Nehoda na airsoftu - záměna airsoftky za ostrou

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 160

Příspěvek#46 » stř 10. říj 2018, 12:20

Ale to přeci není to stejný, mouka je mouka zbraň je pořád zbraň pokud něco takovýho najdu přeci nemůžu vyzkoušet na jiným jestli to je furt ještě hračka. To je stejný jako když šermíři trénují dřevěnými meči a jeden by v zápalu boje popadl mačetu kterou tam zapomněla bába co tam byla včera pro roští a pak tvrdil že tu useklou ruku může ta bába.tof_
Příspěvky: 46

Příspěvek#47 » stř 10. říj 2018, 12:31

Knop píše:
P.V. píše:Knop: Takže pokud někde najdeš kvér (jakkoli starý), zmáčkneš a někomu ublížíš ...
Myslím, že od začátku zdůrazňuju a vysvětluju, že problém nastal v souvislosti s akcí, na které se to stalo, to znamená na akci, na které se zbraně používají způsobem, který VYLUČUJE dodržování zásad bezpečného zacházení se zbraněmi.


Není pravda, že by airsoftová akce VYLUČOVALA dodržování zásad bezpečného zacházení se zbraněmi ... i u airsoftu existují určitá bezpečnostní pravidla. Např. nebudu střílet na někoho kdo nemá náležité ochranné pomůcky. Nebo když najdu zbraň, tak se nejdřív přesvědčím co je to za zbraň a zda je nebo není nabitá ;) Prostě takové základy.


Knop píše:Mimochodem, ozbrojené složky trénují se zbraněmi, které jsou zřetelně odlišené od ostrých (např. modré Simunition). Kdyby někdo na tréning přinesl ostrou nabarvenou na modro, která by se podobala cvičným, taky by byl nevinný???


Mimochodem, v tomto případě nikdo nepřinesl ostrou přebarvenou na airsoftku.
Pokud by někdo na tréningu ztratil ostrou a někdo jiný by jí nalezl a postřelil další osobu, byla by odpovědnost za střelbu jednoznačně na straně střelce .... stejně jako v tomto případě. Majitel zbraně by zřejmě spáchal přestupek .... stejně jako v tomto případě.blacknocturno
Příspěvky: 343

Příspěvek#48 » stř 10. říj 2018, 12:36

2 Knop: s těmi bonbóny jsi to přesně trefil a sám si naskočil na vidle. Když někdo někde stratí otrávené bonbóny a někdo se jimi otráví tak je vinný bez ohledu na to jestli je stratí v metru nebo na dětském hřišti a jestli je sní dítě nebo dospělí. Podle tvojí logiky by ztráta zbraně byla trestný čin vždy jenže zákon říká že je to přestupek. Zákon nestanovuje žádné akce ani místa při kterých a na jakých by stráta zbraně byla trestným činem.Knop
Příspěvky: 178

Příspěvek#49 » stř 10. říj 2018, 12:53

NIkdo netvrdí, že je ztráta zbraně trestný čin. Stejně nikdo netvrdí, že vyndat z kapsy nůž a pohnout rukou dopředu jsou trestné činy. Trestný čin se může sestávat s jednotlivých činností, které samy o sobě nejsou ani přestupky.

Je to pořád dokola. Kdyby někdo na divadelní představení, kde se tisíckrát předtím použila atrapa, přinesl ostrou zbraň a herec jí použil a někoho zabil, zase by to byla hercova vina? I když třeba nikdy nedržel ostrou v ruce a není schopný poznat rozdíl? Už mi opravdu začíná docházet představivost ve vymýšlení příkladů.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1108

Příspěvek#50 » stř 10. říj 2018, 13:17

Jenže v rámci divadla/filmu je za přípravu rekvizit někdo odpovědný. Tady prostě našel něco, co neznal, nevěděl, co to je, nezkontroloval a přesto zmáčknul = počínal si nedbale a způsobil těžkou újmu na zdraví...

P.S. I z máchnutí nožem před sebe se dá udělat pokus vraždy (případ z r. 2014)... :angel:blacknocturno
Příspěvky: 343

Příspěvek#51 » stř 10. říj 2018, 13:34

Co se divadla týká je to tak jak píše P. V. tam za to zodpovídá rekvizitář ten je zodpovědný za to že zbraň kterou dává herci do ruky je ''atrapa'' a pokud by si takovou zbraň vzal herec bez vědomí rekvizitáře padá vina na něj. Člověk který by tam takovou zbraň stratil se opět dopouští pouze přestupku.Indian
Příspěvky: 1378

Příspěvek#52 » stř 10. říj 2018, 13:40

Nepředpokládám ovšem, že by herec v divadle zvedl náhodně nalezenou zbraň a použil ji jen tak v představení... Asi by se nejdřív divil, kde se tam vzala a co je to vlastně zač...

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#53 » stř 10. říj 2018, 13:44

Uff, jeste ze nejsem soudce.

Kazdopadne, zcela obecne uvazuji takhle:

Majitel zbrane

Umim si v obecne rovine predstavit, ze jednani nesouci znaky prestupku muze byt za urcitych okolnosti prekvalifikovano na trestny cin. Zda to je, nebo neni ten pripad, se neodvazuji soudit. Kazdopadne ztrata zbrane je zanedbanim dulezite povinnosti zabezpecit zbran kategorie A, B nebo C.

Strelec

Dil odpovednosti velmi pravdepodobne nese. Otazka je, jak velky. Jinak by asi bylo posuzovano jeho jednani v pripade, ze vedet (predpokladat) mel a mohl, ze jde o ostrou zbran a jinak v pripade, ze se naopak mohl duvodne domnivat, ze se jedna o airsoftovou zbran. To ovsem zalezi na tom, jak byla akce organizacne zabezpecena. Jiste svou roli hraje i ustanoveni §58 odst. 1 ZOZ, ktere rika, ze i nosena nebo prepravovana zbran kategorie D ma byt pod neustalou kontrolou jejiho opravneneho drzitele.

A co organizator?

Pokud to neni jakasi "kolektivni" akce, pak ji nekdo organizoval. Jake kroky podnikl k zajisteni, ze se v prostoru akce budou vyskytovat pouze zbrane zpusobile pro airsoftovou bitvu? Ja prislusna ustanoveni ZOZ bezne neuzivam, airsoft neprovozuji, ale dle meho spravne melo byt, ze na miste akce bude zrizena (docasna) strelnice, ta bude mit provozni rad obsahujici zasady bezpecneho zachazeni se zbranemi (napr. zakaz vnaseni jinych nez povolenych zbrani a streliva do nich), bude mit spravce strelnice atd. Dal bude platit povinnost prokazatelne seznamit vsechny ucastniky s provoznim radem, podrobit veskere uzite zbrane kontrole pred zapocetim akce i po jejim skonceni a mozna jeste dalsi veci, ktere me momentalne nenapadaji.

Posoudit to cele a vyvodit odpovednost urcite nebude jednoduche a to ani pri znalosti vsech dostupnych faktu. A taky si rikam, ze bychom nemeli podlehat te posedlosti vzdy najit vinika ci osobu odpovednou, ale meli bychom byt schopni prijmout i situaci, kdy dojde k nestesti, mozna i v souvislosti s radou drobnych pochybeni, nestastnou shodou okolnosti...notobi
Příspěvky: 580

Příspěvek#54 » stř 10. říj 2018, 13:59

je až neuvěřitelný jaký názory se tu člověk dočte :roll:Indian
Příspěvky: 1378

Příspěvek#55 » stř 10. říj 2018, 14:07

Předtím, než řeknu "howgh" bych jen rád - myslím, že jsou všichni aktéři té události dostatečně nešťastní i bez našich keců. Takže už k tomu nenapíšu ani slovo - "howgh".Knop
Příspěvky: 178

Příspěvek#56 » stř 10. říj 2018, 14:07

P.V. píše:Tady prostě našel něco, co neznal, nevěděl, co to je, nezkontroloval a přesto zmáčknul = počínal si nedbale


Jedná se o člověka, u kterého stát neověřuje, zda zná pravidla bezpečného zacházení se zbraněmi, to znamená, že je pravděpodobně nezná.
Událost se stala na akci, která je založená na tom, že se na ní se zbraněmi nezachází bezpečně - dochází k simulaci boje a střílení do lidí.
Tento člověk mohl ten den "zastřelit" mnoho jiných lidí.
Z principu této akce se používají zbraně-hračky a nikoli ostré zbraně.
Pravděpodobnost, že nalezená zbraň na takové specifické akci, je ostrá, je velice malá.
Ostrá zbraň může vypadat velice podobně, jako zbraň-hračka.

Že někdo za těchto okolností zvedne ze země zbraň a vystřelí z ní na člověka není překvapující. Jestli se někdo pohoršuje nad tím, že se opovážil sáhnout na cizí věc - byl na akci, kde se používají hračky. Proč by jí proboha nezvedl a nevystřelil si? Kdyby na modelářské akci našel kluzák, proč by se na něj nepodíval a nehodil si s ním? Nebo si nezadribloval s cizím míčem?

Ostrá zbraň je na akci tohohle typu NAPROSTO nepatřičná a nebezpečná věc a přinést jí tam a ztratit jí je neomluvitelná chyba. Stát ukládá POVINNOST držitelům zbraní je řádně zabezpečit před přístupem lidí, kteří by jí mohli zneužít nebo s ní způsobit neštěstí. Stát neukládá povinnost všem lidem, aby znali, jak se zachází se zbraněmi, neučí se to ve škole a znalost se nekontroluje. Celá tíže leží v tomhle případě na majiteli zbraně.

Stát PŘEDPOKLÁDÁ, že existují špatní nebo nekompetentní lidé, kteří zbraň můžou zneužít nebo s ní způsobit neštěstí A PROTO UKLÁDÁ POVINNOST majitelům zbraní je řádně zabezpečit.

Jestli někoho stále překvapuje, že na akci, kde se střílí z realisticky vypadajících zbraní na lidi, někdo najde realisticky vypadající zbraň a vystřelí z ní na člověka, tak už opravdu nevím, co s tím.
Naposledy upravil(a) Knop dne stř 10. říj 2018, 14:22, celkem upraveno 4 x.milonk
Příspěvky: 58

Příspěvek#57 » stř 10. říj 2018, 14:12

on vam to sided stejne vsechno smaze :-D

Uživatelský avatar
Monty
Příspěvky: 36

Příspěvek#58 » stř 10. říj 2018, 14:15

Mouka, kladiva, bonbóny, rekvizity v divadle, obarvený ostrý namodro... tak 2 stránky totálního OT, některé názory dost divoké...

Vlastník - §58, §76a odst. 3, odst. 14, §77a ZoZ= PŘESTUPEK
Střelec - klasifikovaný na Těžké ublížení na zdraví z nedbalosti

Vinu nese rozhodně střelec, používá zbraň kategorie D, to že nezná Zákon o zbraních je jeho problém, neznalost zákona neomlouvá. Co si mohl myslet, měl myslet, myslel je z tohoto pohledu nesměrodatné.

Ano je mi toho člověka líto, je to hrozná událost, ten člověk to bude mít do konce života v sobě že těžce zranil dokonce blízkého člověka, ale zákon je zákon.

Šáhnu na zbraň o které nic nevím (osobně teda určitě ne) a zkontroluji pohledem, vytáhnu zásobník a pokud jsou ty kuličky asi 1000x větší než obvykle tak rozhodně nemačkám spoušť.cipis
Příspěvky: 1184

Příspěvek#59 » stř 10. říj 2018, 14:22

Edit, reakce na Knopa
Koukám, že je to od zdi ke zdi.
Za prvé airsoftky nejsou hračky, to máš v předposledním odstavci tu největší chybu, které se ale dopouští i další diskutující a zcela zjevně se té stejné chyby dopouští i ti účastníci hry.
Airsoftová zbraň je zbraň kat. D, která nevyžaduje zbrojní průkaz, ale vyžaduje celou řadu dalších věcí. Mimo jiné tu bezpečnost.
Mluvení o tom, že hraní AS je samo o sobě nebezpečnou manipulací je naprostá kravina a blbý argument. Bezpečnou manipulací se samozřejmě myslí ověření, že je zbraň nabitá, vybitá a že je to právě zbraň určená ke hře. Viz. příklad kolegy, co uváděl zbraň, co tam nechal partyzán.
A používání cizích věcí - to jako myslíš vážně? To jsi tak oprsklý, drzý a sprostý, že si prostě vezmeš cizí věc, ošaháš ji, použiješ atd.? S tebou bych teda nechtěl být na AS hře ani střelnici, protože to, co popisuješ, popírá elementární zásady slušnosti. Vzhledem k věku střelce by se dalo předpokládat, že už není dítě a musí vše vzít do ruky a prozkoumat a vyzkoušet.
Chybovali všichni, ale nelze zranění toho hráče přičítat tomu, kdo tam tu zbraň přinesl. Majitel něco porušil, ale jak jsem psal už několikrát, ten střelec toho porušil násobně víc.
Škoda, že toho nevíme více, takže se dá pouze domnívat, k čemu a jak došlo. Jednou z možných variant je, že byli oba na mrtvolišti, nudili se a jeden si všiml nějaké zbraně na zemi, no a neměl nic jiného na práci, než to rovnou na bráchovi (předpokládám, že ve stejném týmu) vyzkoušet. Pokud se to stalo ve hře, tak je to ještě horší, protože to znamená, že ten střelec už tu zbraň nějakou chvíli nesl, tedy defacto i to nedovolené ozbrojování bude ve hře. Navíc pokud by to byl normální hráč, tak si za a) všimne, že je ta zbraň v ruce nějaká jiná a za b) si zkontroluje, kolik tam má kuliček, když s tím chce střílet. Ale AS bohužel hraje celá řada lidí, co si myslí, že jsou to hračky a účelem je poslat tunu plastu do lesa, tak to pak dopadá. Ať už manipulace, ať už obecné chování, tak i tenhle případ.

Monty, souhlas.Hujer Viktor
Příspěvky: 213

Příspěvek#60 » stř 10. říj 2018, 14:29

ztráta zbraně je přestupek
nedání přednosti je přestupek

ale ono dost záleží na následcích a podle toho se to dá hodnotit například jako nedbalostní trestný čin (a je dost jedno jestli ten na hlavní jel o 10km rychleji)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti