Novela evropske smernice o zbranich 2019

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#646 » pát 3. kvě 2019, 18:50

Evidentně rozumíš psanému textu lépe než mr. Greenhorn. Skutečně je to tak neboť 4mm M20 je specielní ráže nemající s náboji Flobert přímou souvislost. Stačí to znát, nebo použít strejdu G...



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#647 » pát 3. kvě 2019, 21:56

cmk píše:Nelze pasovat stavajici stav na pripravovane moznosti.
Ma se o hodne rozsirit podpora statu branym spolkum. Umim si predstavit, ze vznikne nejaky system vycviku ve smyslu "zakladni strelckotakticke dovednosti" a kdo tohle absolvuje s prislusnou zkouskou, stane se "obcanem vhodnym k obrane statu", stat se na nej obrati primarne v pripade krize a ten clovek s timhle razitkem bude mit narokove pravo na ty "polozakazane zbrane a strelivo".

Tak bych to taky rád viděl, protože mi bohužel zdravotní stav, rodina, ani práce neumožňuje se prostě 6 týdnů v roce sebrat a jet na cvičení v rámci aktivních záloh. Uvidíme, jak si s tím vnitro poradí, ale začali podle mě docela dobře. Jen je otázka kolik z toho návrhu po připomínkách a schvalování v parlamentu zbude.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 331

Příspěvek#648 » pát 3. kvě 2019, 23:00

K tomu předkládání zbraní 1x za 10, resp. 5 let - žádný zákon nevyžaduje předkládat zbraně v pravidelných intervalech a není to ani v návrhu nového zákona, Dnes i po novu policie může žádat o předložení zbraní kdykoli - nikdy, 1x za 30 let nebo 1x za týden. Že žádají o předložení zbraní při výměně ZP je zvyk, vnitřní předpis apod., ale není to dané zákonem.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#649 » ned 19. kvě 2019, 20:15

jak to bude se sklopkama po změnách .?.... mám dlouhou brokovnici a AR15 s 16" hlavní se sklopkou .... a nebude to lepší předělat na pevné pažby ? / zavařit nebo neco na ten způsob /



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#650 » ned 19. kvě 2019, 22:24

Bude lepsi to rovnou vyhodit a nejlip jeste pred zmenama nebo novym zakonem.

Uživatelský avatar
Rick Grimes
Příspěvky: 217

Příspěvek#651 » ned 19. kvě 2019, 23:41

Honzajan to si chtěl pomoct, nebo namasírovat svoje ego?
tomoking tohle tam nechali, protože se nás to vůbec netýká. Máš jasně definovaný co je dlouhá zbraň a co krátká. 16 palců hlaveň je dlouhá a pokud celková délka je míň jak 60 cm, je to krátká. Ten zákon mluví o dlouhých zbraních kratších, než 60 cm. To u nás neexistuje.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#652 » pon 20. kvě 2019, 08:19

Ok, díky Ricku za vysvětlení !



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#653 » pon 20. kvě 2019, 18:00

Především je důležité se v tom nezamotat: právní a technické pojmy se nekryjí, ba dokonce se můžou zásadně lišit.
Odjakživa totiž platilo, že krátká zbraň je primárně určena pro jednoruční ovládání - anglicky handgun, prosím neplést s českým "ruční zbraň"; fr. arme de poing, něm. Faustwaffe, česky v obou případech "pěstní zbraň".
Dlouhá zbraň je pak určena k obouručnímu ovládání s oporou do ramene - angl. shoulder weapon, fr. arme d´epaule, něm. Schulterwaffe, česky ve všech případech "ramenní zbraň".
Na délce (a tvaru) pak záleželo jen nepřímo, z hlediska použití. Zavedením nesmyslné kategorizace podle délky zbraně a hlavně hlavně pak vznikl výše uvedený přísný zákaz neexistujících zbraní.

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#654 » pon 20. kvě 2019, 18:13

Dovoluji si nesmele pripodotknout, ze samonabijeci zbrane schopne vystrelit bez opetovneho nabiti vice nez byt jen jeden naboj take neexistuji.

Jistou anomalii jsou zbrane firmy Metal Storm, ale i tam jsou problemy s ne uplne pasujici definici.



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#655 » stř 22. kvě 2019, 15:49

Jestli narážíš na text z definice (§ 5), tak tam to takto není.
Tak, jak to píšeš ty, jsou to snad naopak všechny, protože na jedno nabití vystřílím vše, co mám v zásobníku.
Nebo ti nerozumím, co myslíš "nabitím".

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#656 » stř 22. kvě 2019, 16:32

Nikoliv nabitim, ale "opetovnym nabitim".

Srovnej:


7.

Jakékoli z těchto samonabíjecích palných zbraní pro střelivo se středovým zápalem:

a) krátké palné zbraně, které umožňují vystřelit více než 21 nábojů bez opětovného nabití, pokud:
.....
b)
dlouhé palné zbraně, které umožňují vystřelit více než 11 nábojů bez opětovného nabití, pokud:
.....


a


.....
d) "poloautomatickou zbraní" střelná zbraň, která se po každé vypálené střele automaticky znovu nabije a může jedním stiskem spouště vypálit pouze jednu střelu
.....


Pozor na zkresleni prekladem, napr. v anglicke verzi je v obou zvyraznenych pripadech pouzito slovo "reload", samozrejme v prislusnem tvaru. A definice v nasem zakone tu smernicovou pomerne presne kopiruje a i z ni vyplyva, co to asi je to "opetovne nabiti"

Samonabíjecí zbraň - palná zbraň, u níž se opětovné nabití děje v důsledku předchozího výstřelu a u které konstrukce neumožňuje více výstřelů na jedno stisknutí spouště.


Ja si to nevymyslel, jsou to jejich definice. A at nekdo zkusi operovat se "zamerem zakonodarce".

;-)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#657 » čtv 13. čer 2019, 06:50

Senátor Kubera se postavil za ústavní právo držet zbraň. Senátní výbor projedná petici. Jak to dopadne a co z toho bude těžko soudit.

Více na https://www.e15.cz/domaci/kubera-se-pos ... ci-1359742



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#658 » čtv 13. čer 2019, 19:38

Vždycky jsem si myslel, že pan Kubera by nám slušel í na hradu. Teď mi to potvrdil. Je to uživatel té největší zbraně - zdravého selského rozumu.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#659 » pát 14. čer 2019, 13:09

Jediné, co mě mrzí, že když se hlasovalo v senátu, tak se hodinu před hlasováním zdekoval a odešel ze sálu (srazili jsme se ve dveřích tehdy) - za ODSku to tam tehdy oddřel Miloš Vystrčil. Ale jinak jo - náleží mu všechna čest.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#660 » pát 14. čer 2019, 14:50

mám dotaz k zde již diskutovanému Grandfatheringu. Návrh zákona i toto vlákno jsem četl celé...přesto se zeptám, jelikož sem přispívají i opravdu fundovaní jedinci.

tedy řeším případ:

Koupím v r. 2019 pušku samonabíjecí, která byla původně předělaná z FA na SA (kat. B podle stávajícího zákona). Podle nového to bude R2 a já se ptám, bude se na ni vztahovat Grandfathering nebo budu muset žádat o povolení až novela začne platit? Původně tam bylo ustanovení, že po dobu platnosti mého ZP mi automaticky zůstává, ale to už vypadlo...Jde mi o to, abych ji i nadále mohl vlastnit-držet-nosit-nakládat.

Vím, že je to zatím jen návrh zákona, ale podle mne to v něm není jasně definováno. Anebo mám dlouhé vedení a něco mi uniklo...? Děkuji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů