SKS - Samonabíjecí Karabina Simonov 45

Samonabíjecí pušky


expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#196 » sob 23. úno 2019, 16:22

Zdravim vsechny. Ac jsem toho procetl vice a i mimo zdejsi forum. Nazory se ruzni. Tak se chci zeptat - nekamenovat prosim :)
Jak cca "presna" je strelba z teto zbrane na/do 300m? Bude sance aby se clovek vesel strelbou do pistoloveho terce a snad i cerne casti kruhu s optikou? Prosim ty co z toho maji neco nastrileno v teto vzdalenosti o nazor, dekuji.



Mortyrun
Příspěvky: 2

Příspěvek#197 » úte 26. úno 2019, 17:07

Zdar, já to zkoušel a netrefil ani terč. Poté jsem dal nekrytě ležící figuru s kruhy a z 10 ran, tam byly všechny. Sice rozsypanej hrách, všude možně a o soustřelu se mluvit nedá, ale byl jsem štastnej. Asi mám volšový ruce.



Mortyrun
Příspěvky: 2

Příspěvek#198 » úte 26. úno 2019, 17:08

P.S 200 metrů vzdálenost střelby



Bakly
Příspěvky: 51

Příspěvek#199 » stř 27. úno 2019, 09:44

Ruské armádní testy (předpokladem bude asi zbraň v perfektním stavu a samosebou dobře nastřelená) uváděly na 800m vertikální/horizontální rozptyl 38cm/24cm. Na 100m uvádí 3cm/2cm.

Pro porovnání: U AK47 to bylo 49cm/34cm a 8cm/4cm.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#200 » čtv 28. úno 2019, 07:24

Diky za reakce. Pak clovek nevi :) Viz strelba na 200m a armadni test. Chtel bych ji do tech 300m s optikou. Dle popisu lidi je to nerealny s tim neco nastrilet. Obcas zas nekdo pise ze to de. No a ten armadni test potvrzuje ze na 300m to neni marny. Napada vas neco se stejnou razi na takovou vzdalenost? Nebo? Co nejaky Romak? Nebo Norinko Dragunov? Pri nejhorsim hold skoncim u 308win. Chtel jsem vsak jeden naboj na samonabijecku. (Nechci AR klony a 223)



Phoenix
Příspěvky: 291

Příspěvek#201 » čtv 28. úno 2019, 12:12

No popravdě Simonov na tohle moc není...Už ta ráže 7,62x39...Trochu se to zlepší, pokud budeš střílet např Lapua nebo Hornady,ale to je cca 25-30 Kč kus. Poohlédni se po Zástavě M76 ta bude pravděpodobně v 8x57(7,92x57 Mauser) - je i v 308win(7,62x51) ale těch tu as moc nebude, nebo pokud ti nevadí ,,klika,, tak bych šel klidně do dlouhé Mosinky s optikou,7,62x54R je daleko vhodnější ráže na ,,dálkovou střelbu,,než 7,62x39 a pokud vybereš slušný kousek s neomláceným, popř neodvrtaným ústím a závěrem bez vůle tak ta puška je oproti Simonovu úplně jinde s přesností ;) Jen ,,trošku kope,, :mrgreen:



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#202 » čtv 28. úno 2019, 12:30

Ok diky, zastavu jsem neznal. Mrknu po ni, ale slo mi o dve veci: raze x samonabijecka. V 7,62x39 to asi neni dobrej napad na strelbu do 300m. Mosina koupim taky, ale je to klika. Chci samonabijecku presnejsi. Tak asi skoncim u 308. raze. Nornika svd nechci, neverim cinanum a ta cena tomu uz taky neodpovida.
Jestli nekdo dalsi se zkusenostma, piste. Jeste jednou diky za rady.

Hlavně tu nerozvíjej diskusi o tom co si máš koupit! Tady jsi ve vláknu pro SKS. Výběr pušky si řeš jinde!



ax3
Příspěvky: 3

Příspěvek#203 » sob 9. bře 2019, 09:37

Zdravím všechny střelce, obvzvláště majitelé SKS. Na otázku praktické přesnosti střelby z této zbraně, je odkaz ve vojenském manuálu.
https://forum.guns.ru/forummessage/18/133710.html



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#204 » ned 10. bře 2019, 16:21

Ok diky, ale neumim azbuku. Ktera je to strana prosim at vim co mi kamos prelozi.



Schmudla
Příspěvky: 10

Příspěvek#205 » pon 11. bře 2019, 09:56

díky ax3, tohle jsem před časem marně hledal :) (rusky moc neumím) ... na straně 132 je tabulka převýšení dráhy nad záměrnou, předtím je nějaká podezřelá tabulka kde je hafo údajů ohledně energie / vzdálenost a jsou tam i nějaké centimetry rozdílu takže asi přesnost
škoda že je to v jpg a ne jako jedno PDF, až budu mít volno musím to postahovat :)
jinak co mě (ne)překvapilo, že díky delší hlavni než Sa58 má SKS vyšší úsťovku 735 vs 705 m/s a tím pádem plošší křivku, není to teda nijak dramatické ale tu centimetr, tam dva ...



ax3
Příspěvky: 3

Příspěvek#206 » pon 11. bře 2019, 21:53

Taky moc neumím, ale zavzpomínal jsem na maturitu.... Pokud to budeš stahovat, tak si otevři vždy konkrétní obrázek jednotlivě, dosáhneš lepšího rozlišení (aspoň u mne to tak bylo).
K věci přesnosti. Něco o tom začíná na straně 70 manuálu hlava VIII - kontrola bojové funkce karabiny a její přivedení k bojové funkci.
Odstavec 79 popisuje jak se provádí. Střílí se náboji s normální střelou s ocelovým jádrem, na vzdálenost 100m vleže s oporou s bodákem v bojové pozici (vztyčený bodák). Střelba je vedena na černý obdélník o rozměrech 35 x 25 cm na výšku na bílém podkladě 1 x 0.5 m na výšku. Nastavení hledí je na 3. Míří se na střed spodního černého okraje. Poloha středního zásahu musí být 25 cm nad bodem míření. To je normální fukce.
Odstavec 81 popisuje, že je normální mít všechny čtyři zásahy v kruhu o průměru 15 cm.
Odstavec 84 popisuje jak se projevuje posuv mušky na středním zásahu. Při pohybu o 1mm do strany se posune střední zásah o 21 cm, při otočení mušky plnou otáčku se posune střední zásah o 16 cm.
Na dalších stranách jsou různé zajímavé tabulky - závislosti na teplotě, nadmořské výšce, střelbě v úhlu v horách a pod.
Je to pěkný a zajímavý historický dokument. Bohužel v češtině asi nebude, neboť naše armáda nebyla vyzbrojena touto zbraní, měli ČZ52.
Měl jsem v úmyslu toto pro sebe přeložit. Překládal jsem (amatérsky) celou zimu před několika lety, ale nedokončil. Přeložil jsem kompletní texty a chybí mi editovat všechny obrázky a vložit do dokumentu.
Zdravím

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#207 » úte 12. bře 2019, 08:09

Jé a nechtěl by si ten překlad dokončit? Určitě by o to byl zájem.



ax3
Příspěvky: 3

Příspěvek#208 » úte 12. bře 2019, 18:00

Při včerejší odpovědi jsem o tom trochu přemýšlel. Zhruba jsem pročet texty a našel spoustu chyb, které jsem opravil. Když se podíváš kolik je tam obrázků, každý oříznout, zkonvertovat kvůli velikosti, přepsat ruské texty českými a vložit do manuálu tak, aby se nerozformátoval. Vím o čem mluvím, již jsem takhle převáděl odbornou knihu pro syna. Asi se do toho pustím, ale bude jaro, tak budou jiné povinnosti. Pokud to dodělám, dám vědět. Nebude to brzo.



milderede
Příspěvky: 27

Příspěvek#209 » ned 24. bře 2019, 08:49

Tak jsem se konečně dokopal ke koupi samonabíjecí pušky. Ač jsem v tomto trochu patriot a dlouho jsem chtěl naši klasickou kosu, vyhrála to SKS. Jeden šikovný a ochotný obchodník od Vysokého Mýta, (nebyl to pan Rudolf, děkuji panu Jirušemu) mi sehnal a vybral z více kusů. Všichni víme, že doba kdy byly k sehnání uloženky ve vazelíně a za míň než poloviční cenu, je dávno pryč. Přivezl mi pěkný kus r.v.1953, železo netknuté, až na zásobníkovou šachtu kompletně na sčíslovaná, pažba na několika místech opravená(odštíplé a dolepené růžky), několik nevyhnutelných ťukanců od kdoví kolika transportů, ale jinak na pohled pěkná.
Čekalo mě jedno malé překvapení v podobě omezovače kapacity zásobníku, proto byl nejspíš vyměněný. Podavač byl provrtaný a zespodu do dírky nasazena malá ocelová tyčka,cca 3cm dlouhá, aby se při naplnění šachty pěti náboji opřela o její dno a nepustila podavač niž. Netuším proč a kdo to dělal, jestli jiná legislativa v jiné zemi kam měla původně jít na prodej, popř. konkrétní požadavek zákazníka? Kdyby někdo věděl, budu rád za informaci, jen tak pro zajímavost. Tohle omezení jsem vyřešil snadno kleštěmi a troškou velmi mírného a jemného násilí.
Puška je to moc pěkná, jen budu muset prodloužit pažbu botkou vzhledem k mé vyšší postavě a dlouhým rukám, neb pravé zápěstí si zrovna nelibuje, když ji posadím do ramene. Chci se zeptat kolik z vás a proč má na pušce navléknutý originální řemen? Moc mi k ní tedy nesedí abych se přiznal, hlavně esteticky, vím že soudruzi dbali hlavně o účel a výdrž materiálu, ale slušel by ji víc nějaký kožený. K pušce mám všechno přislušenství, kromě sumky. Kdyby měl někdo doma nevyužitou, a chtěl by prodat, budu rád za nabídky. Děkuji.
Díky také ax3 za snahu a naději pro nás ostatní neznalé azbuky, že se třeba někdy dočkáme přeloženého manuálu. Přeji mu čas na práci, vůli a vytrvalost, nám ostatním hlavně trpělivost.



lubomír
Příspěvky: 61

Příspěvek#210 » ned 24. bře 2019, 12:31

Řemen slouží jako opora při střelbě ve stoje pro levou ruku,řemen napnu/přiměřeně/ přes loket a lépe se mi míří.Puška je stabilnější.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Karlos81 a 8 hostů