Pořad z zbraních v Rakousku (v němčině)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 10. zář 2014, 11:40

Pro ty, kteří vládnou němčinou (a zkousnou i "rakouštinu"), můžou kouknout na pořad na rakouské veřejnoprávní televizi ÖRF:

Am Schauplatz - Die Waffen hoch
Über 830.000 registrierte Waffen finden sich offiziell in Österreichs Privathaushalten. Die Dunkelziffer gehe in die Millionen, befürchten Experten. Was steckt hinter der Leidenschaft am Schießen? Wer sind die Waffensammler und Hobbyschützen?

EDIT: díky Peterovi za YT video


Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#2 » ned 14. zář 2014, 19:14

A nešlo by alespoň v kostce nastínit co v tom dokumentu je? Víš pro nás blbý :lol:

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » ned 14. zář 2014, 19:30

Je to o střelcích a zbraních v Rakousku. Celé to překládat nebudu, sorry.
Pozitivní však je, že byl pořad relativně vyvážený a neutrální, i místní střelecká komunita to celkem ocenila. I když se v pořadu vyskytovaly i rozhovory a měření hluku s místními novousedlíky, dával se prostor i druhé straně atp.



Peter elektro
Příspěvky: 49

Příspěvek#4 » ned 14. zář 2014, 19:58

Pani psychologička si troška postažovala, že ked niekto neprejde u jedneho psychoša tak može ist druhemu.Mimochodom v AT stoji psychopat okolo 260 evri...
Bavil som sa na strelnici s jednym sudcom a vravel že na nosenie zbrane musel spisat 4 stranovy referat že prečo ju chce.Na ochranu obydlia alebo šport nie je nejaky velky problem ale nosenie sa posudzuje individualne( to bola ta pani na urade) a "bežny" občan ma smolu.Po dobrom zdovodneni
dostanu len taxikari,zlatnici a iny viacej ceneni ludia..... :evil:

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#5 » ned 14. zář 2014, 19:59

Bohuzial to uz nie je k dispozicii, ja som mal minuly tyzden dost frmol, tak som nestihol skuknut, skoda.



Peter elektro
Příspěvky: 49

Příspěvek#6 » ned 14. zář 2014, 20:20

https://www.youtube.com/watch?v=OrKIkjbIOes

Pozeram že nas tu je vo W viacej :)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#7 » ned 14. zář 2014, 21:45

@Peter - vdaka za link.

Suhrn - pekne bez uprav podane nazory roznych skupin ludi :

Trafikantka (15 Bezirk) - je to tam nebezpecne, X krat prepadli okolite obchody, ju ale nikto, kedze nosi zbran v praci otvorene. Zbran ma na obranu. Popisuje pripad ako 85 rocnu zenu jedneho z jej zakaznikov prepadli na schodisku a vzhladom k tomu ze mala len 50 EUR, tak ju skopali zo schodov a uz nechodi. Pravidelne cvici strelbu aj so 17r synom. Nazor ze drzitelia legalnych zbrani problemy nerobia - inak o ne velmi rychlo pridu.

Westernovi nadseneci (BTW: uzasne boli voziky na prevoz zbrani :D) - pre nich to ma svoj flair, su to nadsenci. Nazor 'sivis pacem, para bellum'. Nechapu ze ludi tvrdia ze zbrane su nebezpecne a zakon ich chce obmedzovat ale na druhej strane sa zakon prizera ako opilci soferuju. (POZN. V Rakusku je limit 0.5 promile ale defacto X ludi jazdi s viacej alkoholom v krvi - k problemom s policiou dojde casto az pri nehode).

Majitel / prenajimatel a sofer limuzin - nosi zbran jednak pretoze X krat doslo k problemom s pripitymi zakaznikmi a jednak lebo robi aj ochranku. Ukazanie zbrane mu uz niekolkokrat pomohlo vyriesit neprijemne situacie.

Popisovany z dvoch stran problem strelci na holuby vs. obyvatelia v okoli - hluk zo strelnice.

Problem polovnici na Bisambergu (okraj Viedne) vs. pytliak s lukom.
BOHOVSKE TVRDENIE : ... kedze rad striela na pohyblive ciele, takyto spac je nebezpecny, urcite to bude raz chciet vyskusat aj na ludoch ...

Nadseny polovnik (asi dost zazobany) ktory chodi lovit lukom do Namibie, ma implantovany zub z leoparda a ukazuje fotky syna ktory ~12 rocny zastrelil prasa.

Psychologicka - stazuje sa ze ak prepadnete pri psychologickom teste (8%), nikde sa to nehlasi a mozete ist inam. Zaroven vraj skolitelia zbrojnych kurzov davaju instrukcie a navody na to ako odpovedat pri teste.

Obchodnik so zbranami - posledne mesiace sa predava cim dalej tym viacej zbrani, ludia sa citia neisti.

Policia - policajti dostavaju na uvod 170 hodin trening so zbranou - a to je podla ich trenera minimalna hranica na to aby clovek trafil tam kam chce.

Nazor - ze kde je viacej zbrani, viacej sa striela - to ukazuje vysoka uroven vrazd v USA ... :\

Obchodnici so zbranami nemaju pravdu, pocet legalnych zbrani v Rakusku uz roky klesa ...


*************************************************

TERAZ SA DRZTE (este stale nazory policie) :

Od 41:20 ukazovane diery na stenach a strope - tie pochadzaju od ran istoty. Kedze ide o policajnu strelnicu ... dakujem pekne :D :D :D

A druhy highlight od 41:53 :

'Vor der Selbstverteidigung mit der Schusswaffe warnt die Polizei ausdruecklich' =
PRED SEBEOBRANOU SO STRELNOU ZBRANOU POLICIA VYSLOVNE VARUJE!

... kazdy vlamac, ktory proti sebe uvidi zbran, ked je pristihnuty pri cine, je potom viac-menej prinuteny strielat. To znamena kazdy ktory sa zbranou brani riskuje vo zvysenej miere ze pachatel pouzije svoju zbran ... OMG

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » ned 14. zář 2014, 23:18

Díky ostatním za shrnutí ;)
Ten policajt to možná nevystihl nejlépe, ale v podstatě má pravdu. Vystihuje to to, co se občas zmiňuje "nositelům" - pokud to vytáhneš, musíš být připraven i vystřelit, protože protivník v tom okamžiku může přejít do ještě více agresivního módu, než byl předtím.

Jinak Herr Zakrajsek tady díky své lovecké vášni vyznívá dost výstředně, ale měl jsem možnost se s tímto pánem z rakouského IWÖ (rakouský "lex") potkat a je to pohodový chlápek. Zubem se nepochlubil :D Má případně blog zde ;)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#9 » pon 15. zář 2014, 06:18

Celkovo to vyznelo velmi rozumne, na jednej strane ta trafikantka, ktorej syn vymenuva zasady bezpecneho zaobchadzania so zbranou, na druhej jaegri, ktori maju pocit ze z pytliaka co im chodi strielat srny lukom (nie ze by to nebol debil) sa urcite vykluje psychopat co bude strielat ludi. Prijemne bolo ze sa tvorci nesnazili zaujimat ziadne stanovisko. Policajti ma fakt pobavili.

Inak zaujimave mi prislo ze aj trafikantka, aj obchodnik so zbranami nosili otvorene. Rakusky zakon o zbraniach poznam len marginalne - ked som na zaciatku roku zistoval detaily ohladne suhlasu so ziskanim ZP v Cechach. Teraz pozeram ze s 'Waffenpass' (= pravo nosit) mozes nosit otvorene.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pon 15. zář 2014, 12:33

Nejsem expert na Waffengesetz, ale myslím, že se to nepovažuje za otevřené nošení, ale za držení jako u nás - v mnohých obchodech se zbraněmi nebo v zázemí střelnic také pracovníci nosí otevřeně nabitou zbraň. Opět hlavně pro odstrašení.
Tj. myslím že je to pouze držení na vlastním nebo pronajatém pozemku či prostorách.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#11 » pon 15. zář 2014, 13:06

Priamo v zakone som o tom nenasiel nic - na rozdiel od ceskeho zakona. Mimo rovnakeho obmedzenia ako v Cechach - potreby povolenia nosit na hromadnych verejnych akciach a slavnostiach. Po kratkej resersi - komentare k tomu na rakuskych strankach su druhu 'ano, je to mozne, ale je to blbost', s tym ze ked clovek pobehuje so zbranou nekryte na verejnosti, tak sa velmi rychlo moze zoznamit so zasahovou jednotkou ktoru niekto zavola, pripadne mu mozu prisit na krk ich ekvivalent budenia verejneho pohorsenia, prehodnotit jeho sposobilost nosit zbran a pod. ...
Zaujimavy rozdiel.



4R
Příspěvky: 91

Příspěvek#12 » úte 9. čer 2015, 20:46

Zdravím, máte někdo ZP i v Rakousku? Nějaké zkušenosti, rady? Přemýšlím o této možnosti, ale neznám ještě dobře podmínky a náročnost (z hlediska jazyka). Děkuji

Jinak video jsem ještě neviděl, ale pokud to tam není, tak nošení se z právního hlediska překládá jako "führen"...

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#13 » úte 9. čer 2015, 23:00

Ahoj, rakusku WBK ani Waffenpass nemam, ale ak vyslovene nutne nechces mat zbran v Rakusku, neoplati sa ti tym zaoberat. Co sa tyka nosenia ako takeho (Waffenpass) - to dostanes len vynimocne a v odovodnenych pripadoch. Celkovo tato vec citujem : ' ... liegt im Ermessen der Behoerde ...' = je zavisla na posudeni uradu. Neviem co konkretne ta zaujima, hrabal som sa v tom pred dvomi rokmi - co viem od znamych tak 'Waffenfuehrerschein' = skuska odbornej sposobilosti' nie je nic zloziteho. Ale pocitaj s cca 300 EUR za psychologicky posudok. Ak si chces pozriet ich predpisy, tak :

Suhrn (navod) ako na WBK : http://www.professional-arms.at/download/WBK_WP.pdf.

Waffengesetz :
http://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10006016

Celkom rozumny prehlad k WBK :
http://de.wikipedia.org/wiki/Waffenbesitzkarte_%28%C3%96sterreich%29#Rechtfertigung_und_Bedarf

a Waffenpass-u :
http://de.wikipedia.org/wiki/Waffenpass_%28%C3%96sterreich%29

Zdar

Miro



4R
Příspěvky: 91

Příspěvek#14 » stř 10. čer 2015, 19:34

Ahoj, děkuji za odkazy, podívám se na to. Dělal bych to tu jen za předpokladu, že bych mohl poté zbraň nosit. Bez toho to tady nepotřebuji. Bude to obecně asi problém a indiviuálně podle úředníka, jestli to dá nebo nedá. Kdyby tak uměl říct předem... A psycho také není nic příjemného.

Pokud to ale řeší Bezirkshauptmannschaft, tak se mi snažili být, byť neúspěšně, nápomocni ohledně potvrzení k ZP do ČR s bydlištěm v A. Dle Tvého návodu - napsat na ministerstvo vnitra - vše proběhlo nakonec bez problému, tedy i zde velké díky :)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#15 » stř 10. čer 2015, 19:42

NP, viem aky porod bolo to moje behanie za papiermi, takze to rad usetrim niekomu inemu. Ak sa ti podari vybuchat to nosenie (otvorene povedane pochybujem o tom), daj vediet. Ja budem nad WBK uvazovat v pripade ak by som mal cas chodit strielat aj vo Viedni a to na najblizsich par rokov vidim blede.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů