Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#541 » čtv 28. bře 2019, 21:06

radim78: Píšeš zajímavé informace. Snad to tak špatně nedopadne. Pro přenos na dálku (2-3000km) se dá použít stejnosměrný proud proud s minimální ztrátou
https://www.idnes.cz/technet/technika/n ... chnika_mla

Na dobíjecí stanice lze použít lokální baterie dobíjené přes noc. Příkon ke stanici by pak byl mnohem menší.

V té souvislosti mě napadá.. Buď bude elektřina jen pro někoho.. pro vyvolené.. prostí lidé prostě nebudou jezdit ani lítat.. budou v eko ráji s nulovou uhlíkovou stopou.. na kole či pěšky, nebo vědci přijdou s vynálezem, který vše vyřeší. (Třeba volná energie, či studená fůze, v což nedoufám).



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#542 » čtv 28. bře 2019, 21:09

Tak si to spočítejte, nejsem nadsenec elektroaut a uz si presne vypocet nepamatuju ale nabijeni elektroaut pokud by je měli opravdu všichni a bezne s nimi jezdili, tak zvysi spotřebu elektriny u nas asi o 20%, coz je zhruba to, co ted vyvazime, takze zdroje jsou. Spis nebude materiál na baterky, vidim jako zasadni problem.
Uz jsem to nasel:
rocne se u nas spotrebuje nejakych 70TWh el. energie, když vezmeme spotřebu auta 15kWh, tak ze s tim najede asi 4,5 mld *100km, cili kdyby na to jezdilo 5 milionu aut, tak mají k dizpozici kazde asi 93kkm. V prumeru najedou auta asi min jak sestinu toho, takze by to ukrojilo nejakych 15-20%, coz si dovedu představit, zvlast, když to ted v podstate vyvazime.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#543 » čtv 28. bře 2019, 21:48

Tak teda počítej: každý elektromobil bude nabíjet nabíječka "jen" s příkonem 3.6kW (proč "jen" protože jinak se dnes běžně uvažuje o potřebném příkonu 22kW) a každá rodina bude mít v průměru jen jeden elektromobil (Zatímco aut je dnes v ČR cca 5.6miliónů ). V současnosti je u nás proti takovému stavu v podstatě 0 (nula) elektromobilů o kolik kW vzroste spotřeba? Pokud by tedy bylo takové množství elektromobilů jen takovýmto nízkým příkonem nabíjeno současně stoupla by okamžitá spotřeba o 9MW, zatímco špičková (rekordní) spotřeba republiky je 11 968MW. V tomto pohledu to opravdu není mnoho, stačí se ale podívat na parametry koncových sítí NN a jejich kapacitních rezerv, aby bylo jasno. Kdo stavěl RD a žádal o připojení k síti bude mít zhruba představu o čem je řeč, kdo ne zajděte (zavolejte) dodavateli elektřiny, že potřebujete zvednout hodnotu hlavního jističe o 5A (v případě, že se spokojíte s nabíjecím příkonem 3.6kW a máte třífázový jistič) nebo na 95A (22kW na jedné fázi) :lol: . Potřebný jistič pro spotřebu se počítá: příkon spotřebiče / (napětí V x počet fází[1 - 3]) takže : 3600W/230V=5,217A
Jo a nezapomeňte si spočítat na kolik vás ten špás s jističem vyjde na platbách za rezervovaný příkon :) aniž byste kamkoliv vyjeli :D



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#544 » čtv 28. bře 2019, 22:03

problem neni v globalnich cislech, problemy jsou mnohem praktictejsi.

1) baterky , baterky, BATERKY (cca 90%+ li-ion produkce je mimo EU a v ramci vyroby to je nehezke ekosvinstvo)
2) baterky - nemaji praktickou zivotnost a kapacitu pro spousty aplikaci (mit baterku na pumpe by byla provozni nocni mura)
3) baterky - zkuste uhasit e-auto beznymi prostredky na silnici a pak zkuste to same v ramci podzemni garaze (zlate LPG)
4) prenosova soustava na to neni dimenzovana (zkuste si nechat na garaz s 500+ auty nadimenzovat privod, aby slo auta dobit do druheho dne - to cislo vas nemile prekvapi a nejedna se o zadne sestaky, ale neskutecne penize, reseni takoveho "Jizaku" to uz je uplne nekde jinde a pomalu dochazi humor i vyzranym Norum)

5) ano - nejde o ekologii, ale o pokus zelenych fanatiku ovladat masy (juknete na index obcana v Cine - nemate body, nelitate, nejezdite vlakem atd.)

6) zkuste se e-autem dnes prepravit napric Evropou a zjistite, ze to je dovolena sama o sobe. Dnes to jde - cista e-auta ma par bohatych nadsencu a u dobijecky maximalne pokecate a udelate piknik.

Jak ale penetrace e-aut dosahne kriticke meze, jste namydleni a jezdite kolem komina.

Nemate sanci a nebudete mit sanci dobit prakticky po ceste na treba 1200km. Sazet na predvidatelnost technickeho vyvoje je sazka na nejistotu.

Proste byrokrati nemuzou urcovat skokovy pokrok ve VaV. To se proste neda od stolu naplanovat (my vime, kam to vedlo).

7) ZABAVA zacne (edit: ZACALA a sponzorem toho nesmyslu je leader strany Zelenych z Holandska) pri narizeni EK zavest e-nakladaky :) Nakladak dojede napric Evropou a zpet na jednu nadrz... Jak bude vypadat e-nakladak, co ujede jen mrzkych 1000km???
O mnozstvi li-ion clanku ani nemluve.

8) Jo a taky v nasich podminkach byva zima a tam si z maximalniho dojezdu skrtnete 1/3 az 1/2 a to u noveho auta a ne degradovaneho treba 7 lety provozu.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#545 » čtv 28. bře 2019, 22:14

Takže se dostáváme zpět k apokalypse a otázkám. Chtěji Němci apokalypsu v podobě NWO tj. krutých regulací osobních svobod a pohybu osob, čili zavedení "sociálního skóre" jako v Číně, nebo mají v kapse nějaký vynález který spasí svět :) a jen potřebují rozvázat ruce.

Na dobro moc nesázím. To vyhrává jen když se ti špatní náhodou nedívají :D

A otázka jestli mi při takové budoucnosti pomůže AK, nebo AR je asi bezpředmětná, protože v té době už zřejmě ani jedni nebude možné vlastnit :D

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#546 » čtv 28. bře 2019, 22:23

radim78: dík za doplnění, už jsem si připadal i tak moc dlouhý.
Letec 12: Germáni jsou zase masou v transu oni tomu zelenýmu šílenství prostě věří jak kdysi Ádovi.
:D
Ale možná se ti do té doby záhadně "ztratí".



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#547 » čtv 28. bře 2019, 23:05

Tak Nemecko dela rado veci odezdi ke zdi. Je dost pravdepodobne, ze tam nekdo slapne na brzdu a otoci volantem k rozumnemu energetickemu mixu a respektujic fyzikalni zakonitosti pri dnesnich technologiich nenecha doslova popravit automobilovy prumysl.

@letec12 diky za link, tak mozna Cinani spasi technologicky Nemce :lol: a my se vyhneme blackoutu. Ty baterky budou ale muset udelat silny skok, aby je slo instalovat na pumpy :) V Emiratech udelali distribuovanou "UPSku" pro mesto. Nic levneho to ale nebude....

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#548 » pát 29. bře 2019, 06:01

Ještě se musím vrátit k tomuto příspěvku: https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=50&t=1103&p=183717#p183703
Udělal jsem v něm hrubou chybu (na což mě upozornil radim 78, kterému tímto děkuji) při výpočtu uvažovaných 2.5milionu aut by při současném nabíjení příkonem 3.6kW spotřebovávalo 9000MW a ne uvedených 9MW.Což ovšem při porovnání s rekordní spotřebou ČR 11 968MW vypadá poněkud jinak.

Uživatelský avatar
Donato
Příspěvky: 38

Příspěvek#549 » pát 29. bře 2019, 06:28

To Audis: díky, to potvrzuje, co jsem napsal. 400 nábojů do kosy je málo, to je hnedle pryč. Jen když vezmu 1000 do kráký, 1000 do kosy a třeba 500 do brokny, tak je to přes 30 kilo + ostatní věci, do musíš vzít se sebou. Takže jesli není někde připravený zázemí nebo kryt, kde mám všecho ostatní už přichystaný, tak na nějaký dlouhý a rychlý přesuny to není.



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#550 » pát 29. bře 2019, 08:56

Nedávno jsem četl knihu se vzpomínkama sovětských veteránů na válku v Afghánistánu a na patrolu běžně nosili jako základ 5 zásobníků (fasovali 4, ale 5. si prý každý sháněl, kde se dalo) a dalších 900 nábojů v nenapáskovaném stavu. A to se týká jen nábojů do AK. Tzn. tisíc kusů není asi až tolik. A kdo ze střelců toho tolik má? Na střelnici potkávám lidi, co přijdou, koupí si 50 nábojů, to vystřelí a jdou domů a příště zase.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#551 » pát 29. bře 2019, 09:04

Střelec: Na druhou stranu, zkus si zabalit věci pro 3-4 člennou rodinu (kde bys třeba jedno dítě musel ještě nosit), tak abyste je pěšky mohli nosit na delší vzdálenost a měli sebou vše potřebné pro přespání třeba venku. Opravdu by mě zajímalo, jak by někdo tahal 10-20 kilo jen nábojů a 5 druhů zbraní.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#552 » pát 29. bře 2019, 09:11

Lepší by asi bylo sladit ráže, aby seděla jak do lovecké pušky, tak do AR,ne? :angel:

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#553 » pát 29. bře 2019, 09:56

Donato píše:To Audis: díky, to potvrzuje, co jsem napsal. 400 nábojů do kosy je málo, to je hnedle pryč. Jen když vezmu 1000 do kráký, 1000 do kosy a třeba 500 do brokny, tak je to přes 30 kilo + ostatní věci, do musíš vzít se sebou. Takže jesli není někde připravený zázemí nebo kryt, kde mám všecho ostatní už přichystaný, tak na nějaký dlouhý a rychlý přesuny to není.


Osobně nevidím moc důvod proč s sebou tahat ještě broknu. Jednu krátkou pro každého střelby-schopného člena rodiny + jednu dlouhou na lov. Znovu. V republice je sice zbraní dost, ale proč by někdo přepadal někoho kdo je evidentně ozbrojen, když bude dostatek přepadnutelných lidí, kteří se bránit nebudou. To by bylo pouze v případě nějaké zombie-apokalypsy (ale vážně se někdo chystá na zombíky?).
Jako nejreálnější vidím black-out, nebo teroristický útok.
A jak někdo psal jak odhadnout kdy je čas utéct? Snadno. Sirény. Pokud bude velký průšvih tak jsem si dost jistý, že se bude informovat obyvatelstvo. Není nic horší šiřitel paniky než strach z neznámého.

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#554 » pát 29. bře 2019, 10:44

Záleží na velikosti dětí, ve deseti Luger nezvládne, pokud nemá výcvik. SA61 jo. V nějaký dočasný krizi způsobený blackoutem střílet na lidi na 100 m a víc taky neprojde. Na lov jsou potřeba zkušenosti a není bez rizika kůli nemocem. Toho bažanta, zajíce, kočku tím Lugerem taky dostanu.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#555 » pát 29. bře 2019, 10:52

Informovat a varovat obyvatelstvo? Něco ve stylu "od zítra tu máme black out jak prase na dobu neurčitou, tak hlavně nepanikařte a buďte v klidu"? Papaláši by se to snažili tajit do poslední chvíle a zabezpečit hlavně sebe. Varovat obyvatele nikdo oficiálně nebude. Pomalu, ale jistě omezujou všechny svobody, který máme a Ty čekáš, že Tě bude někdo varovat, nebo snad že na Tobě někomu z politiků atd záleží?? Obyvatelstvo je spotřební zboží.
Nic nevyvolá větší paniku, než upozornění, že nemáme panikařit ;) Podle mě bysme se během chvilky propadli o minimálně tisíc let zpět. Možná o víc. Právo silnějšího, otroctví, městské státy...
Možná by stál za skouknutí seriál Revoluce.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů