Zbrojní průkaz - skupiny versus kategorie zbraní.



Hipík
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » stř 2. led 2013, 01:12

Ahoj.
Prvé řadě bych se chtěl zeptat, jestli zdejší otázky (otázky na nečisto či trénink otázek) jsou aktuální?

Druhá věc, která mi neleze do hlavy je o skupinách zbrojního průkazu.
Tedy:
•Skupina A - pro sběratelské účely
•Skupina B - pro sportovní účely
•Skupina C - pro lovecké účely
•Skupina D - pro výkon zaměstnání nebo povolání
•Skupina E - pro ochranu života, zdraví nebo majetku

kategorie zbraní:
A - vojenské-samočinné/s pevně vestavěnými tlumiči hluku nebo laserovými zaměřovači
B - krátké opakovací (do 280 mm ), samonabíjecí (např. pistole, signální pistole a pušky ráže 26,5 mm, revolvery, kulovnice a brokovnice)
C - opakovací, jedno a dvouranné, kombinované a perkusní revolvery
D - předovky, vzduchovky, plynovky, flobertky, znehodnocené zbraně, luky a kuše jsou prodejné všem svéprávným osobám starším 18 let.

Pro to abych mohl držet ve vlastnictví zbraně z období první světové války, první republiky či druhé světové mi bylo řečeno A, B, C.
Poněkud mi to nehraje. Může mi to nějaký zkušený majitel zbrojního průkazu lépe vysvětlit?
Děkuji

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 2. led 2013, 03:23

1) viz http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... faq_actual

2) Je třeba mít na paměti, že skupiny zbrojního průkazu a kategorie zbraní jsou jiné pojmy, sdílející akorát písmenka. Zbraně různých kategorií je (či není) možné pořídit/používat/nosit v rámci oprávnění jednotlivých skupin ZP.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#3 » stř 2. led 2013, 03:45

otazky aktualni jsou.

Druhou otazku moc nechapu. Tak ze siroka:

Je jedno jestli se jedna o valecne nebo soudobe zbrane. Zarazeni do kategorii je podle nebezpecnosti.
Kategorie A jsou zakazane zbrane (funkcni automaty),
Kategorie B si chodis pro kazdou zbran pro povoleni (formalita) (v podstate vsechny pistole, revolvery a samonabijeci pusky)
Kategorie C, ktery kupujes jak chces a jen je nosis registrovat (v podstate opakovacky).

Skupiny ZP jsou neco uplne jineho a na kategriich zbrani nezavisleho. Rikaji co ty, jako drzitel ZP smis nebo nesmis delat (hodne zkracene):
Skupina A: muzes vlastnit/drzet kategorie A,B,C a strelivo do nich v poctu do 3 kusu
Skupina B, C: muzes vlastnit/drzet/nosit kategorie B,C a veskere strelivo (k C potrebujes lovecky listek a umoznuje trochu jiny rezim prenaseni zbrani)
Skupina D: muzes nosit zbrane na ktere ma tvuj zamestnavatel licenci (jinak nic), nutne pokud pracujes nekde, kde zbran pouzivas jako zamestnanec
Skupina E: muzes vlastnit/drzet/nosit kategorie B,C a strelivo DO NICH + opravneni noseni na verejnosti (pouze skryteho)

Obvykle se ZP delaji skupiny B+E, nebo A+B+E. Skupina B je nejsilnejsi, protoze ti dava moznost nakupovat co chces, jaky chces naboje a naboje doma i vyrabet. Skupina E je sama o sobe omezenejsi, ale dava pravo nosit nabitou zbran na verejnosti. Skupina A je nutnou podminkou pokud bys nekdy zadal o vyjimku na vlastnictvi zbrane kategorie A.

Ciste technicky pro tvoje potreby staci skupina B. Ale zkousky se delaji jedny, takze co si zaskrtnes to budes mit. Teoreticky bychom vsichni zadali o vsechny skupiny, ale na C potrebujes lovecky listek a na D musis dvakrat casteji nosit potvrzeni od lekare, takze tyhle dve skupiny se obvykle neberou, kdyz je nepotrebujes. Ale zbytek neni nic proti nicemu.



Vashan
Příspěvky: 28

Příspěvek#4 » pát 4. led 2013, 10:42

Malé upřesnění, aby nedošlo k nedorozumnění:
Držitel ZP sk B, C smí nosit zbraň jen na střelnici a v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu (např. honitba).



DavidF
Příspěvky: 3

Příspěvek#5 » ned 20. led 2013, 13:43

Dobrý den
rád bych se zeptal na možnost rozšíření oprávnění ZP. Dělaj jsem zkoušky a na skupinu C a E získal oprávnění. Bohužel jsem při prodloužení ZP zjistil, že bez platného loveckého lístku nemohu mít sk. C. takže jsem při vystavení nového ZP o tuto kategorii přišel. Pokud bych se rozhodl získat lovecký lístek - dají mi C znovu nebo musím dělat nové zkoušky?
Je možné získat skupinu B pro sportovní účely - bez zkoušek, pouze zažádat o rozšíření



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#6 » ned 20. led 2013, 14:53

Bez zkoušek to nepůjde, ani C ani B.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 20. led 2013, 16:04

Přesně tak rozšíření ZP znamená vždycky nové zkoušky.



DavidF
Příspěvky: 3

Příspěvek#8 » ned 20. led 2013, 19:18

Díky za rychlou informaci. Dle diskuze která tu proběhla, alespoň vím, že je možné si na ZP sk. E koupit kulovnici apod bez problémů.

Uživatelský avatar
KamikazeCZ
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pát 25. led 2013, 05:09

Ale kdyz s ni budes lovit, je to pruser, takze pozor na to.



DavidF
Příspěvky: 3

Příspěvek#10 » pát 25. led 2013, 17:14

Díky za připomenutí:-). Je to jasné, ale je lepší to slyšet vícekrát.



trnkad98
Příspěvky: 1

Příspěvek#11 » pon 1. led 2018, 14:49

měl bych dotaz ke skupinám ZP a kategoriím zbraní.Jsem aktivní myslivec a vlastník ZP skupiny C.Mohu si na tuto skupinu pořídit například samonabíjecí pušku SKS Simonov,který je označen jako zbraň kategorie B?A potřebuji k jeho pořízení nákupní povolení?Děkuji.
:?: :?:

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#12 » pon 1. led 2018, 15:02

ano a ano



Tomáš P.
Příspěvky: 11

Příspěvek#13 » pon 16. zář 2019, 17:57

Zdravím, mám dotaz. Mám ZP skupiny B, C a chtěl bych si rozšířit na E. Zajímá mě, pokut bych nezvládl teorii, tak jestli bych přišel o skupiny, které už mám...

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pon 16. zář 2019, 18:51

Ne, nepřišel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 hostů