9mm makarov

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » úte 12. bře 2013, 20:44


Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#17 » stř 13. bře 2013, 18:24

Tak s návratností to nebude zase až tak špatné. Nádobíčko jsem pořídil za necelých jedenáct tisíc (samozřejmě že jednooperační lis ;) ). Koupil jsem si i nádobíčko na zkracování nábojnic 9x19, které se dají sehnat mnohem laciněji. Kupované kompletní náboje koupím nejlevněji za 3 kačky kus, ale to musím mít štěstí na nabídku, častěji kupuji za 4,50. Při opakovaném používání nábojnic a vlastních odlévaných střelách se s cenou na jeden náboj dostanu zhruba na 1 korunu. Samozřejmě že to nejspíše ale povede k tomu, že začnu více střílet, což je ale i důvod, proč začínám přebíjet a jako koníčka to samozřejmě beru také, přeci jen mně to začíná bavit :)



slavetin
Příspěvky: 27

Příspěvek#18 » stř 24. dub 2013, 14:54

Kde se dá koupit "nádobíčko" na zkracování nábojnic 9 mm Luger a jak se vlastně správně jmenuje?

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#19 » stř 24. dub 2013, 17:14




slavetin
Příspěvky: 27

Příspěvek#20 » čtv 25. dub 2013, 09:05

Díky za info. Moc prosím ještě o popis pracovního postupu zkracování nábojnice 9 mm Luger na 9 mm Makarov. Např. zda se dá do vrtačky fréza nábojnice nebo naopak unašeč nábojnice, nebo jestli je potřeba kupovat ten přístroj na manuální pohon a vrtačka se nedá použít atd.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#21 » čtv 25. dub 2013, 17:37

Nábojnice 9x19 přebereš a vyčistíš. Pak jim roztáhneš ústí roztahovací matricí a potom vypichovací a kalibrační matricí odstraníš starou zápalku a nábojnici kalibruješ. Pokud máš vrtačku (stačí klidně aku nebo nějaká malá se šňůrou), tak ten jejich speciální pohon nekupuj, nemám s ním tedy žádné zkušenosti, ale vrtačka mi funguje dobře, pokud vrtačku nemáš, tak ti doporučím, aby sis koupil raději vrtačku, hodí se přeci jenom na více věcí ;)
Do vrtačky upneš unašeč nábojnice s držákem nábojnice (jde to, pokud tedy nemáš na vrtačce nějaký exotický čelisti) a frézku pak držíš v ruce. Do frézky zašroubuješ kalibr pro 9x18 a můžeš začít zkracovat. Pak jenom odhrotuješ vnější a vnitřní hranu nábojnice a máš nábojnici 9x18, já je tedy ještě jednou po zkrácení kalibruji... možná je to zbytečné, ale mně by to jinak asi nedalo spát :)



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#22 » čtv 25. dub 2013, 19:41

Jaký účel má první roztažení ústí nábojnice, když při následující kalibraci se opět srovná ?

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#23 » čtv 25. dub 2013, 19:57

Já si nejdříve nábojnici zkrátím, pak kalibruji (tím odstraním vnější otřep), rozhrdlím (tím odstraním vnitřní otřep) a už zápalkuji, atd...



slavetin
Příspěvky: 27

Příspěvek#24 » pát 26. dub 2013, 06:56

Vojta: Moc děkuji za odpověď, naprosto perfektní. Vrtačku samozřejmě mám, tak ty pomůcky pořídím a zkusím.



kedlub
Příspěvky: 57

Příspěvek#25 » pát 26. dub 2013, 07:42

Předpokládám, že víte o rozdílech mezi luggerem a makarovem (lugger je užší a víc do kužele). On se lugger po prvním výstřelu asi komoře přizpůsobí, ale pro jistotu:
http://www.saami.org/specifications_and_information/index.cfm -> CARTRIDGE AND CHAMBER DRAWINGS -> Pistol and Revolver

Uživatelský avatar
BusDriver
Příspěvky: 91

Příspěvek#26 » pát 26. dub 2013, 13:56

Ono dělání 9mak z Lugru je celkem běžné a rozdíl v kuželovitém tvaru se opravu během výstřelu srovná. Fireformingem se upravují daleko větší rozdíly sice většinou u puškových, ale to je jedno...

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#27 » ned 28. dub 2013, 19:59

to Dancek: Rozhrdlení má význam v tom případě, že používáš frézku od lee s kalibrem pro nábojnici 9x18. Nábojnici 9x19 bez rozhrdlení pouze po kalibraci (při kalibraci se ti neroztáhne ústí dostatečně) na kalibr pro 9x18 bez násilí nenarveš. Nejdříve jsem se nad tím také zamyslel a vyzkoušel jsem jenom kalibrovat, ale pak jsem nedokázal nábojnice na kalibr nasadit. Pokud zkracuješ nábojnici jiným náčiním, pak jí samozřejmě rozhrdlovat před zkracováním nemusíš.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#28 » úte 30. dub 2013, 18:10

Zkracuji na stolní vrtačce z Teska. Používám válcový záhlubník s vodícím trnem pro M8. Nábojnice upínám do sklíčidla ze staré vrtačky. Mám ho upnutý na stole vrtačky. Utahuju jenom rukou a bohatě to stačí.
Rozdílné rozměry nábojnic obou ráží neřeším a moje PM taky ne. Neznám závadu, neznám nepodaný náboj.

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#29 » stř 1. kvě 2013, 14:39

To Zoufalec: Pokud ti nejde o přesnější zkracování (mně o něj také nejde, je to pro mně prostě jenom vedlejší profit, jak říkáš, mak to skousne ;) ) pak je to samozřejmě dobré řešení, alespoň nemusíš kupovat tolik neuniverzálních instrumentů jako mám já a vystačíš si s tím co už máš.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#30 » stř 1. kvě 2013, 17:17

Zkrátím v toleranci +-0,05mm. Přesněji to nedělají ani renomované muničky. Stačí změřit střelivo více výrobců.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti