Rozdíly mezi jednotlivými skupinami ZP



pavel.vetrak
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » sob 5. říj 2019, 11:41

Dobrý den,

Jsem maličko zmatený z jednotlivých skupin ZP.

Budu žádat o zbrojní průkaz skupiny E, zbraň nechci pro skryté nošení, jen si jít občas zastřílet na střelnici. Při praktické zkoušce na skupinu E se střílí jen z pistole (pokud se nepletu), avšak s touto skupinou jsem oprávněn pořádit si zbraně kategorie B,C (tedy i brokovnici, malorážku...).

http://www.mujglock.com/prubeh-zkousky- ... rukaz.html

Pokud budu dělat zkoušky ZP na skupinu B, budu muset u praktické zkoušky střílet jak z brokovnice, tak malorážky.

Má otázka tedy je, proč by někdo dělal skupinu B když ty samé zbraně může pořídit i se skupinou E a zkouška je značně "jednodušší"? Jedná se pouze o možnost účasti na vyšších soutěžích? Protože na menších soutěžích můžete střílet i pokud vlastníte jen skupinu E.

Děkuji za objasnění a přeji hezký den.

PV

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#2 » sob 5. říj 2019, 11:51

Protože u skupiny B nebudeš muset střílet jak z brokovnice, tak z malorážky, ale buď z krátké, nebo malorážky. Navíc se skupinou E musíš mít na nákup střeliva průkaz zbraně a můžeš si koupit střelivo jen na zbraň uvedenou v průkazu zbraně.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#3 » sob 5. říj 2019, 11:53

Protože si třeba můžu klidně koupit jakékoli náboje.

Jinak z brokovnice (ta vůbec) ani malorážky (ta je možná) jsem na zkoušce nestřílel.



pavel.vetrak
Příspěvky: 3

Příspěvek#4 » sob 5. říj 2019, 12:00

Děkuji za odpověď, takže pokud budu dělat ZP skupiny B,E, budu střílet z pistole nebo malorážky. Rozhodnutí zdali budu střílet z malorážky či pistole záleží na komisaři?

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#5 » sob 5. říj 2019, 12:08

Přesně tak. Sice na to nejde spoléhat, ale je velká pravděpodobnost, že budeš střílet jen z pistole. A opravdu není od věci si udělat B+E, tohle se prostě neztratí nikdy a vyjma peněz ti to jinak život nezkomplikuje.



pavel.vetrak
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » sob 5. říj 2019, 12:33

Super, děkuji za odpověď :) ještě dotaz, malorážka je s optikou nebo bez?



skagerak
Příspěvky: 1003

Příspěvek#7 » sob 5. říj 2019, 12:34

B+E = strelba z pistole na10 m (zadna brokna zadna malorajda zadnych15/25metru).. manipulace ale muze byt vse(ale to v podstate i u cisteho E kdyz na vec prijde)

Edit malorajda bez optiky ale zato moznost opory ale to ti priB E muze byt fuk..

Edit2 prip kdybys napsal lokalitu tak ti treba nekdo napise "krajove/okresni speciality.. "
Naposledy upravil(a) skagerak dne sob 5. říj 2019, 13:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#8 » sob 5. říj 2019, 12:46

Nepřijde, mi zkouška na samotné E "značně jednodušší" než na B+E, ale možná je to dáno úhlem pohledu ze zkoušky "ABCDE". Testy jsou přísnější na E a D (takže na B pohoda) a naučit se manipulaci a základ střelby z další zbraně (malorážka na B), případně dvou (brokovnice). Výhody rozšíření o B (bez omezení při nákupu nábojů) zmiňovali přede mnou.

Malorážka je s klasickými mířidly a s oporou - nejlépe je si zajít na střelnici, kde bys měl zkoušku dělat a zaplatit si pár přípravných hodin, nebo kurz přímo tam. Budeš zkoušen v prostředí, které už znáš a se zbraněmi na kterých si trénoval.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#9 » sob 5. říj 2019, 12:48

a přidal bych si i A. Zkouska stejna, jen par penez navíc.



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#10 » sob 5. říj 2019, 16:32

Taky doporucuju rovnou delat abcde. Cloveka zbrane rychle chytnou a bude chtit delat vsechno. prachy vzhledem k cene zbrani, naboju a trezoru sou to zanedbatelny. Taky sem se bal malorazky, jakoze sem velkej drevak s otevrenymi miridly. Za 1h a asi 100 ran se to naucit dalo.

Na rozsireni sem se musel znova ucit otazky a brat si dovolenou znova na celej den. To je docela opruz.



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#11 » ned 6. říj 2019, 06:56

Za me A+B+E a mas v podstate vse. Resilo se to mockrat, zalezi na komisari. U B a E uz ti muze dat i malorazku + pistol.
Ja s malorazkou mel cca 90 ran a vse v cernem obcas ulet bila. Nudil jsem se bo je to jak vzduchovka... Na zkouskach (su otresnej tremista). Tres v rukach takovej ze jsem nenastrilel. Pritom na nezavaznem strilenu ultra nuda bez problemu. Hodne se potil nervozita, nesundal mikinu a na konci vseho od postupu,rozborek,po strelbu ze me fakt chcalo. Tzn. pod brejle mi do oci stekal pot a pro jistotu jeste zafunel brejle. Do toho nervozita a tres v rukach. Netrifil jsem o 2 tusim s tim ze jedna byla na care kruhu. Nepodcenoval bych malorazku + trema na zkousce. Nekdo je vsak klidas a neni poznat ze je na zkousce :)

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#12 » ned 6. říj 2019, 08:27

U B a E uz ti muze dat i malorazku + pistol.

NE NEMŮŽE.
Už se to tu řešilo mockrát. Střílí se jen krátká!!! Manipulace může být se vším, ale to i u pouhého Ečka!!



maxx77
Příspěvky: 73

Příspěvek#13 » ned 6. říj 2019, 10:45

Dělal jsem B+E. Manipulace i střelba jen z pistole. Ta manipulace může být i z dlouhé, ale co vím od jiných tak zatím každý měl jen pistoli.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#14 » ned 6. říj 2019, 11:33

A když se dělá jenom B? Jak tam to je?

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#15 » ned 6. říj 2019, 13:44

Ak robí len B, môže dostať malorážku alebo pištol.
Ak robí len E, tak len pištol.
Ak robí C, tak brokovnicu a zároveň malorážku.

Ak robí B+E, robí len prienik, teda len pištol. Inak by mohla nastať situácia, že nastrieľa pištolou (splní podmienky oboch) ale nenastrieľa potom malorážkou a to je patovka.

Ak robíš E, určite si k tomu daj aj B, uľahčí ti to život. Npr. kamarát ti požičia kozlicu ale náboje ti nepredajú. Chceš si kúpiť revolver z druhej ruky, predávajúci k nemu dáva aj náboje - ale pre teba nie. Chceš ísť na súťaž, len tak vyskúšať. Alebo ukázať 15 ročnému synovi ako sa manipuluje so zbraňou - smola. Fakt sa to neoplatí nerobiť... skúška je rovnaká, 700 kč je zanedbateľná položka. Radia ti dobre, E & B absolútne minimum, ideálne k tomu aj A.

D a C to môže skomplikovať -
- Dčko strieľa na 15 m, nie na 10.
- C budeš mať k pištoli aj malorážku na 25 a brokovnicu, s tou malorážkou majú niektorí problém trafiť (bez optiky, s oporou).

Ak si je človek istý že nepôjde k mestskej polícii alebo k SBS a poľovníctvo ho neláka, tak A+B+E stačí. Ale E+B je úplny základ.
Naposledy upravil(a) Arc dne ned 6. říj 2019, 13:53, celkem upraveno 3 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Sedmej a 43 hostů