Policie má trumf proti žhářům: silniční kontroly

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu
Uživatelský avatar
hetzer
Příspěvky: 81

Příspěvek#1 » pát 19. bře 2010, 17:09

Policisté hledají způsob, jak účinně čelit rozmáhajícímu se fenoménu ve světě zločinu – žhářským útokům. A jejich snaha má první konkrétní obrysy. V boji proti úmyslně založeným požárům či ohavným paličským výpadům na domy se spícími lidmi chtějí využít i běžné silniční kontroly.

"Jedná se o relativně novou formu kriminality. Budeme na ten vývoj reagovat, zpočátku minimálně tím, že klasické kontroly v daných lokalitách zaměříme na to, zda ve vozech nejsou převáženy látky k výrobě žhářských potřeb," nastínil LN strategii náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Vyšetřování víkendového žhářského útoku, při němž neznámý pachatel vhodil do domu romské rodiny v ostravské osadě Bedřiška zápalnou lahev, by se tak mohlo dotknout všech tuzemských řidičů. V praxi by to vypadalo následovně: silniční hlídky budou v nočních hodinách kroužit ve zvýšeném intervalu v problémových lokalitách a kromě dokladů u "podezřelých jedinců" překontrolují i vnitřek vozu a zavazadlového prostoru.

"Není problém, abychom takový rozkaz splnili. Více se o tom asi rozhodne na dnešní poradě. V problémových lokalitách však bude taková kontrola na místě," připouští šéf dopravních policistů Leoš Tržil.
http://www.lidovky.cz/policie-ma-trumf-proti-zharum-silnicni-kontroly-f6j-/ln_domov.asp?c=A100317_101316_ln_domov_ter

ma policie pravo auto prohledavat? ziju v domneni ze ne.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#2 » pát 19. bře 2010, 18:01

Pokud máš dodávku a větší, tak celníci převážený obsah kontrolují běžně.

Uživatelský avatar
bacil.357
Příspěvky: 71

Příspěvek#3 » pát 19. bře 2010, 21:01

při pátrání po osobách a věcech souvisejících s trestnou činností má právo Policie na prohlídku auta..
nerozeberou ti ho jako v Německu, ale podívat dovnitř se můžou. např. nechat tě vyndat obsah kufru atp.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » pát 19. bře 2010, 21:06

Vlastně jednou mi prolezli policajti kufr auta plný nářadí když jsem se vracel kolem půlnoci z montáže a opisovali si výrobní čísla. Ale pak jsem slyšel, že pokud nejsi podezřelý ze spáchání něčeho tak by neměli. Nevím, neprovádím nic špatného tak mi to nevadilo.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#5 » sob 20. bře 2010, 08:34

Policie má právo na prohlídku auta jen z důvodů zákonem vymezených, viz § 42 zákona o PČR:

Zastavení a prohlídka dopravního prostředku
(1) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku,

a) pronásleduje-li pachatele úmyslného trestného činu, nebo
b) pátrá-li po pachateli úmyslného trestného činu nebo po věcech z takového trestného činu pocházejících anebo s takovým trestným činem souvisejících,

má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku takový pachatel nebo věci nachází.

(2) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, má-li důvodné podezření, že používáním dopravního prostředku, na dopravním prostředku nebo v souvislosti s dopravním prostředkem byl spáchán trestný čin.

(3) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek
a provést jeho prohlídku, pátrá- li po

a) osobách hledaných, pohřešovaných nebo protiprávně se zdržujících na území České republiky,
b) zbraních, střelivu, výbušninách, omamných a psychotropních látkách a jedech, nebo
c) věcech pocházejících z trestné činnosti anebo souvisejících s trestnou činností,

má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku taková osoba nebo věc nachází.


Osobně se vždy před jakoukoli kontrolou ze strany policie ptám po důvodu. Zatím si vždycky nějaký rozumný dokázali vymyslet... :lol:

Uživatelský avatar
hetzer
Příspěvky: 81

Příspěvek#6 » sob 20. bře 2010, 22:24

jakde: takze preventivni prohlidka je tedy nezakonna. snad jen jestli by benzin mohl patrit mezi vybusniny?

Uživatelský avatar
bacil.357
Příspěvky: 71

Příspěvek#7 » ned 21. bře 2010, 11:59

ale oni ti neprovedou preventivní prohlídku..protože PČR v podstatě pátrá po osobách a věcech pořád,
proste když pojmou důvodné podezření..auto ti prohlídnou.
stačí že auto nebo ty bude podobná autu nebo osobě v pátrání.

a protože v pátrání jsou stovky osob a aut..jsme my všichni i naše auta někomu nebo něčemu podobní..

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#8 » ned 21. bře 2010, 17:16

hetzer: Přesně jak píše bacil. Preventivní (čti bezdůvodný) filcung jim zákon neumožňuje, ale pokud nejsou úplně mimo, tak Ti sdělí, že Tvůj popis odpovídá osobě v pátrání a je to.

Uživatelský avatar
hetzer
Příspěvky: 81

Příspěvek#9 » pon 22. bře 2010, 19:03

ja jsem takovy exot ze se mi nikdo podobat nemuze! :ugeek: a moje auto s promyslenou vyzdobou promacklinami a odreninami take ne :mrgreen:

Uživatelský avatar
Iha
Příspěvky: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » úte 6. dub 2010, 19:13

jakde: ... e Tvůj popis odpovídá osobě v pátrání... Na to jim staci zkontrolovat ridicak, nicmene souhlas s tim, ze pro prohledani auta si zaminku najvou vzdy, protoze porad se neco deje. A pokud budou slusni tak proc jim nevyjit vstric. Jo pokud by chteli vylozene buzerovat, tak zas na druhou stranu proc jim to nezneprijemnit. Navic pokud po necem patraji, tak se da zavolat 158 a zeptat se zda opravdu po dane veci maji patrat nebo jsou jen na hlidce.



Lettow-Vorbeck
Příspěvky: 9

Příspěvek#11 » ned 20. čer 2010, 12:47

Policie má trumf proti žhářům: náhodné domovní prohlídky.
Policie má trumf proti žhářům: Bretschneider v každé hospodě (u každého stolu).



iloveguns
Příspěvky: 1423

Příspěvek#12 » stř 3. lis 2010, 14:34

bacil.357 píše:ale oni ti neprovedou preventivní prohlídku..protože PČR v podstatě pátrá po osobách a věcech pořád,
proste když pojmou důvodné podezření..auto ti prohlídnou.
stačí že auto nebo ty bude podobná autu nebo osobě v pátrání.

a protože v pátrání jsou stovky osob a aut..jsme my všichni i naše auta někomu nebo něčemu podobní..


Jednou jsem se jich při kontole zeptal proč mne kontrolují a oni mi odpověděli doslova, že: "Podobným autem jako mám já jezdí prý po městě nějací pofiderní lidé". :-)))

Uživatelský avatar
hauktor
Příspěvky: 217

Příspěvek#13 » pát 11. úno 2011, 19:28

mě s kolegou jednou zatkli,protože jsme měli stejné auto a kolega vypadal jako někdo kdo odpoledne se zbraní střílel na pumpě někde u Písku.po noci strávené na policii v táboře a posléze v písku,nás ráno milostivě dokonce odvezli zpět do tábora.žádná omluva a ještě říkali,že jsou vlastně hodní,že nás vezou zpět,že to nemusejí dělat.věřím,ale nechápu!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů