S&B 9mm luger - hmotnost střely

Uživatelský avatar
Johny_F
Příspěvky: 15

Příspěvek#1 » úte 31. říj 2017, 15:28

Dobrý den, většinou kupuju střelivo Sellier & Bellot 9mm luger. Beru to na střelnici na děrování terčů. Nikdy jsem neřešil a beru to nejlevnější. Ale byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil, jaký je rozdíl v tom jak má střelivo různou hmotnost. FMJ, to je mi jasný, to označuje celoplášťovou střelu s olověným jádrem. Ale co to "124grs" a ty další podobné čísla. Má smysl to pro mě řešit na střelnici? Ale stejně se rád něčemu přiučím. Děkuji

(Upraven titulek vlákna pro lepší orientaci. Peggy)



Korzybski
Příspěvky: 54

Příspěvek#2 » úte 31. říj 2017, 15:36

124 grs udává hmotnost střely v jednotkách "grain(s)"
1 grain (gr) = 64,8 miligramu (mg)
1 gram (g) = 15,5 grainu (grs)
124 grs = 8 g

Lehčí střela (třeba 115 grs) letí rychleji a teoreticky má při stejné hybnosti větší pohybovou energii. Někdo tvrdí, že má proto výstřel silnější nebo aspoň ostřejší zpětný ráz. Já to teda nepoznám, leda snad, když nabiju 115 a 124 střídavě.

Naopak těžší střela 147 grs letí pomaleji - dokonce podzvukovou rychlostí - takže kromě slabšího nebo měkčího zpětného rázu je údajně i menší rána při výstřelu.
Naposledy upravil(a) Korzybski dne úte 31. říj 2017, 15:52, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Johny_F
Příspěvky: 15

Příspěvek#3 » úte 31. říj 2017, 15:45

Korzybski: Díky moc za odpověď! Konečně v tom mám jasno :-)



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#4 » úte 31. říj 2017, 16:34

115gr víc kopou oproti 124gr který jsou klidnější. Jako na potvoru sem koupil za dobrou cenu 1000ks 115gr když už sem jásal, že sem je konečně vystřílel



Harry1
Příspěvky: 17

Příspěvek#5 » stř 1. lis 2017, 20:34

Usuzuji tedy správně, že např na LOS, kde se střílí 2 rány rychle za sebou na terč, je lepší kvůli zpětnému rázu těžší střela? Platí to i pro malou pistoli? - Walther PPS M2.
Nebo použít na los do malé pistole ještě nějaké jiné vhodnější střelivo s ohledem na zpětný ráz?
Díky za sdělení vašich zkušeností.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#6 » čtv 2. lis 2017, 01:25

já v PPS používám kromě 124gr i subsoniky 147gr, ale to proto, že je mám jen o 0,20 dráž než 124gr



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#7 » čtv 2. lis 2017, 06:52

Harry1: Osobně si myslim, že právě čim menší pistole tim víc to je poznat, skoro bych řekl, že Ti to díky tomu neodpustí chyby v úchopu a postoji o to víc.
Mě osobně bylo jeden čas divný zhoršení v rychlejší střelbě co sem si nejdřív nedokázal vysvětlit proč mi to na kurzu šlo v pohodě a pak zhoršení (na vině delší pauza a jiný střelivo)



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#8 » čtv 2. lis 2017, 14:33

Pro kopání je rozhodující hybnost střely, tj. součin hmotnosti a rychlosti (m*v). Pokud označíme M hmotnost pistole, tak ze zákona zachování hybnosti platí, že volná pistole by odletěla rychlostí V=mv/M.
Takže ano, čím těžší pistole, tím méně kope.
A dále platí, že hybnost se rovná zhruba řečeno součinu síly a času, po který působí (tzv. impuls síly). Takže buď ten kopanec zastavíme velkou silou a krátkou dobu, nebo tlumíme delší dobu, ale menší silou.

Známe hmotnost střely i pistole, ale neznáme rychlost střely, tu si můžeme změřit. Pokud tedy vybíráte mezi 7.5g, 8g nebo nějakou ještě těžší, tak je taky potřeba brát v potaz laboraci, nebo prostě změřit rychlosti. Zkušení přebíječi asi vědí, jak nakombinovat laboraci a střelu tak, aby výstřel moc nekopal, střela udělala díru do papíru nebo shodila popper a pak hned spadla.
Ty hodně těžké, které ani neletí nadzvukově, se dají výhodně použít do pistolí s tlumičem, protože se tak zjednoduší jeho konstrukce (u nás stejně nelegální, takže je to jedno)

Ten pocit kopání pistole je taky závislý na vektoru síly. Jelikož pistoli nedržíme v ose hlavně, ale pod ní, vzniká klopivý moment, který nám pistoli vyvrací hlavní nahoru. Čím vyšší úchop, tím je klopení menší a naopak. Při střelbě dávkou z pušek se pozná, jestli je pažba v prodloužení hlavně (AR), nebo není (AK, SA).
Právě to klopení brání rychlé kadenci mířené střelby a je potřeba nacvičit reakci na výstřel.

Energie je pak 1/2*m*v*v. a ta, pokud se střela v cíli zastaví, udává, jakou asi nadělá škodu.

Tady se v komentářích uvádí, že těžší střely méně kopou. To by znamenalo, že letí podstatně nižší rychlostí, než ty lehčí. Bylo by zajímavé změřit jejich rychlosti a třeba i navážku prachu, jestli mají stejnou nebo ne.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#9 » čtv 2. lis 2017, 15:37

Udělal jsem si malé početní cvičení s údaji ze stránek SelBel. Hybnost 115 a 124 gr je témeř stejná, ale (teoreticky!) mi vyšlo, že 124 gr působí oproti 115 gr o 10 % menší silou po dobu o 5 % delší. Samozřejmě jsem spoustu věcí zanedbal a zjednodušil. Ale odpovídalo by to pocitu, že 124 gr nejsou tak "ostré". Rozdíl je to ale celkem zanedbatelný - řádově víc udělá správná laborace:)



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#10 » čtv 2. lis 2017, 15:50

Ale ta hybnost/rychlost přece bude záviset i na délce hlavně.
Co píšou v SB o laboraci - je stejná pro 7,5 i 8g střely?

"124 gr působí oproti 115 gr o 10 % menší silou po dobu o 5 % delší. "
můžeš napsat, jak jsi k tomu dospěl? Ta hybnost odnesená střelou se musí strávit impulsem síly na straně střelce a rozhodující je součin času a síly (ve skutečnosti integrál) a nedá se bez detailního rozboru mechaniky ruky, těla a zbraně časový průběh síly určit.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#11 » čtv 2. lis 2017, 15:52

Mohl by někdo, kdo má možnost měřit rychlost, změřit cca pět výstřelů s SB 7.5g a 8g z téže pistole?
Když už jsme se v tom začali vrtat, tak ať máme aspoň nějaká data k posouzení a ať ta debata má šanci být završená nějakým praktickým závěrem.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#12 » čtv 2. lis 2017, 15:57

Bral jsem data SelBel pro 150 mm hlaveň (115 gr - 390 m/s, 124 gr - 360 m/s). Uvažoval jsem konstatní zrychlení na této dráze, z toho vyjde čas strávený v hlavni - a z hybnosti a času se vypočte síla - jak jsem psal, hodně velké zjednodušení a vše je těžce zprůměrované. Prostě takový klasický případ, kdy teoreticky něco spočítám, ale v praxi je to úplně jinak. Jen jsem zkoušel, jestli to náhodou vyjde - jelikož se nejdřív pohybuje závěr s hlavní, pak jenom závěr a nakonec celá pistole s rukou, atd.



SlashKO
Příspěvky: 251
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » čtv 2. lis 2017, 16:15

Moznost mam, ale kupovat kvuli tomu krabicku 115 grs fakt nebudu :)



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#14 » čtv 2. lis 2017, 16:22

no právě - ta síla bude hodně na vodě
hybnosti vycházejí (7,5 a 8 g) na 2,925 a 2,880 gm/s, takže ta lehčí má i větší hybnost, což bych tak automaticky snad ani nečekal
energie pak 570 J vs 518J
Ale nezdá se mi, že by ty rozdíly měly být při střelbě výrazné. Budu to muset zkusit. Kdo tvrdil, že těžší je klidnější, má nejspíš pravdu.

Bylo by zajímavé zjistit, s jakou hmotností střely při dané laboraci dosáhneme max. rychlosti, hybnosti a energie.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#15 » čtv 2. lis 2017, 16:23

Já se mrknu, co mám doma a jestli dáme dohromady oba typy, tak to můžem otestovat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: anton83 a 12 hostů