Střelivo a pošta

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » stř 25. čer 2014, 19:15

Podle mě v takové chvíli ztrácíš nad střelivem kontrolu a nemáš ho ani řádně zabezpečené, ani pod svým dozorem. Prostě takový materiál nemůžeš předat nikomu, kdo na to ze zákona nemá oprávnění, tj. ZP nebo ZL.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#17 » stř 25. čer 2014, 22:05

Jen to pošli, ten fízl kterej to na tebe zkouší radostí povyskočí :twisted:



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#18 » čtv 26. čer 2014, 06:25

Jak říkají ostatní. Nejde jen o to, jestli to nějaký přepravce vylučuje, nebo nevylučuje z přepravy. Jakákoli manipulace se střelivěm podléhá zbrojnímu zákonu. Pokud tedy nepodléhá jinému zákonu, např. nejrůznější zákony třeba pro ozbrojené složky, které zbrojnímu zákonu nepodléhají, žáno...

Jinak znal jsem jednoho... sice nešlo o dopravu takového materiálu... ale zkusil prodat 5kg průmyslového semtexu i s rozbuškama cizímu člověku... A ještě to pako si to vzalo s sebou na schůzku... No to víte, že to jak podal tašku, tak dostal klepeta...

Osobně bych to fakt neriskoval, posílat někomu cizímu... a ještě po službě, která na to není řádně, tedy hlavně papírově, vybavena.



tomashr
Příspěvky: 69

Příspěvek#19 » čtv 26. čer 2014, 10:02

Volně prodejné střelivo a pyrotechnika se poštou běžně posílá, to, že to není právě v souladu s jejich podmínkami se zjevně neřeší. Mě takto například v klidu poslali z jednoho armyshopu skoro 20kg balík z raketovými motory s ROS světlic, což mi už samotnému přišlo jako trochu nezodpovědnost prodejce, čekal jsem, že to půjde nějakým rozvozem. A že se takto pošle pár nábojů do plynovky asi neřeší vůbec nikdo.

Ovšem posílat takto střelivo, které pro nákup vyžaduje zbroják je trochu jiný level. Tady už se do toho motá pěkných pár paragrafů a minimálně to zavání přestupkem z oblasti, která může člověka stát vlastní ZP. I poslání známému, u koho mám jistotu, že má ZP v pořádku, je na hraně, při ztrátě totiž nastane stav, "střelivo řádně nezabezpečil", což je přestupek, minimálně by nebyla šance na náhradu. No a o zaslání někomu na inzerát, kde netuším, jak si se ZP opravdu stojí, bych pak ani nezvažoval.

Jinak si myslím, že joe má sice pravdu v tom, že nelze argumentovat tím, že by se někomu poskytla možnost tím manipulovat, to je asi OK, problém je ale v dění při případné ztrátě, pak to prostě není řádné zabezpečení..

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#20 » čtv 26. čer 2014, 10:12

Já se taky nechystám posílat náboje poštou v bublinkové obálce. Zajímá mne to čistě teoreticky.

Absence vhodného zabezpečení, to je relevantní námitka. Dík.



garf
Příspěvky: 170

Příspěvek#21 » čtv 26. čer 2014, 12:05

Pokud vezmu téma zcela tak ,jak je, tak česká pošta vylučuje sama svými přepravními podmínkami a je bezpředmětné cokoliv k tomu psát, už samo tema je tím skoro zbytečné...
Stejně jako normální držitel ZP - má dané povinnosti zná je a ,jak se zbraněmi a střelivem zacházet, obecně řečeno a tudíž o české poště a přepravě střeliva nemůže ani v duchu přemýšlet :mrgreen: ....na druhou stranu , že zbraně kategorie D se poštou běžně zasílají , tedy zbraně ve skutečnosti pošta přepravuje :mrgreen: a pyrotechniku taky , je taky pravda ....PPL,DPD jsou další "poštovní" logistické firmy distribuující kusové zásilky , které ,dle místních informací, také zbraně a střelivo nepřepravují...,ale pistoli kategorie D -brokovou dvojku Pedersoli Howdah na dobírku Vám,nám dovezou až domů...
Dovolím si nikoli trollovat , ale připomenout , že třeba DHL -tedy pošta u sousedů :mrgreen: ... v r 98 měla dle tehdejšího zákona licenci a objednávku střeliva 9para hirtenberger 500Ks od moravského přímého importéra z AT- dovezla na pražskou centrálu, nedala sice do běžného rozvozu, ale vyzvala k vyzvednutí na pražské pobočce nejbližší adrese dodání s poznámkou k vydání nutný ZP, nevím jak UPS ? , a nevím pravda ,jak je tomu dnes ?,ale jsou to placené služby , a obrat v republice nějaký je..... Kromě toho právě nehlídaná přeprava zbraní a střeliva byla trnem v oku pčr při běžné distribuci prodejcům v čr , a proto je řešena v současné novele zbrojního zákona a týká se licencovaných "obchodníků"v oboru+ přepravců v oboru ,kteří budou muset splňovat nové podmínky - viz novela... , a nevidím tak důvod proč takovýmto licencovaným přepravcům nesvěřit osobní dodávku střeliva, zbraně , s potvrzením -na nich je následná povinnost zkontrolovat komu co předávají a zda je oprávněn převzít ,tzn NP,ZP,PZ,licence atd.... což vyplývá z licence a povinností případného přepravce....
Takže, jak výše správně psáno, pokud přepravce umožnuje přepravu střeliva a zbraní, tzn je držitelem patřičné licence , pak není důvod jejich placených služeb nevyužít třeba stylem platba předem na účet, předem sken , ZP,PZ,NP-zaslat emailem a kontrolu těchto dokladů na místě zajistí přepravce....nebude to levné, ale určitě v některých případech levnější ,než cesta přes celou republiku ....
a jestli takovou přepravu dělá mega koncern , nebo Vašek z horní dolní, hlavně kdyby to fungovalo, je např pár zbraní , které chci koupit ,ale jsou daleko a s cestou už přesahují hranici sběratelské investice, tedy návratnosti...

P.S. Kdo ,kdy a kde z držitelů ZP byl v přestupkovém řízení "řešen"kvůli střelivu ? a navíc přišel kvůli tomu o ZP ? tzn 2 přestupky .....
Po" licencovaných" obchodnících se zbraněmi a střelivem ano, to pčr řeší a má to své výsledky ... viz kremláčkovo tvrdé měkké jádro střely , CIP kdy kde kdo na nábojnici namaloval , dovozní licence atd ,.... ale když "zabavují" zbraně držitele ZP pro zákonný důvod, střelivo je naprosto nezajímá- a dochází k paradoxu, že majitel střeliva,bývalý majitel ZP se ho z obav protizákonného držení snaží zbavit a tak ho v podstatě nezákonně nabízí v obchodě se zbraněmi a střelivem k výkupu, ke komisnímu to totiž nelze, neboť se musí vyplnit čís ZP atd...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#22 » ned 29. čer 2014, 19:14

DHL v Německu má licenci na transport zbraní a střeliva a běžně se tam zbraně posílají. Funguje to i do Čech a ty jako příjemce zásilky nic neporušuješ. Jde to na triko odesílatele.



Jan Jeni
Příspěvky: 156

Příspěvek#23 » sob 5. črc 2014, 18:31

Borci budete se divit ,ale mě poslali 1kg černého prachu PPL nechápal jsem a to byla firma zbraně střelivo ! :o



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#24 » sob 5. črc 2014, 18:58

Cca před rokem mi taky spadla čelist. V obchodě se zbraněmi zastavila dodávka s nápisem "ČESKÁ POŠTA" a borec z ní vykládal munici, celkem 4 krabice označené Selier Belot.
Tak praxe bude asi jiná

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#25 » sob 5. črc 2014, 19:11

A máš ověřený, že to byla munice? Nebyly to diabolky? Nebo katalogy? Nebo prostě něco, co nepodléhá zákonu?

Edit: Druhá možnost je, že ČP poskytuje i takovéto nadstandardní služby. Že by konkurence fungovala?

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#26 » ned 6. črc 2014, 09:25

No mě pyrotechniku a nejen volně prodejnou( ale i tu na průkaz odpalovače ohňostrojů,který si při osobní registraci oskenovali) běžně posílají ČP. A že by o tom pošta nevěděla,když ta firma má slovo pyro přímo v názvu.



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#27 » ned 6. črc 2014, 09:31

Hmmm.. že by porušovali vlastní předpisy: http://www.ceskaposta.cz/rady-a-navody/ ... ah-zasilek ? Nakonec... i tak by se snad z toho mohli chít vymotat tím, že oni nejsou odpovědní za obsah. Je spíše s podivem, že to firma vůbec pošle. Možná tak "do vlastních rukou", ale i tak...



KubaDostal
Příspěvky: 200

Příspěvek#28 » sob 28. lis 2015, 18:36

Jak je to s posíláním zbrani kategorie D na Slovensko? Je možné poslat nebo bych musel doručit osobně? Konkretně se jedná o znehodnocenou kosu. Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#29 » úte 8. bře 2016, 16:45

Smazáno po konzultaci s autorem dotazu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů