vhodnost zbraně pro sebeobranu a Home defence

Co jinam nepatří...


Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#76 » stř 16. dub 2014, 22:17

Téma zní, vhodnost zbraně pro sebeobranu.
Myslím, že Makarov je více než vhodný, za málo peněz, hodně muziky. Mám i 9 Luger + 45 ACP, ale nosím Makarova, vím proč, je to praxe, nic víc.
Pouze můj názor.

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#77 » čtv 17. dub 2014, 07:08

@Georg: všechno je o kompromisech, nemusíš obhajovat volbu zbraně/ráže. Měl jsem ale za to, že chceš slyšet fakta proč radši Luger než Makarova. Mimochodem, mezi tvarem střely 9L a 9M není příliš velký rozdíl vzhledem k předání energie. Zajímavé to začíná být až u komolých kuželů nebo poloplášťů.

Georg píše:Nahodím možná zajímavou otázku: chete útočníka zastavit, nebo ho spíš zabít ?


Důležité je útočníka střelit do kolene tak, aby pak nemohl vypovídat ;)



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#78 » čtv 17. dub 2014, 07:09

pohledu Taylorova čísla (TKO), údaje z CIP

Makarov: 5,2
Luger: 7,6 (+46%!)
Pro srovnání: .45 ACP: 12,3

Swiss Army, B. Kneubühl (vedoucí štábu zbrojní techniky)

Pro celopláště dopadová energie alespoň 350-400 J
Pro střely s řízenou deformací, dopadová energie alespoň: 250-300 J

Makaron: 313 J
Luger: 518 J
.45 ACP: 835 J
*údaje pro FMJ

I když platí premisa: "lepší něco, než nic" přesto mi volba 9x18 Makarov nepřijde nejšťastnější


Napsals pěkné blbosti. Tak za prvé má .45 acp jen kolem 5-10% víc energie oproti lugru ve stejné hlavni. Hlavně si neporovnal délky hlavně pro náboje.

A potom srovnáváš nějaký nesmyslný index.

Rozdíl mezi 9 Br. 9 Mak. 9L a .45 ACP ve FMJ a hlavních nad 75 mm je, bez ohledu na perizstentní mýty českého internetu, téměř! NULOVÝ. A rozhodujícím faktorem by pak měl být hluk a záblesk výstřelu....

To někdo začal s přebráním amerického "9L je minimum" - což je u JHP kvůli hloubce průboje pravda..no a pak se to rozlezlo, protože většina měla 9ky a potřebovala si honit ego. S realitou to ale nemá nic společného.



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#79 » čtv 17. dub 2014, 07:40

http://www.valka.cz/clanek_10576.html
Mýtus zastavovacího účinku

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#80 » čtv 17. dub 2014, 07:58

@JB: ale jdi ty drndo :D Docela by mě zajímalo kdo sem pouští takový klauni

1. Jak myslíš, že se měří energie střely?
2. TKO je součástí balistiky, praxe kterou (nevím jak čeští) ale používají lovci na těžkou zvěř; ale vlastně jsou to blbci, protože se patlají v "nesmyslném idexu"
3. takže nejlíp je na tom poplašňák - super; bezva kombo je pak fotografický blesk a papírový pytlík
4. správné slovo je "perzistentní"
5. a finálně: Gratuluju a hluboce smekám. Postavit, v jednom polodebilním žvástu, na hlavu celý obor ranivé balistiky to chce celého chlapa s guľema nebo spíš s těžkou retardací

Máš pravdu a chápu Tvé rozrušení ale vyjadřuj se slušně prosím. sided



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#81 » čtv 17. dub 2014, 09:25

No a zase promluvilo ego. Nevěřil bych nikomu, kdo napíše, že .45 acp má 850 J. Devítka má z 10 cm hlavně 500 a .45 acp ~ 550J.

To, že srovnáváš lovecké puškové střely a FMJ na obranu, tak to nevím.

Mezitím má střelný kanál 9 mm L, Br. a Mak. šířku asi 6 mm, .45 acp kolem 8 mm a typický JHP 9L přes 12 mm! Pokud bys chtěl tvrdit, že mezi těmi FMJ je nějaký rozdíl, co stojí za zmínku, tak bys musel prohlásit, že 9 mm JHP je jak ~ 2,5 výstřely s .45 FMJ. Mno.

Mezitím jediná data, co jsou, ukazují, že 9 mm FMJ a .45 auto FMJ mají zastavovací účinek kolem 60%.

Na youtube je asi 105 testů na želatině, všechny mi dávají za pravdu.

Opakuji: rozdíly v hlavních nad 75 mm pro 9Br, Mak. L a .45 acp ve FMJ jsou z praktického hlediska naprosto zcela zjevně zanedbatelné. Ty rozdíly jsou v procentech.

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#82 » čtv 17. dub 2014, 10:23

ale chlape, to nepromluvilo ego, ale soucit. Víš ono je to jako bys byl mrtvý. Ty o tom nevíš, jen to obtěžuje okolí. S blbostí je to stejné.

Je zřejmé, že jsi s obdobnou strukturou (fakta vycucaná z prstu, pletení si dojmů a pojmů) argumentace už musel narazit a asi jsi si vytvořil obranu "ego promluvilo". Bohužel to nic nemění na faktu, že zřejmě nebudeš nejostřejší pastelka a "ego promluvilo" jenom znamená, že tvůj projev/příspěvek je něco, co se s úspěchem dá použít jako Emetikum

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#83 » čtv 17. dub 2014, 11:14

JoeBiden píše:Mezitím má střelný kanál 9 mm L, Br. a Mak. šířku asi 6 mm, .45 acp kolem 8 mm

Jasně, ale nebavíme se o průměru ale o průřezu, takže je to 28mm2 oproti 50mm2 ;) Už je Ti jasnější proč je větší ráže účinější? A to jsem uvedl jen střelný kanáíl o kterém jsi začal Ty, neberu v potaz průřez střely která ten kanál musela vytvořit a ani hmotnost a tedy i hybnost která taky hovoří ve prospěch větších ráží. A ano, 9Luger se řízenou deformací je samozřejmě lepší než .45 celoplášť.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#84 » čtv 17. dub 2014, 12:03

Teda to je zase debata :shock:
Všichni argumentujou milimetry, jouly, indexy a tabulkami, ale možná by si obě strany mohly uvědomit, že reálná střetnutí se neodehrávají podle tabulek a výsledek se nedá dopředu vypočítat. Větší ráže je zajisté účinnější, ale jednoho lupiče může vyřídit malorážka, na některého nemusí stačit ani zásobník 45tek...
Malorážka na opasku je určitě lepší než 45ka doma v šuplíku :)



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#85 » čtv 17. dub 2014, 12:08

Nikdo neříká, že .45 acp FMJ nebude z těch střel nejúčinnější. Bude, ale otázka je, jaké jsou ty rozdíly mezi 9 Br. až .45 acp s FMJ střelami ve spektru .22 lr až .. 12g nebo .338 Lapua popř. 10 mm JHP.

No a realita je taková, že ten rozdíl mezi těmi 4 hlavními rážemi je v porovnání s tím spektrem velmi, velmi malý - až zcela zanedbatelný a proto argumentace "9mm Mak je příliš slabý, pořiď si .45" je zcela nepochybně naprosto mylná.

A to, že zcela jasný nesmysl s .45 o 850J tady hnedka někdo neopravil o kvalitě věcných argumentů taky něco říká.



mocima
Příspěvky: 227

Příspěvek#86 » čtv 17. dub 2014, 12:37

JB: rychlý dotaz na stýčka Googla a hle:
ATOMIC Ammunition Bonded Match Hollow Point 12.0 g (185 gr) 373 m/s (1,225 ft/s) 835 J (616 ft·lb) 21 mm (0.82 in) 410 mm (16.0 in) 0 mL (0 cu in) 0 mL (0 cu in)



speedee82
Příspěvky: 94

Příspěvek#87 » čtv 17. dub 2014, 12:42

Je fakt,že je uplně jedno,čím útočníka trefim. Zabít můžu i dobře hozeným půllitrem. Otázka zní,jak se z toho vysekat před soudem. Dlouho jsem přemýšlel... Předpokládám-li,že útočník je ozbrojený,nejdřív pošlu manželku. Když to dobře dopadne,můžu bez problémů a tahanic po soudech použít střelnou zbraň. Zákon je zákon... :)



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#88 » čtv 17. dub 2014, 12:47

JB: no, jen si kopni, čekal jsem na prvního chytráka, co vytáhne +P .45 acp......

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#89 » čtv 17. dub 2014, 14:21

Věcná: JB jsi ty

@Fixfokus: a o tom to je, ráže jsou vhodnější a míň vhodnější a na námět "vhodnost zbraně pro sebeobranu a Home defence" a odpověď je
fixfokus píše:Malorážka na opasku je určitě lepší než 45ka doma v šuplíku :)


a když budu mít možnost výběru, třeba home defence, pak se ale radši budu bránit .45 než .22

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#90 » čtv 17. dub 2014, 14:56

Chtěl jsem tím říct, že tahle debata už je dost neplodná. Ráže sama o sobě není samospasitelná a myslet si, že 45ka, která podle tabulek vychází nejlíp, mi dává záruku , že z případného střetu vyjdu jako vítěz, může být silně zavádějící. Mnohem větší vliv na výsledek střetnutí bude mít to, jak jsem se svou zbraní sžitý, jak ji umím ovládat a jak jsem připraven technicky a i psychicky.
Tedy, i nejlepší (podle tabulek) zbraň na světě mi bude ho*no platná, když propásnu vhodný okamžik ji použít, nebo udělám chybu, která mě bude stát krk...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů