Optiky a montáže na AR-15



buqi
Příspěvky: 28

Příspěvek#136 » sob 2. bře 2019, 10:52

Na 9mm karabině mám tubusový kolimátor a na ARko jsem chtěl (kvůli potenciálu) optiku. Nejdříve jsem měl za pár korun na zkoušku Vector Optics 1,5-4x24, ale muselo to pryč - při 1,5x se do toho nedalo rozumně koukat oběma očima. Tak jsem pořídíl strike eagla 1-6x24 a tam už to jde koukat oběma. Podle mě to není čistá 1x, ale možná trošku více + je to takové jakoby rybí oko, ale koukat se už dá oběma - mozek si to ukočíruje, u 1,5x to fakt nešlo. U té optiky je super FOV při 1x - výrazně víc, než u tubusový kolimátor + čistota obrazu. Na strike eagla jsem pořídil na 3D tiskárně vytištěnou prodlužovací páku na zvětšovací prstenec (asi za 250,-Kč) a je to pecka. Po této zkušenosti bych na ARko kolimátor nedal. Přijde mi, že sklo 1-X je prostě lepší, ale každému co jeho jest.

izerS18 Na primary arms jsem taky koukal, ale mě nevyhovuje zámerná osnova - ten trojúhleníček, nebo šipečka mě prostě nesedí. Snad jsem s Vortexem oproti PA neudělal chybu...



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#137 » sob 2. bře 2019, 11:16

buqi píše: Tak jsem pořídíl strike eagla 1-6x24 a tam už to jde koukat oběma. Podle mě to není čistá 1x, ale možná trošku více + je to takové jakoby rybí oko, ale koukat se už dá oběma ...

Je to dáno optickými vlastnostmi strike eaglu. Zkuste si razor HD nebo i viper PST, efekt zkreslení na 1x je téměř neznatelný (zvlášť u HD). Porovnával jsem tyto tři řady vedle sebe. Tím ale neříkám, že kvůli efektu rybího oka má cenu dávat 2,5x až 5x víc za optiku. :mrgreen:



buqi
Příspěvky: 28

Příspěvek#138 » sob 2. bře 2019, 12:05

mobil-man - je mi to jasný, že v té škále puškohledů je ten strike eagle vlastně lowcost, ale už se tvrdí, že je kvalitní. Oni ti výrobci ty desítky tisíc navrch nebudou chtít jen tak, a řekl bych, že jedna z věcí bude právě to realistické zvětšení 1x ;-)
Spíš to byla osobní recenze pro kolegu, co váhá kolimátr/optika ;-)



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#139 » sob 2. bře 2019, 12:48

Ja mam na ARku taky Strike Eagle 1-6x24 a s koukanim obema ocima na 1x problem nemam. Ani nepozoruju zadny rybi oko, zkresleni do 1,5x nebo tak neco...mozna to bude tim, ze mam sam silny brejle, ktery to nejak eliminujou, ale za me teda pohoda. Drazsi sklo by pro my potreby bylo proste zbytecny...



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#140 » sob 2. bře 2019, 20:11

buqi píše:...je ten strike eagle vlastně lowcost, ale už se tvrdí, že je kvalitní. ...

Ano, já bych si toho nevšiml, kdybych se nepodíval skrz ty tři uvedené řady vortexu za sebou a nemohl je tak přímo porovnat.
Je to mj. to, za co si člověk připlatí vícenásobek ceny nižšího modelu.
Pro mě osobně "dokonalost" obrazu razor HD nebyla natolik markantní, abych za něj dal 2,5x víc než stojí viper. Ale pak ve mě hlodá takový ten červík, který říká, že to mohlo být lepší, kdybych nebyl škrt :mrgreen:

K věci:
Doporučuji optiku s rozsahem od 1x... 8-)



buqi
Příspěvky: 28

Příspěvek#141 » sob 2. bře 2019, 23:19

mobil-man - mel jsem to stejne, ale o 2 levely niz :-D Chtel jsem na zacatek nejaky obyc sklo 1-4x od treba Vector Optics (mam s touhle cinou dobrou zkusenost - za maly penize docela necekana (ale prumerna - pro Tebe podprumerna :-D) muzika - mam toho od nich vic - a drzi na brokovnici, malorajde, vzduchovce, vetrovce). Pozadoval jsem bdc (nebo ekvivalent) osnovu (mam k tomu adapter na 22lr). Tak jsem koupil tu 1.5-4x za 2,5tis a neosvedcilo se to - sklo celkem good, ale blba osnova a 1.5x bylo moc. Nez koupit dalsi cinu za treba 5...6tis, tak jsem radeji koupil overenou cinu s americkou kontrolou za 8 ;-) I tech 8 bylo hrube pres rozpocet, ale snad jsem zvolil dobre. Rozhodoval jsem mezi srackou a nesrackou...zatimco ty mezi dobrym a spickovym :-D



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#142 » ned 3. bře 2019, 13:49

Tohle je neverending... Na malorazce mam dost veci z Ciny, ale jak jsem koupil StrikeEagle, tak rozdil ve skle a zpracovani oproti cine uplne nekde jinde. Uz nikde nepouzivam kolimator, jen 1-6x... Na dynamiku parada, na 100m presnost take a na 300m trefit poprika take.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#143 » sob 16. bře 2019, 19:54

Ahoj.
Dovolím si dát malé srovnání, které se mi dnes poskytlo udělat. A to mezi Strike Eagle 1-6x, Primary Arms 1-6x, 1-8x a Athlon Cronus 1-6x
Strike Eagle https://eshop.bestpatron.eu/cz-detail-8 ... r-bdc.html
Primary Arms 1-6x http://zbrane.habresto.cz/optika/1007-p ... n-mil.html
Primary Arms 1-8x http://zbrane.habresto.cz/optika/1006-p ... n-mil.html
Athlon Cronus 1-6x http://zbrane.habresto.cz/puskohledy/10 ... arva-cerna
Předem bych chtěl říci, že jsem chtěl V-AR místo Strike Eagle 1-6x něco s 1-8x a jel jsem si pro Primary Arms 1-8x, které mě dle nakoukaných videí zaujalo. No, ale člověk míní a prodejce mění, že :D
Strike Eagle jsem měl s sebou, abych si to všem mohl hezky porovnat a níže výsledky - vždy Strike Eagle (SE), Primary Arms (PA6) (PA8) a Athlon (AC)

Sklo
SE - nejhorší, když jsem viděl ostatní. Díky porovnání jsem si více všiml "rybího oka" na okraji skla vůči ostatním.
PA6 i PA8 - menší rybí oko
AC - naprostá pecka. Jak když vám někdo najednou dá jiný filtr
Světelnost
SE - nejhorší
PA6 i PA8 - krapet více světelnější než SE, kresba domu byla i lépe čitelná
AC - jako když někdo najednou rozsvítí. Úžasná světelnost, detaily jak na 4K monitoru
Oční reliéf
SE - nejmenší, je třeba býti krapet blížeji u optiky. Hlava se nemůže tolik pohybovat a je třeba mít dobře natrénované přilícování
PA6 i PA8 - lepší než SE, větší prostor pro hlavu jít dopředu/dozadu bez dopadu na kvalitu obrazu
AC - neuvěřitelné tenté "rámečky". Obrovský reliéf, s hlavou můžete dělat slepici :) a pořád vše skvěle vidíte
Zoom na 6x
SE - zde mi přišlo, že při 6x zoom byl obraz lepší než u PA6.
PA6 - osobně mi přišla kvalita zoomu na 6x o krapet horší než u SE
PA8 - lepší než SE, PA6 - řekl bych, že díky tomu, že má až 8x. Ale to moje domněnka, nejsem žádný optik...
AC - pořád pecka světelnost, velký oční reliéf. I já s mojíma nic extra vočima hned viděl rozdíl
Zoom na 1x
SE - řekl bych, že nemá 1x
PA6 i PA8 - řekl bych, že nemají 1x. Ale zoom menší než u SE
AC - zde bych řekl, že má fakt 1x. Oko vůbec neregistrovalo, že by se obraz nějak měnil/zvětšil

V životě bych neřekl, že poznám rozdíl v optice. Jak jsem psal, nemám nějaké náročné oči. Po dnešku už chápu, že někdo dá 50, 70 000 za sklo.
Ano, Strike Eagle je jiná cenovka, to samé Primary Arms. Za tu cenu Strike Eagle je fakt ale paráda. Nastřílel jsem s dvěma kousky 1800 ran na V-AR 9mm a 1100 ran na V-AR .223 a to i na 300m, kdy se člověk v klidu trefí. Osobně ho považuji za super volbu, která udělá za dané peníze sakra práce a je úplně jinde než levná Čína.
Po dnešku bych si ale příště v této cenové kategorii vzal Primary Arms, cena +- stejná, ale přišlo mi lepší sklo, světelnost. Za dané peníze opět skvělá služba.
Ale hlavně po dnešku jsem o hodně peněz lehčí, pač jsem prostě vzal toho Cronuse. :oops: Před výběrem optiky, pokud můžete, koukněte se, co vám bude vyhovovat na oči včetně obrazce. Hlavně nekoukejte na dražší věci nebo zjistíte, že je musíte koupit :) Na druhou stranu člověk optiku kupuje na nějaký čas, tak ať stojí za to. Ohledně porovnání Athlona Cronus s Vortex Viper PST 1–6x24. Viper jsem porovnával asi 8 měs zpátky na střelnici s mojim Strike Eagle. Jo, lepší sklo a světelnost. Ale osobně mě to za ty peníze nezaujalo. To bych po dnešku radši i vzal Primary Arms.
Třeba někomu pomohu při rozhodování při výběru optiky na AR-15. Jako montáž mám Vortex předsazenou montáž, ta co stojí cca 2300 Kč.
Foto kompletu dodám zítra, teď je už tma a nejde mi to nafotit nějak rozumně..

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#144 » sob 16. bře 2019, 20:22

u optiky dvojnasob plati: u get, what u pay for. rikam to okem fotografa :)
kazda bez vyjimky optika (objektiv na fotak) ma sve opticke vady a je jen na vyrobci, jak kvalitne optiku vyrobi, kolik korekcnich prvku do ni da. zakonite se to projevi na cene.
dalsi vec, kterou je dobre mit v patrnosti, vetsi zoom nejen zvetsuje terc/cil, ale taky zvyraznuje chyby optiky. rikam tomu umi vsechno, ale nic poradne. proto fotografove pouzivaji pevna skla, ty jsou vyladene na nejlepsi vykon. tj kdyz mam optiku 6-24/50 (levnejsi), je pouzitelna tak do 16-18x. pak zvetseni je nevyrazne (btw stejne se bavime o ohniskove vzdalenosti, oznacovani zoomu NECOx je vlastne uplne spatne), ale vyrazne jsou opticke vady. nejvic se projevuji na nejkratsim a nejdelsim konci. z tohoto pohledu by byla vhodnejsi optika vetsiho rozsahu s tim, ze do extremnich hotnot se nebudu dostavat. konkretne u AR tedy radeji 1-8, ale pouzivat rekneme 2-6



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#145 » sob 16. bře 2019, 20:46

U toho Cronusu bylo videt, co je fakt 1x zoom. Ja nikdy tak drahou optiku nevidel, co se tyce 1(2) az 6 ci 8x. Vzdy tak kolem 15000 a tam jsem si rikal, ze StrikeEagle ok. Ale dnes jsem fakt koukal, co proste sklo umi dodat. Pri dnesnim porovnani, jak clovek to vse vidi hned vedle sebe, si i tech chyb vsimne. Drive jsem to nevidel, ci spise to bral jako fakt

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#146 » sob 16. bře 2019, 20:53

kdyz mas felicii a nikdy jsi nezkusil mercedes, taky ti neprijde zrychleni nenormalni ;-)



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#147 » sob 16. bře 2019, 21:17

To sice ano, ale tam mi je jasne, ze 6ti val jede proste lepe nez tri-hrnek. Tady je to sklo, nejake parametry v ramci optiky, co si nedokazi predstavit. Dnes uz jo:)
Hlavne jsem rad, ze obrazec ma tu vlastnost, ze kdyz preneses mirenku na 300y atd, tak tam neni kriz ci tecka, co by krylo terc, ale je tam pekne "pruhled"

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#148 » sob 16. bře 2019, 21:54

sice uplne nerozumim co myslis tim pruhledem, ale tesi me, zes "prozrel" a objevil kouzlo kvalitni optiky :D
pro predstavu, takovy lepsi objektiv, bez zoomu :D https://www.fotoskoda.cz/nikon-80056-e-fl-ed-vr/



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#149 » ned 17. bře 2019, 10:43

Podívej se na ten obrazec http://zbrane.habresto.cz/puskohledy/10 ... p-moa.html a uvidíš, co myslím. Tečka je jen do 200y.
Jo, je krásné mít super optiku, ale musí se zapomenout cena :lol:

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#150 » ned 17. bře 2019, 12:42

Cronus stojí 33k a Razor 36k (https://eshop.bestpatron.eu/cz-detail-8 ... -mrad.html), nedíval ses i na toho Razora? To by asi bylo férovější porovnání než Cronus a Viper.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů