Los - účast policistů, případně členů jiných ozbrojených složek

Moderátor: LOS vedení



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#46 » úte 5. bře 2013, 20:22

Jirko, docela dost kecáš a nečteš si, co píšeš. :lol:
V pozici správce střelnice chci vidět na příchozím zbrojní průkaz a průkaz zbraně. Policista se sice může ohánět služebním odznakem, ale za:
1) do provozní knihy uvádím jména ne čísla
2) jak mám vědět, že zbraň je legální, protože k zapůjčené zbrani policista průkaz zbraně nedostane. Jak mám vědět, že je registrovaná? :roll:
3) když dostal svolení nadřízeného, tak jej chci vidět, protože jinak jsem pořád v problému já. Jak mám vědět, zda to není černota?
Na úseku zbraní to není o důvěře, ale prověřování. Policie má své povinnosti dle zákona o policii, správce střelnice podle zákona o zbraních.

Když policista dostane svolení na nošení zbraně, kde vezme střelivo, když nebude mít ZP? Na služebák? Těžko. A zase jsme u přestupku...

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#47 » úte 5. bře 2013, 20:40

coffee - jen pár drobností:
1) - to je v pořádku
2) - i přesto, že služební zbraně nemají klasický průkaz zbraně, lze zcela jednoduše prokázat její "legalitu" - existují jiné písemnosti, prokazující její buď původ, nebo držení konkrétního policisty
3) - o písemném svolení mi není nic známo, žádné jsem ještě u nikoho neviděl :D

Co se týče střeliva při civilním nošení služební zbraně, tak nosí pouze stanovený počet nábojů. Teda 14 + 14. Pokud nemá ZP, tak si těžko sežene legální cestou další náboje. Pokud má ZP, tak si střeliva může pořídit více. Ovšem je zde otázka, jaké střelivo. Jestli tovární, nebo přebíjené. Ale to už je na rozhodnutí toho policajta, protože ten zodpovídá za tu zbraň. Pokud jí poškodí nesprávným střelivem atd., tak si to "vyžere" sám. Poškození služební zbraně bych dál prosím nerozebíral, to už by bylo na jiné vlákno. Navíc se to ani netýká naší běžné střelecké veřejnosti.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#48 » úte 5. bře 2013, 20:41

Ja si vzdycky myslel, ze Ti, co se mi pri registraci predstavili sluzebnim prukazem, ze byli ve sluzbe a ze LOS si prisli strelit v ramci narizene sluzebni pripravy.
Ve chvili, kdy policajt taha odznak, veli se prece sam do sluzby.

:-)

Bez phledu na to, jestli soukromne muze nebo nemuze, sluzebne muze, protoze musi. A sluzebne proto, ze na me vytahl odznak.
Nebo nekdy nejaky spravce strelnice, kdyz mu prijde parta policajtu na vycvik, kontroluje kazdemu zbran a papir s povolenim, jestli je ten vycvik narizeny?
Naposledy upravil(a) cmk dne úte 5. bře 2013, 20:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#49 » úte 5. bře 2013, 20:42

coffee: V Cekanicich zapisujeme jmeno strelce i cislo zbrojaku.

jk-stengan: Dotaz jsem vznesl na OBP MV (tj. Ministerstvo vnitra), ne na PCR. Pro mnohe mozna maly rozdil, ale fakticky to je velky rozdil. ;)
Jinak, jak spravne rikas, pockame si na oficielni verdikt, dalsi diskuse je v zasade zbytecna.



jk-stengan
Příspěvky: 193
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#50 » úte 5. bře 2013, 21:13

kafičko :-) ano a je to můj boj kde bere střelivo nebo jeho ?? a jsme u toho je ofiko dle balistiky může střílet tak co mi je dotoho??
a do provozní knihy píšu č.sl. odznaku a bez problému a kontrol tu máme dost páč je to dohledatelný že je to ten či onen totéž píšem u pohotováku VP a je to z důvody ochrany dat páč knika je uložena sice na střelnici ale nikdy nevíš ?? a žádná z doposud konaných kontrol stím neměla jakýkoliv problém.

a nedávno řešený prblém s osobním výcvikem u VP v osobním volnu ?? přijeli doslali čísla kdo tu byl a tím to pro mě končí a jestli je to franta flinta nebo pepík novák je mi naprosto šumák :-) já tím nic neporušuju a evidenci řádně vedu v suladu s provozním rádem :-)


Pepíček ano znám rozdíl obecně používám PCR páč je to rozšířenejší pojem....

georg ano standartně nemají žádný průkaz o zbrani ale zbran je evidovaná u hl.zbrjíře a pak pomocných zbrojířů na OŘ a velice dobře ví kde je jaká zbran a kdo ji má nafasovanou...

uvidíme co a jak nic méne zákon to nezakazuje a kontrolu to nepobuřuje takže to prostě povedu tak jak tomu bylo doposud a když někdo příjde na LOS s odznakem klidně ho napíšu páč vím že to pro případnou kontrolu stačí a tím jsem udělal vše k zapsání kdo a kdy byl na střelnici a dál jestli daný jedinec porušuje závazný pokyn 4/2009 je mi naprosto šumák to se mě netýká :-)

Uživatelský avatar
ataman
Příspěvky: 29

Příspěvek#51 » stř 6. bře 2013, 16:43

Pokud se chcete ohánět k danému tématu zákony, pak zákon o Policii ČR hovoří jasně:
§ 56
Použití zbraně
(1) Policista je oprávněn použít zbraň
a) v nutné obraně nebo v krajní nouzi,
b) jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž zakročuje,
na jeho výzvu nevzdá nebo se zdráhá
opustit svůj úkryt,
c) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož
nemůže jiným způsobem zadržet,
d) nelze-li jinak překonat aktivní odpor směřující ke
zmaření jeho závažného zákroku,
e) aby odvrátil násilný útok, který ohrožuje střežený
nebo chráněný objekt anebo prostor,
f) nelze-li jinak zadržet dopravní prostředek, jehož
řidič bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život
nebo zdraví osob a na opětovnou výzvu nebo znamení
dané podle jiného právního předpisu10) nezastaví,
g) jestliže osoba, proti níž byl použit donucovací
prostředek hrozba namířenou střelnou zbraní
nebo varovný výstřel, neuposlechne příkazu policisty
směřujícího k zajištění bezpečnosti jeho
vlastní nebo jiné osoby, nebo
h) ke zneškodnění zvířete ohrožujícího život nebo
zdraví osoby.
(2) Použití zbraně v případech uvedených v odstavci
1 písm. a) až f) je přípustné pouze za podmínky,
že užití donucovacího prostředku by bylo zřejmě neúčinné.
(3) Před použitím zbraně v případech uvedených
v odstavci 1 písm. a) až e) je policista povinen vyzvat
osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního
jednání, s výstrahou, že bude použito zbraně. Od
výzvy s výstrahou lze upustit v případě, že je ohrožen
život nebo zdraví policisty nebo jiné osoby a zákrok
nesnese odkladu.
(4) Při použití zbraně je policista povinen dbát
nutné opatrnosti, zejména neohrozit život jiných osob
a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje.
(5) Zbraní podle této hlavy se rozumí zbraň
střelná včetně střeliva a doplňků zbraně, vyjma vrhacího
prostředku majícího povahu střelné zbraně podle
jiného právního předpisu s dočasně zneschopňujícími
účinky, dále zbraň bodná a sečná, výbušnina, speciální
výbušný předmět, průlomový pyrotechnický prostředek
a speciální náloživo

A jak správně podotkl myslím CMK, pokud se policista prokazuje služebním průkazem a odznakem se služebním číslem, nebo odznakem SKPV, nebo se prohlásí za policii de facto se velí do služby. Ze svého okolí neznám žádného policistu, který by neměl ZP a střílel civilní závody se služební zbraní, všichni ZP mají (už jenom kvůli problémům se střelivem) a pokud používají ke střeleckému treningu služební zbraň, mají souhlas nadřízeného na papíru i s typem a číslem zbraně. Nadřízení tenhle souhlas nedávali moc rádi a většinou to dávali zase pouze těm, co opravdu chtěli závodně střílet. Ono je to totiž tak, že ten koho zbraně baví a chodí střílet si ZP stejně udělá a ten kdo považuje ZP za zbytečnost na žádné závody chodit nebude.



jk-stengan
Příspěvky: 193
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#52 » stř 6. bře 2013, 19:20

koneně nekdo normální :-)

Uživatelský avatar
g-relax
Příspěvky: 557
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#53 » stř 6. bře 2013, 23:41

ataman: Naprostý souhlas až na tu zbytečnou citaci ze zákonu o PČR, která se vůbec netýká služební střelecké přípravy, a toho navelení se do služby tj. "individuální střelecké přípravy".

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů