Zákaz olova



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#31 » ned 1. zář 2019, 11:52

kolemjdouci : Mas pravdu. Smernice nepodlehaji schvalovani, jakmile je vydaji tak plati hned pro vsechny cleny (jako to bylo napr s GDPR). Mne slo jenom o to, ze tento dokument zatim nic nenarizuje, pouze o tu upravu smernice zada.

Kazdopadne to vypada, ze prebijeci lis se pro jistotu posouva na vyssi misto v zebricku priorit pokud si budu chtit zachovat rozumnou cenu naboju.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#32 » ned 1. zář 2019, 11:53

Začínají se vířit vody, ovšem je otázka, jestli se myslivcům podaří něco změnit (u nich počítám s větším vlivem, než jsou sportovní střelci & spol.)

https://www.face.eu/2019/08/proposal-to-restrict-lead-in-all-ammunition-requested-by-european-commission/

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#33 » ned 1. zář 2019, 11:55

Kolemjdoucí: Jo, to máš pravdu. Málokdo si uvědomuje, že myslivci vlastní nejvíce zbraní v této republice a to včetně ozbrojených složek.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#34 » ned 1. zář 2019, 12:00

Uvidíme, co vypadne za návrh od ECHA, ale Komise tomu očividně dává zelenou.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#35 » pon 2. zář 2019, 15:06

Mozna je to dobre, preci jen je potreba se poradne odkopat u EU a "nasrat" dalsi cast obcanu v kolchozu.. A treba se nakonec i pobavime. Mylivci ala soudci,poslanci,pravnici, atd. Rybaru je mraky. Bude vic podpisu :)



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#36 » pon 2. zář 2019, 16:14

Nevím jestli si uvědomujete, ale kromě střelců a rybářů se zákaz olova týká i elektroniky. Konkrétně olovnaté pájky. Snahy nahradit ji bezolovnatou vedou k nižší spolehlivosti elektroniky a k její vyšší ceně. Proto je na celou řadu oborů vydaná vyjmka (automobily, letadla, lékařské přístroje...). Hezký článek na toto téma: http://mcu.cz/news.php?extend.3017.15

výňatek:
Prý bylo olovo zakázáno kvůli životnímu prostředí. No elektronika se stejně recykluje, takže většina Pb ze spojů se dá z prostředí odstranit. Ale dejme tomu že by se NIC NERECYKLOVALO a vše by se vyhazovalo. Takže třeba televize/monitor obsahuje dle mého odhadu cca 5g pájky, tj. z toho je cca 38% olova, dejme tomu 3g olova na jednu televizi. Jistě jsou i větší televize. Autobaterie má hmotnost 11 kg (např. zde) ano, jsou i větší a těžší autobaterie než jedna z nejmenších 44 Ah. Tudíž vyhození jedné autobaterie do odpadu se rovná vyhození cca 3600 televizí. A teď si uvědomte kolika televizorů jste se v životě zbavovali a kolika autobaterií. Pokud se někdo zbavil 3600 televizí a monitorů, tak má můj obdiv



Spirpin
Příspěvky: 120

Příspěvek#37 » úte 3. zář 2019, 14:46

https://zbrojnice.com/2019/08/30/vyjadr ... -zavazich/

koudak: Přímý účinek má nařízení, směrnice se implementuje.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#38 » úte 3. zář 2019, 15:46

To byla moje chyba, omylem jsem označil REACH jako směrnici, i když jsem myslel nařízení a v tom duchu o tomc psal.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#39 » úte 3. zář 2019, 20:03

A to jako zakážou olovo í armádám? Haha. To by měli začít zákazem ochuzeného uranu. Ten je podle mého názoru trošičku horší...



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#40 » stř 4. zář 2019, 07:32

Kdyby sis přečetl tu žádost, tak bys věděl, že "military use of ammunition should be excluded" ;)

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#41 » ned 22. zář 2019, 14:46

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/s- ... c-40297330

...jde hlavně o snahu si od lesa došlápnout na legální držitele zbraní.
Zákaz by navíc dopadl i na policisty, kteří na rozdíl od armády nemají vyjednanou výjimku.
„Olověná střela ráže 9 mm vyjde zhruba na pět korun, ta z wolframu by stála 25 Kč,“ uvedl příklad Straka.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#42 » ned 22. zář 2019, 16:23

Zase na druhou stranu, neprijde mi jako raketova veda vyvinout slusnou nahradu olovene strely - třeba zelezne jadro, mekky hlinikovy povlak aby to slo do vyvrtu a na tom něco, aby se to nemazalo - med, lak, co ja vim, vojenske strelivo to tak nejak i ma i kdyz s olovenym povlakem... Ze to je lehci se asi da kompenzovat tvarem/vetsi delkou a hotovo. Je to jen první napad ale myslim, ze by nebyl daleko od funkčního reseni a drazsi mi to taky neprijde.
Tim nejak nechci vypadat, ze mi pouzivani olova na střelnicích pripada jako velky problém, ale když uz je takova doba...



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#43 » ned 22. zář 2019, 17:13

2JardaB : Větší ráže jsou řešitelné, ale podle mě bez olova skončí malorážky a vzduchovky



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#44 » ned 22. zář 2019, 17:18

Tusi nekdo kdo ma kontakty v EU, zda je to na spadnuti a jestli zas ojebou schvalovani u clenskych statu? Fakt to prestava bejt vtipny....



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#45 » ned 22. zář 2019, 17:24

Pokusim se tenhle tyden poptat u kamarada, snad ho zastihnu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů