Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#871 » čtv 14. zář 2017, 11:44

Tereza: Já používám Brunox na rozpuštění usazenin a prvotní vyčištění, na závěrečné ošetření pak konkor (nastříkám na hadr a promnu jednotlivé komponenty v ruce - tím se vytvoří jemná vrstvička oleje, kterou už pouhý dotyk ruky otře). Jinak čistím hodně podobně, jako rumcajs, jen jsem hlaveň dosud očividně málo kartáčoval.

Jinak mi bylo po nákupu doporučeno, abych před prvním střílením vyčistil pistoli tak, jako ji budu čistit po střílení. Ale je to plasťák a není to CZ, k těm se musí vyjádřit někdo povolaný :)



Tereza
Příspěvky: 6

Příspěvek#872 » čtv 14. zář 2017, 11:57

Mně byl v obchodě doporučen tento sprej na čištění. Myslíte, že je tedy potřeba ještě nějaký konzervant? :) http://www.czub.cz/cz/eu-eshop/cisteni/ ... 150ml.html



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#873 » čtv 14. zář 2017, 12:09

Jestli budeš pravidelně střílet a čistit, tak si myslím že to stačí. Jinak můžu doporučit Konkor. Cena nižší, funkce dostatečná. Kromě povýstřelových usazenin (na ty mám ten Brunox) s tím pucuju všechno a jsem spokojenej.



Tereza
Příspěvky: 6

Příspěvek#874 » čtv 14. zář 2017, 12:16

Jop takže olejem bych to vyčistila a ten Konkor na to nanesla tedy po vyčištění a měl by tu zbraň ochránit před korozí a tak? Chápu to dobře? :)



Medicinbal
Příspěvky: 56

Příspěvek#875 » čtv 14. zář 2017, 12:31

Také se přidám s jedním dotazem, koupil jsem tyto kartáče http://www.ebay.co.uk/itm/Cleaning-Brush-Gun-Shotgun-Rifle-Tool-Set-Brass-Kit-With-Ended-Double-Tool-Wire-/152702300825?hash=item238dc43299. Píšou, že je tam mosazný, ocelový a nilonový kartáč.

Když jsem použil mosazný na černěnou pistoli (CZ P-10C), tak kartáč zanechával slabší odstín mosazy na černění (jen takový jako stín, ale zdá se mi, že je tam stále). Je to nějaký zmetek nebo na černěnou pistoli by se mosazí nemělo šahat?? Případně mám pořídit bronzový? Nebo mi poradíte někdo nějaký jiný?



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#876 » čtv 14. zář 2017, 12:52

Konkor opužívám na základní čištění.

Tj. postup otřít to co jde na sucho, tělo zbraně, závěr ze všech stran a skluzavku normálními papírovými/kosmetickými kapesníčky (oranžová krabice z globusu).
Hlaveň na sucho nylonovým kartáčkem od volných zplodin hoření.

Pak konkorem prostříknout hlaveň, počkat dvě minuty a protahovat látkovými patchi dokud to pouští špínu. Potom pořádně bronzovým kartáčem, na závěr potom ještě jednou lacetkou.

Po prostříknutí konkorem stačí otřít špínu z většiny míst pouze papírovým ubroukem.

Závěrečné ošetření dělám ballistolem, protože mi voní.

Na nic černěného nepoužívám kartáč, max sestřižený kartáček na zuby na dno závěru a vytahovač.

CLP má subjektivně horší čistící vlastnosti než konkor, ale lepší mazací vlastnosti.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#877 » čtv 14. zář 2017, 13:11

Cistim nasledovne. Zbran rozeberu, zkontroluji, zda neni poskozena.
Vezmu hadr, postrikam brunoxem, otru zaver, vnitrnosti ramu, hlaven z venku. Nastrikam brunox do hlavne(a komor v pripade revolveru) a cekam az rozpusti splodiny. Vycistim mosaznym kartackem, silonovym kartackem a protahuju boresnakem. Pri kazde zmene cisticiho nastroje strikam brunox. Zkontroluju, zda je hlaven cista jako zrcadlo a pokud ne, nastupuje silnejsi chemie(Ballistol Robla Solo Mil). Tim to nekolikrat vytru a necham pusobit. Vetsinou i pres to, ze brunox nedostane z hlavne nic, je hadrik, kterym to protahuju cerny jako boty. Az uz je hadrik po protahovani cisty, tak to projedu hadrikem a nasledne boresnakem dosucha, nastrikam tam konkor a znova to projedu boresnakem.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#878 » čtv 14. zář 2017, 14:34

Tereza: Návodů už je tu několik, vidíš sama, že mají hodně společného :) Já už jen dodám - dej pozor, ať na konci toho oleje nenaneseš moc, neměla by ho být tlustá vrstva, pokud nechceš zbraň nakonzervovat pro dlouhodobé uložení (a tam se stejně používají jiné přípravky). Já to dělám tak, že po vyčištění zbraně stříknu trochu konkoru na látku a promnu důkladně každý díl zbraně. Pak se na povrchu udělá takový tenoučký film a neviděl jsem, že by pak při střelbě ten olej nějak vadil nebo dokonce zbrani škodil.



Tereza
Příspěvky: 6

Příspěvek#879 » čtv 14. zář 2017, 15:05

Všem vám moc děkuji za rady a návody. Snad to zvládnu :)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#880 » čtv 14. zář 2017, 15:20

Určitě to zvládneš. Nejhorší údržba je žádná údržba.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#881 » čtv 14. zář 2017, 22:39

Čištění není třeba nijak prožívat:) Do hlavně stříknu olej, co je zrovna po ruce (Balistol, Konkor, CLP, Brunox) a přesně dvakrát protáhnu hadem. Mastným hadrem otřu kovové části od bordelu a hotovo.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#882 » pát 15. zář 2017, 06:02

Hlaven postupne vsem kartacky, potom zubnim kartackem namocenym v Balistolu vypucuji skluzavku, usti komory, spinave casti ramu a pak do cista utiram hadrem a uchostouchy. Ve finale jeste hlavni protlacim napul prelozeny kojenecky uchostouch (je tlustsi). Pak Balistolem namazu.
U kovove zbrane pak jeste celou otru nejdriv omastenym hadrem, pak cistym do sucha a ukladam.



tequilla
Příspěvky: 29

Příspěvek#883 » pát 15. zář 2017, 08:55

Co střelec, to jiné čištění. Mě se k čištění (protahování) hlavně ráže 9mm osvědčily vinuté buničité tampony 4x5cm, k dostání skoro v každé lékárně za cca 40 Kč (500Ks). Padne jich na jedno čištění tak 20 a je na nich krásně vidět jestli ještě hlaveň pouští nějaký bordel nebo už ne.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#884 » pát 15. zář 2017, 09:33

Čím vlastně protahujete ty tampony/hadříky? Přijde mi to, že ten klasický nástavec s očkem, co je v každé sadě, je celkem na prd a lepší je tam ten hadr nšťouchat a protlačit ho skrz jako chuchvalec.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#885 » pát 15. zář 2017, 09:44

Buď to očko nebo trn http://www.alliancze.cz/protahovaci-trn ... m/d-69344/
S trnem ale hodně opatrně...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů