Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5776 » pon 4. zář 2017, 18:02

Povinnost hlasit: "Zavada" nestanovi vubec nic a sam povazuju za zhovadilost, pokud za to je ochoten nekdo vyhazovat. Nicmene to lidi ucim, protoze fakt pry jsou komisari, kteri to vyzaduji.

Vymenu zbrane primo zkusebni rad neresi... Aby to bylo uplne koser umim si predstavit:
- 3 nastrelne, nabijet palit, vbyhodnoti, zalepit
- 5 ran nabijet, po 1 rane dojde k neodstranitelne zavade
- vyhodnoceni 1 rany
- vymena zbrane
- 3 nastrelne
- 4 rany nabijet, palit a vyodnotit (a pricist tu jednu predchozi)
To je podle me nejvic dle zakona.

Trochu "na hrane", ale lidsky prirozenejsi mi prijde proste ignorovat vse, co se resilo z puvodni zbrani, nechat 3 nastrelne a 5 ran na ostro.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#5777 » pon 4. zář 2017, 19:02

Naprosto v tomto případě souhlasím s CMK. S hlášením závady i se střeleckou položkou. Osobně bych volil při neodstranitelné závadě zbraně druhou variantu.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#5778 » pon 4. zář 2017, 19:27

Ja spis tu prvni, ale obecne ve prospech zadatele

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#5779 » pon 4. zář 2017, 19:54

Serž : Souhlas. Tak by to mělo být. Stejně jako na závodech. Vždy ve prospěch střelce.



didi1791
Příspěvky: 3

Příspěvek#5780 » pon 18. zář 2017, 07:05

Dobry den,

jdu si zitra podavat prihlasku ke zkousce a nevim, kterou strelnici si vybrat. Muze prosim nekdo ze zkusenosti, kdo zde zkousky absolvoval nebo se pohybuje na strelnicich naseho kraje poradit. dekuji



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#5781 » pon 18. zář 2017, 10:04

Mi proste oznamili v tuhle hodinu budte tam. Dali mi k tomu papir a bylo.



Awertzue
Příspěvky: 103

Příspěvek#5782 » pon 18. zář 2017, 10:11

Střelnice Kotojedy 49.2682939N, 17.4018931E. Tam jsem byl na zkoušce. Tam mě to určily při přihlášení v Kroměříži. Termínů byla hromada na výběr od 14 dnů do 5 měsíců.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 536

Příspěvek#5783 » pon 18. zář 2017, 10:29




MontyCZ
Příspěvky: 20

Příspěvek#5784 » pon 18. zář 2017, 13:26

Tak dneska to bylo rychlé: Komisař nasimuloval zavadu (ještě se slovy "ono se to trochu špatně simuluje")
a podává mi zádržku...říkám si "co je na tom ?" vyndávám zásobník, tahám závěr dozadu, vypadne vzpříčená nábojnice
automaticky koukám do komory a šachty, pouštím závěr a ještě komentuji, že dávám ránu jistoty
a slyším. To snad nemyslíte vážně? To je hrubé porušení bezpečnosti a je mi lito, skončil jste.
Stále stojím s namířenou pistolí do terče a přemýšlím, co se na tomhle dá zkazit. Tak se zeptám, co bylo špatně
a dostanu odpověď ať si ještě jednou natáhnu závěr....vypadl druhý náboj co byl v komoře a já jak jsem koukal
spíš formálně, tak jsem ho neviděl. Tak jo, tak jsem vylitej, beru na vědomí. Komisař mi bere zbraň z ruky
a třikrát natáhne závěr že to přece musím takhle...ano chápu, jen jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se dostal náboj do komory
pod tím co je v okýnku. Pak mi zbraň vrazí zpět do ruky a já ji položím tak jak jsem ji dostal (už mám po zkoušce
a furt nad tím přemýšlím) . "No a ještě mi odložíte nataženou zbraň!" Pomíjím, že jsme si tu zbraň přehazovali v rukách
zcela mimo pravidla, ale mám to nakonec v protokolu taky. Jen dotaz je výštřel při mířené ráně jistoty skutečně
hrubé porušení bezpečnosti? Od toho přeci ta rána je ne? Pavel



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#5785 » pon 18. zář 2017, 13:37

Před ránou jistoty se předpokládá velice pečlivá kontrola komory, aby rána pokud možno nikdy nevyšla.
Zkouška nebyla úspěšná, protože jste neprovedl (nebo provedl velice nedbalou) kontrolu komory.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5786 » pon 18. zář 2017, 13:41

A prave proto tu ta zkouska je, aby si clovek FAKT uvedomil, ze "TO, ZE NAKONEC TA RANA JISTOTY VYJDE JE HRUBE PORUSENI BEZPECNOSTI". Ta rana tam je jen pojistka toho, ze kdyz 2x pred tim bezpecnost porusis, tak si pri dalsi manipulaci nezastrelis manzelku, ale prostrelis si jen skrin nebo gauc.

Nevim, kdo te na zkousku pripravoval, ale neexistuje nic jako "FORMALNI" pohled do komory ci sachty.
Udelat poradne kontrolu s prstem mimo spoust se zbrani do spravneho smeru je ten nejzakladnejsi zaklad, ktery proste KAZDY MUSI UMET. Bez diskuzi, bez kmoentare... Proste musi.

Ufff... Asi je tu ted 386 stranek textu zbytecne, kdyz se nekdo dokaze zeptat, jestli vystrel pri rane jistoty je hrube poruseni bezpecnosti :-(
A stezovat si na to, ze "jsme si podavali nabitou zbran mimo pravidla" - tvl, jak bys chtel v ramci zkousky tu zavadu nasimulovat?

Jinak poznamka v protokolu nema zadnou pravni relevanci. Je to tam jen pro informaci bud pro dalsiho komisare, nebo pro pripadny spor je to takova poznamka komisare, aby si snaze vzpomnel.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5787 » pon 18. zář 2017, 14:05

MontyCZ píše:...

Promiň, ale je to obdobné, jako v autoškole sice zastavit na stopce, ale nerozhlédnout se ( nebo přehlédnout auto) a následně vjet do křižovatky, nechat se setřelit a pak si stěžovat, že na stopce jsi stál, tak o co jde.
Rána jistoty je už jen taková poslední pojistka, že když všechno pohnojíš, tak alespoň vystřelíš bezpečným směrem, ale správně by to rozhodně nemělo bouchnout.
Takže jsi vyletěl oprávněně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#5788 » pon 18. zář 2017, 18:12

MontyCZ píše:Tak dneska to bylo rychlé: Komisař nasimuloval zavadu (ještě se slovy "ono se to trochu špatně simuluje")
a podává mi zádržku...říkám si "co je na tom ?" vyndávám zásobník, tahám závěr dozadu, vypadne vzpříčená nábojnice
automaticky koukám do komory a šachty, pouštím závěr a ještě komentuji, že dávám ránu jistoty
a slyším
.......


Jak moc jsi stáhl ten závěr dozadu ?? Nedovedu si představit, že by při závěru zcela dozadu někde mohl zůstat náboj tak, aby jsi ho neviděl a dokázal se dostat do komory.

Chápu, že u ZOZ tu zbraň neznáš tak dokonale, že vidíš na první pohled, že něco nesedí, ale náboj v komoře prostě vidět je.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#5789 » pon 18. zář 2017, 20:18

kolombo: Nám to na kurzu pán předváděl, že po prvním stáhnutí závěru to náboj nevyhodí.A opravdu takto nějak tam tu kontrolu někdo zkazil. CZ75 má to výhozové okénko malé a když se člověk "neumí dívat" resp. to zkouší vidět tak nějak "zvrchu" tak tam neuvidí ani prd. Musí se člověk dívat pořádně.

Proto tím závěrem zarachtám vždycky několikrát a divám se tak, že s tou zbraní v podstatě zamířím abych do komory opravdu viděl. Dokonce jsem tam strkal malíček, ale na to mi na jedné střelnici řekli, ať to radši nedělám.



MontyCZ
Příspěvky: 20

Příspěvek#5790 » pon 18. zář 2017, 22:30

Asi už to nechci rozebírat, moudří tohoto fóra už mi to vysvětlili ...
Nešlo o to jestli jsem to stáhnul málo nebo ne, simulace byla nastavena taková, že nábojnice byla v okýnku a pod ní se do komory kompletně zasunul nový náboj (tj vystřelím, závěr jde dozadu, vytahuje se nábojnice, ale nevyhodí, závěr jde dopředu bere ze zásobníku nový náboj, a nábojnice zůstává v okénku nyní již za tím nábojem co je v komoře). Já ho tím pohybem závěru nenabíjel ten už tam byl. Ano kdybych "zarachtal" závěrem několikrát tak ho to vytáhne. Kdybych se lépe díval tak ho uvidím...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů