Kontrola ZP strážníkem MP



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#46 » úte 19. bře 2019, 09:35

Zákon č. 553/1991 Sb. o obecní policii

§ 14 - Oprávnění odebrat zbraň

(1) Strážník je oprávněn přesvědčit se, zda osoba, kterou předvádí nebo omezuje na osobní svobodě nebo proti které směřuje zákrok z důvodu jejího agresivního chování, nemá u sebe zbraň, a tuto odebrat.

(2) Strážník je oprávněn po předchozí marné výzvě k vydání zbraně odebrat zbraň osobě na místě veřejně přístupném, je-li to nezbytné v zájmu ochrany veřejného pořádku, života a zdraví osob nebo bezpečnosti majetku a hrozí-li, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím. Osobě, která zbraň vydala nebo jíž byla zbraň odebrána podle věty první nebo podle odstavce 1, vystaví strážník potvrzení o jejím převzetí. Odebranou střelnou zbraň podléhající registraci podle zvláštního zákona předá strážník nejbližšímu útvaru policie, jehož název a sídlo uvede v potvrzení podle věty druhé.

(3) Zbraní podle odstavců 1 a 2 se rozumí cokoliv, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.

(4) Zbraň odebranou podle odstavce 1 nebo 2, s výjimkou střelné zbraně podléhající registraci podle zvláštního zákonA, je strážník povinen vrátit proti podpisu při propuštění osoby, nebrání-li tomu zákonné důvody, anebo ji předat spolu s osobou policii; o odebrání zbraně sepíše strážník úřední záznam.

(5) Jestliže pominuly důvody pro odebrání zbraně podle odstavce 1 nebo 2 a nebrání-li tomu jiné zákonné důvody, vrátí se zbraň tomu, kdo ji vydal nebo komu byla odebrána, pokud se tato osoba o vrácení zbraně přihlásí u úřadovny obecní policie, a jde-li o střelnou zbraň podléhající registraci podle zvláštního zákona, u útvaru policie, uvedených v potvrzení o převzetí zbraně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#47 » úte 19. bře 2019, 10:07

Ale on ho nikam nepředváděl a ani nezadržoval, prostě řešili banální dopravní přestupek.

Nicméně na dotaz je asi správná odpověď: "Ano, mám tu zbraň legálně a mám sebou potřebné doklady."

Ostatně, pokud bych byl v režimu nošení, tak bych, při kontaktu s jakoukoliv policií, dopředu upozornil a zdokladoval. Je to rozhodně lepší, než nějaké panické řešení při náhlém zjištění zbraně u pasu ...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#48 » úte 19. bře 2019, 12:06

Ta debata je nekonečná, je tu snad na to přímo i thread, jestli to hlásit nebo ne. Co si tak pamatuji, tak to bylo sice dost těsné, ale výsledek byl "nehlásit". Minimálně ne za situace, kdy z toho auta nepotřebuji vylézt atd.
No sranda by byla, když by mě zastavili cestou na/z střelnici :D Tam bych asi možná i něco řekl, když by chtěli vidět povinnou výbavu, než ten kufr otevřu :D



Bakly
Příspěvky: 51

Příspěvek#49 » úte 19. bře 2019, 12:56

Myslím, že zcela jednoduše by to rozseklo stanovisko MVČR, které jsem také četl. Tuším, že v tom stanovisku bylo rozebíráno nošení a ta viditelnost v "normálním postoji", ale i požadavky na přepravní obaly. Dohledat ho ale také nemohu :/ Zdá se mi, že jich na stránkách MVČR ubylo... Kdyby to někdo zvládl najít, bylo by to super.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#50 » úte 19. bře 2019, 13:26

Vim, ze urcite se o tom mluvilo na VH LEX a taky to bylo v pisemne podobe... Ze neni ucelem zakona trestat nekoho, komu vykoukne pistole, kdyz foukne vitr nebo zvedne ruku. Taky to ale nemuzu najit...

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#51 » úte 19. bře 2019, 14:08

Ano muzu potvrdit ze to tak bylo cerny na bilym od MV



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#52 » úte 19. bře 2019, 15:20

Pánové, není to první stanovisko, které se z toho webu ztratilo. Je tam sice archiv, ale některá další, co tam před lety byla, tak tam už nejsou ... Možná by stálo za to se na to pozeptati ...
Čistě teoreticky by to někdo mohl mít ještě v mailu ...



Bakly
Příspěvky: 51

Příspěvek#53 » úte 19. bře 2019, 15:30

V tom případě by možná nebylo špatné třeba tady na zbraněkvalitně udělat archiv stanovisek, která jsou nyní dostupná a případně přidat další, která by se podařily od někoho získat.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#54 » úte 19. bře 2019, 15:45

Byla by to duplicita k tomu odkazu, co jsem posilal vcera a k tomuhle: https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/stanoviska-statu



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#55 » úte 19. bře 2019, 16:06

Jenže jestli jsem to dobře prolítl, tak tam to stanovisko k "vykouknutí" zbraně při skrytém nošení také není ...



FullSoft
Příspěvky: 40

Příspěvek#56 » úte 19. bře 2019, 16:58

Na druhou stranu je na výše uvedeném odkazu (přesně na https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/stanoviska-statu/81-informace-o-opravneni-drzitele-zbrojniho-prukazu-skupiny-e-nosit-zbran-k-ochrane-zivota-zdravi-nebo-majetku-v-lese-na-honebnich-pozemcich) k vidění stanovisko MV pro nošení zbraně držitelem skupiny E na území honitby a při lovu, kde je mimo jiné uvedeno, že myslivecká stráž je oprávněna požadovat předložení ZP i v případě, že je patrné, že nějakou zbraň máš. Pak je tedy na posouzení, zda má MP nižší pravomoci, než myslivecká stráž...

______________________
Odesláno z "founa"

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#57 » úte 19. bře 2019, 17:33

Pak by ale myslivecká stráž mohla reagovat i na profláknuté ledvinky a podobně. Protože i pak je patrné, že by tam zbraň mohla být ...



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#58 » stř 20. bře 2019, 12:32

A proč by nemohla? Naopak by měla - otázka je jak: dotazem jistě ano, nutit k ukázání obsahu ledvinky již zřejmě ne. Nejspíš tedy sprostého podezřelého sledovat po dobu jeho přítomnosti v honitbě :lol:

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#59 » čtv 21. bře 2019, 10:52

Nevím, jestli v tomto konkrétním případě strážník právo kontroly měl.
Ale kdybych udělal takovou blbost, že měšťákovi zbraň u pasu při nějakém pohybu nechtěně ukážu, asi bych se zastyděl za svou neopatrnost, neřešil, zda má na to právo, a zbroják mu ukázal.
Nevyhledávám konfrontace za každou cenu tam, kde jsem možná v právu, ale jedná se o prkotinu, která mě nijak nepoškodí ani neomezí.

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#60 » čtv 21. bře 2019, 14:40

Nevidím důvod se stydět, jinak souhlasím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů