SA/DA nebo striker fired- výhody a nevýhody

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Boudy
Příspěvky: 175

Příspěvek#31 » úte 25. lis 2014, 15:17

to Chip: A co je na tom tak špatnýho vypustit kohout? Přijde mi, že se jen hádají zastánci s odpůrci toho kterého systému - podle mě je na rozhodnutí každého, co mu vyhovuje. Mě Glock zatím nijak nenadchl, mám z jiné zbraně lepší pocit a o tom to asi je. Někdo kupuje Renault, protože je inovativní a pohodlný a má různé věci dříve jak ostatní, no a někdo protože se bojí závad u nových věcí Renaulta nechce a koupí si tuctový/standardní (nemyslím to hanlivě) VW ... Mně osobně je SF takové nepříjemné- nataženo/skoro nataženo ... Ale nejde to rozsoudit ... Kdyby to bylo tak skvělé, už by se s kohoutem přece nevyráběli/nekupovali ...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#32 » úte 25. lis 2014, 16:08

No myslím že to Chip řeší z pohledu služebních zbraní, tam jednoznačně platí že čím jednodušší tím lepší (mj. hlavní důvod proč se US tak dlouho držely jako služební zbraň revolvery). V civilu je to něco jiného, každému vyhovuje něco ale pro ty kluky je to jenom "lopata" a ta prostě nesmí bejt moc těžká, dělat puchejře a musí něco vydržet. Spousta z nich kdyby nemusela tak ji radši nechaj doma.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#33 » úte 25. lis 2014, 16:34

To Boudy.. V poslednim prispevku mluvim o taktice zakroku a o sportovni prakticke strelbe. Otazka smeruje na sport nebo pouziti v zakroku?

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#34 » stř 26. lis 2014, 20:29

Pro "johnnyjak" -
Omlouvám se za pozdní reakci, ale nicméně na vysvětlenou:
když mám vypuštěný kohout, nemyslím si, že bych měl být úplně v klidu, protože přeci jen mám náboj v komoře, ale pro mne je to taková "antistresová pojistka". U zbraně s kohoutem, jak už bylo dříve popsáno, je první rána "přes kohout" (DA) ze všech tří variant (SF (furt stejný odpor spouště) - SA/DA (natažený kohout dozadu/kohout spuštěný dopředu)) s největším odporem a proto jej já nazývám antistresovou pojistkou, která mi vyhovuje a kterou považuji za nejlepší variantu. Ale je to o preferencích každého z nás. Já jen popsal svůj mikrotestík a praktickou zkušenost a důvod, proč preferuji SA/DA.



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#35 » čtv 14. zář 2017, 21:19

Snad nebudu příliš OT, když přidám k tématu striker fired versus SA/DA následující úvahu:

Dnešní palné zbraně s kohoutem/kladivem v podstatě navazují na zbraně křesadlové. Z těch se úpravou vyvinuly zbraně s pistonem a ty se zase časem přeměnily na krátké nábojnicové zbraně se středovým/okrajovým zápalem. Důležité je, že se stále udržovala koncepce, kdy na zbrani byl otočný nějaký segment (dnes kohout/kladivo), který se nátáhne a následně vypustí, aby (ve zbarních dnešní koncepce) narazil na úderník/zápalník, který vykonává suvný pohyb.
Logicky muselo někoho napadnout, zda tato otáčivá součástka není zbytečná (zjednodušení kostrukce, zbytečná hmotnost navíc, zabírá prostor ve zbrani, hybnost se při dopadu předá zbrani což ovlivní přesnost střelby, ...), zda nestačí právě jen suvný pohyb úderníku/zápalníku. A z této úvahy vznikly striker fired pistole.
Strikery jsou tedy z pohledu historického vývoje modernější. SA/DA se nepochybně ještě dlouho udrží (zvláště v některých disciplínách), ale "spotřební" zbraně (u kterých je podstatným kritériem nízká cena) se budou nepochybně ubírat cesou nejjednodušší konstrukce, protože to umožní snížit výrobní náklady a tedy i cenu. To, jestli je to výhodnější z pohledu bezpečnosti, manipulace, ... není až tak podstatné, protože o cenu jde vždy až v první řadě (a v tendu na služební zbraně ještě více).



Fiktiv
Příspěvky: 2

Příspěvek#36 » pát 22. zář 2017, 09:38

Dobrý den, najde se tu nějáký zbrojíř, odborník nebo někdo kdo by mi prosím pěkně vysvětlil jak je na tom vůbec CZ P-10 s bezpečností? Ohledně spoušťového mechanizmu? Něják přesně tomu nerozumím. V manuálu na stránkách CZUB
http://www.czub.cz/media/attachment/fil ... -2017_.pdf
je psáná single action, u pistole samotné je, že je to nová verze „striker fired“ tudíž by to měl být pouze DAO systém a ne SA? Nebo ne? Každopádně když jsem ji viděl tak něják nemám důvěru v ten systém. Přeci jen je to nová zbraň a je mi proti srsti ji nosit (v případě že si ji pořídím) s nábojem v komoře. Prosím nerozebírejte tu +/- náboj v komoře :-) Jen mě zajímá ta bezpečnost, jestli tomu věřit nebo ne. Velice děkuji za všechny postřehy, a odpovědi. Jo a ještě jedna věc. Nevládnu anglickým jazykem v případě že mi sem dáte nějáký odkaz někam :-)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#37 » pát 22. zář 2017, 10:20

Nejsem zbrojíř, ani odborník, jsem ten třetí (někdo) :)
DAO - bicí mechanismus můžeš natáhnout a uvolnit pouze spouští. Tzn. to u téhle zbraně nelze.
SA s předepnutím (jak píší v manuálu) - bicí mechanismus částečně natáhneš pohybem závěru vzad (nemá vnější kohout) a dopneš a vypustíš spouští. V podstatě obdoba SAO u Glocků. V tomto případě je bezpečnost řešena tak, že pokud by z jakéhokoli důvodu došlo bez zmáčknutí spouště k pohybu zápalníku vpřed (lom úderníku), nebude mít dostatečnou energii na odpálení zápalky, neb je jen částečně předepnutý a nemá takovou energii (což mi ale bylo vysvětleno že až tak není pravda, neb měkké zápalky zn. Federal by to odpálit mohlo. Tímto mi utřeli nudli zkušení revolveráři, kteří tyto zápalky používají pro odladěné spoušťáky, právě kvůli jejich měkkosti.) Pak tam ale bývá ještě pojistka zápalníku...

Nevím, jestli jsem to správně popsal, ale až se tu najdou ti dva předchozí (zbrojíř a odborník), tak mi to třeba opraví, nesnědl jsem Šalamounův exkrement ;)



Fiktiv
Příspěvky: 2

Příspěvek#38 » pát 22. zář 2017, 10:36

V podstatě mi to asi takto stačí :-) a i ten někdo kdo ví co a jak a je schopen mi takto odpovědět, mi bohatě vyhovuje :-)
Vyčetl jsem z toho tedy, že pokud nikterak nezmáčknu spoušť nemůže se nic stát (krom měkkých zápalek. Zápalky mám Sellier&Bellot jak origo tovární munice, tak ostatní přebíjené 9x19 takže ty by měli být v pohodě) a je to tedy zcela bezpečné pro nošení s nábojem v komoře. A prostě nehrozí k náhodnému výstřelu pokud nehrábnu na spoušť...

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#39 » pát 22. zář 2017, 10:51

Tak nějak bych to viděl, prostě i pokud by došlo k např. lomu toho zápalníku a nedejbože by to stačilo k odpálení zápalky, tak je tam stále ještě ta pojistka zápalníku, o kterou se při nestisklé spoušti zastaví.



Scamper
Příspěvky: 2

Příspěvek#40 » sob 12. led 2019, 08:58

Ahoj pánové,

i přes to, že toto téma je asi již uzavřené, či dořešené, tak čas od času sem může někdo zavítat a o dané téma se zajímat.
Přečetl a shlédl jsem mnoho příspěvků ohledně bezpečnosti jednoho či druhého systému. České názory, ale i názory z jiných států (zejména USA). Po mnoha letech jsem zjistil jednu věc, která je asi jasná mnoha lidem. Zkušenost je nepřenosná. Co člověk, to jiný názor. Nakonec se stejně budete muset rozhodnout a se svým rozhodnutím žít a přizpůsobit se mu. Tak a teď k tématu. Myslím, že nejvíce vlastníků zbrojního průkazu skupiny E řeší bezpečnost. Svého času jsem toto řešil také. Oba dva systémy mají své výhody a nevýhody, nikoliv ale v bezpečnosti. Jeden systém (SA/DA) je čitelnější, druhý systém (SF) je jednoduší a kompaktnější. Když jsem před léty dělal "na starý kolena" řidičák na jednu z nejnebezpečnějších skupin, tedy A bez omezení (na velkou motorku), každý odborník mi ohledně bezpečnosti řekl jen jednu věc. Nejpodstatnější je to, co je mezi stupátky a řídítky (tedy TY!!!). A měli pravdu. I motorka je do určité míry zbraň. Obzvlášť silná silniční. A u zbraní to platí samozřejmně dvojnásob. Myslím, že většina čtenářů tady nejsou členové policie ani armády, ale obyčejní občané, kteří mají zbraň ze dvou důvodů. Závodní a rekreační střelba na jedné straně a obrana na druhé straně. Nicméně sáhněme si do svědomí. Ta první varianta výrazně převyšuje :-) Žijeme v 6. nejbezpečnější zemi světa, kde 99% lidí zbraň nemá a ani nepotřebuje. To neznamená, že se situace nemůže změnit. Ale prozatím to tak je, a tudíž nevidím důvod nosit zbraň s nábojem v komoře. Můj kolega, 65 letý dlouholetý vlastník (a nositel) revolveru mi osvětlil jednu krásnou věc. Strávil pracovně douhou dobu v USA, Litvě, Rusku, Perském zálivu ... Akademik :-) Má tedy zkušenosti bohaté. Svůj revolver si dovezl z USA. "První komoru v bubínku nechávám prázdnou, protože kdyby mi někdo zbraň vytrhl z ruky, nestřelí mne hnedle a já mám čas zareagovat, třeba utéct, nebo zbraň znovu získat." Vzhledem k tomu, že situace, kdy musím zbraň vytáhnout a použít reálně proti živé bytosti, je enormně stresující a vyžaduje pevné rozhodnutí vystřelit, je prázdná komora určitou psychologickou pojistkou, protože ta je nejpodstatnější. Navíc měl pravdu v další věci. Člověk nepoužije více než 4 výstřely (přece jen nejsme na Divokém Západě :-) ), to musí stačit na odvrácení hrozby. Zbraň, která má zásobník na 15-21 nábojů není zbraní obrannou, ale sportovní :-) Sám mám zásobníky na 15 nábojů. Proto pro bezpečnost svou i svého okolí dělám jednu věc. Když ji nosím mezi lidi, první jeden až dva náboje jsou náboje cvičné za 35 Kč jeden :-) Pak si v klidu nechám natažený systém (ať ten či onen) a jakmile budu mít stoprocentní jistotu, že ji chci použít, pak jednou či dvakrát stáhnu závěr a mohu jít na věc. Ano, chápu, že v určité situaci budu mít třeba jen jednu ruku, ale upřímně, tato možnost je mizivá a navíc co mi zajistí, že to dokážu jednou rukou ve stresu a případně zabráním, aby mi ji útočník nevzal z ruky? V takové situaci již totiž nemá cenu použít zbraň, ale obě ruce k odvrácení nebezpečí. Ty jsou vaší největší zbraní (a mozek hlavně). Prosím Vás, život je cenný, nemá tedy cenu strávit mnoho člověkohodin zjišťováním jaký z těchto systémů je lepší a bezpečnější. Vyzkoušejte a uvidíte co se Vám více líbí. Oba systémy jsou úžasné! Je to jako rozhodovat se mezi manuálem a automatem. Záleží, zda za volantem jíte, či pijete (popřípadě děláte zakázanou činnost telefonování :-) ), pak Vám bude asi vyhovovat automat, ale manuál má své další přednosti, nemluvě o tom, že máte mít k řízení obě ruce. Pokud nevěříte své zbrani a svému rozhodování ve stresu prosím nenoste zbraň. Ohrožujete sebe i ostatní. Střílejte a střílejte (na střelnici) co nejvíce, naučte se znát Vaší zbraň ať víte co máte v ruce. Zbraň je sice zábava, frajerství, a boží věc :-), ale přece jen je to zbraň!

:-) Omlouvám se za dlouhý příspěvek, o systému tom či onom jsem neřekl sice moc věcí (no vlastně vůbec), ale oba systémy jsou vynikající, jinak by se nevyráběly. Policie u nás má SA/DA zbraně, policie v Německu SF, armáda v jedné zemi něco jiného než druhá. A oběma systémům věří. A stejně tak mi musíme věřit svým autům, že jim neupadne náprava nebo kola ve 130 km/hod., nebo že nám nespadne střecha na hlavu v práci nebo doma :-) Krásný den



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#41 » sob 12. led 2019, 09:55

Tak predne porovnani s motorkou je mimo misu. Kdyby to bylo skutecne tak, jak rikas, byly by zbrane od 24 let a Acko moto od 21. Jenze ono to je naopak a i narocnost na ziskani opravneni je tomu poplatna.
Zijeme ve spolecnosti, kde par hodin cesty autem nas deli od streleb magoru do lidi na ulici nebo masakrovani nozema.Pro ty noze neni treba jit daleko, kdyz si vzpomeneme na damu,co v obchode nozem resila sve demony. Nevim jak u vas,ale v mem bydlisti je asi 80% psu pittbull\staford apod. a jejich panickum neverim(fetky, divne maminy s kocarkama). Takze tady realne nebezpeci je. Uz se mi stalo, ze v lese jsem drzel jednou rukou psa a druhou potreboval na taseni proti divokemu praseti. V tehle situaci chci videt, jak nekdo nadrcava(kompakta s tuhou pruzinou). Revolver nenosim, je nepohodlne siroky a ma malo kapacitu. Kdo rika, ze 4 rany staci, doporucuju mu zkusit si LOS nebo jinou soutez a uvidi, jaky je problem se trefit maleho gongu na 10m jednou rukou na cas-muze byt simulace onoho prasete v lese. Tam se taky projevi spoust a da z revolveru ma handicap oproti treba glocku.
Ceska policie pouziva sa\da ne proto, ze by ji verila,ale protoze zkorumpovani politici protlacili czub, ktera v te dobe nic jineho nemela. Ti u pcr,co skutecne strili a pouzivaji zbrane ke sluzbe maji Glocky. Porad nechapu PR blabol z propagacnich materialu czub-sa\da vim, v jakem mam pistoli stavu, je prehlednejsi. ??? Copak ma spolecneho poloha kohoutu se stavem zbrane, kdy me zajima jen nabito\nenabito?



Scamper
Příspěvky: 2

Příspěvek#42 » sob 12. led 2019, 11:38

Ahoj Honzajane, díky za reakci. Určitě máš právo na názor a opíráš se o vlastní zkušenosti. Na mne je tvá reakce trošku "drsnější" a vyhraněnější (zbytečně). Ale dobrá. Srovnání s motorkou, autem, lukem (sám jsem závodní lukostřelec) se mi nezdá mimo mísu. Chtěl jsem tím říct, že jde o střelce (řidiče, jezdce), nikoliv o to, zda SA/DA je lepší či horší než SF v otázce bezpečnosti (sám mám a používám HK SFP9 mimo jiné). Také jsem napsal, že 99% situací nevyžaduje mít náboj v komoře, neznamená to ve 100%! Vždy a ve všem hrozí riziko. I když vyjdu ven do práce, může mne srazit auto nebo na mne spadne piáno (ale to je přece život!). Ale hádat se o to, zda je to v 90 nebo 99% nebudu. Nejde ani tak o to, že bych preferoval tu či onu zbraň :-) Každý jeho jest. Jde o to, kdy a proč zbraň použít. Dále, psy jsem ani nezmínil. Sám mám dva rotvajlery a vím jaké je to je odtrhávat od ostatních psů, nebo když nás napadl jiný pes. Vím jak se s nimi chovat a zajistit bezpečí jich před ostatními a ostatní před nimi. Co vím, každý rozumný instruktor, myslivec apod. ti řekne jednu věc. S devítkou na prase? No ... jak myslíš ... (a pro pó ... zkoušel jsi to již? Nebo proti pitbullovi? Či lidskému útočníkovi? To není sarkasmus, ale čistě otázka, prosím tě). S tím nebezpečím, že jsme pár hodin cesty od nebezpečí ... do jisté míry. Nezlob se, ale žil jsem sám na Blízkém Východě :-) A to co je tady rozhodně nebezpečí není ;-) A zbraň jsem nepoužil ani jednou. A to jsem žil jak v Izraeli, tak i v arabských státech. Je to možná zbožné přání některých lidí, abychom si mysleli, že je tady nebezpečno. Nejsme ani v USA ani v Afghánistánu, kde je nutnost mít nabito permanentně. To máš jako s chudobou, když někdo tvrdil, že tu je. A pak natočili dokument (parodii) na to, co znamená chudoba u nás a co třeba v Africe ... A to neobhajuju ani nehaním nic a nikoho. Jde čistě o srovnání a pohled na věc.

Jen pro objasnění co jsem chtěl napsat:
1/není třeba řešit bezpečnost jednoho nebo druhého systému. Jsou způsoby jak tomu předejít. Třeba tou prázdnou komorou v bubínku revolveru nebo v komoře pistole.
2/revolver je dost těžký na nějaké závody, to s tebou souhlasím, ale o to se přece nehádáme :-) A o to nešlo. Až se tedy dostaneš do konfliktu s člověkem s nožem, který tě bude ohrožovat a ty použiješ zbraň a "vysypeš" do něj celý zásobník třeba z Glocku nebo CZ nebo z čehokoliv ... pak nevím jak se na to bude nahlížet nejen z poheldu zákona, ale hlavně lidsky. A nezlob se, 4 náboje na zastavení či odstrašení útočníka v této republice stačí! To se hádat budu.
3/psal jsem, že většina nás to má na závody (tam je kapacita přece důležitá), ale tam neřeším zda nosit náboj v komoře nebo ne.
4/oba dva systémy jsou skvělé, rád střílím s SA/DA, ale i s SF. Nechtěl jsem se dostat nijak a ničím mezi dva skoro nesmiřitelné tábory, ale jen jsem chtěl poukázat na objektivnější věci.

No holt, ne vždy se to podaří vysvětlit všem ;-)

Pěkný den



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#43 » sob 12. led 2019, 12:40

Nastesti jsem na prase nemusel vystrelit,pac jsem nemel z ceho a hlavne si to rozmyslelo. Porad je 10 ran z male devitky vic nez hole ruce. Nerikam,ze psa zastavi 1 rana,ale clovek ma zodpovednost nejen za sebe ale i za sve blizke a pred sebou neokeca nic.
4 rany =malo, protoze je problem se trefit.
A motorka...drtiva vetsina motorkaru konci ne kvuli sve blbosti,ale protoze je nekdo prehledl. Mluvim nejen z vlastni zkusenosti.Proste prirovnani s motorkama kulha na vsechny 4 nohy:)
Jinak souhlasim s tim, ze tu mame bezpecno, bez ironie. Skoda,ze uz nam svuj nazor rekne ten kluk, co ho kuchla pani pred nebo ve skole,kde se zastal spoluzacky. Nebo ta pani z cerpacky ted nedavno.
Ale k veci,stojim za svym, ze horsi system jak sa\da neznam.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#44 » sob 12. led 2019, 12:55

Nosím v komoře, protože jsem na to zvyklý. Dřív s čerstvým zbrojákem jsem v komoře nenosil, protože jsem z toho měl strach, ale v průběhu času jsem získal určité návyky a i vzhledem k tréninku jsem zjistil, že není z čeho mít strach (nosím pistoli SA/DA). I kdyby to nemělo jiné opodstatnění, protože přece žijeme v bezpečné zemi, tak je to minimálně + 1 náboj k dispozici.
Dlouho jsem žil v Británii, v Londýně. Vzhledem k tomu, jak tam bylo "bezpečno", jsem se vrátil po pár letech do ČR. Od té doby nosím, první co jsem si měl byla CZ75 po dědovi - nekupoval jsem, zdědil jsem. Vzhledem k tomu, že je ČR právě relativně bezpečnou zemí, tak jsem přešel na menší pistoli P232 (jednořaďák v 9 Br.). Až se to tu zhorší, tak pořídím třeba něco dalšího, pokud nám to nezakážou... Mimochodem, ČR je sice bezpečná země, ale už jsem zažil slovní útoky smažek s výhružkama násilím (klasicky odmítnutí zapůjčení telefonu, darování cigaret, drobných...). Jednou mi jeden magor, kterého jsem vyhodil z práce, vyhrožoval, že si na mě počká apod. Naštěstí nikdy k fyzickému střetu nedošlo, ale na klidu to rozhodně nepřidá (zvlášť, když má člověk s sebou děti).



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#45 » sob 12. led 2019, 21:07

Scamper píše: Když ji nosím mezi lidi, první jeden až dva náboje jsou náboje cvičné za 35 Kč jeden :-) Pak si v klidu nechám natažený systém (ať ten či onen) a jakmile budu mít stoprocentní jistotu, že ji chci použít, pak jednou či dvakrát stáhnu závěr

tak to je asi nejblbější rada co jsem na tomhle fóru četl.
v krizi tahat za závěr a házet kolem sebe náboje určitě útočníka zastraší.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů