Reálná vzdálenost střelby bez puškohledu

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#106 » úte 10. zář 2019, 07:31

Asghaad píše:.....bezny cesky tatik ve strednim veku s vyklochtanou prevarenou surplus kosou co nastrili tak 100-200 ran za mesic je neco trochu jineho ...
realna PRAKTICKA uzitelnost pevnych miridel obecne bude mezi 200-300m na cil velikosti postavy pro drtivou vetsinu beznych strelcu, pro velkou cast i tech 200 bude mimo realitu kdezto pro krutoprisnespecialnitaktickesuperstrelce nebude problem 1500m s 22lr ... z otocky ... a behem salta ...


Hele, jsem českej tatík(53) co poslední dobou moc nestřílí, kosu sice nemám ale zato jsem slepej jak patrona. Ale cíl "velikosti lidské postavy" dám na 300m každou ranou a ani se nezpotím. Ať už ARkou a nebo Švýcarem. To není žádnej super výkon ale něco co svede každej kdo držel flintu párkrát v ruce.


Jojo, vím že krmím trolla, to bylo naposled. :mrgreen:



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#107 » úte 10. zář 2019, 07:40

Na tohle tema doporucuju kanal na trubce s nazvem Inrangetv. Jsou tam i videa ze zavodu a je videt i popisovany rozdil mezi klasickyma miridlama a cervenym bodem, optikou, vojenskyma razema 7,62x39; 5,45; 5,56. Obecne se tam strili spis na nekontrastni terce a obyc miridla jsou vzdycky vetsi utrpeni, hlavne na kalachu oproti ar. Raze jako takova vliv nema. Vliv ma to, ze je v usa problem se dostat treba ke kvalitnimu strelivu 5,45 takze nad 200m proste nemaji sanci.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#108 » úte 10. zář 2019, 07:55

Ono tady u tohoto střeliva konkrétně je problém v tom,že v podstatě žádné z běžně dostupných není kvalitní. Dělají to i kvalitní civilní firmy v civilním provedení,ale to je téměř nesehnatelné a i kdyby,je to strašná darda. Ty vojenské ruské,které jsou považovány za jakýsi etalon mají při zvážení delaborátů velké nekonzistence ve váhách střel i ve zpracování střel v navážkách taky. Wolfy,barnauly atd. nemá cenu ani zmiňovat. Kdyby tam byly možnosti jako u .223,tak by to bylo zajímavé bo potenciál to má velký. Bohužel,co je ruské to na západě jaksi politicky moc nefrčí



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#109 » úte 10. zář 2019, 09:55

sided píše:
Asghaad píše:.....bezny cesky tatik ve strednim veku s vyklochtanou prevarenou surplus kosou co nastrili tak 100-200 ran za mesic je neco trochu jineho ...
realna PRAKTICKA uzitelnost pevnych miridel obecne bude mezi 200-300m na cil velikosti postavy pro drtivou vetsinu beznych strelcu, pro velkou cast i tech 200 bude mimo realitu kdezto pro krutoprisnespecialnitaktickesuperstrelce nebude problem 1500m s 22lr ... z otocky ... a behem salta ...


Hele, jsem českej tatík(53) co poslední dobou moc nestřílí, kosu sice nemám ale zato jsem slepej jak patrona. Ale cíl "velikosti lidské postavy" dám na 300m každou ranou a ani se nezpotím. Ať už ARkou a nebo Švýcarem. To není žádnej super výkon ale něco co svede každej kdo držel flintu párkrát v ruce.


Jojo, vím že krmím trolla, to bylo naposled. :mrgreen:


uhhuh takze kdyz napisu ze realna pouzitelnost je tak do 300m a ty mi tu ted pises ze 300m jeste jde v pohode na TERC O VELIKOSTI FIGURY pro tebe osobne tak jsem troll ...

nejak nechapu kde, jelikoz jedione co jsem tady kdy vyvracel byly kydy o 200m+ same desitky jako nic ...



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#110 » úte 10. zář 2019, 11:27

Já fakt mám dojem, že se s tebou nedá domluvit, když ti někdo ukáže terč se skoro samými desítkami na 200 m tak na to řekneš, že to není "nastříleno jako nic" a když ti někdo řekne, že střelí figuru "jako nic" kdykoliv na tři sta metrů, tak se ti zase nelíbí, že je to figura.
Ani s optikou se nedá trefit jako nic. 90 % myslivců by na 300 m nestřílelo s optikou ani jelena a to má komoru skoro 30 cm, z čehož by vyplývalo, že střílet s optikou na větší vzdálenosti je nereálné.
Definuj terč, který považuješ za reálné trefit s optikou a nereálné s mechanikami, k tomu vzdálenost a pak se ostatní mohou vyjádřit. Zatím jenom vykládáš, že mechaniky jsou blbý, což určitě není pravda. Ty spíše porovnáváš SA58 vrs opakovačku s optikou. A co takhle pohyblivý terč na 100 m, co bude lepší, optika nebo mechanika?



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#111 » úte 10. zář 2019, 11:43

ukaz mi kde sem kdy rekl ze mi "nelibi" neco o figure na 300m ...


po desate, co nepovazuju za realne je foto terce se samyma desitkama na 200+ na strelnici na presne danou vzdalenost. Samozrejme ze to strelitelne je za urcitych podminek, zmen jen trochu podminky a ze samych desitek se to posune na zasah terce obecne ... porad dobre, porad "realne pouzitelne" ale ne "hele ja tam sypu same desitky s kosou na 200+ jak nic" a pak tady padnou takove perly jako ze si nekdo nastreluje miridla na zamerny bod "trubka nad tercem protoze je vic kontrastni" tzn miridla nastavene jen a pouze na danou vzdalenost a na zamerny bod ktery na nicem jinem nez terci na ktery je nastavena nepujde vubec pouzit ...

takze po padesate... na +-300m s mechanikami dobry strelec s dobrou zbrani a miridly prez ktere vubec bude videt na terc trefi figuru, opravdu vyborny strelec da i tu a-zonu na IPSC panakovi, ale tady se bavime o lidech co prozenou laufem desetitisice ran rocne ...



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#112 » úte 10. zář 2019, 13:26

Definuj terč, který považuješ za reálné trefit s optikou a nereálné s mechanikami, k tomu vzdálenost a pak se ostatní mohou vyjádřit. Zatím jenom vykládáš, že mechaniky jsou blbý, což určitě není pravda. Ty spíše porovnáváš SA58 vrs opakovačku s optikou. A co takhle pohyblivý terč na 100 m, co bude lepší, optika nebo mechanika?


Velmi dobře položené :!:
Já bych si tedy dovolil......lidská hlava(velikost cíle volně zavěšeného v prostoru,bez trupu jako záměrného bodu)-300m

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#113 » úte 10. zář 2019, 21:17

A čo takto torzo na 300 yardov, stoj bez opory (!!!), Mosinka karabína?
https://www.youtube.com/watch?v=56H1601J9sE
... a klasika 1891/30 do 500 yardov...
https://www.youtube.com/watch?v=nQokcErHwFk



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#114 » úte 10. zář 2019, 21:31

ano protoze vsichni jsme tak dobri jako zivouci buh vsech strelcu Jerry Miculek xD

zarozak píše:Definuj terč, který považuješ za reálné trefit s optikou a nereálné s mechanikami, k tomu vzdálenost a pak se ostatní mohou vyjádřit. Zatím jenom vykládáš, že mechaniky jsou blbý, což určitě není pravda. Ty spíše porovnáváš SA58 vrs opakovačku s optikou. A co takhle pohyblivý terč na 100 m, co bude lepší, optika nebo mechanika?


Velmi dobře položené :!:
Já bych si tedy dovolil......lidská hlava(velikost cíle volně zavěšeného v prostoru,bez trupu jako záměrného bodu)-300m


1. nikde jsem nerekl ze "mechaniky jsou blby", jen to ze 200-300m same desitky neni "reprezetativni vzorek" - lepsi strelci to dokazou, rozhodne ne vetsina a zejmena ne pri nezname vzdalenosti kdy se neda chytit mechanicky naucenych zvyku ze strelby na stejne strelnici na stejnou vzdalenost.

2. pro profi strelce 300m na velikost hlavy s AR nebo presnejsi je podle me realny limit (pokud ten cil vubec uvidi), nad zvladnou fakt jen supermani.

3. pohyblivy terc jednoznacne optika ... konkretne KOLIMATOR ... xD, obecne na jakoukoliv vzdalenost je lepsi kolimator nez bezna miridla ...



v.k.
Příspěvky: 248

Příspěvek#115 » stř 11. zář 2019, 04:22

Pridam ukazku jak strilim na 300m s obycejnou levnou AR-15 s tenkou hlavni ja. Mireni na spodni terc, velikost terce cca 20cm, podobne podminky jako ta zminovana hlava bez trupu.
Myslim ze to je tak prumerny vykon co lidi s trochou praxe dokazou s otevrenymi miridly na tu vzdalenost nastrilet. Ta ulitla rana nahore je moje chyba spousteni.
K otazce tematu, rozumna hranice na kterou se da s takovou puskou strilet je cca 500-600m. Za ni klesa rychlost tak, ze potrebny namer pro zasah podobneho terce je uz extremne velky a ma velky rozptyl.

Lazce soutez (300m 20ran, spodni terc, prumer 20cm).jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



RayX
Příspěvky: 68

Příspěvek#116 » stř 11. zář 2019, 11:41

Nevím, jestli tu už něco z toho nezaznělo a nechci se moc pouštět do flamu, ale napíšu svůj názor aspoň na první post. Trošku ho naporcuju.

SJirka píše:...... na jakou vzdálenost se dá reálně střílet jen s mechanickými mířidly zbraně (bavme se o vojenských puškách jako SKS, SA 58,AK apod.).......


Ne moc šťastně položená a hodně obecná otázka, která koneckonců umožnila tak rozsáhlý flame, který bez ohledu na původní dotaz místy končí až u fotek terčů se zásahy z .308w. Takže odpovím taky obecně.
Existuje limit, který je dopředu jasně daný konstrukcí a ráží zbraně a pak další limit, který ovlivňuje spousta věcí. Pokud se nejedná o novou zbraň (např. SKS), tak její stav, kvalita střeliva, vlastní pracky a oči atd. a proto ten limit může mít každý REÁLNĚ jinde. Můžeš vidět sebelépe, ale pokud neumíš pracovat s dechem a se spouští, tak tě to zas posune jinam, než člověka, co to umí atd.
To, že by ti tu nějaký ultraborec s SKS přes mechaniky třeba nasázel (přeženu) na 200m všecko do 10 tedy ještě neznamená, že bys to dokázal taky (i kdybys měl na 100% stejné podmínky).

SJirka píše:....abych se tak nějak slušně trefil a nebyla to jen náhoda...


V návaznosti na první část to, aby ses trefil, určitě nebude nikdy vycházet z obecné odpovědi na otázku "na jakou vzdálenost se dá reálně střílet s mech mířidly", ale vždy jen ze tvých reálných schopností a skutečností, které jsem popsal výše. Napsal jsi to v jedné větě a ta podmínka je prostě špatně formulovaná a z praktického hlediska tak nějak nedává smysl.

Jelikož to tedy vztahuješ na sebe, tak vhodná otázka by tu měla vycházet nejdřív z vlastního dosaženého limitu a znít spíše cca: "Co je potřeba udělat abych posunul své limity střelby z SKS dál, solidně se trefoval s mech mířidly a jak na to?" Pak se může diskuse dostat třeba až k přebíjení a vhodným navážkám atd. Tyhle obecné diskuse, kdy člověk "myslí" a ptá se před tím, než něco pořádně skutečně vyzkouší, jsou vždycky tak trochu nešťastné. Dozvíš se teoreticky co umí/dokázali ostatní (kolikrát s úplně jiným kvérem než na jaký ses ptal), ale prakticky je ti to takhle úplně k prdu a na střelnici budeš zase jen sám se svejma schopnostma a svým konkrétním kvérem.

Aby ses pravidelně trefoval a nebyla to náhoda, tak potřebuješ vždy hlavně praktický trénink, jak jsi sám později správně dodal.
Vypůjčím si hlášku slavného Jerryho Miculka, jehož jméno tu už padlo, z jednoho videa na YT: "Lidi se mě vždycky ptají >Jerry, jak můžu být jako ty?<, já jim odpovídám >Abys byl jako já, tak musíš být každej den vždycky ten první, kdo přijde na střelnici a ten poslední, kdo z ní odejde<". To sice časově zvládne a ufinancuje asi málokdo, ale smysl je jasný ;)

Lustrování názorů tady na fóru ti z tohoto pohledu, až na pár obecných praktickách rad ohledně střelby samotné, moc nedá (viz ten splašený flame, kterému jsi byl místy úplně ukradený) a odpovědi budou zase jen obecné.
Jen tak mimochodem, nevím co jsi od SKS čekal, když jsi ji kupoval. Je to dobrej levnej kvér do začátku, ale pokud tě začne hodně bavit mířenka, tak ji asi časem prodáš. Vycházím z toho, že se dopředu hladově ptáš po limitech střelby, aniž bys už aspoň znal ty svoje :)
Nicméně, pokud zjistíš, že tě začínají limitovat už jen a pouze samotné mechaniky a nechceš utrácet za další dražší kvér, tak na SKS existují montáže na optiku, které ty limity mířidel posunou trošku dál. Nemyslím ale teď ty shitové kryty závěru (ne, dobrý fakt není ani jeden), ale boční pevné, nebo snímací montáže, které vyžadují zásah do pouzdra zbraně. Odstřelovačka z toho ale bohužel nikdy nebude.

A ještě nakonec

SJirka píše:...rád bych věděl, kde je taková rozumná hranice pro střelbu bez puškohledu.....


Pojem "rozumná hranice", pokud se nebudu bavit o limitech zbraně samotné, je v případě hobby střelby tak trošku oxymoron, nic takového totiž neexistuje - pokud budeš přes mechaniky časem schopný střílet přesně na 150m a bude tě to bavit, tak proč bys bral na zřetel subjektivní zkušenost člověka, co tvrdí, že je hranice třeba 100m?! Vykašleš se na 150m a pujdeš na 100m jen proto, že to někdo řekl?! Prostě jdi a zkoušej kam až tě to pustí, o tom střílení je ;) Trénuj techniku a až ti bude 50m střelnice malá, jeď na 100m, až to vypiluješ, tak zkus víc. Někdo raději bude s ÚP trénovat dynamiku na polygonu a superrychlé přenášení střelby na 4 cíle na 25-50m za pohybu, jiný zas bude raději dvě hodiny ležet v trávě a štelovat flintu, aby pak na 300m nasázel všecky díry na pětník. To, jak budeš se střelbou spokojený, bude ale vždycky vycházet jen z tvojí vlastní hlavy. Na možné hranice se ptej vždy nejdřív hlavně sám sebe, ne někoho jiného. Ergo - nikdy nevíš nic 100% jistě, dokud to sám nezkusíš. A to koneckonců neplatí jen pro střelbu ;)

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#117 » stř 11. zář 2019, 13:32

