České ministerstvo vnitra chce umožnit lidem sáhnout po zbrani

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#391 » čtv 7. pro 2017, 13:55

Aha, takže malorážka Henry Golden Boy cal. 22LR bude A-I protože u dlouhých se nerozlišuje středový nebo okrajový zápal a má trubku na 15 nábojů. TO je pěkná čára přes rozpočet, kuwa.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#392 » čtv 7. pro 2017, 13:59

Tahle zrovna nikoliv podle té aktuální definice. Týká se to jen zbraní samonabíjecích. Aktuální znění návrhu:

Zbraněmi kategorie A-I jsou
a) samočinné palné zbraně, u nichž došlo k úpravě na samonabíjecí palné zbraně,
b) krátké samonabíjecí palné zbraně pro střelivo se středovým zápalem, které umožňují vystřelit více než 21 nábojů bez opětovného nabití, pokud je jejich součástí nábojová schránka nebo je do nich vložen zásobník s kapacitou vyšší než 20 nábojů,
c) dlouhé samonabíjecí palné zbraně, které umožňují vystřelit více než 11 nábojů bez opětovného nabití, pokud je jejich součástí nábojová schránka nebo je do nich vložen zásobník s kapacitou vyšší než 10 nábojů, a
d) dlouhé samonabíjecí palné zbraně s délkou menší než 60 cm původně určené ke střelbě z ramene, vybavené skládací, zasouvací nebo bez použití nástrojů odnímatelnou ramenní opěrou, přičemž její sklopení, zasunutí nebo odejmutí nemá vliv na funkci dané zbraně.“.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#393 » čtv 7. pro 2017, 14:02

No a teď kam spadnou Škorpioni... :problem:

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#394 » čtv 7. pro 2017, 14:02

To berete z http://www.mvcr.cz/soubor/navrh-zakona-pdf.aspx ?
Já jen jestli mám skutečně správný zdroj (myslím že mám)...



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#395 » čtv 7. pro 2017, 14:12

škorpioni spadnou do A-1 buď podle bodu a (předělávky) nebo d (nová výroba).

hauser: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNASYAHMCM

Uživatelský avatar
Wolfi
Příspěvky: 75

Příspěvek#396 » čtv 7. pro 2017, 14:14

Každopádně držitelé zbraní A-I, kteří je už mají to asi neovlivní.

1. Držitel zbrojního průkazu, který byl k 13. červnu 2017 oprávněným držitelem zbraně,
která je ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona považována za zbraň kategorie A-I, se
považuje za oprávněného držitele této zbraně podle zákona č. 119/2002 Sb. ve znění tohoto
zákona.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#397 » čtv 7. pro 2017, 14:15

jhora píše:Tahle zrovna nikoliv podle té aktuální definice. Týká se to jen zbraní samonabíjecích. Aktuální znění návrhu:

Zbraněmi kategorie A-I jsou

c) dlouhé samonabíjecí palné zbraně, které umožňují vystřelit více než 11 nábojů bez opětovného nabití, pokud je jejich součástí nábojová schránka nebo je do nich vložen zásobník s kapacitou vyšší než 10 nábojů, a
.


Jasně, fuj to jsem se lekl :-D , Díky



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#398 » čtv 7. pro 2017, 14:30

Wolfi: Je tam nejasná formulace ohledně zásobníků, která na ně dopad mít může:

§ 13a
(1) Příslušný útvar policie odejme povolení vydané podle § 12 pro nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie B pro střelivo se středovým zápalem, pokud držitel takové zbraně má neoprávněně v držení příslušný zásobník nebo sestavu nábojové schránky pro zbraň uvedenou v § 4a písm. b) nebo c).

Je to trochu vágní, takže to může znamenat, že mám zbraň kat. B, ale zásobník do ní pasuje i do nějaké zbraně kat.A a policie u mě ten zásobník zjistí - a já přijdu o povolení na to B.

Stejně tak může být rozdíl v tom, jestli zbraně koupené teď jako B jsou považovány za A-1, ale zůstanou formálně kategorizovány jako B, to jsem tam nenašel jasně specifikováno. Pokud budou formálně B, tak zásobník do ní může vést k odejmutí povolení a nutnosti požádat o výjimku na A-1.

A nemusí platit nic z toho, zrovna tahle formulace IMHO není moc dobrá a osobně si myslím, že se změní a zpřesní.

ppindian: Rádo se stalo :)

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#399 » čtv 7. pro 2017, 14:46

jhora - dík za zdroj, je to tam ucelené.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#400 » čtv 7. pro 2017, 15:38

Docela zajímavá je i analýza legislativního řešení, která tomu předcházela: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNAQ2GBBQR

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 330

Příspěvek#401 » čtv 7. pro 2017, 15:39

IMO záleží na tom, zda o půlnoci z 13. na 14. června 2017 jste měli ve zbrani vložený zlý zásobník. Pokud ano, pak budete oprávněnými držiteli této zbraně kategorie A-I. (Zbraně kat. A-I jsou mimo jiné ty, do nichž je vložen zásobník ...)

Pokud jste tuto zbraň koupili až po 13. červnu 2017, je třeba vzít též v úvahu přechodná ustanovení, čl. II odst. 2. Je třeba, abyste do zbraně vložili zlý zásobník nejpozději 13. září 2018 a ponechali ho tam přes půlnoc. Tím se stane povolení na zbraň kat. B platné i pro zbraň kategorie A-I až do konce platnosti zbrojního průkazu. Před koncem platnosti ZP pak bude třeba zažádat o výjimku. Policie k tomu patrně nevyzve, protože nebude mít informaci o zlém vloženém zásobníku v legislativně kritické době.

Samozřejmě zlé zásobníky není třeba vkládat a pak zbraň zůstane v kategorii B, ovšem zlé zásobníky bude třeba sešrotovat nebo darovat někomu, kdo není držitelem ZP.

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#402 » čtv 7. pro 2017, 15:42

Wolfi píše:Každopádně držitelé zbraní A-I, kteří je už mají to asi neovlivní.

1. Držitel zbrojního průkazu, který byl k 13. červnu 2017 oprávněným držitelem zbraně,
která je ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona považována za zbraň kategorie A-I, se
považuje za oprávněného držitele této zbraně podle zákona č. 119/2002 Sb. ve znění tohoto
zákona.


můžu poprosit informaci kde je to napsáno????



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#403 » čtv 7. pro 2017, 15:51

Článek II, přechodná ustanovení, první odstavec.

EDIT: Lex navrhoval jinou formulaci v připomínkách, ale k tomu se teď nedostanu a ani nevím, jestli jsou už veřejné a je vhodné je sdílet.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#404 » čtv 7. pro 2017, 16:44

jhora píše:škorpioni spadnou do A-1 buď podle bodu a (předělávky) nebo d (nová výroba).

hauser: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNASYAHMCM



Ale na skorpika si beres od policie povoleni na pistoli samonabijeci, tedy to neni dlouha zbran, ale kratka.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#405 » čtv 7. pro 2017, 16:51

kk: Dobrá připomínka, zapomněl jsem že je to vlastně pistole. Otázka je, jestli zůstane pistolí samonabíjecí, má se měnit i registr zbraní a klidně se do toho může schovat a i rekategorizace jiných zbraní, než těch dlouhých samonabíječek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti