Půjčování zbraní kat. B, C.

Uživatelský avatar
hornetvonhonda
Příspěvky: 9

Příspěvek#1 » pon 3. kvě 2010, 19:18

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda může držitel ZP sk. E svěřit za účelem střelby na střelnici zbraň kat.B osobě starší 18 let, která nemá ZP, pokud ten kdo zbraň svěřuje vlastní ZP sk. E méně než tři roky.
Naposledy upravil(a) hornetvonhonda dne pon 24. kvě 2010, 09:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#2 » pon 3. kvě 2010, 20:13

§ 59 zákona o zbraních
Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) podnikání zaměřeného na výcvik a výuku ve střelbě,

b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,

c) výuky k loveckým účelům,

d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,

e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo

f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.


21 let věku a tři roky držení ZP musíš splnit, abys mohl zbraň svěřit osobě mladší 18 let.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 4. kvě 2010, 06:53

Prosím opravte mě, pokud se mýlím: Pro svěření osobě mladší 18let, tam ale zároveň byla nutná skupina B (nebo C?) po dobu nejméně 3 let, ne?
(s Ečkem by to nebylo v souladu se Zbrojním zákonem - tzn. sice se mi to zdá trochu na hlavu, ale otec - dlouholetý držitel ZP pouze skupiny E podle současného zákona nesmí vzít svého čtrnáctiletého syna s sebou na střelnici a dělat mu dozor).

Uživatelský avatar
hornetvonhonda
Příspěvky: 9

Příspěvek#4 » úte 4. kvě 2010, 07:50

OK
Naposledy upravil(a) hornetvonhonda dne pon 24. kvě 2010, 09:11, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 4. kvě 2010, 08:09

2hornetvonhonda: Jak už Ti odpověděl "jakde" - U osoby nad 18 Ti vyjmenoval podmínky.

V praxi by podle mého mělo stačit, když se "připravujete na soutěž", "učíte se lovit" nebo "se dotyčn(ý/á) chystá jít k Policii a takto se připravuje k práci".
V tomto vidím zákon rozumně a nevidím důvod, proč by měl někdo se ZP mít problém vzít s sebou zletilou osobu a zastřílet si, ale na druhou stranu pokud se tomu chce někdo věnovat, měl by si pořídit vlastní ZP.

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 4. kvě 2010, 08:24

ze zkušenosti se alespoň z pohledu střelnice toleruje, když mam ZP E a můj doprovod je starší 18 let. V mém případě se jedná o přípravu přítelkyně na ZP a i když to v zákoně napsané není, je to asi tak, že pokud dotyčné osoba zachází se zbraní bezpečně a neudělá průser, tak by neměl být problém.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#7 » úte 4. kvě 2010, 16:29

JIP píše:Prosím opravte mě, pokud se mýlím: Pro svěření osobě mladší 18let, tam ale zároveň byla nutná skupina B (nebo C?) po dobu nejméně 3 let, ne?


Nemýlíš. Je to tak a je to trochu paradox. Jako Éčkař jsi musel projít při ZOZ přísnějšími kritérii.

Důvodovku jsem nečetl, ale asi zákonodárce předpokládal, že s B nebo s C se budeš střelbě aktivně věnovat, kdežto jako Éčkař budeš mít bambitku jen na ozdobu... :lol:
Naposledy upravil(a) jakde dne úte 4. kvě 2010, 21:41, celkem upraveno 1 x.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#8 » úte 4. kvě 2010, 20:38

Zřejmě by se to dalo zdůvodnit §55 - správcem střelnice můžete být po třech letech vlastnění ZP -B,C,D nebo E. Prostě vypadlo v §59 písmenko.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » úte 4. kvě 2010, 21:34

Patrik: věř že žádné písmenko nevypadlo a s tím "zdůvodněním" přes §55 jsi vedle jak ta jedle. Ani správce střelnice (pokud má jen E) nesmí svěřit zbraň nezletilé osobě - musí zajistit instruktora s příslušným oprávněním = ZP aspoň 3 roky sk.B pro sportovní přípravu a soutěže a sk.C pro výuku střelby k loveckým účelům. Za jiným účelem se nezletilé osobě zbraň svěřit nesmí.

§59 (4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#10 » úte 4. kvě 2010, 22:22

Tím, že jsi mi ten paragraf vypsal jsi mi dokázal, že to písmeno z textu nevypadlo?
Já se nehádám, jak psal Jakde, je to paradox, a klidně to E tam mohlo být.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#11 » stř 5. kvě 2010, 18:42

Tak ani z důvodové zprávy se nedozvíme, proč se držitelům skupiny E nevěří... Bez bližšího vysvětlení se v ní pouze konstatuje, že § 59 stanoví, za jakých podmínek lze svěřit zbraň osobě bez ZP. :roll:

Nemáte někdo komentovaný zákon? I když mám brouka v hlavě, jen kvůli tomu si jej kupovat nechci... :)



adx5958
Příspěvky: 7

Příspěvek#12 » pon 7. čer 2010, 08:27

Dobrý den. Vím,že se budu ptát hodně blbě,ale potřeboval bych menší radu. Jsem držitelem ZP. sk. B.E. Chtěl jsem si jít zastřílet s kamarádovou pistolí kterou jsem si od něj koupil,ale ještě jsme ji nestihli převést. Bohužel mi správce střelnice nedovolil si zastřílet jelikož zbraň není moje. Zraň je NEPŘENOSNÁ. Je to opravdu tak,že si nemohu půjčit zbraň ( samozřejmě i s průkazem zbraně ) a jít si zastřílet ? ! Předem děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#13 » pon 7. čer 2010, 08:50

Jelikož jsi ji od kamaráda koupil tak jsi již majitelem, nechápu co tím myslel že není tvoje.
Mezi tebou a bývalým majitelem jste přece uzavřeli dohodu o převodu vlastnictví. To že jsi ji ještě nepřepsal vůbec nerozhoduje jestli je ta zbraň tvoje nebo není. Navíc jak jsem psal v jiném vlákně pokud jsi měl u sebe povolení k nabytí vlastnictví, držení, nošení a k tomu šedivák o převodu zbraně od kamaráda tak si sní můžeš i zastřílet. (a jestli k těm všem papírum jsi měl ještě průkaz zbraně od kamaráda splnil jsi i paragraf 29)

blíže tady: http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=473

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pon 7. čer 2010, 15:14

hele když už to tu adx nakousl. Nemůžu to najít v zákonu, můžu půjčit zbraň člověku, který je držitelem odpovídající skupiny ZP? Myslim tím třeba když si bude chtít zajít na střelnici a já nemám čas, tak mu půjčím zbraň s PZ. Díky za odpověď



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pon 7. čer 2010, 15:48

Zbraň kat. C ano, na zbraň kat. B by musel mít vydané nákupní povolení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: J.Reno a 16 hostů