Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#5806 » ned 24. zář 2017, 19:31

Jasně že při každé závadě první vyndat zásobník a to z důvodu aby sis nenatáhl do zbraně další náboj, když musíš udělat kontrolu zbraně. Nebo aby sis nezpůsobil ještě větší závadu než je.
No sám jsem zvědavý jak dopadnu za 14 dní při rozšiřování skupin ZP.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#5807 » ned 24. zář 2017, 20:49

Pokud u ZOZ, při řešení závady vyndáš zásobník, rozhodně Ti to nebude nikdo vyčítat jako chybu.
Pokud ho nevyndáš, tak to asi chyba bude ...

Tj, u ZOZ zásobník ven, jakmile je problém ...



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#5808 » ned 24. zář 2017, 22:11

Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 315/2011 Sb. říká celkem jasně:

Selhač - počkat 10/30 sekund, pak zásobník ven a kontrola zbraně
Slabá rána - zásobník ven a kontrola zbraně, následně kontrola průchodnosti hlavně
Zádržka - zde předpis říká ..."Zpravidla se nejprve provede vyjmutí zásobníku. Následně se provede odstranění příčiny zádržky. V případě, že nelze vysunout zásobník, například z důvodu náboje vzpříčeného ve vývodkách zásobníku, je třeba pokud možno zachytit závěr v zadní poloze a odstranit příčinu zádržky přes výhozné okénko."



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5809 » pon 25. zář 2017, 16:08

A vzpříčenej náboj/nábojnice a zádržka je stejný ne ? A řešení závad je stejný jak u pistole tak u např. malorážky ne ?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5810 » pát 29. zář 2017, 19:45

Satanáš píše: Když se mě zeptal, zda po rozborce mohu dále pokračovat v rozebírání, suverénně jsem mu odpověděl, že za použití nástrojů určitě můžu rozebrat tam bicí mechanismus, tam spoušťové ústrojí, načež mě zarazil, že by se již jednalo o nedovolený zásah do zbraně a dle legislativy je to velké NE.


Jednak škoda, že ti chybí jméno komisaře, který nad rámec zkušebního řádu chce po zkoušeném, aby vše popisoval. Jednak by mě zajímalo, od kdy je rozebrání spoušťáku zakázané. A jednak by mě zajímalo, když nepoužil CZ75, tak jestli alespoň popsal ovládací prvky zbraně, aby ti, kdož se připravují nejčastější zbraní ke zkouškám (CZ75) měli šanci uspět - případně jaké bylo poučení před praktickou částí.
n.v. 315/2011 - §4 odst.4: Před vykonáním praktické části zkoušky seznámí zkušební komisař žadatele s průběhem zkoušky a v potřebném rozsahu s provozním řádem střelnice, zejména se zásadami bezpečné manipulace se zbraní a chováním na střelnici. Zkušební komisař dále žadatele seznámí s povely, které bude používat při praktické části zkoušky.
A příloha vyhl. MV, bod 4.1 odst. 2 - Zkušební komisař vždy dotazem zjistí, zda je žadatel seznámen s konstrukčním řešením a postupem rozebrání a složení předložené zbraně a případně jej ústně poučí o tomto postupu a seznámí žadatele s umístěním a ovládáním rozborných prvků zbraně.)


Mě na jedné střelnici taky dali ke zkouškám Glocka, že lidi od nich z kurzu jsou na to zvyklí. Tak jsem k tomu přihodil svoji CZ75 (a žadatel si mohl vybrat), protože na zkoušky choděj i lidi, kteří kurzem na dané střelnici neprošli.

Se pak komisaři divěj, že jim do toho vnitro kecá :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#5811 » pát 29. zář 2017, 19:55

CMK : Naprostý souhlas. Pokud je někde na střelnici něco jiného než CZ 75, vozím svoji a přidávám ji do výběru krátké kulové zbraně. Ale řekl bych, že trochu měníš tvoje názory, což mě ovšem těší. :D

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5812 » pát 29. zář 2017, 21:03

Ted nevim, co myslis... Rekl bych, ze jedu stale konstantne totez, jen mozna umirnenejc :-)

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5813 » pát 29. zář 2017, 21:14

Mno, já si taky hned vzpoměl, že tu někdo prosazoval zkoušku prakticky s čímkoli a Glocka dával jako příklad zbraně používané daleko víc než CZ75 ;) Jo a pak ještě něco o zkoušce z 58.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5814 » pát 29. zář 2017, 21:22

To se ale bavime o uplne jinych vecech... A rozhodne si to neodporuje. Chce to jen trochu cist v souvislostech :-)
Porad tvrdim, ze rana jistoty u samonabijeci zbrane je nejlepsi a univerzalni zpusob dokonceni vybijeni (a ja bych jej nejradsi videl jako jediny, ale vnitro to holt vidi jinak, tak to respektuji) a ze vyhazovat za ni u slabeho vystrelu byla hovadina - protoze nejpouzivanejsi pistole na svete ani jinak rozebrat nejde.
Porad tvrdim, ze klidne i Sa58 by se mohla stat beznou soucasti zkousky (aspon do te miry, aby ji uchazec umel vzit ze stolu, uvest do bezpecneho stavu a odlozit).

Ale to prece nema zadnou souvislost s tim, ze komisar se ma zeptat, jestli je vsem vsechno jasny a pripadne poucit zadatele o konstrukci zbrane a postupu pri rozborce, ze ma poucit automaticky pred zkouskou o tom, co bude chtit a ze nema nutit lidi vypravet.



kilovolt
Příspěvky: 6

Příspěvek#5815 » sob 30. zář 2017, 07:51

komisař na začátku zkoušky všecky poučil. tzn. že v kuse asi čtvrt hodiny mluvil (jelikož to byl už takový polosenilní strejda, tak některé věci opakoval, hodně krát se opravoval), takže jsme na konci jeho proslovu už stejně nikdo nevěděli co říkal na začátku!


a které všecky zbraně by tam u těch zkoušek ještě měly být?
vidět nějakou zbraň poprvé = rozborku a sborku téměř jistě nezvládnout

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5816 » sob 30. zář 2017, 08:22

Jak clovek rychle cte - nejlepe tak kazde treti slovo, tak rychle i pise a pta se nejednoznacne zkracene... Chce to naopak cist vsechno a snazit se pochopit i to, co neni napsane - co plyne z toho napsaneho a pak se pripadne jasnymi, celymi vetami ptat tak, aby bylo zrejme, co je otazkou mysleno. Jinak ta debata nema smysl.



Satanáš
Příspěvky: 134

Příspěvek#5817 » sob 30. zář 2017, 09:40

cmk: Jméno komisaře samozřejmě mám. Mě spíše není dobře na online fóru psát cizí jména, zvláště když už to (alibisticky řečeno) mám z krku. Fakt je ten, že kromě repetentů jsem všechny spolužadatele znal z kurzu, možná z toho vyplynul předpoklad, že všichni umíme Glocka; nechci však nikomu vkládat slova do úst.
Je pravda, že nemám paměť, zda by citovaný zákon byl dodržen, spíše ale ne. Rozhodně jsem ze strany komisaře nebyl seznámen s bezpečnou manipulací (pouze s bezpečným prostorem), provozním řádem (správcem ovšem ano, to jsem ovšem na začátku potvrzoval podpisem do knihy návštěv) ani povely; zároveň nebyl dotaz na schopnost manipulovat s užitými zbraněmi.

S tím rozebráním mě popravdě dostal. Netuším, že by něco takového v zákoně bylo, navíc si nedokážu představit, jak by se to dalo opřít. Priorita byla však zkouškou projít, ne si vyhádat svoji.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#5818 » sob 30. zář 2017, 13:30

Já už nemám slov.... 8-)



Satanáš
Příspěvky: 134

Příspěvek#5819 » sob 30. zář 2017, 13:34

Viz prosím post od cmk.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5820 » úte 17. říj 2017, 13:11

Prosim nekoho, kdo bude delat zkousky 31.10. v Libereckem kraji, nebo jste je delali v prubehu srpna, ci zari, jestli byste mi nenapsali, kdy a kde byly terminy a kolik tam bylo lidi. U toho 31.10. mi jen staci, jestli nekdo na nejake jede... Nechci vedet ani jmeno, ani jiny kontakt }tak jako tak nezkousim a nevim, kdo bude zkouset, ale pro jistotu zadne osobni udaje nechci).
Dik moc.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů

cron