Přebíjení .357 Magnum

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#181 » úte 21. lis 2017, 09:36

ze 4" jsem při navážce 8,5gr míval skoro 600J se 158gr mazaným olovem



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#182 » úte 21. lis 2017, 14:01

Mluvíme o D36, 8,5gr je hodně pod doporučenými navážkami. Rychlost odpovídá 340 m/s. Chlapi, vy mě donutíte tu D36 koupit :-). Ne vážně, jsem ze Severních čech, střelnic poskrovnu, prodejen ještě méně, výběr komponent katastrofa. I když hodně cestuji po půlce ČR, bohužel nemám čas se stavovat na prodejnách v Praze, či Brně, kde je nabídka úplně jiná. Musím tedy vařit z ingrediencí, které jsou u mě dlouhodobě a snadno dostupné. Proto bohužel objevuji kolo.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#183 » úte 21. lis 2017, 14:38

sortiment a dodávky od Synthesie budou nevyzpytatelný všude
sice nerozporuju, že v Praze či v Brně je víc dodavatelů ale zdroj je tentýž a je tu i víc "hladných krků" :-)

jasan, sypal jsem pod start load jenže ten start je 860J (PF přes 200) což je na obranky zbytečně overkill
a při těch 8,5gr byla hilzna dostatečně plná



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#184 » ned 26. lis 2017, 16:45

Především děkuji všem, kdo dali všanc své laborace a snaží se mi pomoci. Až budu chtít rozšířit svoji sbírku prachů, určitě do toho půjdu. Zatím i z důvodů uvedených jsem dále a opět laboroval s tím co mám, vynechal jsem D037.2 (je skutečně na moji zbraň moc pomalý) a rozšířil o střely ARES.

Také jsem si koupil knížku, celou přečetl a ke vší úctě k panu Laitnerovi jsem se nedozvěděl nic nového, vyjma toho, že vysoký úsťový tlak zvyšuje zpětný ráz až o 30% o čemž jsem se přesvědčil s D037.2. Jinak ale opravdovým začátečníkům ji mohu jenom doporučit, mě by tehdy moc pomohla.

Teď k nové sadě měření. Teplota 2 stupně (pocitově 20), zbraň pořád stejná, škrcení 1 otáčka (přesněji 11/12) . Ani jsem nevěděl, že moje matrice umí roll crimp (v tabulce označeno RC) i taper crimp - to je ten zbytek. Jinak všechno ostatní je jiné, viz tabulka:

Mereni.jpg


Co je zajímavé - u poměděných střel rool crimp snižuje pevnost zaškrcení střely a snižuje výslednou rychlost u střel Ares škrcených do drážky se zápalkou SP zvyšuje rychlost a u stejných střel se zápalnou SPM opět snižuje rychlost. Dále je zajímavé že OAL má mnohem větší vliv na výslednou rychlost než u nábojů 9m Luger a 45 ACP, které přebíjím.

Také neplatí, že zápalka SPM dosahuje vyšších rychlostí než zápalka SP - závisí velikosti na spalovacím prostoru a množství prachu. Ta čísla jsou zajímavá. Také se podařilo srovnat rychlosti SP2. K naštvání bylo, že alespoň jedna střela v každé laboraci byla úplně mimo.

Střely Ares při stejné navážce a zápalce létají rychleji než střely LOS.Dále se střelou Ares při škrcení do drážky se nedá dodržet maximální délka dle CIP, už se to tady probíralo - v mém revolveru to ničemu nevadí. Celkem bylo vystřeleno 200 ran, po 100 ranách se zkušebním nábojem z LOS a ARES - ani jeden neměl problém s vylézáním střely.

Problémy se kterými jsem se setkal - 20% nábojů se střelou Ares se nevešlo do nábojového kalibru a z toho 2 jsem nedostal do válce (největší problém s těmi Aresy zaraženými až po konec - OAL 38,2), tedy dostal, když je tam silou narazil. Šly ztuha i přes krimpovací matrici, ale nebyla to schopna přežehlit. S rool crimp problémy s deformovanou nábojnicí u střel LOS - ale to se má používat stejně pouze u škrcení do drážky. Zápalky u laborací s SP2 už měly menší důlek po úderníku a pod lupou bylo vidět malé tečení - vyšší tlaky - tabulkově ale s vysokou rezervou. Ani s jednou navážkou jsem se opět rychlostí nepřiblížil tabulkovým hodnotám, i když střely Ares jsem už blíže než střely LOS.

Kdybych si měl vybrat: výkonnou terčovku a klidně i na nošení LOS, zápalka SP, BA9 7gr, OAL 39,1 - velmi příjemná rána, s přesností jsem spokojen

Protože jsem hledal velké BUM:
- tak spokojenost LOS, zápalka SP, SP2 12,4gr, OAL 39,1 - dá se to udržet, není to ještě nepříjemné a trefoval jsem se
- opravdu pecka je ARES, zápalka SPM, SP2 12,4 gr, OAL 41 - rána ale byla velmi nepříjemná a hodně se z toho kouřilo, nicméně terefoval jsem se

Na stanovení rozptylu při mířence budu ještě pracovat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#185 » úte 28. lis 2017, 15:05

Doplnění předchozího příspěvku POZOR - nepoužívejte laborace v kombinaci s prachem SP2 a zápalkami SP (nemagnumovými). Jsou tam tak vysoké tlaky, že z dvaceti ran to 2x roztrhlo zápalku (zablokovaný válec) a 10 x byla rozdrcená o zadní část rámu. Výsledek včerejšího testu přesnosti v uzavřené střelnici při teplotě 22 stupňů. Ale ten soustřel byl skvostný (čtvrtá laborace od konce) - z dvaceti ran opsaná kružnice 8 cm, stříleno z ruky bez opěry na 25 m a to nejsem žádný TOP střelec.

Také jsem testoval tu slabší laboraci s BA9, první v seznamu a soustřel katastrofa. Z dvaceti ran, bylo dvanáct mimo černé v pistolovém mezinárodní terči, opět 25 m, z ruky bez opěry.

Ještě budu testovat ty magnumové zápalky.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#186 » sob 2. pro 2017, 21:51

Tak jsem našel laboraci se kterou jsem spokojen. Použité nábojnice SB, zápalky SB SPM, střela LOS 158 RNFP, OAL 39,1, škrcení 11/12 otáčky, zbraň SW 586, 4".

Slabá terčovka: prach Vectan BA9, 7,45 gr, Autodisk díra 76, 306 m/s, příjemná rána, výborný soustřel
Silná laborace: prach Vectan SP2, 11,6 gr, Autodisk díra 82, 362 m/s, ještě akceptovatelná rána, exelentní soustřel

Co je důležité je silné škrcení tak, aby se ještě netvořil lahvovitý tvar nábojnice. To je těsně před 1 celou otáčkou. Pro správné zaškrcení je nutno rozdělit nábojnice podle délky, max po 0,1 mm a pro každou sadu nastavit škrcení zvlášť, nebo nábojnice zkrátit na stejnou délku. Pokud dáte kratší nábojnici, tedy se méně zaškrtí, dohořívá SP2 před hlavní a u BA9 zůstávají nespálená zrna, která když se vysypou do válce, jdou špatně vložit nové náboje.



fletchercz
Příspěvky: 45

Příspěvek#187 » pát 15. pro 2017, 17:23

jarda72: díky za tipy. Koupil jsem si SP2 skoušel jsem 11,6 a 12,4gn se střelou LOS z GP161. Užil jsem si to velice. Jen škoda, že jsem si jich udělal tak málo...
Asi přestanu dělat ty svoje plácadla s D032 a vrhnu se na pořádny rány s SP2 :-)



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#188 » pát 15. pro 2017, 21:12

Jestli chceš pořádnou ránu, nasyp místo SP-2 prach SP-3. V tabulkách z roku 2015 už prachy SP-2 ani SP-3 nejsou, ale z roku 2014 nebo na stránkách http://www.vectan.fr/UK/reloading-charges je uvedena sestava: střela 161 grs s GC, zápalka SP, 18,5 grs SP-3, rychlost uvádějí 420 m/s.
Vyzkoušel jsem podobnou sestavu: střela 158 grs FN GC, zápalka SR, 18,5 grs SP-3, OAL 40,5 mm. Ze 4“ revolveru mi to létalo průměrných 428 m/s, tj. 938 J, při směrodatné odchylce rychlostí jen 2,52.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#189 » ned 17. pro 2017, 21:13

fletchercz - super, proto ta 357 je. S tou navážkou 12,4gr SP2 buď opatrný, několik nábojnic mi vykazovalo zvýšené tlaky i na magnumových zápalkách. Jinak v 6" musí ta SP2 chodit excelentně. Bylo by super, kdyby jsi mohl změřit rychlost. Jinak jestli chceš výkon, kup ty střely od Aresu, se stejnou navážkou výrazně vyšší rychlosti.

Dancek - s SP3 jsem koketoval, ale na prodejně mi doporučili D037.2, který je rychlostí hoření mezi SP2 a SP3 a v mém revolveru nefungoval. Byl to normální ohňostroj. Plánuji nákup pákovky a tam ho určitě zkusím. Samotného mě zajímá, kolik se z 357 dá vymáčknout.

Stejně mi to vrtá hlavou proč je mezi střelou Ares a LOS takový rozdíl. Velikost spalovacího prostoru stejný, rozdíl je ve tvaru náboje - tomu nepřikládám žádnou váhu, pak povrchu střel - nevím, ale největší rozdíl je ve škrcení - Ares jde do drážky a pak díky drážce na škrcení a drážce pro mazání (u poplastované střely nevyužité) je výrazně menší povrch pro styk z hlavní. Je možné, že to je důvod pro tak velkou rychlost?



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#190 » pon 18. pro 2017, 10:18

Z 20” LA karabiny mi střely výše uvedeného náboje létaly průměrných 584 m/s.
Jestli jsi pod olověnou střelu s tenkým povlakem měděné slitiny nasypal navážku jako pod plášťovanou střelu, dosáhl jsi malého tlaku, prach nemohl včas vyhořet a proto i ta nízká rychlost, velký úsťový tlak a s ním spojený zpětný ráz. Podívej se na str. 5 tohoto vlákna na příspěvky Oilmana nebo na příspěvek uživatele mdkill z 1.6.2013 na http://www.strelectvi.cz/forum/laborace ... 6-220.html . Tak pomalý prach musí mít, obzvlášť v krátké hlavni, navážku blízkou maximu, jinak s tím nedomluvíš.
Už nevím kde jsem četl, že povlak EPRX má menší třecí odpor než povlak mědi, to by snad mohl být důvod proč Aresy létají rychleji.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#191 » pon 18. pro 2017, 11:03

Nějak jsem zaspal, značný rozdíl rychlostí bude ovlivňovat I způsob i škrcení – velikost výtahové síly, která ovlivňuje tlak.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#192 » pon 18. pro 2017, 18:35

Dancek - díky moc, super. Dává mi to smysl, s tím se dá pracovat. Jinak na tu karabinu se těším - vymáčknout z toho 580 m/s to je cca 1700J, to už je síla. Budu ji ale nejdřív muset prosadit doma - letos jsem to s novinkami nějak přehnal :-).

Z toho mi vychází, že střela LOS bude dobrá tak na 38 special. Ta drážka bude nenahraditelná a ten povrch mědi nebude na takto rychlou střelu to pravé - to je myslím konstatování na závěr.



Ratte
Příspěvky: 8

Příspěvek#193 » pon 25. pro 2017, 15:05

Zdravím všechny. V přebíjení jsem nový a i když jsem se snažil načíst o tom na netu co šlo potřeboval bych poradit.
Pořídil jsem si revolver Ruger Blackhawk .357 magnum s hlavní 4,7" pro lovecké účely (dostřelování, obranu a specifické druhy lovu (vím, že tady je to nelegální, je to pro použití v JAR).
357 je při vyšších laboracích a vhodnou střelou více než dostatečně výkonná pro moje potřeby, problém ale je, že se tady nedají sehnat vhodné hotové náboje, tudíž jsem se musel vydat do neprobádaných končin přebíjení nábojů svépomocí a potřeboval bych poradit od zkušenějších s výběrem vhodného prachu. Už už jsem byl rozhodnut pro Vectan SP 3, ale po důkladném počtení fóra jsem nabyl dojmu, že pro mou délku hlavně není dostatečně rychlý...
Ve výběru střely jsem rozhodnut pro Hornady XTP 180grn. Neočekávám, že bych to použil na víc jak 25 metrů. můj hlavní požadavek je na co největší výkon, i za cenu velkého zpětného rázu.

budu velmi rád pokud by mi s tím tady někdo poradil.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#194 » pon 25. pro 2017, 18:11

Rozumím tomu dobře, že jedete na zájezd a chcete speciální náboj a protože se tu nedá koupit vyrobíte si ho sám???

Začnu informacemi z webu. Také jsem na svém začátku čerpal, nicméně po získání těch správných zkušeností jsem zjistil, že na webu je 80% informací bláboly plné pověr a mýtů. A teď vyberte ty správné. Jestli chcete přebíjet, jděte na kurz, nebo si sedněte se zkušeným přebíječem, je-li Vám zdraví milé.

Za základní sadu pro přebíjení - to nejlevnější co se dá sehnat je cca 10 tis. Je to spousta věcí. Vyplatí se Vám dohodnout s někým kdo přebíjí a vyrobit to spolu. Nicméně je to trochu v rozporu se zákonem. Nevěřte ale tomu, že to koupíte, namačkáte 100 patron a vyrazíte na zájezd. Vyrobit spolehlivý náboj vyžaduje alespoň základní praxi.

Zajímalo by mě, kde seženete tu střelu. Když tak nechte odkaz.

Ale když mermocí trváte na svém, mohu Vám poradit vyzkoušenou laboraci, tak ode mě (viz tabulka výše) to je ta se střelou ares, škrcenou do drážky, OAL 41, zápalkou SPM, prach SP2 12,4 gr, výkon 907J ve čtyřpalci, dá se ještě podsypat až na 13,1 gr. Odhaduji, že ve vaší zbrani by to mohlo chodit okolo 460 m/s tj. cca 1100 J. Che to ale namačkat, změřit a zkontrolovat.

Ještě tam měl Dancek zajímavou laboraci, ale dal k tomu málo dat.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#195 » pon 25. pro 2017, 20:13

Ratte: expanzní střelu z revolveru to chce spíš lehčí střely aby ses dostal na vyšší rychlosti. Pak to líp funguje. Ta 180gn je spíš pro pušku.
Hotové náboje, třeba Hornady LeveRevolution, mívá Proarms.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů