Co cvičit pro zlepšení kondice a aby člověk nezapomněl, že občas se dá nejen střílet, ale i praštit nebo kopnout?

oldlamehand

Příspěvek#1 » stř 4. črc 2018, 17:08

Zdravím,
je mi 33 v minulosti jsem trochu přičuchnul k bojovým uměním, ale jen na začátečnické úrovni.
Nemám v úmyslu a z důvodu pracovních i rodinných povinností ani čas věnovat se intenzivně nějakému bojovému umění ani bojovému sportu. Jsem spíš hubené postavy, ale kondici nemám vyloženě zoufalou. Udržuju se tím, že se chodím tak jednou až třikrát tejdně proběhnout.

Co cvičit, aby člověk trochu zlepšil kondičku, trochu si zabouchal a zakopal, případně vyzkoušel i nějaké základy boje na zemi, ale bez ambice na to účastnit se nějakých souteží, nebo se stát super pouličním bijcem?
Jde mi opravdu o cvičení na amaterské rekreační úrovni a jsem si vědomej, že někdo, kdo k cvičení přistupuje takto, nikdy nebude schopen vybouchat na ulici holejma rukama borce o 20 kg těžšího, nebo někoho, kdo tráví 15 hodin tejdně v posilovně, a že neexistuje nějaké zázračné bojové umění nebo sebeobrana, která člověka naučí s minimem cvičení přemoci zkušeného rváče.
Z vlastní zkušenosti vim, že různé sofistokované techniky a elegantní odvádění úderů, vyhýbání se úderům a páky moc nefungují, pokud se danému umění člověk nevěnuje tak intenzivně, aby techniky dostal pořádně do krve, nemá správný timing získaný sparingem atd. a že amaterskému cvičenci cokoliv nečekaného naučené postupy, které na první pohled mohou vypadat alegantně a efektně, totálně rozhodí. Takže mám asi relativně realistická očekávání.

Nemám moc náladu na nějaké drilování katy, formy, nebo čehokoliv podobného. Lákalo by mě něco, kde si člověk trochu zabouchá do vzduchy, do pytle, do lapy, zkusí nějakej lehkej sparing, ale žádnou tvrdou plnokontaktní řežbu. A spíš by mi asi vyhovovalo něco, kde se platí jednotlivé vstupy, než si předplatit třeba půlrok a pak třetinu tréninků z různejch důvodů zmeškat.

Jaké aktivity podobného typu připadají v Praze úvahu a které školy/gymy mají přístup vyhovující i takto rekreačním cvičencům?

Jinak preferovanou variantou obrany je u mě předvídání problémů, útěk, pepřák, v krajním případě pistole, ale říkám si, že trochu pocvičit pro případy, kdy člověk nic z toho nemůže použít, asi není od věci ani pro někoho, kdo celkem pravidelně nosí. Jak říkám, nemám ambice být nějakým super fighterem, stačí mi jen nebýt úplné dřevo na boj beze zbraně.

Nebo myslíte, že pro takové rekreační cvičení je nejlepší vykašlat se na jakékoliv školy, gymy, sehnat nějakého kamaráda, který v minulosti třeba také něco trochu cvičil, najít nějaké klidné místo venku, občas natáhnout rukavice, a dát si s ním přálsky trochu po tlamě? :-D

ladaj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 4. črc 2018, 18:18

Jednu dobu jsem chodil ve Zlíně do Systémy, to by ti asi mohlo vyhovovat, je to zcela nesportovní, čistě funkční pojetí sebeobrany. Ukážou se možné (nikoliv jediné správné) postupy. Nováčci, mladí, staří, baby, všecko cvičí dohromady. V Praze by měla být taky. Původem z Ruska, nicméně u nás to bylo bez jakékoli ideologie.

MM

Příspěvek#3 » stř 4. črc 2018, 18:28

Ak si chces zacvicit a nie len riesit co je optimalne na sebaobranu, mozem doporucit aj taekwondo pripadne thajsky box. U nas v CB je fajn partia, zacal som tam po dlhej pauze pred par rokmi zase cvicit (tak ci tak tam vozim decka). Takisto su tam ludia co to robia rekreacne aj reprezentanti. Cvicenie s partnerom pripadne sparring ti nic nenahradi. Vzdy je to ale o tom ako to vedu treneri - nieco si najdi, skus par treningov a uvidis ci ti ich system vyhovuje.

oldlamehand

Příspěvek#4 » stř 4. črc 2018, 18:53

Neřeším jen, co je optimální na sebeobranu. Říkám si, že něco ve stylu Thajského boxu může být docela dobré universální cvičení.
Ono mezi náma, i když se někde cvičí techniky optimální na sebeobranu a na trénink přijde někdo jako boxer, kickboxer nebo thajský boxer, prostě někdo, kdo je zvyklej rozdávat i dostávat rány, a nemusí jít o nějakého profíka, i pokročilí studenti bojového umění mají často problém, pokud mlátič dostane při nějakém cvičení trochu volnosti v roli útočníka. Prostě i tréninková rána od někoho, kdo je zvyklý bojovat, vypadá jinak než rána od někoho, kdo cvičí hlavně modelové situace pro aplikaci různých cool sebeobranných technik, při kterých je cílem odvést sílu útoku neškodným směrem a kopnout útočníka do koulí, nebo mu vypíchnout oči. :-) Neříkám, že ty věci nefungují. Při tréninkových situacích často vypadají poměrně jednoduše, účinně, a tak, že nepotřebují ani moc síly. Ale asi vyžadjují poměrně dlouhé a intenzivní cvičení, aby je člověk zvládl správně načasovat a provést i v opravdovém stresu.

MM

Příspěvek#5 » stř 4. črc 2018, 19:11

Skor mi islo o to ze ci chces spravit nieco pre kondiciu alebo primarne cvicit obranu. Taekwondo je ponimane (EDIT: v nasich koncinach) hlavne ako sport (neznamena ze tie techniky nie su tvrde a efektivne) - ale pozerat ako poskakuju na sutazi na jednej nohe aby dosiahli na supera a mali bod ma vzdy pobavi (v reali by si dotycny koledoval pri kontakte o zachytenie nohy a podkopnutie druhej s tvrdym zaverom). Ma to proste nejake pravidla - nesmie sa podrazat, atd. atd. ...
Ten boj v thajskom boxe je o cosi unverzalnejsi. Na kondicku je super oboje. A chranice su aj pri lahkom kontakte samozrejmost - obcas to niekomu ulietne, hlavne neskuseni su najnebezpecnejsi. No a najhorsi su (post) pubertaci co ich vytoci ked dostanu par tukancov do nosa od "stareho" pana :D.

oldlamehand

Příspěvek#6 » stř 4. črc 2018, 19:28

Jde o všeobecné zlepšení kondice a pohybových dovedností, ale spíš než důraz na sport mě zajímá ten sebeobranný potenciál.
Vím, že jsou tu různé systémy reálné sebeobrany jako Krav Maga. Ale říkám si, že z dlouhodobého hlediska má možná něco jako Thajský box lepší obranný potenciál.
Podle mě takové ty modelové obrany na různé útoky, které se člověk učí v Krav Maga, rychle zapomene, když nějakou dobu necvičí, ale trocha bouchacího drilu v něm zůstává dlouho.
Prostě jsem slyšel o dosti případech, nebo viděl videa ze situací, kdy "děda" který v minulosti trochu boxoval, pár ranama bez nějakých příliš sofistikovaných technik zneškodnil výrazně mladšího útočníka. Ale vím, že z čistě sebeobranných drilů si po pár letech pamatuju velmi málo.

Had666

Příspěvek#7 » stř 4. črc 2018, 20:00

Kritériím by mohl vyhovovat fitpark u splavu uhřiněves. Konkrétně trenér Vladimír Cerman. Je to stále aktivni boxer a kondiční trenér. Neni problém chodit jen občas. Má tam vyhrazenou mistnost na box a lapy atd vozi neustále sebou. Jen nevim které dny tam bývá. Jedna dobře mířena a trefená, dokáže většinu netrenovanych vyřadit. S těmi co jsou na rány zvyklí je lepší volit útěk. Jen je těžké to poznat.

oldlamehand

Příspěvek#8 » stř 4. črc 2018, 20:53

Had666: Ono to rozpoznní trénovanosti agresora pro mě je asi pro většinu situací trochu vedlejší. To možná musí řešit vyhazovač, ochranka, nebo hospodský bitkař.

Včas zmizet nebo zdrhnout, když někde na ulici nebo veřejném místě hrozí útok, je pro mě preferovanou variantou kdykoliv, kdy je volná úniková cesta a člověk nemusí bránit rodinu. Takže nějaký boj holejma rukama je nouzovou variantou pro situace, kdy se jen tak zmizet nedá, použití střelné zbraně nebo jiného obranného prostředku nepřipadá v úvahu, nebo u sebe zrovna nic nemám, případně člověk potřebuje odrazit první útok a získat čas pro zmizení či tasení.
Prostě buď mám na výběr a zmizim, nebo nemám na výběr, a musím bránit sebe či rodinu, ať už je útočník zdatnější či méně zdatný.
Z věku, kdy by mi mohlo vadit, že když zdrhnu, budu vypadat jako srab před holkama, jsem už dávno vyrostl. :-D

Joab

Příspěvek#9 » stř 4. črc 2018, 21:17

Za tode tema dik, resim neco podobnyho.. a nejak trapit me to vlastne zacalo, az kdyz jsem zacal pravidelneji nosit. Uz jsem to tady psal, ale kdyz mi nekdo bude chtit dat lehce po hube, tezko ho muzu rovnou odprasknout, i kdybych to umel:), no a v ten moment muze bejt blby, kdyz si vsimne, ze mam kver u sebe. Zatim tak akorat mlatim do pytle na zahrade, coz je sice fajn na fyzicku, ale na ranu do frnaku to moc nepripravi.

MM

Příspěvek#10 » stř 4. črc 2018, 22:56

Opakujem sa, ale fakt sa neda porovnavat samostatny trening - chodte cvicit s niekym spolu. Vrece na zahrade je fajn pomedzi treningy. A na rovinu - ked mate vo stvrtok 18.00 trening s fajn partiou, tak tam proste pojdete skor ako ked sa mate vyhrabat na zahradu zabuchat si - vzdy je X dalsich urgentnejsich veci co vas taha za ruku ;).
Nie je dolezite co, ked niekde zacnete, casom sa prepracujete k tomu co vam sadne. Urcite tam bude par ludi co cvicia niekolko veci a budu vediet o tom pokecat. Ono napriklad pre mna co som za mladi co-to nabuchal v karate boli tesnejsi kontakt ci dokonca clinche z thajskeho boxu nieco uplne nove - ovela blizsie 'realite'. Pripadne MMA je tiez zaujimave. Ja som si svoje vybral koli obmedzeniam danym logistikou, casom co mam k dispozicii, deckam ale hlavne koli trenerom / partii co tam je.
O velkej vyhode toho ked mas sirsie moznosti toho riesit potencialne blbu situaciu bez zbrane (prave ked ju u seba mas) sa bavit nemusime, to je jasne.
EDIT : inak v Prahe su aktualne majstrovstva Europy v Muay Thai - pokial niekto chce ist chytat inspiraciu ;) http://www.ifmamuaythai.org/2018/07/day-3-in-prague-for-the-european-muaythai-championships/

oldlamehand

Příspěvek#11 » čtv 5. črc 2018, 06:31

Ale Muay Thai asi dost lidí cvičí kondičně/rekreačně bez ambice na soutěže a existují školy, které i takový přístup nabízejí.
MMA se takto nejspíš moc cvičit nedá, ne? Tam asi spíš chodí týpci, kteří předtím měli slušný základ v kterémkoliv bojovém umění a připravují na to, že se budou rvát v kleci? A to už je asi opavdu cvičení, které by na mě bylo příliš tvrdé.
Nebo Existují MMA tríninky, které jsou pojate tak, že si má člověk osvojit něco z bouchání, kopání, boje na zemi, úchopů a pák, ale nečeká se, že každý kdo tam chodí se chce opravdu plnokontaktně rvát?

Branibor

Příspěvek#12 » čtv 5. črc 2018, 10:33

Urcite te v kazdym gymu radi prijmou i na to MMA jako novacka, ale na zacatek je to hrozne veci k nauceni. Krome uderovek, ktery jsou uz tak dost tezky, musis zvladat technicky i silove ruzny porazy a hody a pak jeste celej novej sport je boj na zemi. Asi bych na zacatek doporucil jen boj v postoji: Thai box. Naucis se rany dostavat i davat.

oldlamehand

Příspěvek#13 » čtv 5. črc 2018, 10:56

Nejspíš to tak zkusim. Ono ostatně i většina MMA bojovníků jsou bývalí Thai boxeři, že? Případně někteří aktivně zápasí v obou disciplínách.
Sice nemám ambice na soutěžní úroveň, takovej tvrďák prostě nejsem, ale Thai Box a MMA se asi dobře doplňuje.

Branibor

Příspěvek#14 » čtv 5. črc 2018, 12:59

MMA je mix bojovych umeni. Takze z boje ve stoje je tam thajskej box, kick box, z upolovejch disciplin asi judo, reckorimske, sambo. Boj na zemi snad jen brazilske jiu jitsu.

Blacky

Příspěvek#15 » pát 6. črc 2018, 04:40

Myslim, ze u nas sem videl plakaty na Krav magu kombinovanou a “brutal kruhacem”.

Zpět na