Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#991 » úte 17. dub 2018, 18:20

Prosím o radu, potřebuje SA 58 s kompenzátorem nějaké extra čištění, nebo postupovat stejně jako bez něj?
Je pouze protažení boresnakem pro hlaveň dostatečné?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#992 » úte 17. dub 2018, 20:49

ano. Až budou v kompenzátoru v drážkách viditelné nečistoty nebo až extra viditelné milimentrové nánosy, pak např. kartáčkem na zuby odstranit separátně i je.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#993 » úte 17. dub 2018, 21:44

resp, pokud vyhaduješ, pak i ty milimetrové nánosy bokem v ofukách triviálně vadit nebudou. ale bude to trošku čuněčinka.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#994 » stř 18. dub 2018, 06:32

Jak se to vezme. Někdo to čistí podobně jako audis a na první pohled nic asi nepoznáš. Mě se však dostala podle mne dobrá rada, abych nebyl líný a vzal si uchošťoury nebo obdobnou záležitost a věnoval čas na čištění i ústí hlavně (u závitu) uvnitř kompenzátoru, neb toto je podceňované. Po několika stovkách, resp. tisících ranách (záleží i na časovém období - čím delší, tím je to horší) nečištěné místa u ústí dosti zkoroduje. Já osobně jsem to ještě neviděl, protože svůj kompenzátor zatím nehodlám sundavat a info o zkorodovaném ústí je záležitost vyprávění od jiného střelce, jehož kamarád po nějaké době sundal kompík ze zbraně, ale nemám důvod tomu nevěřit. Logicky vycházím z toho, že pokud nečistím ty části, které bezprostředně přichází do styku s povýstřelovými splodinami a při použití různorodého vojenského střeliva z celé Evropy a různých ročníků a kvality, tak po sundání kompenzátoru budou dlouhodobě nečištěné části ve špatném stavu. Takže čištění hlavně v místě nasazeného kompenzátoru věnuju určitou pozornost. Nemám na to nic speciálního, na čištění postačuje WD-čko a vata. Svou zbraň mám rád a chci si ponechat co nejvíc roků, co to půjde :D

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#995 » pát 20. dub 2018, 10:39

Stačí boresnake plus ten nějaký ten čistič czgun na vyčištění hlavně pistole (nová Springfield xd-s) po střelbě olovenymi střelami, abych hlaveň neznicil následnou střelbou Fmj? Nejsem echtovni čistič maker, prostě jen abych nezničil.



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#996 » pát 20. dub 2018, 13:34

Olovo z drážek dostaneš ven jedině lidským sádlem = mosazný/broznový kartáč a drhnout a drhnout (to je to sádlo ;-). Čím dřív a čím častěji, tím kratší jednotlivou dobu čištění bude potřeba. Ideálně po každým střílení to projet.
Můžeš si pomoci nějákým chemickým lead removerem, ale je to obvykle dost agresivní chemie = dle mého názoru radši něco mastnýho na rozpouštění karbonu a drhnout.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#997 » pon 30. dub 2018, 10:55

Díky za rady.

Hlaveň vypadá v pohodě a kompenzátor má na sobě zevnitř všude možně malé kousky rzi.
Zevnitř na začátku a na konci už docela dost. Tak jsem to mosazným kartáčkem odrbal a projel naolejovaným kusem látky. U ústí hlavně se k tomu úplně nedostanu, tak jsem to jen jak jsem nejlépe dokázal (téměř vůbec) otřel.



N560
Příspěvky: 118

Příspěvek#998 » pát 18. kvě 2018, 14:42

Prosím poradil by mi někdo, jaký objednat z Kolovče kartáček na pistoli 9mm, aby výplet vyšel celý ven z hlavně dlouhé 127mm?! Pokud se budu řídit údaji na jejich eshopu, tak celý kartáček je dlouhý 180mm a z toho je 70mm výplet. Očko na držení tipuju na cca 20mm. Tudíž po protažení se mi to sekne ještě se štětinama uvnitř hlavně :-/ A pokud bych to čištění chtěl poskládat zvlášť z tyčky a šroubovacích násad, tak zase není jasné z jejich eshopu, která tyčka a násada má jaký závit. Na můj konkrétní dotaz eshop Kolovče neodpověděl... Nebo třeba tip na jinou značku, která vydrží víc než jedno čištění a nezačne se to sypat. Děkuji za případnou radu všem.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#999 » pát 18. kvě 2018, 14:52

Koloveč je dobrá volba. Rozměry udávají včetně držadel/oček a podobně (taky jsem si naběhl a mám moc krátký vytěrák, protože jsem rukojeť nezapočítával :) )

Pro puškové kartáčky používají určitě závit M5 (mám doma, takže to mám ověřené), pistolové IMHO musí být M3, protože jinak by byl problém s průměrem závitu u menších ráží, ale ruku do ohně za to nedám (rozměry viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Metrick%C3%BD_z%C3%A1vit)

Můžu ti doma zkusit přeměřit ty kartáčky z jednoho kusu drátu (kroucené i s rukojetí), mám je doma na svou 1911 (což je oněch 5'' = 127mm). Akorát si nemůžu zaboha vybavit, jestli jdou pohodlně štětinami ven nebo ne.



steve_michalik
Příspěvky: 36

Příspěvek#1000 » pát 18. kvě 2018, 15:45

No, mám taky kartáče z Kolovče. Matroš dobrej, ale ta délka těch pistolových (18 cm) je naprd. Mám G19 a stejně mi zůstane cca cenťák kartáče v hlavni, takže jdu zpátky přes chlupy.
G19 má podle netu hlaveň 4", ale nevím, jestli to je i s komorou.



Niaz
Příspěvky: 131

Příspěvek#1001 » pát 18. kvě 2018, 16:10

Já si koupil tenhle adaptér: https://www.cistenizbrani.cz/prislusens ... zatko.html

A k němu jen hlavice na 9mm a 7,65/7,62. Složím dle ráže a délky laufu.

Teď už tam ale tu hlavice samostatně nemají, nebo je nemůžu najít. Každopádně, tohle bude fungovat stejně: https://www.cistenizbrani.cz/sady-karta ... -5-m5.html



N560
Příspěvky: 118

Příspěvek#1002 » pát 18. kvě 2018, 17:15

Pokud bych vzal tedy tohle https://www.cistenizbrani.cz/prislusenstvi/adaptery/rozkladaci-adapter-pro-cisteni-brokovnic-pusek-m5-vnitrni-dl-65cm-drevene-drzatko.html, tak ten závit M5 je na všech jednotlivých částech? Já mám totiž nějakou skládací tyč, kdy uprostřed jsou jiné závity, než ten na konci pro kartáček, tudíž ji nemůžu používat jinak než celou složenou... A kartáčky by na to MOŽNÁ pasovaly tyto https://www.cistenizbrani.cz/kartace-na-cisteni-pusek/kartace-na-cisteni-kulovnice/kartac-na-cisteni-pusek-malorazek-bronzovy-drat-zavit.html. Jenže u nich právě není napsaný závit... Chtěl bych objednat 10x .22, 10x 7,62 a 10x 9. U té .22 jsem si téměř jistý, že to mít závit M5 nebude... Někde jsem tam viděl snad M2,5. Proboha proč i z tak jednoduché věci musí někdo udělat horror pro zákazníky...



Niaz
Příspěvky: 131

Příspěvek#1003 » pát 18. kvě 2018, 17:40

Jo, ten závit je všude M5. Před třičtvrtě rokem ty stránky byly přehlednější, nevím co se zvrtlo.

Bejt tebou, napíšu jim mail a optám se na ty závity u kartáčů.



N560
Příspěvky: 118

Příspěvek#1004 » pát 18. kvě 2018, 18:48

No to jsem právě udělal nejdřív a nikdo se neobtěžoval mi odpovědět... Položil jsem naprosto konkrétní dotazy, na které snad stačilo napsat jen ANO/NE, ale asi mají moc práce :-D Takže proto se ptám tady :-)

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#1005 » pát 18. kvě 2018, 19:35

Kartáčky používám na pušky i pistole stejný, akorát na pistole mám krátkou vyterakovou tyc úplně obyčejnou . http://www.zbraneliberec.cz/obchod/pece ... elka-17-cm
Akorát na protahovací trn je potřeba redukce.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů

cron