Asghaad: Základní problém dotazu a nespokojenosti s jednotlivými odpověďmi tkví IMHO v tom, že jsi neurčil:

- střelce - jeho výcvik, schopnosti, kondici, zrak, trénink s konkrétní zbraní
- zbraň - konkrétní schopnosti zbraně, aktuální kondici, typ mířidel a vůbec konfiguraci (úsťové zařízení, spoušť), munici...
- vnější podmínky - povětrnostní, teplotní, světelné, čas na střelbu, stres soutěžní/lovecký/válečný/žádný...
- poloha - povolená poloha, podpora, prostředky
- terč - velikost, tvar, vazbu na jiné zaměřitelné předměty (tělo figury), kontrast proti pozadí, statický nebo v pohybu, trvalý nebo dočasný, (ne)znalost vzdálenosti...
- hodnocení zásahů - kolik ze sta má být v terči, aby to "nebyla náhoda", jak často se musí nástřel opakovat a za jakých podmínek, aby to "nebyla náhoda"...
- atd. atd. atd.

Pokud jsi dostal odpověď pro nějakou kombinaci výše uvedeného, je snadné jí shodit tím, že změníš některý z parametrů.
Proto se na dotaz bez jasného zadání nedá odpovědět.
A i tak dostaneš jen "odpověď někoho jiného" :)

Proto myslím, že tohle je nejlepší (nejobecnější) odpověď a návod zároveň:
Na možné hranice se ptej vždy nejdřív hlavně sám sebe, ne někoho jiného.

Nejspíš tě dotaz zajímá optikou vlastní střelby, ne Jerryho Miculka, nebo Starosty ze zbranekvalitne.cz...

Tak běž a zkus to.



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#118 » čtv 12. zář 2019, 16:05

To v.k.: Pokud vím tak na tyto terče se na Lazcích s mechanikami na 300 m nikdy žádná soutěž nestřílela.
To Asghaad: končím, já o voze ty o koze, nejde to.



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#119 » čtv 12. zář 2019, 21:44

Jasny zaver aj pre blbych: mieridlami sa triafat da. Aj na 500 m. Ale zavisi od oci strelca, od balistiky raze, podmienok, viditelnosti aspon referencneho bodu atd.

Ale ak mi niekto povie, ze na 300 m sa mieridlami VZDY neda trafit z 58/SKS/AK/AR-15, tak pardon, to nevie strielat.

Je zaujimave, ze toto tu tvrdia ludia, ktori musia mat na kazdej zbrani navesanych X piiip-covin. Vid Asghaad, ktory zbran na nosenie bez kolimatora nemoze, lebo s tym (asi) nevie trafit. Ja osobne mam na P-10C len mieridla a casy zo skryteho nosenia pod 1 s na 10 m. Toz…

Tak pre tu srandu, za 2 tyzdne idem na Zahoracku pusku, nesutazne, s AR-15 a mieridlami (lacne cinaky) na 500 m. Minule nebol problem s 58 a cinskym strelivom triafat na 300 m pandrlaka a na 200 m gong, toz uvidime. Ako som spominal, na IPSC sutaziach dam s mieridlami kedykolvek 50 % ludi v Open s puskohladom. Neviem, kde bude problem. Asi u mna :D

Len tak pre info, pravidelne Zahoracku pusku vyhrava stary panko s pupkom a s Dragunovom. 500 m, hole mieridla. Vietor nevietor (a ten na zahori byva kruty!)… Nosi brile.

Minuly rok to dali na 700 m. Div sa, ale velka cast strelcov sa trafila aspon 1x z 10 ran na gong myslim 80x80 cm.



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#120 » pát 13. zář 2019, 02:21

jasne, kdokoliv kdo pouziva optiku na pistoli nebo pusce neumi strilet ... xD tohle uz je fakt vyslovene smesne xD

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: El Chupanibre a 8 hostů