18

Cena je kolem 2500, viz https://cs.strobl.cz/sada-pro-testovani ... slitiny-2/

Funguje to tak, že do lisu se našroubuje horní díl s kuličkovým hrotem směrem dolů, dolů místo shelholderu se dá protikus. Na ten protikus se položí střela nebo kus olova, pákou se to zmáčkne, až vyleze nahoře tyčka do úrovně hrany otvoru. Důlek v olovu se změří přiloženým mikroskopem se stupnicí (to je ta "tužka") a v přiložené tabulce se odečte odpovídající tvrdost v BHN. Tabulka obsahuje i nejvyšší doporučené tlaky pro tu kterou tvrdost olova, takže pro orientaci se z toho dá vycházet. Přesnost měření vychází vcelku dobře, je to plus mínus 1 BHN - ověřovali jsme s profesionálním měřením.

Obrázek

O té tabulce píšu zde a je tam i odkaz na obrázek: viewtopic.php?f=77&t=2480&start=30#p138158

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#60 » úte 13. úno 2018, 08:11

Máte někdo zkušenost s legendární slitinou Lyman #2? 90/5/5 %

Odesláno z mého NEM-L21 pomocí Tapatalk

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů

cron