Nebezpečenstvo prinízkej navážky?

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#1 » čtv 19. dub 2018, 10:06

Zdravím Vás, ostrostrelci, a tentokrát prebíjači zvlášť :)

Prosím o vysvetlenie, v čom spočíva nebezpečenstvo prinízkej navážky? Je to len v možnosti uviaznutia strely v hlavni, alebo ide ešte o niečo iné? Nastáva pri prinízkej navážke riziko nejakého neštandardného horenia z dôvodu priveľkého množstva kyslíka v nábojnici, alebo niečo také? (Analógia k detonačnému horeniu v spaľovacom motore za určitých nevhodných podmienok)
Pardón za otázku asi k úplnym základom prebíjania, len nikde som zatiaľ nenašiel podrobnosti. Vďaka.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#2 » čtv 19. dub 2018, 10:29

Kyslík ze vzduchu nehraje roli, prach si nese chemické okysličovadlo v sobě. Proto např. hoří i pod vodou.

Při extrémně malé navážce prý skutečně dojde k nestandardnímu hoření, které se dá představit například tak, že zrnka prachu se po výbuchu zápalky rozletí, rozbijí o střelu a stěny nábojnice a hoří explozivně díky změně velikosti zrna. Exaktní popis jsem asi nikde nečetl, ale pro představu toto asi stačí a takto jsem to kdysi někde slyšel.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#3 » čtv 19. dub 2018, 11:17

Peggy to napsal správně.
Pro exaktnost, ing. Petr Lederer to ve svém "Přebíjení nábojů do kulových zbraní" popisuje takto:
"....... u velkoobjemových nábojnic, tj. u nábojů s velkým spalovacím prostorem může dojít v případě kriticky malé navážky prachu k velmi nebezpečnému jevu, který je někdy nesprávně označován jako „explozívní hoření“ . Jak jsem byl o tomto jevu poučen, je vysvětlován následovně : Při extrakci zápalky dojde k odmrštění zrn prachu v nábojnici kupředu a tyto se rozbijí o sebe, o kuli, o stěny - prostě se prudce zvětší plocha jejich povrchu a tím i plocha hoření, čímž velmi prudce narostou tlaky uvnitř nábojnice, střela nestačí opustit hlaveň, často se ani nedá do pohybu a dojde ve velkém procentu případů k destrukci hlavně."



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#4 » čtv 19. dub 2018, 12:58

Wow, to jsem tedy neočekával, takovouto odpověď. Sám střílím origo náboje, ale vím, že v sousedních palpostech občas někdo střílí "slabé" přebíjenky (prý kvůli menšímu zpětnému rázu atd.). Ale že může nastat opačný efekt mne nikdy nenapadlo.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#5 » čtv 19. dub 2018, 13:22

Týká se to ale extrémů, "slabá přebíjenka" nemusí být vůbec žádný problém.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#6 » čtv 19. dub 2018, 15:55

Prý je na tohle hodně náchylná třeba .45 Long Colt, když se přebíjí čajíčky co nekopou. Přece jen byla navržená na černý prach.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » čtv 19. dub 2018, 16:34

Ony i ty čajíčky musí spolehlivě odpalovat a být přiměřeně konzistentní, to už střelec pocitově tuší, že prach hoří divně. Pokud nejde zkrátit nábojnici (pravidla pro western), tak se to řeší pevnou vložkou pro zmenšení spalovacího prostoru, snad nějaké hadice nebo trubky se tam cpou.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#8 » čtv 19. dub 2018, 16:37

Taky mě tohle zajímá, vzhledem k tomu, že přebíjím kovbojské laborace. Ale za těch asi 20 let jsem se s tím ani jednou nesetkal. A to ani u kolegů. A že těch slabých za ty roky bylo hodně.
U 45 LC se pro revolver střely zalisují hlouběji do nábojnice. Zmenší se tím spalovací prostor. Nebo se vypomůže vatou.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » čtv 19. dub 2018, 16:47

"Povedlo" se mi to v .357, dostal se mi papírek do prachovače a syplo to málo prachu S011. Odnesl to válec u Rugeru. Kolik tam bylo prachu těžko říct, standartně jsem sypal 4.9 a dvojitou navážku vylučuju.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#10 » čtv 19. dub 2018, 18:41

Asi taky bude záležet na typu prachu. Některý může být náchylnější k drobení vzhledem ke struktuře zrn.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » pát 20. dub 2018, 07:46

Určitě, rozhodně bych byl opatrný u rychlých jednosložkových prachů.
Na druhou stranu vím o několika lidech kteří právě rychlým pistolákem podsypávaj olověný střely v puškových rážích kde je nabíjecí hustota fakt malá. A nejen že to provozujou už dlouhý léta bez úrazu ale navíc jim to i pěkně lítá prevítům :)

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#12 » pát 20. dub 2018, 18:02

Přesně tak. Kamarád to takhle řeší v gewehru 88. Na 50m je to ideální a přesnost super.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#13 » pát 20. dub 2018, 19:54

Zajímavé informace. Akorát že mi používání moc podlaborovaných nábojů co "nekopou " pro zlepšení výsledků střelby připadá jako když použiju elektrokolo na Tour de France. Ale to už jsem asi OT, takže sorry jako...

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#14 » sob 21. dub 2018, 09:06

Na 50 m je zbytečné to krmit na plný výkon. Neobtěžuje okolí hlukem a i to přebíjení je jednodušší, protože nemusí používat gas check.



jantar
Příspěvky: 123

Příspěvek#15 » sob 5. kvě 2018, 20:26

To SIDED:jsem si jist,že pokud to rozvalilo rev.válec,tak se jednalo o magnumovou zápalku,protože zrna prachu dostala mnohem větší rychlost kupředu,když tato se rozbila mnohem větší silou na mnoho kousků,tím se zvětšil povrch,který chytil a malér byl na světě.Zásadně používám standartní zápalky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů